Honowanie - co to jest i na czym polega? 0
Honowanie - co to jest i na czym polega?

Czym dokładnie jest honowanie?

Honowanie zalicza się do dokładnych obróbek ściernych, a używa się go przede wszystkim do obróbki wewnętrznych powierzchni walcowych. Dzięki takiej obróbce możliwe jest osiągnięcie wysokiej dokładności i wyrobienie na odpowiednim poziomie chropowatości powierzchni. Możliwe jest także gładzenie, czy też honowanie wałków, płaszczyzn oraz uzębienia (wstępnego i wykończeniowego).

Celem honowania jest więc otrzymanie w efekcie tego procesu wysokiej dokładności wymiarowo-kształtowej, razem z określoną kierunkową strukturą i chropowatością. Te czynniki pozytywnie wpływają na koordynację i współpracę ruchową elementów.

Jak już wspomniano wyżej, honowanie jest procesem wykańczającym, co oznacza, że wcześniej muszą zostać przeprowadzone inne poprzedzające operacje technologiczne. Natomiast samo gładzenie należy do kategorii mikroobróbki, ze względu na to na jakich wymiarach działamy i jakie będą uzyskiwane dokładności wymiarów geometrycznych czy chropowatością powierzchni.

Taki rodzaj techniki, czyli tak zwane mikroskrawanie, jest wykorzystywany do obróbki zróżnicowanych wielkością przedmiotów, a także innych powierzchni (np. powierzchnię wewnętrzną cylindra w silniku spalinowym albo lufa pistoletu).

Od czego zależy wynik honowania?

 • materiału pilników ściernych,

 • kąta cięcia śladów,

 • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,

 • nacisku powierzchniowego.

Zobacz również artykuł: Czym jest napawanie?

Honowanie cylindra - jakie narzędzia się przydadzą?

Jednym z podstawowych narzędzi obróbki jest specjalistyczna głowica honująca, mająca wbudowane osełki. Takie osełki do honowania są montowane na głowicach jako listwy prostokątne. Materiałem ścierającym jest węglik krzemu, elektrokorund, a także ziarna diamentowe. Natomiast spoiwem dla materiałów ściernych są materiały ceramiczne, żywice syntetyczne, a nawet metal.

Z zasady do obróbki materiałów twardych stosuje się osełki o niższej twardości, a w przypadku obróbek materiałów miękkich odwrotnie - osełki twarde. Podział osełek można wyróżnić:

 • zgrubne,

 • wykończeniowe,

 • polerujące.

Możliwe jest także honowanie z wykorzystaniem specjalnych szczotek honujących.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię maszyny do metalu z naszej oferty?

Honowanie a odprowadzanie energii cieplnej

Aby gładzenie mogło przebiec poprawnie i z zamierzonym efektem, najlepiej jest użyć do niego cieczy smarująco-chłodzących. Ta ciecz ma za zadanie odprowadzanie energii cieplnej ze strefy procesu obróbki. Jednocześnie wytwarza się warstwa filmu smarnego, wpływa on na rzeczywiste naciski osełek na powierzchnię obrabianą. Przy przepływaniu tej cieczy pod naciskiem, usuwane są resztki ścierającej się osełki, a także obrabianego materiału. Dodatkowo jest bardzo ważnym elementem, który zabezpiecza osełki przed zamazaniem.

Jakiego oleju możesz użyć?

Honowanie ze smarowaniem może być przeprowadzone na różnych produktach. Do tego zalicza się również środki roślinne, które nie mają dodatku ropy naftowej, a dodatki, takie jak chlor czy siarka mogą intensywnie oddziaływać na materiały, z którymi pracujemy. W przypadku obrabiania twardych materiałów, takich jak stal nierdzewna, zaleca się zastosowanie olei na bazie olejów mineralnych. Dlaczego będą odpowiednie? Mają one lepsze właściwości smarne, do tego mogą być wykorzystywane przy obrabianiu innych materiałów, na przykład aluminium czy cyrkon. Dzięki dodatkom do olei mineralnych modyfikowane są ich właściwości, co sprawia, że stają się one dedykowane do konkretnych obszarów aplikacyjnych - na przykład honowanie tylko w jednym przejściu narzędzia.

Czym grozi źle dopasowany olej?

Natomiast w wypadku, kiedy źle dobierzemy olej, może to skutkować wystąpieniem mikrokorozji, jeśli dodatkiem są siarka i chlor, lub przyklejaniem się resztek naddatku do materiału, który jest obrabiany - dzieje się tak, kiedy smarowanie jest zbyt niskie lub przy niewłaściwych składnikach chemicznych. Wtedy chropowatość jest wyższa, a co za tym idzie - osełka nie może zetknąć się z powierzchnią obrabianego materiału. W efekcie niemożliwe jest uzyskanie pożądanych efektów jakościowych warstwy wierzchniej. Zmniejsza się wtedy wydajność obróbki, powierzchnię obrabianą pokrywają uszkodzenia - w zależności od tego, gdzie osadzone są osełki, a także możliwe jest naruszenie samych osełek.

[product category_id="291" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Honowanie cylindra

Honowanie cylindra przeprowadza się na honownicy pionowej, przy wykorzystaniu do tego wysokiej jakości osełek o odpowiedniej średnicy. Należy pamiętać, aby zawsze dbać o odpowiednie dopasowanie narzędzi rozmiarowo do materiału, który będzie obrabiany. Honowanie jest najczęściej stosowane do finalnej obróbki otworów, jednak honowanie cylindrów również jest możliwe, tak jak innych walcowatych przedmiotów. Aby osiągnąć stan gładzi cylindra, dobrym rozwiązaniem będzie honowanie. Tak samo z innymi materiałami - kiedy mają jakieś rysy, pęknięcia albo przypalenia, lub ich chcemy zmienić rozmiar średnicy - gładzenie jest odpowiednim procesem.

Proces gładzenia następuje poprzez ruchy obrotowe głowicą, czyli głównej części honownicy. Wraz z ruchami postępowo-zwrotnymi, są głównymi elementami tego procesu. Na tym etapie honowania, każde ziarno pilnika służy do zakreślenia linii śrubowej.

Honowanie - na czym polega?

Honowanie - podsumowanie

Niezależnie od tego, czy do gładzenia otworów wykorzystana będzie głowica z osełkami, czy też użyte będą specjalne szczoteczki - to proces obróbki ściernej. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że honowanie szczotkami nie jest w stanie zastąpić tego przy użyciu głowicy z osełkami. Szczotki są raczej uzupełniającym i rozszerzającym elementem stosowalności takiej obróbki. Dzięki głowicom, możliwa jest obróbka większymi grubościami warstwy wierzchniej.

Honowanie, czy też gładzenie, można więc podsumować jako proces charakteryzujący się:

 • wysoką wydajnością objętościową,

 • łatwością w obsłudze,

 • krótkimi czasem trwania,

 • małymi odkształceniami termicznymi.

Zobacz również artykuły:

https://jptech-maszyny.pl/szlifowanie-polerowanie-aluminium 

https://jptech-maszyny.pl/tloczenie-blach-na-zimno 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl