
Cięcie drewna jest jednym z najbardziej podstawowych elementów jego obróbki. W celu podzielenia drewna na mniejsze kawałki wykorzystać można zarówno piły ręczne, jak i zasilane zewnątrz pilarki. Przed zakupem tego rodzaju sprzętu warto zastanowić się nad swoimi potrzebami, możliwościami, a także dokładnie zapoznać się ze specyfiką narzędzi wykorzystywanych do cięcia drewna. Jak ciąć drewno? Jaka pilarka do drewna będzie dobrym wyborem? Podpowiadamy w artykule!
Jak ciąć drewno? Piła (pilarka) taśmowa do drewna
Urządzenie to jest niezastąpione w każdym warsztacie stolarskim. Pilarka taśmowa przydaje się szczególnie w przypadku cięcia dużych elementów drewnianych. Najważniejszym elementem składowym piły taśmowej do drewna jest elastyczna taśma zębata o zamkniętym obwodzie, która wprawiana jest w ruch po uruchomieniu silnika. Urządzenie to ma napęd pozwalający na cięcie grubego i twardego drewna.
Pilarki taśmowe podzielić możemy na urządzenia przenośne, akumulatorowe oraz pilarki stacjonarne. Pierwsze z nich pozwalają na pracę z dala od źródła zasilania. Swoje zastosowanie znajdują na budowie czy na ogrodzie, szczególnie że świetnie radzą sobie z zarówno z drewnem, jak i z elementami metalowymi. Narzędzia stacjonarne natomiast zasilane są z sieci, są też zdecydowanie większych rozmiarów. Tego typu pilarka poradzi sobie z belą drewna, ale również z docięciem bloczku z betonu komórkowego lub pustaka.
Rodzaje pił do drewna - pilarka formatowa
Pilarka formatowa należy do jednych z najbardziej profesjonalnych narzędzi do cięcia drewna. Maszynę tą wyróżnia duży rozmiar oraz ogromna moc, która pozwala na wykonanie kilkunastogodzinnej pracy jednego człowieka w zaledwie kilka minut. Zdecydowaną zaletą tego rodzaju pilarek jest wyposażenie ich w specjalny stół formatowy, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne prowadzenie materiału pod ostrzem tnącym oraz wykonanie cięcia z bardzo dużą dokładnością.
Aby narzędzie to spełniło oczekiwania należy dobrze przyjrzeć się jego parametrom, budowie i funkcjom dodatkowym. Pilarka formatowa wyposażona jest w tnące tarcze, silnik, od którego zależy moc urządzenia, wózek ruchomy, agregat, podcinacz, ramę boczną i stół roboczy z liniałem. Co więcej, nowoczesna piła formatowa jest wyposażona w wiele udogodnień takich jak system regulacji ustawienia kąta i wysokości tarczy, a także w czytnik magnetyczny, sterowanie numeryczne itp.
Może zainteresować Cię również: JAK SZLIFOWAĆ DREWNO? PODSTAWY STOLARSTWA
Cięcie drewna - piła ukosowa (ukośnica) do drewna
Zastanawiając się jak ciąć drewno tak, aby zachować wysoki poziom dokładności pomyśleć należy właśnie o ukośnicy. Jest ona niezwykle precyzyjnym, wielofunkcyjnym i charakterystycznym narzędziem. Zdecydowaną jej zaletą jest możliwość cięcia w wielu wymiarach zachowując przy tym najwyższy poziom dokładności dzięki możliwości ustawienia precyzyjnych parametrów cięcia. Piła ukosowa szczególnie dobrze sprawdza się podczas obróbki długich elementów wykonanych z drewna, ale także z metalu lub tworzywa sztucznego.
Ukośnica pozwala na dokładne wykonanie stolarki okiennej, przecinanie paneli podłogowych lub parkietów, czy też na cięcie drewna potrzebnego do różnorodnych konstrukcji i mebli. Urządzenie to w uproszczeniu składa się z piły tarczowej, umieszczonej na ruchomym ramieniu, a całość spoczywa na stabilnym blacie.
Piła ta jest maszyną o stosunkowo prostej konstrukcji. Jej głowica może się obracać, dzięki czemu mamy możliwość dokładnego określenia kąta i skosu cięcia. Pilarki ukosowe są zazwyczaj stabilne, dobrze wyważone i zajmują niewielką powierzchnię, warto jednak zwrócić uwagę na właściwości takie jak zastosowane do produkcji materiały, moc czy dostępne wyposażenie dodatkowe.
Jak ciąć drewno? Piła stołowa, piła budowlana
Piła stołowa (budowlana) jest uniwersalnym narzędziem, które często wykorzystywane jest w domowych warunkach. Składa się z podstawy, do której umocowany jest blat i wałek z przymocowaną piłą tarczową. Zwykle nie posiada ona osłon ani innych zabezpieczeń, dlatego niezwykle ważna jest ostrożność. Cięcie drewna w tej formie odbywa się poprzez posuw pilarki. Piły budowlane (stołowe) pozwalają na wykonanie podstawowych czynności pilarskich z materiałami drewnianymi takich jak piłowanie wzdłużne, skośne lub poprzeczne. Dodatkowo, zamontowana w każdej pilarce przedziałka w dużym stopniu ułatwia uzyskanie zamierzonych wymiarów. Warto jednak wiedzieć, że elektronarzędzie to pozwala na cięcie prostopadle do podłoża (stołu) - jeżeli potrzebujemy sprzętu, który umożliwi nam cięcie kątowe, wówczas lepszym wyborem będzie ukośnica.
Cięcie drewna za pomocą piły stołowe jest stosunkowo łatwe, jednak aby wybrać odpowiedni model sprzętu warto zapoznać się z jego podstawowymi parametrami. Na rynku dostępne są pilarki uniwersalne (mają one zazwyczaj przeciętną moc, jednak występują w atrakcyjnych cenach) oraz pilarki precyzyjne, czyli wysokiej jakości urządzenia, które odznaczają się wysoką prędkością obrotową i pozwalają na cięcie nawet bardzo twardego drewna.
Zobacz także: JAKA TARCZA DO PILARKI?
Jaka pilarka do drewna? Piła wahadłowa
Zaletą piły wahadłowej jest fakt, że szybko i dokładnie jest ona w stanie przeciąć duże ilości drewna. Narzędzie to jest niezwykle przydatne między innymi do przygotowania drewna opałowego, jednak swoje zastosowanie znajduje również w codziennej pracy warsztatowej. Piły wahadłowe do drewna znane są także jako piły kołyskowe lub wychyłowe.
Budowa piły wahadłowej nie jest bardzo skomplikowana - konstrukcja wychyłowa pozwala na prowadzenie ciętego drewna na tarczę za pośrednictwem wahadła. Jest to jedno z bardziej bezpiecznych tego typu urządzeń, gdyż wahadło uniemożliwia bezpośredni kontakt operatora z tarczą.
Na co zwrócić uwagę wybierając piłę?
Decydując się na zakup piły powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę zakres, rodzaj i częstotliwość prac oraz materiały, które będziemy najczęściej poddawali obróbce. Warto również zastanowić się nad swoimi możliwościami - zarówno finansowymi, jaki i nad miejscem, gdyż niektóre modele pilarek są niezwykle potężnymi maszynami.
Jeżeli chodzi o najważniejsze parametry pilarki zwrócić uwagę należy przede wszystkim na jej moc. Wpływa ona na możliwość i szybkość realizacji. Moc zazwyczaj największa jest w pilarkach spalinowych (mierzona w koniach mechanicznych, nawet do 9-10 KM), najsłabsze są pilarki elektryczne (od 1,2 kW, a ich moc podawana jest w kW). Ponadto, istotna jest również wielkość i waga urządzenia - warto dopasować je do swoich potrzeb i preferencji. Przed podjęciem decyzji warto zorientować się także w kryteriach takich jak natężenie hałasu, obecność spalin oraz pyłów oraz specjalne udogodnienia i dodatkowe funkcje.
Warto pamiętać, że zakup wysokiej jakości sprzętu jest inwestycją, która - jeżeli jest dobrze przemyślana - na pewno się zwróci. Stawiajmy więc na znanych i zaufanych producentów, dzięki którym zyskamy wytrzymały i dobrze wykonany sprzęt w konkurencyjnym stosunku jakości do ceny.