Jak odkręcić wyrobioną śrubę? Sprawdzone metody 0
Jak odkręcić wyrobioną śrubę? Sprawdzone metody

Wyrobione, skorodowane czy zapieczone śruby są niezwykle uciążliwe. Ich wykręcenie może być prawdziwym wyzwaniem, szczególnie gdy zatrzymuje ono cały proces pracy. Zastanawiając się nad tym jak wykręcić obrobioną śrubę krzyżakową lub śrubę torx możemy niepotrzebnie się frustrować, gdyż z pomocą odpowiednich taktyk, narzędzi oraz preparatów możemy poradzić sobie z nią bez zbędnego marnowania czasu. Zobacz nasze sposoby na to jak odkręcić wyrobioną śrubę!

Jak odkręcić wyrobioną śrubę za pomocą narzędzi?

Aby zapieczona czy wyrobiona śruba poddała się naciskom warto spróbować wykorzystania odpowiednich akcesoriów. Ich dobór zależy od rodzaju i stopnia jej uszkodzenia. W każdym jednak przypadku próbę odkręcania śruby poprzedzić warto pracą młotkiem - uderzając nim mocno i zdecydowanie w łeb śruby ułatwimy sobie jej wykręcenie.

 Klucz na wyrobioną śrubę

Pierwszą z metod jest zastosowanie klucza - sprawdzi się on szczególnie w przypadku, gdy śruba ma łeb sześciokątny (śruba gwiazdkowa lub imbusowa). W zależności od jej umiejscowienia należy zdecydować się na bardziej szczegółowy dobór klucza.

  1. Klucz nasadowy - jest to narzędzie dedykowane do odkręcania i dokręcania śrub i nakrętek, obracania trzpieni itp., którego wielkość należy precyzyjnie dopasować do wielkości śruby. Można także wybrać odrobinę mniejszy od śruby klucz - nabicie go wymaga większej siły, ale często okazuje się niezwykle skuteczne. Warto pamiętać, że zastosowanie klucza nasadowego jest możliwe w przypadku śruby, której gwint jest łatwo dostępny. Zakupić można również specjalne nasadki do obrobionych śrub.
  2. Klucz płaski – służy do dokręcania i odkręcania nakrętek i śrub, najczęściej o łbach sześciokątnych, od nasadowego różni go sposób uchwytu. Aby wykręcić obrobioną śrubę należy poruszać nim w poziomie zakręcając i odkręcając - dzięki temu śruba się poluzuje i będzie ją łatwiej wyjąć. Możemy również wspomóc się monetą o odpowiedniej grubości wsadzając ją pomiędzy styk klucza oraz łeb śruby czy nakrętki. Klucz płaski dobrze sprawdzi się także w przypadku, gdy dojście do śruby jest utrudnione.
  3. Klucz francuski – klucz nastawny z wyglądu przypominający młotek. Ma obustronne szczęki, których rozwartość można regulować za pomocą dokręcanej rękojeści. Należy możliwie dokładnie dopasować go do śruby, a następnie w jego rączkę uderzać młotkiem (pomoże to w wykręceniu śruby bez użycia dużego nakładu siły). Warto jednak uważać, gdyż zbyt mocne uderzenia mogą zniszczyć śrubę.
  4. Klucze udarowe elektryczne i klucze udarowe akumulatorowe, które są używane często w motoryzacji do odkręcania mocno zakręconych śrub. Odkręcanie działa bez naszego większego wysiłku.

Istnieją również inne, mniej oczywiste sposoby na poradzenie sobie z obrobioną śrubą. Wymagają one więcej wysiłku, jednak są niezwykle skuteczne. Jak jeszcze odkręcić wyrobioną śrubę?

 

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię elektronarzędzia z naszej oferty?

Metoda z użyciem szlifierki kątowej

W przypadku gdy nakrętka nie przypomina swojego pierwotnego kształtu możemy sięgnąć po szlifierki kątowe. Za jej pomocą można spróbować nadać śrubie kształt, który pozwoli na złapanie jej za pomocą klucza nasadowego lub nastawnego. Stosując tą metodę należy być niezwykle ostrożnym tak, aby nie uszkodzić powierzchni, do której przylega gwint.

Zastosowanie spawarki

Innym z często polecanych sposobów jest użycie spawarki. Do łba śruby bądź nakrętki przyłożyć należy drugą, nową nakrętkę, a następnie ostrożnie zespawać ją z obrobioną częścią. Metoda ta nie zawsze się jednak sprawdzi, ponieważ spawarka dosięgnie jedynie śrub w łatwo dostępnych miejscach.

[product category_id="64" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Rozwiercenie lub wykrętak na obrobioną śrubę

Jeżeli wymienione wcześniej sposoby nie okazały się skuteczne warto spróbować rozwiercenia gwintu lub wykrętaka. Rozwiercenie rozpoczynamy od zaznaczenia nabijakiem środka płaszczyzny, który pokrywa się z osią gwintu. Następnie sięgnąć należy po wiertło o rozmiarze gwintu, a następnie ostrożnie rozpocząć wiercenie. Ostatnią czynnością będzie ponowne nagwintowanie otworu. Rozwiercanie czy rozbijanie śruby powinno jednak być rozwiązaniem ostatecznym, gdyż po tych zabiegach nie będzie się ona nadawała do ponownego użycia.

Możemy również skorzystać z wykrętaka - w tym przypadku także konieczne będzie nawiercenie otworu w śrubie, jednak o mniejszej średnicy niż w przypadku rozwiercania i na znacznie mniejszą głębokość. Po nakręceniu wykrętaka, śruba powinna bez problemu dać się odkręcić.

Preparaty penetrujące do odkręcenia wyrobionej śruby

Obojętnie na jaki sposób wykręcenia śruby się zdecydujemy warto zastosować wcześniej preparat, który znacznie nam tą czynność ułatwi. Płyn penetrujący natłuszcza, zapobiega rdzewieniu i wypiera wilgoć ze szczelin. Jego zadaniem jest wniknięcie w wgłębienia znajdujące się pomiędzy śrubą a materiałem, w który jest ona wkręcona. Cena tego rodzaju produktów wynosi około kilkunastu złotych.

Aby pomóc sobie w odkręcaniu należy wybranym środkiem (na przykład WD-40) popsikać śrubę w miejscu gwintu - już po kilku minutach różnica w oporze powinna być wyczuwalna. W innym przypadku cały proces należy powtórzyć.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę? Jak wykręcić obrobioną śrubę?

Jak wykręcić obrobioną śrubę za pomocą podgrzewania

Inną polecaną metodą wykręcenia obrobionej śruby jest właśnie podgrzewanie. Efekty osiągnąć można na kilka sposobów, warto jednak pamiętać, że wymagają one szczególnej ostrożności.

Uporać się ze śrubą może palnik acetylotlenowy - w tym celu należy podgrzewać nie samą śrubą, a miejsce jej wkręcenia. Sposób ten ma jednak 2 wady. Po pierwsze, niezwykle ważna jest precyzja zastosowania palnika, ponieważ istnieje ryzyko bezpowrotnego zniszczenia elementów. Po drugie, metoda ta nie należy do najtańszych, gdyż koszt takiego palnika oscyluje wokół 150 zł.

Dobrym rozwiązaniem może być także skorzystanie z podgrzewacza indukcyjnego, dzięki któremu w krótkim czasie wytworzyć można pole elektromagnetyczne, którego zadaniem jest podgrzewanie elementów układu.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę? O tym warto pamiętać

Obrobiona śruba może być problematyczna, znając jednak podstawowe sposoby na jej wykręcenie nie powinniśmy mieć większego problemu z jej usunięciem. Należy pamiętać, iż obowiązują nas różne rodzaje, podziały i oznaczenia gwintów, ich specyfikacją powinniśmy sugerować się podczas wykręcania. Co więcej, najczęściej winą za wyrobioną śrubę czy nakrętkę obarczać możemy miękki stop lub kiepskiej jakości narzędzia o słabej precyzji wykonania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl