Jak usunąć rdzę z narzędzi? 0
Jak usunąć rdzę z narzędzi?

Kiedy i jak usunąć rdzę z narzędzi?

Korozja to nic innego jak rdzawy nalot, który pojawia się na metalowych narzędziach, rurach czy płytach. W tym przypadku sprawdzi się stwierdzenie — im szybciej, tym lepiej. Dlaczego? Mniejsze wypunktowania możemy usunąć o wiele prościej niż większe obszary zajęte rdzą. Jest wiele sposobów na to jak usunąć rdzę, jednak my przedstawimy te, które są skuteczne.

Usuwanie rdzy domowymi sposobami

Używanie domowych środków do usuwania rdzy jest wolniejsze od specjalistycznych preparatów do odrdzewiania. Tę metodę stosujemy kiedy nasze ogniska korozyjne są jeszcze małe. Do bardziej zaawansowanych zniszczeń, konieczne będzie zastosowanie gotowych środków chemicznych.

Do odrdzewienia narzędzi domowymi sposobami potrzebujemy produktów, które są dostępne w każdym domu. Te środki są tańsze od specjalnych preparatów do odrdzewiania. Podczas używania ich nie musimy używać gumowych rękawiczek, ponieważ są naturalne i bezpieczne dla środowiska.


 

  • Aby usunąć rdzę z narzędzi, do miski wkładamy nasze narzędzia i zalewamy je octem. Zostawiamy je na noc, a następnie wyjmujemy i osuszamy ścierką.

  • Jeśli nie wiemy czym odrdzewić narzędzia, możemy użyć coca-coli. W swoim składzie zawiera kwas cytrynowy, ortofosforowy i węglowy. Taka mieszanka powoduje, że napój ten jest skutecznym środkiem do odrdzewiania narzędzi. Zalej sprzęt colą na cały dzień, a później zmyj wodą i bardzo dokładnie wytrzyj.

  • Pasta soli z sokiem cytrynowym nie jest tak popularna. Jednak mimo tego, tak samo dobrze potrafi odrdzewić narzędzia. Do małego naczynia wlewamy sok z cytryny i dodajemy stopniowo soli do momentu, aż powstanie gęsta pasta. Przygotowaną masę nakładamy na zardzewiałe miejsca i odczekujemy 6 godzin. W następnej kolejności ścieramy ją szmatką razem z rdzą.

  • Soda oczyszczona znajduje swoje zastosowanie w wielu miejscach. Również jest w stanie usunąć rdzę z powierzchni metalu. W tym przypadku nasze narzędzia namaczamy chwilę w wodzie, a zaraz potem nakładamy sodę oczyszczoną na zardzewiałe miejsca. Zostawiamy je na kilka godzin i postępujemy tak samo jak w przykładzie z solą i sokiem cytrynowym.

Piaskarki kabinowe - lup w JP-Tech!

Jak usunąć rdzę: mechaniczne usuwanie rdzy z narzędzi

Metoda mechaniczna świetnie radzi sobie z usuwaniem rdzy w jej początkowej fazie. Do pozbycia się korozji z metalu możemy użyć papieru ściernego, nylonowej szczotki lub szlifierki do metalu np. szlifierki kątowe. Dwóch pierwszych możemy użyć do pozbycia się mniejszych odprysków. Jeśli miejsca pokryte rdzą są większe, powinno się użyć szlifierki. Dzięki nim skutecznie usuniesz ogniska korozji. Po wykonanej pracy jeszcze raz obejrzyj dokładnie narzędzia. Jeśli znajdą się małe punkty z rdzą, powtórz czynność, używając papieru ściernego.

Do dokładniejszego usunięcia rdzy możesz także wykorzystać profesjonalne piaskarki kabinowe. Dzięki nim bez problemu wyeliminujesz korozje na mniejszych, metalowych narzędziach. 

Jak usunąć rdzę - usuwanie rdzy z narzędzi

Usuwanie rdzy z metalu profesjonalnymi preparatami

Usuwanie rdzy mechanicznie oraz przy pomocy domowych środków jest wskazane przy mniejszych ogniskach korozyjnych. Jeśli rdza pokrywa większą część metalu, musimy zastosować środek chemiczny. Zatem czym wyczyścić rdzę?

Profesjonalne preparaty do usuwania rdzy działają bardzo szybko. Używając ich jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się korozji, nawet w zaawansowanych przypadkach. Preparaty na rdzę mogą zawierać siarczek molibdenu. Jest to silny związek rozpuszczający rude ogniska na narzędziach. Poza tym ma właściwości zabezpieczające metal przed kolejną korozją. Dlatego jest stosowany jako neutralizator przed malowaniem. Używany także często po domowych sposobach usuwania rdzy.

Do usuwania rdzy możemy użyć również kwasu cytrynowego. Jest to bardzo silny preparat, który usuwa rdzę, a z nią także farbę znajdującą się na naszym metalu. Kwas rozpuszczamy w gorącej wodzie, następnie wkładamy do niej zardzewiały sprzęt. Narzędzia zostawiamy do namoczenia na kilka godzin. Po tym zabiegu zeskrobujemy rdzę szczotką.

Jak usunąć rdzę - zabezpieczenie narzędzi po usunięciu rdzy

Jeśli usuniemy rdzę z powierzchni metalu to musimy odpowiednio to miejsce zabezpieczyć, by nie doszło do kolejnej korozji. W tym przypadku po każdej metodzie powinno się użyć chemii przemysłowej, czyli neutralizatora — będzie on chronił naruszoną warstwę przed wilgocią. Jeśli przygotowujemy sprzęt do malowania - trzeba go nałożyć przed pokryciem metalu farbą. Dodatkowo zaleca się wybrać farbę, która ma właściwości antykorozyjne dla gwarancji bezpieczeństwa. Nieodpowiednio chroniony metal jest narażony na kolejną korozję.

Usuwanie rdzy z narzędzi - podsumowanie

Kiedy korozja dotknie nasz sprzęt, musimy działać szybko. Podane sposoby na odrdzewianie są skuteczne, jeśli wykonujemy je dokładnie. Możemy korzystać zarówno z mechanicznych, jak i domowych sposobów na usunięcie mniejszych ognisk rdzy. Te metody nadają się do mniejszych ognisk z rdzy. Jednak do tych, gdzie rdza jest już zaawansowana, możemy już tylko użyć środków chemicznych. Po każdej metodzie konieczne jest zabezpieczenie metalu przed powrotem rdzy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl