Jak usunąć rdzę ze swoich narzędzi? Wilgoć w naszym garażu czy przydomowym warsztacie nie jest mile widziana. Szczególnie ze względu na ryzyko powstania rdzy na naszych metalowych narzędziach. Jeśli jednak do tego dojdzie, musimy reagować szybko, żeby nie dopuścić do całkowitego zniszczenia naszego sprzętu. Używanie zardzewiałych urządzeń nie jest bezpiecznie, dlatego w tym artykule przychodzimy z radami, które umożliwią Wam skuteczne czyszczenie rdzy.
Kiedy i jak usunąć rdzę z narzędzi?
Korozja to nic innego jak rdzawy nalot, który pojawia się na metalowych narzędziach, rurach czy płytach. Jego powstawaniu sprzyja m.in. wilgoć, kurz oraz brud, których często nie da się całkowicie uniknąć w garażu lub warsztacie. Jak więc powinno wyglądać czyszczenie rdzy? W tym przypadku sprawdzi się stwierdzenie — im szybciej, tym lepiej. Jest to spowodowane faktem, że mniejsze wypunktowania możemy usunąć o wiele prościej niż większe obszary zajęte rdzą. Odpowiednio szybka reakcja to szansa na to, że narzędzie wciąż będzie działać sprawnie i zachowa swoją żywotność. Jest wiele sposobów na to jak usunąć rdzę - dlatego my zebraliśmy te, które są najskuteczniejsze.
Usuwanie rdzy domowymi sposobami
Warto pamiętać, że używanie domowych środków do usuwania rdzy jest wolniejsze od specjalistycznych preparatów do odrdzewiania. Rozwiązania te stosujemy, kiedy nasze ogniska korozyjne są jeszcze małe. Do bardziej zaawansowanych zniszczeń konieczne będzie zastosowanie gotowych środków chemicznych.
Do odrdzewienia narzędzi domowymi sposobami możemy użyć produktów, które są dostępne w każdej kuchni. Te środki są zdecydowanie tańsze od specjalnych preparatów, dzięki czemu usuwanie rdzy jest niezwykle proste. Co więcej, podczas ich używania nie musimy używać gumowych rękawiczek, ponieważ są naturalne i bezpieczne dla środowiska. Jak usunąć rdzę z użyciem produktów spożywczych? Oto najczęściej stosowane metody:
- Aby usunąć rdzę z narzędzi, do miski wkładamy nasze narzędzia i zalewamy je octem. Zostawiamy je na noc, a następnie wyjmujemy i osuszamy ścierką.
- Jeśli nie wiemy czym odrdzewić narzędzia, możemy użyć coca-coli. W swoim składzie zawiera kwas cytrynowy, ortofosforowy i węglowy. Taka mieszanka powoduje, że napój ten jest skutecznym środkiem do odrdzewiania narzędzi. Zalej sprzęt colą na cały dzień, a później zmyj wodą i bardzo dokładnie wytrzyj.
- Pasta soli z sokiem cytrynowym nie jest tak popularna. Jednak mimo tego stanowi równie skuteczny sposób na usuwanie rdzy. Do małego naczynia wlewamy sok z cytryny i dodajemy stopniowo soli do momentu, aż powstanie gęsta pasta. Przygotowaną masę nakładamy na zardzewiałe miejsca i odczekujemy 6 godzin. W następnej kolejności ścieramy ją szmatką razem z rdzą.
- Soda oczyszczona znajduje swoje zastosowanie w wielu miejscach. Również jest w stanie usunąć rdzę z powierzchni metalu. W tym przypadku nasze narzędzia namaczamy chwilę w wodzie, a zaraz potem nakładamy sodę oczyszczoną na zardzewiałe miejsca. Zostawiamy je na kilka godzin i postępujemy tak samo jak w przykładzie z solą i sokiem cytrynowym
- Ziemniak z płynem do mycia naczyń również może nadawać się na usuwanie rdzy - wystarczy pokryć narzędzia płynem i pocierać je surowymi kawałkami ziemniaka. Dodatkowo można zastosować tu również sól.
Choć używanie naturalnych produktów może z powodzeniem odrdzewić narzędzia warsztatowe, warto mieć na uwadze, że większa korozja może wymagać zastosowania innych sposobów. Na szczęście istnieje o wiele więcej rozwiązań na usuwane rdzy.
- Zaufaj profesjonalistom
Interesują Cię szlifierki pneumatyczne z naszej oferty?Jak usunąć rdzę: mechaniczne usuwanie rdzy z narzędzi
Metoda mechaniczna świetnie radzi sobie z usuwaniem rdzy w jej początkowej fazie. Do pozbycia się korozji z metalu możemy użyć papieru ściernego, nylonowej szczotki lub szlifierki do metalu (świetnie sprawdzą się tu np. szlifierki kątowe). Te dwie pierwsze opcje możemy użyć do pozbycia się mniejszych odprysków. Jeśli miejsca pokryte rdzą są większe, zalecane jest użycie szlifierki. Dzięki niej skutecznie usuniesz ogniska korozji. Podczas szlifowania możesz użyć specjalnej nakładki, dzięki której nie porysujesz powierzchni narzędzia - do tego mogą przydać m.in. krążki ścierne. Po wykonanej pracy jeszcze raz obejrzyj je dokładnie. Jeśli znajdą się małe punkty z rdzą, powtórz czynność, używając papieru ściernego.
Do dokładniejszego usunięcia rdzy możesz także wykorzystać profesjonalne piaskarki kabinowe. Dzięki nim bez problemu wyeliminujesz korozje na mniejszych, metalowych narzędziach.
[product category_id="111" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]
Jak usunąć rdzę z narzędzi profesjonalnymi preparatami?
Usuwanie rdzy mechanicznie oraz przy pomocy domowych środków jest wskazane przy mniejszych ogniskach korozyjnych. Jeśli rdza pokrywa już większą część metalu, musimy zastosować środek chemiczny. Zatem jak przeprowadzić czyszczenie rdzy profesjonalnymi preparatami?
Profesjonalne preparaty do usuwania rdzy działają bardzo szybko. Używając ich jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się korozji, nawet w zaawansowanych przypadkach. Preparaty na rdzę mogą zawierać siarczek molibdenu. Jest to silny związek rozpuszczający rude ogniska na narzędziach. Poza tym ma właściwości zabezpieczające metal przed kolejną korozją. Dlatego jest stosowany jako neutralizator przed malowaniem. Używany także często po domowych sposobach usuwania rdzy.
Do usuwania rdzy możemy użyć również kwasu cytrynowego. Jest to bardzo silny preparat, który usuwa rdzę, a z nią także farbę znajdującą się na naszym metalu. Kwas rozpuszczamy w gorącej wodzie, następnie wkładamy do niej zardzewiały sprzęt. Narzędzia zostawiamy do namoczenia na kilka godzin. Po tym zabiegu zeskrobujemy rdzę szczotką.
Dzięki silnie skoncentrowanym składom profesjonalne preparaty usuwają rdzę w przeciągu kilku chwil. Jednocześnie podczas ich stosowania należy przestrzegać uwag producenta na opakowaniu, aby czyszczenie rdzy było w pełni bezpieczne.
Jak usunąć rdzę - zabezpieczenie narzędzi po usunięciu rdzy
Jeśli usuniemy rdzę z powierzchni metalu to musimy odpowiednio to miejsce zabezpieczyć, by nie doszło do kolejnej korozji. W tym przypadku po każdej metodzie powinno się użyć chemii przemysłowej, czyli neutralizatora — będzie on chronił naruszoną warstwę przed wilgocią. Jeśli przygotowujemy sprzęt do malowania - trzeba go nałożyć przed pokryciem metalu farbą. Dodatkowo zaleca się wybrać farbę, która ma właściwości antykorozyjne dla gwarancji bezpieczeństwa. Nieodpowiednio chroniony metal jest narażony na kolejną korozję.
Usuwanie rdzy z narzędzi - podsumowanie
Kiedy korozja dotknie nasz sprzęt, musimy działać szybko. Podane sposoby na odrdzewianie są skuteczne, jeśli wykonujemy je dokładnie. Możemy korzystać zarówno z mechanicznych, jak i domowych sposobów na usunięcie mniejszych ognisk rdzy. Te metody nadają się do mniejszych ognisk z rdzy. Jednak do tych, gdzie rdza jest już zaawansowana, możemy już tylko użyć środków chemicznych. Po każdej metodzie konieczne jest zabezpieczenie metalu przed powrotem rdzy.