Jak zrobić stół warsztatowy? Poradnik majsterkowicza 0
Jak zrobić stół warsztatowy? Poradnik

Chęć do majsterkowania oraz założenia własnego warsztatu to jedno, ale dobór specjalistycznego sprzętu może okazać się dużym wyzwaniem. By móc w pełnym zakresie cieszyć się z możliwości naszego warsztatu, potrzebować będziemy przestrzeni roboczej, narzędzi oraz maszyn, na które nie zawsze nas stać. Na szczęście, istnieją również inne rozwiązania.  Jeżeli wiesz już, jak założyć własny warsztat, to zdajesz sobie sprawę również z tego, jak ważnym elementem wyposażenia jest właśnie stół warsztatowy. Jeśli myślisz, że zakup tego mebla nie jest rozwiązaniem dla Ciebie, to mamy dla Ciebie kilka porad, jak zrobić stół warsztatowy samemu.

Do czego posłuży Ci stół warsztatowy?

Stół warsztatowy to serce naszego warsztatu. Używa się go jako przestrzeni roboczej zarówno do najprostszych napraw jak i do skomplikowanych procesów obróbczych. Dzięki swojemu specyficznemu wykonaniu, są one odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, którym z łatwością uległyby zwykłe meble. Stół taki powinien być dostosowany na wysokość do pracy rzemieślniczej, wykonany z odpowiednio wytrzymałego materiału, zabezpieczony przed uszkodzeniami oraz zapewniać dużo miejsca zarówno do pracy z materiałem jak i do przechowywania różnego rodzaju narzędzi. Idealny mebel do warsztatu cechować się będzie tymi wszystkimi atrybutami, a praca z nim będzie charakteryzować się zarówno zachowaniem wszelkich warunków ergonomii pracy jak i zapewni potrzebny komfort, który jest tak ważny podczas pracy technicznej.

Jak zrobić stół warsztatowy - potrzebne materiały

Jeżeli zdecydowałeś się na stworzenie własnego stołu warsztatowego, potrzebne ci będą odpowiednie materiały. Na początku należy ustalić, do czego naszego stołu zamierzamy używać. Rzeczą jasną jest, że do obróbki rzemieślniczej, jednak obróbka metalu, drewna czy też plastyczna znacznie różni się od siebie i wymagać będzie innej przestrzeni roboczej. My skupimy się na stole warsztatowym, który znajdzie swoje przeznaczenie w warsztacie obróbki drewna.

Dobór odpowiednich materiałów jest niezwykle ważny, jeżeli chcemy by nasz stół służył nam jak najdłużej. Oczywiście, w zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych dobór materiału będzie się od siebie znacznie różnił. Blat wykonać możemy z drewna klejonego, płyty wiórowej bądź OSB. Można również zdecydować się na blat ze sklejki. Drewno klejone to rozwiązanie bardzo dobre dla do pracy ogólnowarsztatowej. Ten typ materiału jest odporny na negatywny wpływ wibracji i innego typu szkodliwych czynników. Płyta wiórowa posiada natomiast problem z krawędziami. Mianowicie są one bardzo kruche - nie musimy chyba pisać, dlaczego to źle dla pracy obróbczej. Płyta OSB takich problemów nie posiada, sklejka z kolei to materiał również bardzo wdzięczny, jednak nie tak elegancki jak drewno klejone.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię stoł szlifierskie z naszej oferty?

Oprócz blatu potrzebujemy również rzecz jasna również stabilnej podstawy. Konstrukcja ta może zostać oparta na drewnie, np. tym samym, którego użyjemy do blatu bądź kantówkach. Kwestia ta poddana jest tylko naszym preferencjom. Łatwiej będzie wykonać całą konstrukcję z tego samego materiału, unikniemy w ten sposób marnowania drewna a przy okazji nie będziemy musieli zaopatrywać się u różnych dostawców materiałów.

Pamiętać należy również o tym, że jeśli chcemy by nasz stół posiadał odpowie półki i szuflady na narzędzia, zaopatrzyć się musimy w dodatkową ilość materiału.

Jak zrobić stół warsztatowy - pora na budowę

Jeśli posiadasz już odpowiednie materiały, pora zacząć obróbkę materiału. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, przypominamy najbardziej podstawowe czynności w naszym artykule "Podstawy stolarstwa - obróbka drewna dla początkujących". Jeśli zaś chodzi o konkretny sposób, jak zrobić stół warsztatowy - oto przykładowy zarys pracy.

Zacząć można od podstaw szkieletu. Powinny być one oczywiście odpowiednio zwymiarowane oraz stanowić spójną całość z projektem. Podstawy można połączyć kantówkami, co sprawi, że szkielet będzie wyjątkowo wytrzymały. Następnie zabrać można się do wyrabiania blatu, oraz dopasowywania wszystkich elementów tak, aby całość stanowiła wytrzymałą konstrukcję bez żadnych luzów. Następnie czeka nas wykonanie otworów oraz skręcenie całości. W ten sposób stworzyliśmy najprostszy stół warsztatowy, który posłużyć nam może za przestrzeń roboczą.

Jeśli zależy Ci jednak na profesjonalnym wyposażeniu, nasz sklep oferuje również stoły stolarskie i stoły montażowe, które pozwolą Ci na kompleksowe wyposażenie Twojego warsztatu. Nieważne, czy jesteś początkującym majsterkowiczem czy też wieloletnim profesjonalistą. Nasza oferta skierowana jest do każdego!

[product category_id="620" limit="10" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl