Jaka tarcza do pilarki? Poradnik dla każdego! 0
Jaka tarcza do pilarki? Poradnik dla każdego!

Zastanawiasz się jaka tarcza do pilarki będzie w Twoim przypadku najlepszym wyborem? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinniśmy poznać przed zakupem optymalnej tarczy do pilarki. Wszystko bowiem zależy od materiału, który będziemy obrabiać. Im lepiej określimy nasze wymagania, tym łatwiej będziemy mogli wybrać najlepszy rodzaj tarczy, a co za tym idzie, obróbka stanie się łatwiejsza, bardziej efektywna i dokładniejsza. Jaka tarcza do pilarki będzie więc dla Ciebie najlepsza? Zapraszamy do lektury!

Jaka tarcza do pilarki? Podstawowe parametry

Kupując tarczę do pilarki musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów.

Ilość zębów

Do kluczowych parametrów zaliczamy ilość zębów, które posiada dana tarcza do pilarki. To od nich zależy prędkość i precyzja, z jaką będziemy cięli drewno.

Mniejsza ilość zębów idealnie sprawdzi się przy cięciu drewna miękkiego, jednak pamiętajmy, że przy użyciu takich tarczy wytwarzają się większe wióry. Tarcze z małą ilością zębów polecane są więc przy cięciach rozdzielających.

Dla przykładu, jeżeli chcemy przeciąć wzdłużnie tarcicę o przekroju np. 55 mm, znacznie lepiej wykorzystać tarczę z 14 zębami, niż użyć tarczę uniwersalną z 48 zębami. Dzięki użyciu tarczy z mniejszą ilością zębów, takie przecięcie pójdzie nam znacznie szybciej i łatwiej - nie musimy bowiem wkładać w cięcie zbyt dużo siły. 

Jeżeli jednak zamierzamy pracować z drewnem twardym (najczęściej egzotycznym), zależy nam na cięciu precyzyjnym lub będziemy ciąć poprzecznie, pod kątem czy skośnie, powinniśmy wyposażyć się w tarczę z większą ilością zębów.

Zobacz również: Jaka wiertarka stołowa będzie najlepsza? Krótki poradnik

Materiał zębów

Na rynku dostępne są tarcze do pilarki z zębami wykonanymi z różnego materiału. Jeżeli zależy nam na precyzyjnej obróbce twardego drewna, powinniśmy wybrać tarcze posiadające zęby z węglikiem spiekanym. Materiał ten pozwala na stabilną pracę i zapobiega zaklinowaniu się tarczy w obrabianym materiale. Tarcze do pilarki z zębami pokrytymi tytanem zapewniają jeszcze większą wydajność pracy, jednak ich cena jest oczywiście wyższa. Tego typu tarcze wybierają raczej profesjonaliści, dla których komfort i prędkość pracy są znacznie ważniejszy\e, niż dla osób, które nie spędzają zbyt dużo czasu przy tego typu obróbce.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię piły ukośnice do drewna z naszej oferty?

Kształt zębów

Kolejnym ważnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, jest kształt zębów tarczy do pilarki. Zęby płaski i trapezowe przeznaczone są przede wszystkim do drewna twardego, sklejki, tworzyw sztucznych, płyt wiórowych i materiałów kruchych. Natomiast zęby na przemian skośne (wygięte raz w lewą, raz w prawą stronę) sprawdzą się przy cięciu drewna miękkiego i twardego w szybki sposób.

Kąt natarcia

Ten parametr także wpływa na precyzję i szybkość cięcia. Im bardziej dokładne cięcie chcemy wykonać, tym kąt natarcia powinien być mniejszy - około 5 stopni. Przy obróbce drewna twardego i materiałów np. z gwoździami, należy używać tarcz z większym kątem natarcia - najczęściej około 20 stopni. Ważne jest również to, aby zęby były zamocowane klinowo, ponieważ wtedy łatwiej absorbują siłę uderzenia i są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia.

[product category_id="219" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Szczeliny dylatacyjne

To nacięcia na tarczy, które zmniejszą poziom nagrzewania się materiału i minimalizują wibracje. W ten sposób komfort pracy jest znacznie wyższy, a operator pilarki może pracować przez dłuższy czas. Dodatkowo zwiększa się także poziom bezpieczeństwa, ponieważ mamy większą kontrolę nad obrabianym materiałem. Szczeliny dylatacyjne zmniejszają także poziom hałasu - widzimy więc, że warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.

Średnica tarczy do pilarki

Jeżeli zastanawiasz się jaka tarcza do pilarki będzie dla Ciebie odpowiednia, musisz oczywiście zwrócić uwagę na posiadaną pilarkę. To od jej konstrukcji zależy jaką średnicę tarczy możemy użyć. Pamiętajmy również, że małe tarcze nadadzą się przy obróbce miękkich materiałów. Jeżeli posiadamy pilarkę o małej mocy, wybierać powinniśmy spomiędzy tarcz o średnicy od 115 do 230 mm. Natomiast w wypadku, gdy posiadamy poważniejszą piłę stołową, zdecydowanie lepiej wybrać większe tarcze, które będą pozwalały na intensywniejszą pracę - w tym przypadku możemy wybrać tarczę o średnicy 300, a nawet 400 mm.

Jaka tarcza do pilarki - podsumowanie

Jak widać, przed zakupem odpowiedniej tarczy do pilarki powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, jaki materiał będziemy obrabiać za jej pomocą. Warto podkreślić, że tarcza uniwersalna jest dobra na początek, jednak przy obróbce różnych materiałów nie będzie wystarczyć. Dobrze zaopatrzyć się przynajmniej trzy tarcze do pilarki - do cięcia wstępnego przyda się tarcza z małą ilością zębów - np. 14, model uniwersalny z 48 zębami, a także tarcza do cięcia precyzyjnego i obróbki drewna twardego - np. 72 zęby. Warto również wspomnieć, że tarcze do pilarki powinniśmy odpowiednio przechowywać, aby zachować ich ostrość i maksymalnie wydłużyć żywotność. Tarcze najlepiej przetrzymywać w osobnych kartonach i nie kłaść ich na metalowych powierzchniach. W ten sposób zapobiegniemy ich szybszemu stępieniu.

 Sprawdź artykuł: https://jptech-maszyny.pl/usuwanie-bejcy-z-drewna 

Mamy nadzieję, że wiesz już jaka tarcza do pilarki będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi wpisami blogowymi, w którym zamieszczamy porady związane z obróbką drewna i metalu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl