Podstawy stolarstwa - obróbka drewna dla początkujących 0
Podstawy stolarstwa - obróbka drewna dla początkujących

Tajniki podstaw stolarstwa to rzemiosło, do którego opanowania potrzeba nie tylko wielu lat praktyki połączonej z metodą uczenia się na własnych błędach, ale również teoretycznej wiedzy specjalistycznej. By móc ułatwić naszym Klientom dokonanie odpowiedniego zakupu, taką wiedzą właśnie chcielibyśmy się z Państwem podzielić. Tak oto, zaczynając od niniejszego wpisu, zapraszamy do zapoznania się z naszym blogiem.

Stolarstwo dla amatorów w pigułce

Podstawy stolarstwa to dziedzina dziś na tyle rozbudowana, że poświęcone są niej całe książki specjalistyczne czy też rozprawy doktorskie. Odpowiednie zastosowanie poszczególnych technik, dobór oprzyrządowania w postaci narzędzi czy też maszyn, znajomość materiału, umiejętność konserwacji - bycie profesjonalnym specjalistą z zakresu stolarstwa wymaga naprawdę długiej drogi przez lata praktyki i zaznajamiania się z teorią. Oto kilka podstaw, z którymi zapoznać powinien się każdy początkujący stolarz.

Obróbka drewna dla początkujących, czyli znaj swój materiał

Z drewna korzystamy w zasadzie od samych początków cywilizacji. Od najbardziej podstawowych narzędzi, poprzez zastosowanie w sztuce i budownictwie, do zaawansowanych konstrukcji. Rzemieślnik znać musi swój materiał, a poszczególne rodzaje drewna mogą posiadać inne właściwości.

Przekrój drewna

Zacząć należy od miejsca pochodzenia drewna. Od tego zależeć będą właściwości fizyczne bądź estetyczne naszego materiału. Drzewo dostosowuje się do strefy klimatycznej, stąd na przykład drewno krajowe będzie miało jaśniejszą barwę, podczas gdy pień ciemny to cecha gatunków egzotycznych.

Mając na uwadze walory estetyczne, należy pamiętać o tym, jak wygląda przekrój drewna. Sposób podziału pnia, ilości przyrostów bądź sęków wpływać będzie na to, jak nasz materiał będzie wyglądał i czy nada się do obróbki drewna dla początkujących. Sęki osłabiają własności fizyczne drewna, stąd rzadziej używa się go do tworzenia konstrukcji użytkowych, a częściej do tworzenia elementów ozdobnych.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię maszyny do drewna z naszej oferty?

Drewno a wilgoć

Drewno to materiał, który ze względu na swoją naturalną budowę wchłania wilgoć. Materiał ten w otoczeniu wilgotnym, jeżeli nie jest odpowiednio zabezpieczony, będzie dążył do wyrównania poziomu wilgoci między drewnem a powietrzem, co w praktyce oznacza niszczenie się go poprzez pękanie, odkształcanie się, bądź tworzenie w nim grzybów i innego rodzaju pasożytów.

Dlatego właśnie tak ważne jest zabezpieczenie drewna przed negatywnym wpływem wilgoci - są to bardzo ważne podstawy stolarstwa. Posłużyć do tego różnego rodzaju impregnaty, które będą swego rodzaju powłoką ochronną dla materiału. Dokładne informacje na temat doboru drewna poruszymy w dalszych wpisach.

Podstawy stolarstwa - ręczna obróbka drewna

Mając już do dyspozycji materiał, pora zabrać się za właściwą obróbkę. Pierwszym etapem jest tak zwane trasowanie, tj. naniesienie na materiał linii, które służą za oznaczenie potrzebne do wykonania dokładnych cięć. Trasowanie ma służyć wyznaczeniu odpowiedniego kształtu i rozmiaru, który materiał ma osiągnąć podczas kolejnych etapów. Dotyczy to zarówno powierzchni płaskich jak i brył.

Trasowanie powinno odbyć się z jak największą dokładnością. Choćby milimetr błędu podczas tego procesu może później skutkować wadą techniczną naszego dzieła.

[product category_id="1" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Stolarstwo dla początkujących - jak ciąć i szlifować drewno?

Kolejnym krokiem po trasowaniu jest nic innego jak cięcie drewna. Używać do tego można różnego rodzaju pił: od modeli ręcznych, przez elektronarzędzia do profesjonalnych maszyn (np. piły taśmowe do drewna). Do tego rodzaju obróbki drewna poleca się piły stołowe, które są uniwersalnym narzędziem do tego typu zadań i świetnie sprawdzają się również podczas obróbki drewna dla początkujących. Dalszy proces obróbki będzie już zależał od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć, czym zajmiemy się w dalszych artykułach.

Podstawowe narzędzia do obróbki drewna

Chcąc zajmować się stolarstwem hobbistycznie lub profesjonalnie, potrzebować będziemy odpowiedniego sprzętu. W zależności od naszych możliwości finansowych, indywidualnych potrzeb oraz dostępnego miejsca nasz sprzęt będzie posiadał inne predyspozycje. Podstawą stolarstwa są wszelkie narzędzia manualne czy też pomiarowe. Warto jest zaopatrzyć się w elektronarzędzia takie jak wiertarko-wkrętarka a koniecznością będą maszyny w postaci ww. piły czy urządzeń takich jak frezarka do drewna, tokarka do drewna bądź też szlifierka do drewna.

Dla osób, które posiadają większy budżet, a którym zależy na tym, by oszczędzić miejsce, nie kompensując na jakości obróbki, stworzone zostały tzw. maszyny wieloczynnościowe do drewna, które łączą w sobie funkcjonalność wielu obrabiarek. O poszczególnych maszynach pisać będziemy w dalszej części naszego bloga.

Chociaż podstawy stolarstwa są tematem rozległym, to od czegoś zacząć trzeba. Postanowiliśmy dziś ogólnikowo przybliżyć kilka gruntownych wskazówek, które pozwolą zrozumieć, z czym praca stolarza się wiąże. Dalej zagłębiać się będziemy w coraz to bardziej specjalistyczne tematy, które trapić mogą nawet wieloletnich specjalistów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl