Skuwanie tynku - sprawdź co zrobić, kiedy tynk odchodzi od ściany! 0
Skuwanie tynku - sprawdź co zrobić, kiedy tynk odchodzi od ściany!

Zdarza się, że tynk, który przez długi czas pokrywa ściany, zaczyna się osypywać. Innymi słowami, tynk odchodzi i przestaje być nośny. W takim wypadku zachodzi konieczność skuwania tynku za pomocą specjalnych narzędzi lub maszyn. Jakie są metody skuwania tynku i o czym należy pamiętać przy tej czynności? Podpowiadamy w tym artykule!

Kiedy skuwanie tynku jest konieczne?

Skuwaniu tynków zawsze towarzyszy spora ilość brudu, kurzu i gruzu, dlatego często wolelibyśmy uniknąć tej czynności. Są jednak takie momenty, kiedy nie ma innego wyjścia i konieczne będzie usuwanie tynku. Kiedy trzeba to zrobić?

Skuwanie tynków będzie konieczne, kiedy jest on mocno spękany, pęka w wielu miejscach, odpada od ściany lub muru. Skuwanie tynku będzie też obowiązkowe, kiedy widać na nim plamy, powstałe w wyniku szkodliwego działania wilgoci. To są powody, kiedy ten zabieg jest nieunikniony, a jeśli zostanie odłożony na później, może przynieść jeszcze gorsze skutki.

Głuchy tynk

To samo dotyczy sytuacji, kiedy na ścianie jest głuchy tynk. Rozpoznaje się go właśnie, kiedy przy "opukiwaniu" wydaje on głuchy odgłos. To oznacza, że tynk w środku nie trzyma się ściany, a co za tym idzie - należy go skuć. Pamiętaj, że przed nałożeniem nowej warstwy tynku konieczne będzie wyrównanie powierzchni muru.

Skuwanie tynków będzie też potrzebne kiedy tynk posiada nierówności, zaczyna się kruszyć i odpadać od ściany. Również, kiedy tylko częściowo odspoił się od ściany, czyli wygląda, jakby był przyczepiony do niej, ale przy pukaniu słychać głuchy odgłos. Musisz je wykonać, aby móc przeprowadzić większe prace elektryczne lub hydrauliczne.

Kiedy skucie tynku nie jest potrzebne?

Należy jednak zapamiętać, że skucie tynku nie zawsze będzie konieczne. To znaczy, na przykład, kiedy zmiany wynikające z korzystania z danego pomieszczenia nie są duże, a tynk trzyma się ściany. W takim wypadku może być wystarczające jej szpachlowanie i wygładzenie.

Następnie tak przygotowaną powierzchnię możesz pokryć nową farbą, nałożyć nową tapetę dekoracyjną lub zamontować gipsowo-kartonową płytę wykończeniową. Dlatego właśnie zawsze należy dokonać dokładnych oględzin ścian, zanim podejmiesz się jakichś działań w ich powierzchni.

Sprawdź, na czym polega szlifowanie ściany.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię elektronarzędzia z naszej oferty?

Przygotowanie pomieszczenia przed skuwaniem

Do skuwania tynków konieczne będzie też odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia. Gruz, kurz, pył i spadający tynk mogą naprawdę zabrudzić mieszkanie, dlatego warto się jak najlepiej przygotować, aby sprzątanie po fakcie nie było tak dużym kłopotem.

W pierwszej kolejności najlepiej będzie wynieść możliwie jak najwięcej rzeczy i mebli, z pomieszczenia, w którym będziesz pracować. Natomiast większe meble, o gabarytach, których wyniesienie jest niemal niemożliwe bez profesjonalnej ekipy, zawiń szczelnie folią ochronną i zabezpiecz szczelnie taśmą na brzegach. W ten sposób, jeśli zrobisz to dokładnie, pył nie powinien się dostać do środka, co znaczy, że nie będziesz musiał potem aż tak dużo sprzątać.

Biorąc pod uwagę, jak duże zabrudzenia powstają przy skuwaniu tynku, konieczne będzie również odpowiednią odzież roboczą dla osoby wykonującej tę czynność. Nie tylko po to, by zabezpieczyć ubrania, ale też zapewnić bezpieczeństwo dla zdrowia. Do takiego wyposażenia należą:

  • okulary ochronne,

  • maska przeciwpyłowa,

  • rękawice ochronne - robocze,

  • odpowiednie buty robocze - solidne i zakrywające stopy,

  • odzież, która osłania ciało i dobrze przylega do ciała.

[product category_id="141" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

O czym jeszcze należy pamiętać przed rozpoczęciem prac skuwania tynku?

Kiedy już odpowiednio zabezpieczysz mieszkanie i zapewnisz sobie bezpieczeństwo poprzez specjalny ubiór ochronny, możesz przejść do dalszych działań. Przede wszystkim powinniśmy wyposażyć się w narzędzia, które pomogą w skuciu tynku. Decydując się na ręczne skuwanie tynku potrzebny ci będzie młotek i przecinak. Innym sposobem jest kucie tynku za pomocą elektronarzędzi. Możesz do tego użyć na przykład skrobaka, wiertarki, szlifierki lub frezarki. Sposoby na skuwanie tynku przy pomocy tych narzędzi omówimy w dalszej części artykułu.

Absolutną koniecznością będzie też zapewnienie sobie miejsca, gdzie ten gruz i skuty tynk będziesz wyrzucał. Z uwagi na to, że takich materiałów nie można wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci, ani nawet mogłyby się w nim nie zmieścić, musisz zamówić specjalny kontener na gruz. Takie kontenery możesz zamówić u firm zajmujących się świadczeniem usług porządkowych. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się utylizacją i składowaniem takich odpadów. Jeśli mieszkasz na wyższym piętrze, konieczne będzie też zamówienie zsypu budowlanego. Pozwoli ci on na przyspieszenie pracy i oszczędzi przed sprzątaniem klatki schodowej z pyłu i gruzu.

Skuwanie tynku - sposoby

W zależności od preferencji, celu, rodzaju tynku i stanu ściany tynku, możliwe są różne sposoby na skuwanie tynków. Już wiesz co będzie potrzebne do skuwania tynków, poniżej wyjaśniamy, jak przeprowadzić całą operację.

Skuwanie tynku ręczne

W sytuacji, kiedy masz do czynienia z tynkiem mozaikowym, strukturalnym lub cementowo-wapiennym, możesz usunąć stary tynk za pomocą młotka i przecinaka. Świetnie poradzą sobie przy słabo trzymającym się tynku na niewielkiej powierzchni. Jednak proces usuwania tynków za pomocą młotka i przecinaka może zająć sporo czasu, a na pewno więcej niż w przypadku elektronarzędzi. Jeśli więc zależy Ci na szybkim skuwaniu tynku, aby rozpocząć proces nakładania nowej warstwy tynku, lepiej zdecydować się na kolejną metodę.

Proces skuwania należy zacząć od środka ściany, następnie kierując narzędzia w stronę naroży. Najlepiej to robić ostrożnie i dokładnie, aby nie wyrządzić szkody na powierzchni ściany. Jeśli celem skuwania jest pozostawienie surowych cegieł jako element dekoracyjny, najlepiej zacząć w niewidocznym miejscu. Dzięki temu powinieneś nabrać odpowiedniej wprawy w tym i nie uszkodzić cegieł, które będą w całości widoczne.

Skuwanie tynku ręcznie powinieneś przeprowadzać w pozycji stojącej, bokiem do ściany. Przecinak należy trzymać równolegle do ściany, na której będziesz pracować. Taki ruch działania zapewni płynność i gładkość wchodzenia pod tynk, a przy tym zabezpieczy ścianę przed niszczeniem.

Tynk usunąć nam będzie łatwo, kiedy jest odspojony i luźny. W takim wypadku nawet rękami lub szpachelką będziesz w stanie je oderwać od ścian. Natomiast jeśli napotykasz trudniejsze fragmenty, które są mocno przyczepione, możesz zwilżyć je mokrym pędzlem i po paru minutach spróbować rozbić je ponownie np. przy użyciu młotka.

Jak przebiega skuwanie tynku? Dowiedz się!

Skuwanie tynku przy użyciu elektronarzędzi

Kiedy musisz usunąć tynk z całej ściany lub naprawdę dużych powierzchni, najlepszą metodą będzie użycie odpowiednich narzędzi elektronicznych. Takie narzędzia mogą się też okazać konieczne w przypadku niewielkiej powierzchni, kiedy musisz usunąć naprawdę mocno trzymający tynk.

Urządzenia, które możesz użyć w takiej sytuacji to między innymi:

Najbardziej profesjonalne jest to ostatnie narzędzie, ponieważ możesz ustalić konkretną głębokość wnikania frezów, przyłożyć je do ściany i przesuwać wedle upodobań. Za pomocą tych urządzeń możesz uporać się z tynkiem strukturalnym, gruboziarnistym, mozaikowego i cementowo-wapiennego. Jednak kiedy na powierzchni tynku pojawiła się żywica, będziesz musiał inaczej podejść do sprawy, o czym więcej w dalszej części artykułu.

Dzięki elektronarzędziom jesteś w stanie szybko i prosto usunąć tynk. Zwłaszcza, kiedy czeka Cię długotrwały remont, możesz zaoszczędzić czas i siły.

Co po skuwaniu tynku?

Kiedy już zbijesz wszystkie ściany tynków, które zaplanowałeś, należy je dokładnie oczyścić. Do tego przydadzą ci się druciane szczotki. Najpierw użyj twardej, a następnie miękkiej. Dzięki temu zabiegowi można przygotować ściany na nałożenie nowego tynku, bez tworzenia się grudek.

Natomiast należy również przygotować całe ściany i sufit na to, aby móc nałożyć nowy tynk. Po szczotkowaniu możesz zadbać również o zagruntowanie ściany. Zapobiegnie to odciąganiu wilgoci z nowej warstwy tynkarskiej, a w efekcie kurczeniu się i pękaniu tynku.

Skuwanie tynku rolkowego lub dekoracyjnego

Tynki rolkowe składają się z mieszaniny tynku mineralnego oraz wspomnianej już wyżej żywicy. Im większa jest obecność takiej żywicy w składzie, tym trudniejszy będzie do usunięcia. W większości przypadków może wystarczyć namoczenie powierzchni za pomocą gąbki, a następnie usunięcie szpachlą lub skrobakiem. Natomiast jeśli zawartość żywicy jest wysoka, taki zabieg z gąbką nie wystarczy. Wtedy okazać się może, że będziesz musiał użyć narzędzia wielofunkcyjnego lub skrobaka elektrycznego. Wtedy należy również zapewnić odpowiednie nawilżenie na sam tynk rolkowy.

Aby usunąć dekoracyjny tynk gruboziarnisty, potrzebna będzie ci szlifierka. Wtedy właśnie przeciwnie - ściana musi być sucha. Koniecznie musisz pamiętać też, aby przy usuwaniu któregoś z powyższych rodzajów tynków nie uszkodzić znajdujących się pod nim warstw tynkowych ani ściany.

Zobacz sposób na wyburzanie ściany nośnej: https://jptech-maszyny.pl/wyburzanie-sciany-nosnej.

Skuwanie tynku - na czym polega?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl