Szlifowanie metalu - jak i czym szlifować metal? 0
Szlifowanie metalu - jak i czym szlifować metal?

Szlifowanie metalu to jedna z powszechnych czynności wykonywanych podczas obróbki metalu w zakładach produkcyjnych czy podczas domowego majsterkowania i pracach wykończeniowych. Szlifowanie zapewnia pozbycie się wszelkich chropowatości z metalu.

Czym jest szlifowanie metalu?

Szlifowanie metalu polega na usunięciu chropowatości na powierzchni materiału oraz naddatku obróbkowego. Taki sposób wygładzenia powierzchni, pozwala też na odpowiednie nadanie kształtu. Jest to także sposób na to jak usunąć rdzę czy starą farbę.

To właśnie szlifowanie metalu znajduje swoje zastosowania w mniejszych przydomowych warsztatach oraz mniejszych i większych zakładach produkcyjnych. Przy użyciu szlifierek wykonuje się gładką powierzchnię bez rys.

Sposób na rdzewienie

To jedna z podstawowych i skutecznych sposobów na rdzę oraz bardziej zaawansowaną korozję, która obejmuje większe obszary metalu. W takim przypadku całą powierzchnię, którą objęła rdza, należy poddać szlifowaniu, aby ogniska zniknęły. Następnie konieczne jest zabezpieczenie tego miejsca - jeśli nie zrobimy tego, możemy spodziewać się ponownego powrotu rdzy.

Sprawdź: Podstawy obróbki metalu.

Czym szlifować metal?

Do szlifowania metalu stosuje się:

Kupując ten rodzaj narzędzi, należy sprawdzić ich parametry (moc, ruch obrotowy itp.) oraz producenta. Niektóre modele nie nadają się na dłuższy czas pracy, dlatego warto wybrać szlifierkę kątową lub inną od znanego producenta. Używanie dobrego sprzętu cechuje się wydajnością i dzięki temu uzyskuje się w praktyce powierzchnie bez uszkodzenia. Stosowane produkty mają znaczny wpływ na efekt pracy.

Do szlifierek należy dobrać tarcze, czyli ściernice. Mogą one być wykonane z różnych materiałów jak na przykład diamentu, węglika boru, węglika krzemu czy korundu. Łączone są za pomocą spoiwa żywicznego, metalowego czy gumowego. Różnią się od siebie średnicą w zależności od typu powierzchni, która jest poddawana szlifowaniu. Tarcze mają też różną grubość ziaren, które pozwalają szlifować powierzchnie różnych materiałów. Dzięki nim możemy wyróżnić dwa sposoby szlifowania - na mokro i sucho. Niektóre narzędzi posiadają wymienne ściernice lub są one zastępowane przez szczotki. Zmiana osprzętu pozwala też na szlifowanie otworów w metalu.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię szlifierki kątowe z naszej oferty?

Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Aby nasza praca przyniosła oczekiwany rezultat, konieczne jest odpowiednie dobranie sprzętu. Jeśli interesuje nas szlifowanie dużych powierzchni metalowych najlepiej użyć szlifierkę taśmową, oscylacyjną lub mimośrodową. Szlifowanie metalu (aluminium czy nierdzewki itp.) tymi narzędziami pozwala na większą dokładność. Używanie szlifierki kątowej jest powszechne w przydomowych garażach. To model, który sprawdzi się przy obróbce, cięcia i szlifowania w domowych warunkach.

Zobacz więcej informacji na temat - Czym ciąć metal?

Stal nierdzewna - jak szlifować metal?

Jeśli szlifowaniu poddawane są metale ze stali nierdzewnej konieczne jest dobranie sprzętu pod ten materiał. Powierzchnia stali posiada warstwę tlenków, która może być zniszczona, jeśli dane tarcze lub jedna ściernica posiadają zabrudzenia stalami niestopowymi np. żelazem. Taka obróbka stali nierdzewnej może spowodować, że nie będzie on już tak odporny na uszkodzenia i rdzewienie. Do szlifowania tego materiału należy używać syntetycznych produktów. Przy szlifowaniu należy uważać, aby powierzchnia nie nagrzała się. Może to spowodować kolejne uszkodzenie powierzchni.

 [product category_id="111" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Szlifowanie powierzchni metalowych krok po kroku

Szlifowanie metalu jest jedną z prostszych metod, jednak wymaga przeszkolenia. Oto kilka kroków, które dotyczą prawidłowego szlifowania powierzchni metalowych.

  1. Zanim przystąpimy do szlifowania, musimy oczyścić powierzchnie metali zez smarów czy wilgoci - jeśli wykonujemy obróbkę na sucho.
  2. Ubierz sprzęt BHP. Do niego należą rękawice, okulary i odzież wierzchnia.
  3. Umocuj stabilnie szlifowany metal, aby podczas pracy nie przesuwał się.
  4. Sprawdzamy stan urządzeń i dopasowujemy odpowiedni osprzęt w zależności od metali i rodzaju obróbki.
  5. Włączamy sprzęt i pewnie nakładamy do na powierzchnie przesuwając powoli w jednej płaszczyźnie.
  6. Przez wyszlifowanie powierzchnia uzyskuje błysk i pozostaje wyrównana.
  7. Po skończonej pracy, przetrzyj ścierką metal, żeby zebrać pył.

Szlifowanie metalu - jak szlifować metal?

Inne metody szlifowania

Aby szlifować dane powierzchnie możemy użyć wiertarki, która posiada wymienny osprzęt. Do niej możemy przyłączyć tarczę szlifierską, szczotkę czy kamienie. Taka wiertarka spełnia funkcję szlifierki kątowej jednak jest to mniej wydajne i elastyczne.

Oprócz tego możemy użyć szlifierki stołowej, którą mocno przytwierdzimy w podłożu. Poza nią szlifować można także z zastosowaniem pilników do metali.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl