Szlifowanie ściany - jak zrobić to poprawnie? 0
Szlifowanie ściany - jak zrobić to poprawnie?

Szlifowanie gładzi - czym jest gładź?

Gładź gipsowa to materiał używany na powierzchnię, którą chce się wyrównać. Jak to działa? Na powierzchnię, czyli na przykład ścianę, nakłada się warstwy gładzi o grubości 2 do 3 milimetrów.

Ta warstwa gładzi oddziela od siebie farbę i tynk, który będzie znajdował się pod spodem. Dzięki drobniejszej strukturze, efekt końcowy gwarantuje gładkie ściany, które mają bardziej estetyczny wygląd. Dzięki temu zyskują gładkość i wyrównanie powierzchni.

Co dalej?

Kiedy już gładź zostanie położona, kolejnym rokiem jest rozpoczęcie szlifowania przy pomocy papieru ściernego lub siatki ściernej. Są również dwa sposoby na wykonywanie szlifowania gładzi pod względem użycia wody. Można wykonać szlifowanie na sucho, jednak przy tym sposobie powstaje dużo pyłu, który unosi się i osadza w danym pomieszczeniu, co może być problematyczne.

Natomiast mimo braku tego problemu w szlifowaniu na mokro, w tym wypadku będziesz potrzebował nieco większych umiejętności, a także odpowiedniej gładzi - typu angielskiego. Szlifowanie na mokro to bezpyłowe szlifowanie.

Szlifowanie za pomocą szlifierki - czym szlifować ściany?

Zwłaszcza jeśli masz do czynienia z dużą powierzchnią do szlifowania gładzi, dobrym pomysłem może być elektryczna szlifierka. To rozwiązanie z pewnością jest bardziej wygodne, niż szlifowanie gładzi ręcznie.

Dodatkowo, szlifierki do ścian i sufitów mają mechanizm odsysania pyłu dzięki specjalnemu odkurzaczowi. Jest to bardzo ważna opcja, ponieważ do takiego pyłu należy użyć odpowiednich odkurzaczy.

Pamiętaj, że nie wolno odsysać pyłu odkurzaczem domowym. Do szlifierki można przyłączyć odkurzacz przemysłowy, dzięki czemu zasysany jest cały pył. Jest to na pewno duży plus szlifowania przy użyciu szlifierki, ponieważ pył, który powstaje przy szlifowaniu osadza się na całym pomieszczeniu i później trudno go usunąć.

Pamiętaj o dopasowaniu rozkładu przy szlifowaniu gładzi!

Co ważne, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, ile jest otworów w krążku, ale także jaki jest ich rozkład. Nawet jeśli liczba otworów do odsysania pyłu jest taka sama, może nie pasować ich rozmieszczeniem.

Czasami można natrafić na krążki, które posiadają oba rozkłady otworów na raz, dzięki czemu pasują do różnych rodzajów.

Również dzięki wymiennym głowicom i długiemu uchwytowi zapewniona jest wygoda pracy. Szlifierki nie są skomplikowanie zaprojektowanymi urządzeniami, dzięki czemu zapewniona jest możliwość mobilności urządzenia. A co za tym idzie, szlifując w ten sposób można być bardzo precyzyjnym i osiągnąć pożądany efekt.

Zobacz też: https://jptech-maszyny.pl/renowacja-szlifowanie-polerowanie-lastryko.

Czym szlifować ściany

Czym szlifować ściany - szlifowanie ręczne

Ręczne szlifowanie gładzi wykonuje się za pomocą specjalnej pacy ze stali nierdzewnej z uchwytem. Na niej mocujemy papier ścierny lub siatkę ścierną. Jednak taka technika najbardziej nadaje się do wygładzania niedużych powierzchni lub trudno dostępnych miejsc, gdzie większy sprzęt szlifujący mógłby się nie zmieścić.

Szlifowanie ręczne rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony specjalne pace są dostępne w przystępnych cenach, dzięki czemu jest to ekonomiczna opcja. Jednak decydując się na ten sposób, występuje problem z brakiem możliwości odsysania pyłu.

Jeśli jednak jesteś gotów ponieść większe koszty, jest możliwe zakupienie specjalnej pacy z otworami.

Możesz ją połączyć z odkurzaczem i w ten sposób powstanie system odsysania pyłu. Sprawi to, że szlifowanie gładzi będzie bardziej komfortowe.

O czym pamiętać?

Kiedy już wiesz, jak szlifować ręcznie, dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak szeroka jest paca. Najlepiej i najbezpieczniej będzie kupić taką, o szerokości 105 mm. Dlaczego? Będzie konieczny dobór papieru ściernego.

Do pacy musisz dopasować papier ścierny, a dużo bardziej popularny, przez co też łatwiej dostępny, jest właśnie taki, który będzie pasował na pacę o szerokości 105 mm, a nie 80 mm. Na pacę o szerokości 105 mm będzie pasować papier ścierny o szerokości 115 mm.

Natomiast jeśli zdecydujesz, że siatka ścierna bardziej sprawdzi się w Twoim przypadku, możesz wybrać szerokość pacy wedle swoich potrzeb. Siatki ścierne są powszechne w różnych rozmiarach, więc nie musisz się przejmować utrudnionym dostępem. Są one dostępne w specjalnie przyciętych do pacy arkuszach.

Szlifierki do gipsu w sklepie JP-Tech

Wybrać papier ścierny czy siatkę ścierną do szlifowania gładzi?

Możesz wybrać czego potrzebujesz do szlifowania ścian i co zamontujesz na pacy. Wiele zależy od Twoich preferencji. Możesz wybrać między papierem ściernym lub siatką ścierną. Co jest komfortowe w użyciu, tanie, a jednocześnie zapewnia zadowalający efekt? Radzimy poniżej!

Ważnym aspektem jest fakt, że gładzie gipsowe są dosyć miękkie. Niesie to za sobą pewien kłopot w kwestii szlifowania gładzi papierem ściernym - może się zapchać. Taki zapchany papier ścierny może natomiast zamiast wygładzać powierzchnię - zostawiać rysy i niechciane ślady.

Natomiast jeśli zdecydujesz się na siatkę, dużo łatwiej jest ją wyczyścić z zalegającego pyłu. Pozbycie się pyłu, który dostaje się do niej jest prostsze, przez nie istnieje ryzyko powstawania rys. Zaletą siatek jest też fakt, że są one dwustronne.

Czyli jeśli znajdziesz się w sytuacji, kiedy zużyjesz lub postrzępisz jedną stronę, wystarczy, że obrócisz arkusz i możesz dalej pracować. Wyjątkiem od tego są jedynie krążki, które są mocowane na rzep.

Materiał papieru i siatki

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest materiał z jakiego zostały wykonane. Często papier ścierny wykonany jest z elektrokorundu. Natomiast niektóre krążki papieru są zrobione z elektrokorundu szlachetnego. Jego ziarna są dużo ostrzejsze i mniej twarde.

Dzięki temu efekt szlifowania gładzi jest lepszy, a do tego istnieje mniejsza szansa na powstanie rys. Czasami są też krążki, które dzięki specjalnej warstwie zabezpieczającej utrudniają nagromadzenie i zapychanie się pyłu. Oczywiście w wielu przypadkach oznacza to, że cena takiego produktu wzrasta, ale jednocześnie wzrasta też jego jakość.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Warto podkreślić, że kolor w kwestii papieru ściernego nie ma znaczenia. Wiele osób sądzi, że przykładowo żółty lub biały papier ścierny jest dużo lepszy niż brązowy. Jednak nie jest to prawda.

Kolor może się różnić z powodu rodzaju żywicy, jaka została wykorzystana do produkcji żywicy. Żywica spaja ziarna papieru ściernego. Żółty kolor wcale nie oznacza, że taki papier posiada specjalną warstwę, przez którą będzie działał lepiej.

Szlifowanie gładzi, szlifowanie ściany

Kolor siatek

W przypadku siatek ściernych, kolor akurat ma znaczenie. To, jakiego jest koloru, oznacza jaka technologia została użyta. Czarne siatki są zrobione z węglika krzemu, a jest on znacznie bardziej ostry od elektrokorundu. W efekcie szlifowanie gładzi jest szybsze i daje lepsze rezultaty.

Natomiast ich wadą jest to, że są dość sztywne, dlatego bardziej nadają się do szlifowania twardych gładzi. Możesz też zaopatrzyć się w siatki ścierne z białego, czyli szlachetnego, elektrokorundu. Białe siatki mają podobne cechy, a do tego są miękkie i elastyczne, dzięki czemu nadają się do końcowego szlifowania lub do szlifowania gładzi, które są bardzo delikatne.

Kiedy już wiesz, jak poprawnie wykonuje się szlifowanie gładzi, pozostaje Ci tylko zabrać się do działania. Uzyskaj gładką powierzchnię i ciesz się estetycznym wyglądem ścian!

Sprawdź też sposoby na wyburzenie ściany nośnej.

Komentarze do wpisu (0)

Maszyny do obróbki metalu

Promocje
PHW 2002 WP - Wózek paletowy z wbudowaną wagą elektroniczną.
PHW 2002 WP - Wózek paletowy z wbudowaną wagą elektroniczną.
9 210,00 zł 8 749,50 zł 7 487,80 zł 7 113,41 zł
szt.
Cleancraft - Chromowana rura ssąca
Cleancraft - Chromowana rura ssąca
162,36 zł 154,24 zł 132,00 zł 125,40 zł
szt.
Optimum GU 20B 400V - Szlifierka tarczowo - szczotkowa fi 200 mm
Optimum GU 20B 400V - Szlifierka tarczowo - szczotkowa fi 200 mm
1 587,93 zł 1 508,53 zł 1 291,00 zł 1 226,45 zł
szt.
Holzkraft - Płyta stołu bez podstawy z drewna bukowego multiplex
Holzkraft - Płyta stołu bez podstawy z drewna bukowego multiplex
3 232,44 zł 3 070,82 zł 2 628,00 zł 2 496,60 zł
szt.
Karnasch - Blue line - Wiertło trepanacyjne śr. 13 mm dł. 55 mm
Karnasch - Blue line - Wiertło trepanacyjne śr. 13 mm dł. 55 mm
180,81 zł 171,77 zł 147,00 zł 139,65 zł
szt.
Unicraft EHW 20 - Elektryczny wózek paletowy o udźwigu 2,0t ,z akumulatorem litowo-jonowym
Unicraft EHW 20 - Elektryczny wózek paletowy o udźwigu 2,0t ,z akumulatorem litowo-jonowym
17 559,48 zł 16 681,51 zł 14 276,00 zł 13 562,20 zł
szt.
Holzstar MS 1 K - Uniwersalny stojak do pracy z piłami taśmowymi i tarczowymi
Holzstar MS 1 K - Uniwersalny stojak do pracy z piłami taśmowymi i tarczowymi
381,30 zł 362,24 zł 310,00 zł 294,50 zł
szt.
Metallkraft - Boczna rolka prowadząca, ruchoma do przenośników rolkowych
Metallkraft - Boczna rolka prowadząca, ruchoma do przenośników rolkowych
1 217,48 zł 1 156,61 zł 989,82 zł 940,33 zł
szt.
Metallkraft - 10x Taśma szlifierska 940 x 50 mm / K180
Metallkraft - 10x Taśma szlifierska 940 x 50 mm / K180
246,00 zł 233,70 zł 200,00 zł 190,00 zł
szt.
Aircraft Aircar BX 330 OF PRO - Mobilna sprężarka dwu tłokowa bezolejowa
Aircraft Aircar BX 330 OF PRO - Mobilna sprężarka dwu tłokowa bezolejowa
4 569,00 zł 4 340,55 zł 3 714,63 zł 3 528,90 zł
szt.
Matallkraft  FTBS 1050-10 - Nożyce gilotynowe ze sterowaniem nożnym
Matallkraft FTBS 1050-10 - Nożyce gilotynowe ze sterowaniem nożnym
12 755,10 zł 12 117,35 zł 10 370,00 zł 9 851,50 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl