Walcowanie blachy na zimno i na gorąco - na co zwrócić uwagę? 0
Jak wygląda walcowanie blachy na zimno i ciepło?

Walcowanie blachy jest powszechne w przemyśle produkcyjnym, energetyce czy budownictwie. Dzięki wykorzystaniu walcarek jesteśmy w stanie uzyskać różne kształty metali np. pręty, czy rury. Na czym dokładnie polega proces, jakim jest walcowanie blachy i jak prawidłowo go przeprowadzić? W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest zwijanie blach i o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem tego typu pracy.

 Czym jest walcowanie?

Walcowanie to proces technologiczny, który wykorzystywany jest w przemyśle do zmiany kształtu danego metalu. Walcowanie blach polega na gięciu metalu przez walcarki. Zmianę kształtu blachy determinują przemieszczające się względem siebie walce, rolki, tarcze lub płaskie narzędzia.

Gdzie wykorzystuje się zwijanie blach?

Tworzone w wyniku walcowania produkty są obecne w życiu codziennym u każdej osoby. Walcowanie blachy wykorzystywane jest głównie w energetyce, budownictwie, przemyśle kolejowym, petrochemicznym, czy morskim - jest to szeroki zakres. Złożone kształty metali mają swoje zastosowanie przy utrzymywaniu budynków, przechowywaniu cieczy i ciał stałych, czy też do ochrony i izolacji.

Walcowanie blachy - jakie rodzaje wyróżniamy?

Obróbka plastyczna metalu poprzez walcowanie może być przeprowadzana na kilka sposobów w zależności od używanej temperatury. Możemy wyróżnić przede wszystkim walcowanie na zimno, gorąco i ciepło. Oprócz tego na proces walcowania składa się obróbka poszczególnych elementów konstrukcyjnych takich jak stal, grube blachy, czy stożki. Często przeprowadza się również walcowanie poprzeczne.

Walcowanie na zimno

Ten rodzaj walcowania blach przebiega bez wcześniejszego podgrzania metalu. Zwijanie blachy następuje przez działanie na materiał walców lub innych elementów znajdujących się wewnątrz walcarki. W zależności od tego, jaki metal poddaje się obróbce, proces walcowania można przeprowadzić z wykorzystaniem różnych metod.

W efekcie otrzymujemy cienkie blachy oraz taśmy o niewielkich średnicach. Ich grubość waha się od 0,16 mm do 3 mm. Walcowanie na zimno sprawia, że materiały posiadają wysoką jakość wykończenia i standard techniczny. Walcowanie na zimno przebiega według następującego schematu:

  1. trawienie materiału,
  2. walcowanie blach,
  3. wyżarzanie,
  4. walcowanie (ostateczne wygładzenie i wykończenie).

Przejście przez każdy z powyższych etapów pozwoli na uzyskanie dokładniejszych wymiarów, lepszej jakości powierzchni, a także umożliwi większą kontrolę nad jej właściwościami mechanicznymi.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię walcarki do blachy z naszej oferty?

Walcowanie na gorąco

Walcowanie na gorąco to proces, który przebiega w wysokiej temperaturze, czyli od 1050 do 1300 stopni. Rozmiar i kształt blachy zmienia się przez kilkukrotne zwijanie blach i wykorzystanie do tego podgrzanych walców. Walcowane metale w tym przypadku są dużo większe. Gięcie ich nie musi prowadzić do uzyskania idealnych produktów, ponieważ głównie są używane na budowie. Jedyną wadą, jaką posiada ten proces, jest zmęczenie materiału, czyli delikatna zmiana kształtu przez chłodzenie blachy. Walcowanie na gorąco jest bardziej skomplikowane i przebiega dłużej niż walcowanie w niskiej temperaturze. W wyniku tej obróbki możemy uzyskać zróżnicowane kształty takie jak:

  • rury,
  • pręty,
  • grube blachy,
  • szerokie płaskowniki,
  • grodzice.

Jak etapy obejmuje walcowanie na gorąco?

  • Wyczyszczenie blach przygotowanych do obróbki.
  • Szlifowanie blachy.
  • Podgrzewanie walcarki do odpowiedniej temperatury.
  • Zbijanie powstałej zgorzeliny.
  • Wstępne walcowanie, zwijanie blach.
  • Zmiana szerokości materiału np. rury, blach.
  • Końcowe walcowanie materiału.
  • Wykonywanie wykończenia np. przecinanie blach grubych, brzegów itp.

Walcowanie blach na gorąco przeprowadzone w powyższych krokach umożliwi przekształcenie struktury mikrokrystalicznej wewnętrznego materiału.

[product category_id="35" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Walcowanie blach grubych i stożków

Walcowanie blach grubych i stożków to specyficzne procesy wytwarzania wyrobów metalowych, które mają swoje własne wyzwania i wymagania.

  • Walcowanie stożków - walcowanie blach do kształtu stożków jest wymagające. Ostateczna grubość wytworzonych stożków zależy od wybranej walcarki. Przy potrzebie większej miary możliwe jest wykorzystanie gięcia krokowego. Tego rodzaju działania nie są wykonywane na zimno. Walcowanie jest bardziej zaawansowane, dlatego zwijanie blachy zachodzi wielorazowo. Na początku następuje podgrzewanie, a potem kolejne zwijanie na gorąco.
  • Walcowanie blach grubych - zwijanie blach grubych jest osiągalne podobnie jak nadanie im skomplikowanych kształtów. Maksymalna grubość blachy zależy od używanego sprzętu. Obrabianie takiego materiału wymaga większej siły, dlatego lepszym rozwiązaniem są walcarki hydrauliczne i silnikowe.

Zarówno walcowanie blach grubych, jak i stożków, powinno uwzględniać dobór odpowiednich parametrów urządzeń, monitorowanie jakości oraz ewentualne dostosowanie technik obróbki.

Walcowanie blach, walcowanie blachy

Walcowanie stali 

Walcowanie stali to proces, w którym materiał jest poddawany mechanicznemu odkształceniu za sprawą przepuszczenia go przez zestaw wałków. Zadanie to ma na celu zmianę kształtu, grubości i właściwości mechanicznych stali.

Walcowanie blachy rozpoczyna się od przygotowania surowca w postaci wielkogabarytowych bloków, zwanych wsadem. Ten wstępny kształt stali jest najczęściej w formie bloczków lub prętów. W celu ułatwienia odkształcania i unikania pęknięć materiał podgrzewa się do odpowiedniej temperatury. Następnie wsad jest kierowany przez pierwsze zestawy wałków, który odpowiada za wstępne odkształcenie.

W celu uzyskania wymaganej grubości wyrobu stal jest przepuszczana przez zestawy wałków, które stopniowo zmniejszają odległość między sobą. Dopiero po tym stal przechodzi przez zestawy wałków wykończeniowych. To etap, w którym uzyskiwane są dokładniejsze wymiary i gładka powierzchnia wyrobu. Po ostatnim walcowaniu wytworzone wyroby często wymagają schłodzenia w specjalnych urządzeniach, aby zmniejszyć temperaturę i ustabilizować strukturę krystaliczną stali.

Walcowanie poprzeczne 

Walcowanie blachy w poprzek to specyficzna metoda walcowania, którą stosuje się do zmiany kształtu materiałów w kierunku prostopadłym do głównego kierunku walcowania. Oznacza to, że odkształcenia zachodzą nie tylko wzdłuż osi walcowania, ale również w poprzek niej. Ten proces walcowania jest używany głównie w celu uzyskania specyficznych właściwości lub kształtów w wyrobach metalowych.

Właśnie z tego względu walcowanie poprzeczne odbywa się przy użyciu specjalistycznego sprzętu, dostosowanego do wykonywania złożonych prac w warsztacie. Dzięki wykorzystaniu użytecznych maszyn walcowanie blach może mieć skuteczne zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Zalicza się do nich metalurgia, przemysł samochodowy, lotniczy, wytwarzanie rur, a nawet w produkcji biżuterii. 

Maszyny do walcowania blach

Do walcowania blachy używa się walcarek. Proces walcowania przebiega, dzięki obecności w maszynie klatki walcowniczej, mechanizmu przenoszącego ruch obrotowy oraz zastosowaniu silnika, który napędza urządzenie. Wśród sprzętów, nadających się do tego rodzaju prac, możemy wyróżnić:

Szybkość formowania zależy od zaawansowania pras krawędziowych. Wybierając sprzęt, warto skupić się na producencie. To właśnie on jest gwarancją dobrej jakości maszyn. Jednym z nich jest Metallkraft - niemiecki lider produkcji specjalistycznych urządzeń. Walcarki tej marki cechuje wysoka wydajność, i gwarancja braku uszkodzeń powłoki. Dzięki temu wykorzystane narzędzia i maszyny mogą zadbać o nadanie pożądanego kształtu każdej blasze.

Komentarze do wpisu (0)

Producenci
Bestsellery
Unicraft MV 50 Wentylator mobilny
Unicraft MV 50 Wentylator mobilny

1 856,75 zł

1 509,55 zł

szt.
Unicraft ESW 800  - Wyciągarka elektryczna liniowa do 800 kg
Unicraft ESW 800 - Wyciągarka elektryczna liniowa do 800 kg

2 172,24 zł

1 766,05 zł

szt.
Unicraft MH 10 - Podnośnik maszynowy  do 10 ton
Unicraft MH 10 - Podnośnik maszynowy do 10 ton

1 038,80 zł

844,55 zł

szt.
Unicraft FHT 500 - Mobilny stół roboczy z regulacją wysokości
Unicraft FHT 500 - Mobilny stół roboczy z regulacją wysokości

2 195,61 zł

1 785,05 zł

szt.
Unicraft MV 1000-2 Mobilny wentylator
Unicraft MV 1000-2 Mobilny wentylator

1 880,12 zł

1 528,55 zł

Optimum Optimill MB 4 -  Wiertarko-frezarka do metalu
Optimum Optimill MB 4 - Wiertarko-frezarka do metalu

14 834,11 zł

12 060,25 zł

szt.
Optimum / Optigrind GH 10 T - Ostrzarka szlifierka do wierteł
Optimum / Optigrind GH 10 T - Ostrzarka szlifierka do wierteł

2 522,79 zł

2 051,05 zł

szt.
Spawarka przenośna Schweisskraft CRAFT-TIG 201 AC/DC P PULSE
Spawarka przenośna Schweisskraft CRAFT-TIG 201 AC/DC P PULSE

4 509,24 zł

3 666,05 zł

szt.
Produkt dnia
Festool - Talerz szlifierski 202461/ ROTEX RO 150
Festool - Talerz szlifierski 202461/ ROTEX RO 150

99,00 zł

80,49 zł

szt.
Optimum Optidrill DH 45G - Wiertarka stołowa, kolumnowa
Optimum Optidrill DH 45G - Wiertarka stołowa, kolumnowa

30 375,16 zł

24 695,25 zł

szt.
Flex GE 5 kompaktowa szlifierka do ścian i sufitów.
Flex GE 5 kompaktowa szlifierka do ścian i sufitów.

4 139,00 zł

3 365,04 zł

szt.
Holzstar KGZ 305 E PIŁA UKOŚNICA KAPÓWKA Pilarka
Holzstar KGZ 305 E PIŁA UKOŚNICA KAPÓWKA Pilarka

1 513,21 zł

1 230,25 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl