Walcowanie blachy na zimno i na gorąco - na co zwrócić uwagę? 0
Jak wygląda walcowanie blachy na zimno i ciepło?

Walcowanie blach jest powszechne w przemyśle produkcyjnym, energetyce czy budownictwie. Dzięki wykorzystaniu walcarek jesteśmy w stanie uzyskać różne kształty metali np. pręty czy rury. Jak można podzielić walcowanie i jak przebiega taki proces? Sprawdź jak wygląda zwijanie blachy oraz co jest ważne podczas tego procesu.

 

Czym jest walcowanie?

Walcowanie to proces technologiczny, który wykorzystywany jest w przemyśle do zmiany kształtu danego metalu. Walcowanie blach polega na gięciu metalu przez walcarki. Zmianę kształtu blachy determinują przemieszczające się względem siebie walce, rolki, tarcze lub płaskie narzędzia.

Zastosowanie walcowania blach

Tworzone w wyniku walcowania produkty są obecne w życiu codziennym u każdej osoby. Walcowanie blach wykorzystywane jest głównie w energetyce, budownictwie, przemyśle kolejowym, petrochemicznym, morskim - jest to szeroki zakres. Złożone kształty metali mają swoje zastosowanie przy utrzymywaniu budynków, przechowywaniu cieczy i ciał stałych, czy też do ochrony i izolacji.

 

Rodzaje walcowania

Obróbka plastyczna metalu poprzez walcowanie może być przeprowadzana na kilka sposobów w zależności od używanej temperatury. Możemy wyróżnić walcowanie na zimno, gorąco i ciepło.

Walcowanie na zimno

Ten rodzaj walcowania blach przebiega bez wcześniejszego podgrzania metalu. Zwijanie blachy następuje przez działanie na materiał walców lub innych elementów znajdujących się wewnątrz walcarki. W zależności od tego, jaki metal poddaje się obróbce, proces walcowania będzie się od siebie różnił.

W efekcie otrzymujemy cienkie blachy oraz taśmy o niewielkich średnicach. Ich grubość waha się od 0,16 mm do 3 mm. Materiały po obróbce na zimno posiadają wysoką jakość wykończenia i standard techniczny. Cechą metali, które były poddane temu procesowi jest świetna właściwość metalurgiczna.

Walcowanie głównie przebiega według schematu:

  1. trawienie materiału,
  2. walcowanie blach,
  3. wyżarzanie,
  4. walcowanie (ostateczne wygładzenie i wykończenie).

Walcarki do blachy - kup online w JP-Tech!

Walcowanie na gorąco

Walcowanie na gorąco to proces, który przebiega w wysokiej temperaturze, czyli od 1050 do 1300 stopni. Rozmiar i kształt blachy zmienia się przez kilkukrotne zwijanie blach przez podgrzane walce. Walcowane metale w tym przypadku są dużo większe. Gięcie ich nie musi prowadzić do uzyskania idealnych produktów, ponieważ głownie są używane na budowie. Jedyna wadą jaką posiada ten proces jest zmęczenie materiału, czyli delikatna zmiana kształtu przez chłodzenie blachy. Walcowanie blach na gorąco jest bardziej skomplikowane i przebiega dłużej niż walcowanie w niskiej temperaturze. W wyniku tej obróbki możemy uzyskać zróżnicowane kształty takie jak:

  • rury,
  • pręty,
  • grube blachy,
  • szerokie płaskowniki,
  • grodzice.

Walcowanie na gorąco przebiega według schematu:

  1. Wyczyszczenie blach przygotowanych do obróbki.
  2. Szlifowanie blachy.
  3. Podgrzewanie walcarki do odpowiedniej temperatury.
  4. Zbijanie powstałej zgorzeliny.
  5. Wstępne walcowanie, zwijanie blach.
  6. Zmiana szerokości materiału np. rury, blach.
  7. Końcowe walcowanie materiału.
  8. Wykonywanie wykończenia np. przecinanie blach grubych, brzegów itp.

Walcowanie blachy - jak walcować?

Walcowanie blach grubych i stożków

  • Walcowanie stożków - Walcowanie blach do kształtu stożków jest wymagające. Ostateczna grubość wytworzonych stożków zależy od wybranej walcarki. Przy potrzebie większej miary możliwe jest wykorzystanie gięcia krokowego. Tego rodzaju działania nie są wykonywane na zimno. Walcowanie jest bardziej zaawansowane, dlatego zwijanie blachy zachodzi wielorazowo. Na początku następuje podgrzewanie, a potem kolejne zwijanie na gorąco.
  • Walcowanie blach grubych - Gięcie, czyli walcowanie blach grubych jest osiągalne, tak jak i nadanie im skomplikowanych kształtów. Maksymalna grubość blachy zależy od używanego sprzętu. Obrabianie takiego materiału wymaga większej siły, dlatego lepszym rozwiązaniem są walcarki hydrauliczne i silnikowe.

Walcowanie blach, walcowanie blachy

Maszyny do walcowania blach

Do walcowania blach używa się walcarek. Proces walcowania przebiega, dzięki obecności w maszynie klatki walcowniczej, mechanizmu przenoszącego ruch obrotowy oraz silnika, który ją napędza. Wśród tych urządzeń możemy wyróżnić:

Szybkość formowania zależy od zaawansowania pras krawędziowych. Wybierając sprzęt, warto skupić się na producencie. To właśnie on jest gwarancją dobrej jakości maszyn. Jednym z nich jest Metallkraft - niemiecki lider produkcji specjalistycznych urządzeń. Walcarki tej marki cechuje wysoka wydajność, brak uszkodzeń powłoki oraz nadanie pożądanego kształtu każdej blasze.

[product category_id="35" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl