Wiercenie w betonie - jakie wiertła do betonu wybrać? 0
Wiercenie w betonie - jakie wiertła do betonu wybrać?

Beton to powszechnie stosowany i tradycyjny materiał, który jednocześnie jest jednym z najbardziej solidnych. Co za tym idzie, jego wysoka wytrzymałość i twardość sprawia, że wiercenie w betonie bez odpowiedniego przygotowania może przysporzyć trudności. Jakie wiertła do betonu wybrać i jak zadbać o prawidłowe wycinanie otworów w betonie? W naszym artykule poznasz odpowiedź, co będzie ci potrzebne w przypadku wiercenia otworów w betonie!

Wiercenie w betonie a użycie odpowiedniego sprzętu

Beton, czyli powszechnie stosowany materiał budowlany, jest bardzo wytrzymałym materiałem i dlatego konieczne będzie użycie specjalnych narzędzi. Standardowy sprzęt, jak np. zwykłe wiertarki nie pozwolą na uzyskanie oczekiwanych efektów, chyba że będą przeznaczone do wiercenia w betonie komórkowym. Dużo bardziej odpowiednim wyborem będzie wiertarka udarowa, której użycie pozwoli na przebicie się do cienkiej warstwy betonu.

Jeśli chcesz przebić się do średniej grubości betonu, odpowiednia powinna okazać się młotowiertarka. Takie urządzenie dysponuje wydajnym systemem udarowym, najczęściej mechanicznym lub pneumatycznym. To sprawia, że wycinanie otworów w betonie jest łatwiejsze i zarazem bardziej skuteczne. Przy mechanicznej młotowiertarce będzie potrzebne dociskanie wiertła, z kolei udar pneumatyczny sam dobierze odpowiednią siłę nacisku do wykonywania otworów w betonie. Właśnie dlatego udar pneumatyczny lepiej nadaje się do betonu, a udar mechaniczny do bardziej miękkich materiałów. Tego typu sprzęt musi być też włączony przez cały czas. Ponadto można go uruchomić dopiero wtedy, gdy poczujemy opór.

Do najbardziej twardych materiałów używa się wiertnic rdzeniowych, które są montowane na specjalnym statywie, a następnie przytwierdzone do podłoża. Dzięki temu wiertnice mają stabilną i pewną konstrukcję, co z kolei uprawnia wiercenie otworów w betonie. Dlaczego? Stosuje się do nich wiertła koronowe o większej średnicy - nawet do 350 mm.

Jak wiercić w betonie? Potrzebne wskazówki

Aby ułatwić sobie wiercenie lub cięcie betonu, należy upewnić się, że miejsce pracy jest odpowiednio przystosowane i umożliwia efektywne wiercenie otworów w betonie. Poniżej wymieniamy pomocne wskazówki, które powinny ułatwić Ci wiercenie w betonie.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię wiertła z naszej oferty?

O czym pamiętać przed rozpoczęciem pracy?

Nie tylko wyposażenie warsztatu w przydatne narzędzia jest istotne w przypadku wiercenia w betonie. Aby zachować odpowiednie bezpieczeństwo na stanowisku pracy, należy spełnić konkretne wymogi. Przede wszystkim będzie to wyposażenie się w odzież roboczą i gogle ochronne. Osłona oczu jest bardzo ważna w tym przypadku. Do przygotowania miejsca pracy warto też sprawdzić, czy nie ma kabli w ścianie, w której będziesz wiercić. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego czujnika. To konieczne, ponieważ wywiercenie dziury w kablu może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. Przy pomocy czujnika metalu warto upewnić się też, czy nie natrafisz na rury, które mogą utrudnić efektywne wycinanie otworów w betonie.

Jak wywiercić dziurę w betonie, aby nie zniszczyć sprzętu? W tym celu sprawdź wiertło, którego będziesz używał! Skorzystanie ze stępionych wierteł może grozić uszkodzeniem wiertarki lub młota udarowego. Przed rozpoczęciem pracy należy także ocenić kondycję kabla zasilającego urządzenie.

Aby wiercenie w betonie przebiegło poprawnie, koniecznie pamiętaj o tym, aby pod żadnym pozorem nie zmieniać kierunku obrotów wiertarki, kiedy jest włączona. Należy wyłączyć urządzenie, a następnie zmienić kierunek, kiedy nie wierci. Dopiero po wykonaniu tej czynności można na nowo kontynuować wiercenie w betonie.

[product category_id="98" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Wiercenie w betonie - co jeszcze jest istotne?

Nie sposób pominąć ważnej kwestii - im twardszy materiał, w którym ma zostać przeprowadzone wycinanie otworów w betonie, tym wolniejsze muszą być obroty wiertarki. Dlatego podczas wykonywania czynności należy dopasować odpowiednią prędkość obrotową. Czasami możliwe jest, aby wiercić w betonie, który jest obłożony tapetą. W takim wypadku dobrze będzie zabezpieczyć nie tylko podłogę, ale również ochronić tapetę przed zabrudzeniem kurzem i pyłem. Do tego wystarczy użyć papierowych torebek, które należy podłożyć w miejscu, w którym przeprowadza się wiercenie w betonie.

Oczywiście nie ochroni to w całości ściany, pozwoli jednak na zmniejszenie wystąpienia zabrudzeń. Do dostosowania odpowiedniej głębokości otworu może się przydać ogranicznik. Montuje się go na wiertle, a ogranicznik ogranicza głębokość wiercenia do wartości określonej przez użytkownika.

Co zrobić kiedy wiertło zablokuje się podczas wiercenia w betonie?

Jeśli będziesz wiercić w betonie i podczas tego dojdzie do zaklinowania wiertła, natychmiast powinieneś przerwać pracę, a potem ostrożnie wyjąć wiertło. Jeśli tego nie zrobisz, może dojść do zagrzania, a nawet spalenia cewki uzwojenia swojej wiertarki. W szczególności dochodzi do tego w sytuacji, gdy materiał jest wyjątkowo twardy.

Równie ważne jest, aby wiertło było odpowiednio chłodzone. Dlaczego jest to konieczne? Wiercenie w betonie wytwarza ogromną ilość ciepła. Tak wysoka temperatura może wpłynąć na uszkodzenie wiertła, a także zmniejszenie jego wydajności przy pracy. Jak zapobiec przegrzaniu? Dobrym sposobem może być zanurzenie końcówki wiertła w oleju chłodzącym.

Aby wiercenie w betonie przebiegło poprawnie, należy też upewnić się, że wykonujesz otwory w planowanym miejscu. Czasami większe dziury trzeba wywiercić w betonie, który może być ścianą nośną. Warto zastanowić się i skonsultować taki przypadek z architektem. Dlaczego? Wiercenie w ścianie nośnej może sprawić, że jej konstrukcja zostanie osłabiona. Dlatego też kiedy szykujesz się do wiercenia dużej liczby otworów, powinieneś upewnić się, że jest to bezpieczne.

Zobacz też, jak wykonać wyburzanie ściany nośnej: https://jptech-maszyny.pl/wyburzanie-sciany-nosnej.

Niezbędne akcesoria - jakie wiertła do betonu wybrać?

Jak już wspominaliśmy, wiercenie w betonie wymaga użycia specjalnych wierteł. Powinny być one dobrej jakości, ponieważ pracując w takim materiale jak beton, należy być pewnym używanych narzędzi.

Po pierwsze, odpowiednie będą wiertła koronowe. Ich ostrza są umieszczone po zewnętrznej stronie wiertła. Składają się one z elementów diamentowych, co zapewnia dłuższą żywotność tego rodzaju wierteł. Mogą być wykonane ze stali, węglika spiekanego, a także ze wspomnianego syntetycznego diamentu. Co więcej - wiercenie w płytkach, gazobetonie, cegle, czy ceramice również może być przeprowadzone za pomocą tego typu wierteł.

Wycinanie otworów w betonie - wiertła widiowe i diamentowe

Z mniejszymi otworami dobrze poradzą sobie klasyczne wiertła widiowe. Należy również dopasować odpowiednie kołki. Do otworów w betonie świetnie nadadzą się kołki rozprężne.

Są dostępne również wiertła diamentowe, które w części roboczej wykonuje się z syntetycznego diamentu. Dzięki temu należą do najtwardszych i najbardziej wytrzymałych wierteł. Najlepiej nadadzą się do wiercenia małych otworów. Wiertła z płaską głowicą pozwolą na przebicie się przez kolejne warstwy betonu, co może być trudnym zadaniem, jednak pozwala na to ich specjalny kształt.

Wiertła do wiercenia w betonie zbrojnym

Kiedy masz do czynienia z betonem zbrojonym, może dojść do sytuacji, w której wiertło się zablokuje. Właśnie w takim wypadku odpowiednie będzie wiertło z wieloma płytkami w głowicy. Jeśli urządzenie działa poprawnie, zwiększy to szanse na przewiercenie się przez beton, jak i zbrojenie.

Wiercenie w betonie - podsumowanie

Wiercenie w betonie nie należy do najprostszych zadań, jednak z dobrym przygotowaniem się, wykonane dziury będą zgodne z oczekiwaniami. Jeśli wybierzesz odpowiedni sprzęt i będziesz znał jego zastosowania, powinieneś dobrze poradzić sobie z tego typu zadaniem. Natomiast w sytuacji, gdy martwisz się o dociskanie wierteł do ściany, nie wybieraj młotowiertarki z udarem mechanicznym. Aby wycinanie otworów w betonie przebiegło sprawnie i bezproblemowo, pamiętaj, że prędkość obrotowa musi być dostosowana do twardości materiału.

Jeśli nie wiesz, jak wywiercić dziurę w betonie, warto zaznaczyć przed pracą miejsca otworów za pomocą ołówka. W ten sposób zaznaczymy dokładnie, gdzie dokładnie należy je rozmieścić.

Zobacz też artykuł o gwintowaniu otworów.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Maszyny do obróbki metalu

Promocje
Aircraft Sprężarka tłokowa  MOBILBOY 241/24 AC
Aircraft Sprężarka tłokowa MOBILBOY 241/24 AC

607,93 zł

Cena regularna: 770,04 zł

Najniższa cena: 770,04 zł

494,25 zł

Cena regularna: 626,05 zł

Najniższa cena: 626,05 zł
szt.
Aircraft AirClassic 351/100/10 - Mobilna sprężarka tłokowa z napędem pasowym
Aircraft AirClassic 351/100/10 - Mobilna sprężarka tłokowa z napędem pasowym

2 231,53 zł

Cena regularna: 2 826,60 zł

Najniższa cena: 2 826,60 zł

1 814,25 zł

Cena regularna: 2 298,05 zł

Najniższa cena: 2 298,05 zł
szt.
Aircraft AirClassic 351/50/10 - Mobilna sprężarka tłokowa z napędem pasowym
Aircraft AirClassic 351/50/10 - Mobilna sprężarka tłokowa z napędem pasowym

1 604,23 zł

Cena regularna: 2 032,02 zł

Najniższa cena: 2 032,02 zł

1 304,25 zł

Cena regularna: 1 652,05 zł

Najniższa cena: 1 652,05 zł
szt.
Aircraft AirClassic 403/50/10 VC- Sprężarka tłokowa o zwiększonej wydajności
Aircraft AirClassic 403/50/10 VC- Sprężarka tłokowa o zwiększonej wydajności

1 419,72 zł

Cena regularna: 1 798,32 zł

Najniższa cena: 1 798,32 zł

1 154,24 zł

Cena regularna: 1 462,05 zł

Najniższa cena: 1 462,05 zł
szt.
Aircraft Mobilna sprężarka tłokowa  AIRCLASSIC 451/100/10
Aircraft Mobilna sprężarka tłokowa AIRCLASSIC 451/100/10

2 517,30 zł

Cena regularna: 3 188,83 zł

Najniższa cena: 3 188,83 zł

2 046,59 zł

Cena regularna: 2 592,54 zł

Najniższa cena: 2 592,54 zł
szt.
Aircraft Sprężarka tłokowa  AIRBOY SILENCE 111 Z E
Aircraft Sprężarka tłokowa AIRBOY SILENCE 111 Z E

681,73 zł

Cena regularna: 863,52 zł

Najniższa cena: 863,52 zł

554,25 zł

Cena regularna: 702,05 zł

Najniższa cena: 702,05 zł
szt.
Aircraft Mobilna sprężarka tłokowa  AIRCLASSIC 503/100/10
Aircraft Mobilna sprężarka tłokowa AIRCLASSIC 503/100/10

3 126,35 zł

Cena regularna: 3 960,04 zł

Najniższa cena: 3 960,04 zł

2 541,75 zł

Cena regularna: 3 219,54 zł

Najniższa cena: 3 219,54 zł
szt.
Aircraft Sprężarka tłokowa  MOBILBOY  421/100 AC
Aircraft Sprężarka tłokowa MOBILBOY 421/100 AC

1 659,58 zł

Cena regularna: 2 102,13 zł

Najniższa cena: 2 102,13 zł

1 349,25 zł

Cena regularna: 1 709,05 zł

Najniższa cena: 1 709,05 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl