Wiercenie w betonie - jakie wiertła do betonu wybrać? 0
Wiercenie w betonie - jakie wiertła do betonu wybrać?

Beton to powszechnie stosowany i tradycyjny materiał, który jednocześnie jest jednym z najbardziej solidnych. Co za tym idzie, jego wysoka wytrzymałość i twardość sprawia, że wiercenie w betonie bez odpowiedniego przygotowania może przysporzyć trudności. W naszym artykule poznasz odpowiedź, co będzie ci potrzebne w przypadku wiercenia otworów w betonie!

Wiercenie w betonie a użycie odpowiedniego sprzętu

Beton, czyli powszechnie stosowany materiał budowlany, jest bardzo wytrzymałym materiałem i dlatego konieczne będzie użycie specjalnych narzędzi. Standardowy sprzęt, jak np. zwykła wiertarka nie pozwoli na uzyskanie oczekiwanych efektów. Wiertarka może się nadać jedynie do wiercenia w betonie komórkowym. Dużo bardziej odpowiednim wyborem będzie wiertarka udarowa, której użycie pozwoli na przebicie się do cienkiej warstwy betonu.

Natomiast jeśli chcesz przebić się do średniej grubości betonu, odpowiednia powinna okazać się młotowiertarka. Takie urządzenie dysponuje wydajnym systemem udarowym, najczęściej mechanicznym lub pneumatycznym. To sprawia, że docieranie do kolejnych warstw betonu jest łatwiejsze i zarazem bardziej skuteczne. Przy mechanicznej młotowiertarce będzie potrzebne dociskanie wiertła, natomiast udar pneumatyczny sam dobierze odpowiednią siłę nacisku do wykonywania otworów w betonie. Właśnie dlatego udar pneumatyczny lepiej nadaje się do betonu, a udar mechaniczny do bardziej miękkich materiałów. Udar pneumatyczny nie musi być też włączony przez cały czas, można go uruchomić dopiero wtedy, gdy poczujemy opór.

Do najbardziej twardych materiałów używa się wiertnic rdzeniowych, które są montowane na statywie, a następnie przytwierdzone do podłoża, dzięki czemu ma się stabilną i pewną konstrukcję. Do nich stosuje się wiertła koronowe o większej średnicy, nawet do 350 mm.

Jak wiercić w betonie - potrzebne wskazówki

Aby ułatwić sobie pracę, należy upewnić się, że wszystko będzie przygotowane do pracy. Poniżej wymieniamy pomocne wskazówki, które powinny ułatwić Ci wiercenie w betonie.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem pracy?

Aby zachować odpowiednie bezpieczeństwo na stanowisku pracy, należy spełnić konkretne wymogi. Przede wszystkim będzie to wyposażenie się w odzież roboczą i gogle ochronne. Osłona oczu jest bardzo ważna w tym przypadku. Do przygotowania miejsca pracy warto też zaliczyć sprawdzenie, czy nie ma kabli w ścianie, w której będziesz wiercić. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego czujnika. To konieczne, ponieważ wywiercenie dziury w kablu może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Koniecznie sprawdź też za pomocą czujnika metalu, czy przypadkiem nie natrafisz na rury podczas wiercenia otworu.

Sprawdź wiertło, którego będziesz używał. Skorzystanie ze stępionych wierteł może grozić uszkodzeniem wiertarki lub młota udarowego. Przed rozpoczęciem pracy należy też sprawdzić dokładnie kabel zasilający urządzenie.

Aby wiercenie w betonie przebiegło poprawnie, koniecznie pamiętaj o tym, aby pod żadnym pozorem nie zmieniać kierunku obrotów wiertarki, kiedy jest włączona. Należy wyłączyć urządzenie, a następnie zmienić kierunek, kiedy nie wierci. Dopiero po tym można z powrotem kontynuować wiercenie w betonie.

Jakie wiertła do betonu wybrać? Sprawdź!

Co jeszcze jest ważne w przypadku wiercenia w betonie?

Nie sposób pominąć ważnej kwestii - im twardszy materiał, w którym ma zostać wykonany otwór, tym wolniejsze muszą być obroty wiertarki. Dlatego podczas wiercenia otworów w betonie należy dopasować odpowiednią prędkość obrotową.

Czasami możliwe jest, aby wiercić w betonie, który jest obłożony tapetą. Na taki wypadek najlepiej jest zabezpieczyć nie tylko podłogę, ale również ochronić tapetę przed zabrudzeniem kurzem i pyłem. Do tego wystarczy użyć papierowych torebek, które należy podłożyć pod miejsce, gdzie jest wiercenie w betonie.

Oczywiście nie ochroni to w całości ściany, pozwoli jednak na zmniejszenie wystąpienia zabrudzeń.

Do dostosowania odpowiedniej głębokości otworu może się przydać ogranicznik. Montuje się go na wiertle, a ogranicznik ogranicza głębokość wiercenia do wartości określonej przez użytkownika.

Co zrobić kiedy wiertło zablokuje się podczas wiercenia w betonie?

Jeśli będziesz wiercić w betonie i podczas tego dojdzie do zaklinowania wiertła, natychmiast powinieneś przerwać pracę, a potem wyjąć wiertło. Jeśli tego nie zrobisz, może dojść do zagrzania, a nawet spalenia cewki uzwojenia swojej wiertarki. Zwłaszcza często zdarza się to, kiedy materiał jest wyjątkowo twardy.

Równie ważne jest, aby wiertło było odpowiednio chłodzone. Dlaczego jest to konieczne? Wiercenie w betonie wytwarza ogromną ilość ciepła. Tak wysoka temperatura może wpłynąć na uszkodzenie wiertła, a także na jego mniejszą wydajność. Jak zapobiec przegrzaniu? Dobrym sposobem może być zanurzenie końcówki wiertła w oleju chłodzącym.

Aby wiercenie w betonie przebiegło poprawnie, należy też upewnić się, że wiercisz w odpowiednim miejscu. Czasami większe otwory trzeba wywiercić w betonie, który może być ścianą nośną. Warto zastanowić się i skonsultować taki przypadek z architektem, ponieważ wiercenie w ścianie nośnej może sprawić, że jej konstrukcja zostanie osłabiona. Dlatego, zwłaszcza kiedy, szykujesz się do wiercenia dużej liczby otworów, powinieneś upewnić się, że jest to bezpieczne.

Zobacz też, jak wykonać wyburzanie ściany nośnej: https://jptech-maszyny.pl/wyburzanie-sciany-nosnej.

Niezbędne akcesoria - jakie wiertła do betonu wybrać?

Jak już wspominaliśmy, wiercenie w betonie wymaga użycia specjalnych wierteł. Powinny być one dobrej jakości, ponieważ pracując w takim materiale jak beton, należy być pewnym używanych narzędzi.

Po pierwsze, odpowiednie będą wiertła koronowe. Ich ostrza są umieszczone po zewnętrznej stronie wiertła. Składają się one z elementów diamentowych, co zapewnia dłuższą żywotność tego rodzaju wierteł. Mogą być wykonane ze stali, węglika spiekanego, a także ze wspomnianego syntetycznego diamentu. Nadadzą się świetnie do wiercenia nie tylko w betonie, ale też wiercenie w gresie, gazobetonie, cegle i ceramice.

Natomiast z mniejszymi otworami dobrze poradzą sobie klasyczne wiertła widiowe. Należy również dopasować odpowiednie kołki. Do otworów w betonie świetnie nadadzą się kołki rozprężne.

Są dostępne również wiertła diamentowe, które w części roboczej są wykonane z syntetycznego diamentu. Dzięki temu należą do najtwardszych i najbardziej wytrzymałych wierteł. Najlepiej nadadzą się do wiercenia małych otworów.

Wiertła z płaską głowicą pozwolą na przebicie się przez kolejne warstwy betonu, co może być trudnym zadaniem. Pozwala na to specjalny kształt.

Wiercenie w betonie - na czym polega?

Wiertła do wiercenia w betonie zbrojonym

Kiedy masz do czynienia z betonem zbrojonym, może dojść do sytuacji, w której wiertło się zablokuje. Właśnie w takim wypadku odpowiednie będzie wiertło z wieloma płytkami w głowicy. Jeśli urządzenie działa poprawnie, zwiększy to szanse na przewiercenie się przez beton, jak i zbrojenie.

Wiercenie w betonie - podsumowanie

Wiercenie w betonie nie należy do najprostszych zadań, jednak z dobrym przygotowaniem się, otwory będą spełniać twoje oczekiwania. Jeśli wybierzesz odpowiedni sprzęt i będziesz znał jego zastosowania, powinieneś dobrze poradzić sobie z tym zadaniem. Jeśli martwisz się o dociskanie wierteł do ściany, nie wybieraj młotowiertarki z udarem mechanicznym. Aby otwór był poprawnie zrobiony, pamiętaj, że prędkość obrotowa musi być dostosowana do twardości materiału.

Warto też zaznaczyć sobie przed pracą miejsca otworów za pomocą ołówka, aby odpowiednio je rozmieścić.

Zobacz też artykuł o gwintowaniu otworów.

Komentarze do wpisu (0)

Maszyny do obróbki metalu

Promocje
Karnasch - Gold line - Wiertło trepanacyjne śr. 28 mm dł. 30 mm
Karnasch - Gold line - Wiertło trepanacyjne śr. 28 mm dł. 30 mm
186,96 zł 177,61 zł 152,00 zł 144,40 zł
szt.
Matallkraft RBM 3100-200 4-H PRO - Hydrauliczna 4-walcowa giętarka obrotowa
Matallkraft RBM 3100-200 4-H PRO - Hydrauliczna 4-walcowa giętarka obrotowa
440 452,00 zł 418 429,40 zł 358 091,06 zł 340 186,50 zł
Optimum DH 26GTV -  Wiertarka kolumnowa z bezstopniową regulacją prędkości
Optimum DH 26GTV - Wiertarka kolumnowa z bezstopniową regulacją prędkości
13 265,00 zł 12 601,75 zł 10 784,55 zł 10 245,33 zł
Metallkraft - Zestaw noży zamiennych MTBS 1540-40 B
Metallkraft - Zestaw noży zamiennych MTBS 1540-40 B
8 750,22 zł 8 312,71 zł 7 114,00 zł 6 758,30 zł
szt.
Optimum LMS 1M (1,300 mm) -  Pomiar długości cięcia
Optimum LMS 1M (1,300 mm) - Pomiar długości cięcia
1 784,73 zł 1 695,49 zł 1 451,00 zł 1 378,45 zł
szt.
Metallkraft - Szybkozmienny segment gnący 85°, H = 300, V = 63 mm
Metallkraft - Szybkozmienny segment gnący 85°, H = 300, V = 63 mm
2 367,75 zł 2 249,36 zł 1 925,00 zł 1 828,75 zł
szt.
Metallkraft - Stempel 85°, H = 300 mm, R = 10 mm
Metallkraft - Stempel 85°, H = 300 mm, R = 10 mm
1 420,65 zł 1 349,62 zł 1 155,00 zł 1 097,25 zł
szt.
Cleancraft wetCAT 116 E - Odkurzacz do stosowania na mokro i sucho
Cleancraft wetCAT 116 E - Odkurzacz do stosowania na mokro i sucho
982,77 zł 933,63 zł 799,00 zł 759,05 zł
szt.
Holzstar -  Pas bez końcowy BTS 150 - Gradacja 60
Holzstar - Pas bez końcowy BTS 150 - Gradacja 60
246,00 zł 233,70 zł 200,00 zł 190,00 zł
szt.
Metallkraft - Rolki gnące do stali-żelaza Ø33,0mm
Metallkraft - Rolki gnące do stali-żelaza Ø33,0mm
2 328,39 zł 2 211,97 zł 1 893,00 zł 1 798,35 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl