Wiercenie w metalu nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, aby cały proces przebiegł pomyślnie potrzebne będą odpowiednie narzędzia i wiertła, przyda się również znajomość podstawowych zasad i doświadczenie w pracy z elektronarzędziami. Jak wiercić w metalu? Jak się przygotować? Podpowiadamy w artykule!
Czym wiercić w metalu?
Wiercenie w metalu to zadanie wymagające precyzji oraz odpowiedniego sprzętu. Wybór narzędzia do wiercenia zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju metalu, grubości materiału oraz specyfiki pracy. W tym zadaniu sprawdzić się mogą wiertarki udarowe, wiertarki magnetyczne, stołowe czy nawet wiertarko-frezarki.
Wiertarki udarowe do metalu
Kiedy konieczne jest wykonanie otworów w twardym metalu (lub w innym twardym materiale), wiertarki udarowe są nieocenione. Mechanizm udarowy umożliwia wiercenie w metalu o bardziej wymagających strukturach, redukując jednocześnie wysiłek potrzebny do wiercenia. Zwykłe wiertła najprawdopodobniej unikną zniszczeniu w takiej sytuacji.
Wiertarki kolumnowe i stołowe
Wiertarki stołowe / kolumnowe to doskonałe narzędzia do prac, gdzie potrzebna jest wysoka precyzja. Stabilna konstrukcja tych maszyn zapewnia, że wiertło wchodzi w metal dokładnie wyznaczonym miejscu, minimalizując ryzyko błędów. Jest idealna do warsztatów i pracowni, gdzie wykonuje się powtarzalne lub seryjne otwory w metalu.
Wiertarki magnetyczne
Wiertarki magnetyczne to specjalistyczne urządzenia, które zyskują uznanie przede wszystkim w przemyśle ciężkim. Ich główną zaletą jest wbudowany magnes, który mocno przyciąga urządzenie do metalowej powierzchni, zapewniając stabilność podczas pracy. Dzięki temu, wiertarki magnetyczne pozwalają na dokładne wiercenie otworów w poziomych, pionowych czy nawet odwróconych powierzchniach bez ryzyka przesunięcia narzędzia.
Wiertarko-frezarki
Wiertarko-frezarki do metalu są wszechstronnymi maszynami obróbczymi do wykonywania otworów. Za ich pomocą można wywiercić dziurę na dwa sposoby: poprzez wiercenie, gdzie narzędzie obraca się i porusza wzdłuż swojej osi, jak i poprzez frezowanie, w którym posuw odbywa się w osi poprzecznej do osi narzędzia.
Akcesoria do wiercenia w metalu
Warto pamiętać, że metale znacznie różnią się między sobą wieloma właściwościami, jedną z nich jest właśnie stopień ich twardości. W zależności od niego konieczny będzie wybór wiertła o optymalnej długości, średnicy czy też uchwycie.
- Zaufaj profesjonalistom
Interesują Cię maszyny do metalu z naszej oferty?Jak wiercić w metalu miękkim?
Wywiercenie otworu w metalu miękkim jest stosunkowo łatwe do osiągnięcia. Sprawdzą się tu nie tylko profesjonalne wiertła z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, ale również te tańsze i łatwiej dostępne. Powinny mieć one jednak trzpień walcowy lub sześciokątny. Wiertła do metalu produkowane są najczęściej ze stali węglowej lub chromowanej HSS - duży wybór różnego rodzaju wierteł dostępny jest w zakładce wiertła. Przykładami miękkich metali jest między innymi aluminium, miedź czy mosiądz. Jak zabrać się do wiercenia?
-
Biorąc pod uwagę średnicę wiertła zaznacz dokładnie miejsce planowanego przewiertu.
-
Aby uniknąć ślizgania się wiertła po powierzchni metalu nabij ją wcześniej punktakiem.
-
Dostosuj prędkość wiercenia tak, aby wykonać otwór w możliwie krótkim czasie - w przypadku metali miękkich możesz zastosować szybsze obroty, zapoznaj się jednak z zaleceniami producenta wiertarki i wiertła.
-
Nie wywieraj zbyt silnego nacisku na obrabiany materiał.
Ważny jest także kształt wybranego wiertła - te używane do obróbki stopów aluminium muszą mieć specjalną geometrię, dlatego zazwyczaj stosuje się płaskie krawędzie skrawające.
Wiercenie w metalu twardym
W przypadku wiercenia metali twardych potrzebne będą bardziej specjalistyczne wiertła - sprawdzą się te wykonane z tytanu, węglików spiekanych, wiertła kobaltowe czy wiertła diamentowe. Nie ulegną one szybko stępieniu tak jak wiertła standardowe, a wykonany otwór będzie precyzyjny. Mówiąc o metalach twardych na myśli można mieć przede wszystkim stal nierdzewną, różnego rodzaju stopy stali czy też żeliwo. Aby wiercenie w metalach twardych zakończyło się sukcesem należy pamiętać o kilku wskazówkach.
-
Twarde odmiany metali powinno się wiercić przy zastosowaniu stosunkowo wolnych obrotów.
-
Ważny jest stosunkowo mocny docisk wiertarki, dzięki niemu otwór uzyskamy szybciej i skuteczniej, a wiertło nie będzie ślizgać się po powierzchni materiału.
-
Należy często kontrolować czy wiertło się nie przegrzewa, gdyż może to spowodować nadpalenie ścianek otworu lub permanentne uszkodzenie wiertła.
[product category_id="255" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]
Jak wiercić w metalu? Podstawowe zasady
Kwestie związane z wierceniem w różnych rodzajach metalu przedstawiliśmy wcześniej, warto jednak pamiętać również o uniwersalnych zasadach wiercenia w metalu.
-
Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że wiertarka jest odpowiednio ustawiona, a wiertło solidnie zamontowane. Jest to niezwykle ważne szczególnie przy wierceniu w materiałach twardych i opornych.
-
Pamiętaj, że im twardszy metal, tym obroty powinny być mniejsze, wolniejsze. Wyznacznikiem odpowiedniej prędkości mogą być chociażby powstające w czasie wióry. Jeśli będą one równe i podobnej długości oznacza to, że proces przebiega pomyślnie. Co więcej, prędkość zależy także od średnicy wiertła – im jest ona mniejsza, tym szybsze może być skrawanie.
-
Wiercony element powinien być stabilny i dobrze zamocowany. W żadnym wypadku nie powinno się trzymać w rękach cienkiego arkuszu blachy, gdyż w przypadku przejścia wiertła na wylot istnieje ryzyko zakleszczenia się blachy i wyrwania jej z dłoni.
-
Jeżeli zależy nam na wywierceniu otworu o dużej średnicy dobrą praktyką jest rozpoczęcie od wiertła o mniejszej średnicy, a dopiero później przejście do większych jej rozmiarów. Dzięki temu wiercenie będzie zdecydowanie efektywniejsze, a ryzyko ślizgania się wiertła po powierzchni będzie zminimalizowane.
Chłodzenie wiertła do metalu
Niezwykle ważne jest stałe kontrolowanie temperatury używanych wierteł, gdyż podczas wiercenia w metalu mają one tendencje do szybkiego przegrzewania się, co z kolei może spowodować obniżenie wytrzymałości wiertła, w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do jego trwałego zniszczenia.
Sprawdzonym sposobem na zapobieganie tego jest użycie specjalnego chłodziwa, np. oleju, gdyż zmniejsza on tarcie podczas wiercenia, a tym samym samym minimalizuje ryzyko nagrzania wiertła. Jeżeli jednak zauważymy, że temperatura wiertła gwałtownie wzrasta powinniśmy przerwać pracę i je schłodzić. Co ważne, unikajmy stosowania do tego zimnej wody, gdyż ten sposób doprowadzić można do korozji. Na rynku dostępnych jest sporo smarów i cieczy skutecznie odprowadzających temperaturę.