Jak wiercić w metalu? Podstawy wiercenia w metalu 0
Jak wiercić w metalu? Podstawy wiercenia w metalu

Wiercenie w metalu nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, aby cały proces przebiegł pomyślnie potrzebne będą odpowiednie narzędzia i wiertła, przyda się również znajomość podstawowych zasad i doświadczenie w pracy z elektronarzędziami. Jak wiercić w metalu? Jak się przygotować? Podpowiadamy w artykule!

Jak wiercić w metalu? Potrzebne akcesoria

Tak jak już wspomnieliśmy - wywiercenie otworu w metalu nie będzie możliwe bez dopasowania do materiału, z którym będziemy pracować, najbardziej optymalnej wiertarki i odpowiednich wierteł. Jeżeli chodzi o elektronarzędzia - sprawdzić się mogą wiertarki udarowe, wiertarki magnetyczne, wielowrzecionowe czy nawet stołowe. Warto pamiętać, że metale znacznie różnią się między sobą wieloma właściwościami, jedną z nich jest właśnie stopień ich twardości. W zależności od niego konieczny będzie wybór wiertła o optymalnej długości, średnicy czy też uchwycie. O tym, na jakie wiertło się zdecydować i czym się one od siebie różnią pisaliśmy wcześniej. Wpis zobaczyć możesz tutaj: Jakie wiertła do metalu? Na co przy ich wyborze zwrócić uwagę?

Wiercenie w metalu miękkim

Wywiercenie otworu w metalu zaliczanym do miękkich jest stosunkowo łatwe do osiągnięcia. Sprawdzą się tu nie tylko profesjonalne wiertła z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, ale również te tańsze i łatwiej dostępne. Powinny mieć one jednak trzpień walcowy lub sześciokątny. Wiertła do metalu produkowane są najczęściej ze stali węglowej lub chromowanej HSS - duży wybór różnego rodzaju wierteł dostępny jest w zakładce wiertła. Przykładami miękkich metali jest między innymi aluminium, miedź czy mosiądz. Jak zabrać się do wiercenia?

  1. Biorąc pod uwagę średnicę wiertła zaznacz dokładnie miejsce planowanego przewiertu.
  2. Aby uniknąć ślizgania się wiertła po powierzchni metalu nabij ją wcześniej punktakiem.
  3. Utwór postaraj się wykonać w możliwie krótkim czasie - w przypadku miękkich metali możesz zastosować szybsze obroty, zapoznaj się jednak z zaleceniami producenta wiertarki i wiertła.
  4. Nie wywieraj zbyt silnego nacisku na wiercony metal.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię maszyny do metalu z naszej oferty?

Wiercenie w metalu twardym

W przypadku metali twardych potrzebne będą bardziej specjalistyczne wiertła - sprawdzą się te wykonane z kobaltu, tytanu, diamentu czy węglików spiekanych. Nie ulegną one szybko stępieniu, a wykonany otwór będzie precyzyjny. Mówiąc o metalach twardych na myśli można mieć przede wszystkim stal nierdzewną, różnego rodzaju stopy stali czy też żeliwo. Aby wiercenie zakończyło się sukcesem należy pamiętać o kilku wskazówkach.

  1. Twarde odmiany metali powinno się wiercić przy zastosowaniu stosunkowo wolnych obrotów.
  2. Ważny jest stosunkowo mocny docisk wiertarki, dzięki niemu otwór uzyskamy szybciej i skuteczniej, a wiertło nie będzie ślizgać się po powierzchni materiału.
  3. Należy często kontrolować czy wiertło się nie przegrzewa, gdyż może to spowodować nadpalenie ścianek otworu lub permanentne uszkodzenie wiertła.

[product category_id="255" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak wiercić w metalu? Podstawowe zasady

Kwestie związane z wierceniem w różnych rodzajach metalu przedstawiliśmy wcześniej, warto jednak pamiętać również o uniwersalnych zasadach wiercenia w metalu.

  • Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że wiertarka jest odpowiednio ustawiona, a wiertło solidnie zamontowane. Jest to niezwykle ważne szczególnie przy wierceniu w materiałach twardych i opornych.
  • Pamiętaj, że im twardszy metal, tym obroty powinny być mniejsze, wolniejsze. Wyznacznikiem odpowiedniej prędkości mogą być chociażby powstające w czasie wióry. Jeśli będą one równe i podobnej długości oznacza to, że proces przebiega pomyślnie. Co więcej, prędkość zależy także od średnicy wiertła – im jest ona mniejsza, tym szybsze może być skrawanie.
  • Wiercony element powinien być stabilny i dobrze zamocowany. W żadnym wypadku nie powinno się trzymać w rękach cienkiego arkuszu blachy, gdyż w przypadku przejścia wiertła na wylot istnieje ryzyko zakleszczenia się blachy i wyrwania jej z dłoni.
  • Jeżeli zależy nam na wywierceniu otworu o dużej średnicy dobrą praktyką jest rozpoczęcie od wiertła o mniejszej średnicy, a dopiero później przejście do większych jej rozmiarów. Dzięki temu wiercenie będzie zdecydowanie efektywniejsze, a ryzyko ślizgania się wiertła po powierzchni będzie zminimalizowane.

Zobacz również: Czym ciąć metal?

Chłodzenie wiertła do metalu

Niezwykle ważne jest stałe kontrolowanie temperatury używanych wierteł (zobacz sprawdzone wiertła: https://jptech-maszyny.pl/zestawy-wiertel-frezow), gdyż podczas wiercenia w metalu mają one tendencje do szybkiego przegrzewania się, co z kolei może spowodować obniżenie wytrzymałości wiertła, w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do jego trwałego zniszczenia.

Sprawdzonym sposobem na zapobieganie tego jest użycie specjalnego chłodziwa, np. oleju, gdyż zmniejsza on tarcie podczas wiercenia, a tym samym samym minimalizuje ryzyko nagrzania wiertła. Jeżeli jednak zauważymy, że temperatura wiertła gwałtownie wzrasta powinniśmy przerwać pracę i je schłodzić. Co ważne, unikajmy stosowania do tego zimnej wody, gdyż ten sposób doprowadzić można do korozji. Na rynku dostępnych jest sporo smarów i cieczy skutecznie odprowadzających temperaturę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl