Wiercenie w szkle - jak wywiercić otwór w szkle? 0
Wiercenie w szkle - jak wywiercić otwór w szkle?

Szkło to kruchy materiał, który przy niewłaściwym traktowaniu narażony jest na pęknięcia i inne uszkodzenia. Z tego względu wiercenie w szkle wymaga zastosowania odpowiedniej techniki, a także użycia przydatnych narzędzi. Jak prawidłowo wiercić otwory i cieszyć się zadowalającymi efektami w trakcie obróbki szkła? W poniższym artykule znajdziesz przydatne informacje na ten temat

Czym wiercić otwory w szkle? Zestaw niezbędnych narzędzi

Obróbka szklanej powierzchni wymaga użycia odpowiedniego narzędzi warsztatowych. Przy minimalnym nakładzie sił i zastosowaniu odpowiednich narzędzi jesteśmy w stanie wykonać nawet bardziej skomplikowane otwory. Które z nich są szczególnie przydatne, aby uzyskanie otworu w szkle nie było problematyczne?

Wiertarka

Wiertarka to podstawowy sprzęt, który posłuży do wykonania precyzyjnego, a więc równego otworu. Odpowiednie narzędzie to takie, które zostanie wyposażone w możliwość regulowania szybkości wiercenia. W ten sposób przy niewielkim zakresie pracy urządzenia zostaną wykorzystane jego niezbędne funkcje. Przy pomocy profesjonalnej wiertarki, która dobrze spełnia swoje zadanie, będziemy w stanie samodzielnie wywiercić dokładne otwory. Wiertarkę dobrze jest ustawić na taki tryb pracy, aby wszystkie procesy przebiegały powoli.

Sprawdź dostępne w ofercie wiertarki stołowe/kolumnowe i wiertarki magnetyczne.

Wiertła do szkła

Obróbka szkła musi być przeprowadzona z wykorzystaniem właściwych wierteł, a więc takich, które nie są stosowane do pracy z drewnem, betonem, czy metalem (lepiej sprawdzą się akcesoria do obróbki glazury lub ceramiki). Można nabyć je pojedynczo, ale w sklepach dostępne są także gotowe zestawy wierteł. Wyposażenie w odpowiednie wiertło sprawi, że nie będzie potrzeby np. schładzania wierconego materiału, co wpływa również na samą formę otworu. Warto również zainwestować w specjalny frez z diamentową końcówką, który wyróżnia szorstki w dotyku pył, znajdujący się na jego przodzie. Przy lepszym wiertle krawędzie będą gładsze, a przy tym wykonany otwór zyska nieskazitelną powierzchnię.

Sprawdź również, jakie są inne rodzaje wierteł

Statyw do wiertarki

Wiercenie w szkle wymaga użycia specjalnego statywu, który we właściwy sposób unieruchomi szkło. To obowiązkowy element wyposażenia w szczególności, gdy do pracy ze szkłem przystępuje osoba bez większego doświadczenia. Statyw jest urządzeniem, które nie tylko zadba o odpowiednie schłodzenie wiertła, ale również zwiększy precyzję w trakcie pracy z delikatnym materiałem.

Co jeszcze jest istotne?

Przed przystąpieniem do obróbki szkła dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w odzież ochronną, w tym przede wszystkim rękawice i okulary zabezpieczające oczy przed odpryskami szkła. Właściwy ubiór sprawi, że wiercenie w szkle będzie bezpiecznym procesem.

Wiercenie w szkle - jak wywiercić otwór w szkle? Dowiedz się!

Wiercenie w szkle - przebieg procesu

Wiercenie otworów w szkle wymaga ostrożności i stosowania przeznaczonych do tego narzędzi. Jako że szkło jest materiałem niezwykle delikatnym, najlepiej wszelkie działania wykonywać bez pośpiechu. Co jednak istotne - nie można wiercić otworów w szkle hartowanym. Dlaczego? Hartowana powierzchnia jest szczególnie podatna na pęknięcia i w takim wypadku lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie otworu w zupełnie innym materiale.

Jak zacząć wiercić otwory w szkle? Przed rozpoczęciem procesu wiercenia i unieruchomienia materiału należy zadbać o właściwą amortyzację. Można w tym celu wykorzystać np. kawałek materiału, dzięki czemu szybka zostanie prawidłowo oddzielona od stołu warsztatowego. Dopiero po upewnieniu się, że stanowisko pracy jest odpowiednio przygotowane, można przystąpić do wiercenia w szkle. Urządzenie należy nastawić bez użycia udaru, żeby wiercić otwór przy niskich obrotach - taki tryb jest konieczny, aby wiertarka mogła pracować we właściwym tempie. Zbyt energiczne ruchy głowicy to najprostszy sposób na pęknięcie szkła i zaprzepaszczenie efektów naszej pracy.

Wiercenie w szkle wymaga umieszczenia materiału na podkładzie z filcu, ręcznika lub pianki. Podczas wykonywania otworów wiertło zaczyna się nagrzewać, stąd konieczne jest jego chłodzenie - można posłużyć się w tym celu zwykłą wodą lub zastosować terpentynę. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie przestrzeni do wiercenia i stworzenie otoczki z silikonu lub kitu okiennego. Do stworzonej obwódki wystarczy wlać wybraną ciecz, aby zapewnić w ten sposób ciągłe chłodzenie wiertła.

Dowiedz się także, jak przebiega wiercenie w betonie i na czym polega wiercenie w drewnie

Wiercenie w szkle - o tym musisz pamiętać!

Wiercenie w szkle i wykonanie w nim otworów to często nieodłączny element tworzenia ciekawych ozdób i dekoracji na ścianę. Dotyczy to sytuacji, w których zachodzi konieczność np. oprawienia szyby w drewniane ramy. Dlatego też tego rodzaju obróbka w świecie prac budowlanych nie należy do rzadkości i warto wiedzieć, jak należy prawidłowo wiercić otwory.

Przed rozpoczęciem wiercenia należy upewnić się, że materiał został dobrze zamortyzowany. Podczas wykonywania otworów nie można zapomnieć o zastosowaniu statywu i kontrolowaniu temperatury, aby jej wysokość nie doprowadziła do uszkodzenia obrabianej powierzchni. Oprócz tego ważne jest zadbanie o wyposażenie do maszyn, wybór profesjonalnych narzędzi, a także dopasowanie odpowiednich elementów odzieży ochronnej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl