Cięcie aluminium - czym ciąć aluminium? 0
Cięcie aluminium - czym ciąć aluminium?

Praca z aluminium nie jest prostym zadaniem, choć sam materiał zalicza się do jednych z popularniejszych metali lekkich. Cięcie aluminium wymaga fachowego podejścia i określonej precyzji, aby odpowiednio traktować powierzchnię materiału. Mogą więc nasunąć się pytania: na czym polega cięcie aluminium? Jak wybrać odpowiednie narzędzia? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wskazane pytania!

Jakie jest zastosowanie aluminium?

Przed przystąpieniem do cięcia aluminium należy lepiej poznać materiał, z którym mamy pracować. Warto zaznaczyć, że aluminium jest miękkie i plastyczne, a co za tym idzie - obróbka może być przeprowadzona zarówno na ciepło, jak i na zimno. Dzięki temu tworzywo jest uniwersalnym i funkcjonalnym metalem. Przy jego pomocy wykonuje się m.in. wyciskanie lub walcowanie. Aluminium znajduje szerokie zastosowania w wielu branżach, co jedynie poświadcza jego praktyczne właściwości. W jakich dziedzinach można wykorzystać aluminium? Oto niektóre przykłady:

 • branża kosmetyczna,
 • branża spożywcza,
 • branża gastronomiczna,
 • branża budowlana,
 • branża motoryzacyjna.

Cięcie aluminium - zalety materiału do obróbki

Trzeba być świadomym, że do żadnych prac nie stosuje się czystego aluminium. Dlaczego? Sama nazwa aluminium nawiązuje do glinu, który naturalnie występuje w skorupie ziemskiej. W wielu branżach stosuje się więc stopy metalu. Dzięki nim użycie tworzywa niesie za sobą określone zalety:

 • dobrze przewodzi prąd elektryczny i energię cieplną przy obróbce,
 • w zakresie cięcia jest plastyczne i elastyczne,
 • nie ma dużej gęstości,
 • nie jest odporne na działanie: wody morskiej, jonów rtęci oraz kwasów beztlenowych,
 • podlega recyklingowi,
 • zapewnia właściwości ochronne,
 • jest wytrzymałe,
 • gotowe elementy różnej grubości jak np. pręty czy druty, mogą służyć do prostego łączenia ich w większe konstrukcje.

Sprawdź też sposoby na polerowanie aluminium.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię piły tarczowe z naszej oferty?

Czym ciąć aluminium? - odpowiednie narzędzia do cięcia

Cięcie aluminium można przeprowadzić zarówno w warunkach domowych, jak i w specjalistycznych zakładach. W tym celu posłużą nam różne urządzenia. Wycinanie można przeprowadzić przy pomocy poręcznego, ale również zaawansowanego sprzętu. Jakie narzędzia wykorzystuje się przy cięciu aluminium? Lepiej postawić na cięcie laserem czy użyć szlifierki kątowej? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze narzędzia do cięcia aluminium.

Cięcie aluminium laserem

To dobre rozwiązanie, jeśli stawiamy na precyzyjne wykonanie i kompleksowe rozwiązania produkcyjne. Cięcie aluminium laserem zajmuje niewiele czasu, a przy tym gwarantuje uzyskanie pożądanych efektów przy jednoczesnym wykorzystaniu niskiego poboru mocy. Dlaczego jest to pomocne przy obróbce? Podstawą do tego jest technologia cięcia wiązką lasera. Dzięki temu powierzchnia aluminium zaczyna się stapiać. Warto jednak zaznaczyć, że cięcie laserem odbywa się w warunkach przemysłowych, w których zespół tworzą doświadczeni specjaliści. Powodem tego jest silne nagrzewanie się materiału, co może szkodzić naszemu zdrowiu. Aby nie narażać swoich oczu na działanie oślepiającego światła i opiłków metalu, koniecznym jest zaopatrzenie się w okulary ochronne.

Wyrzynarka stołowa

Do szybkiej obróbki aluminium najlepiej posłuży wyrzynarka stołowa. Dopasowanie brzeszczot spowoduje, że cięcie aluminium przebiegnie szybko i dokładnie. Muszą być dostosowane do sposobu montażu oraz rozmiaru sprzętu. Elektronarzędzie pozwoli osiągnąć zadowalające efekty dla początkujących majsterkowiczów. Może natomiast odbiegać swoim poziomem od działania profesjonalnych maszyn. Do cięcia aluminium najczęściej wykorzystuje się jeden z dwóch rodzajów wyrzynarki: wyrzynarkę włosową lub oscylacyjną.

[product category_id="111" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Cięcie aluminium plazmą

To wydajna i profesjonalna metoda, która radzi sobie lepiej z grubszymi materiałami. Dzięki temu działa skuteczniej niż cięcie laserem. Cięcie aluminium są możliwe za sprawą wykorzystania zjonizowanego termicznie gazu. Do jego zaaplikowania służy dysza plazmowa, działająca z dużą prędkością. Za pomocą łuku plazmowego wycinanie aluminium przebiega dokładnie i efektywnie. Z kolei krawędzie materiału są właściwie wygładzone. W przypadku cięcia plazmą nie ma konieczności podgrzewania materiału.

Szlifierka kątowa

Niewielki koszt eksploatacyjny oraz przystępne ceny urządzenia to tylko jedne z zalet. Szlifierka kątowa pomaga przy cięciu aluminium ze względu na precyzyjne i szybkie przycięcie powierzchni blachy. Sprzęt musi być wyposażony w specjalne tarcze, które przeznaczone są do cięcia aluminium. Nadają się również do obróbki innych metali lekkich. Wyróżniają się dużą prędkością, co prowadzi do zwiększenia temperatury przekazywanej między tarczą a materiałem. Podobnie do niej działa ukośnica, która również wykorzystuje do pracy odpowiednio dobrane tarcze. Pozwala to na wycinanie pod odpowiednim kątem. Aby osiągnąć zamierzony efekt, wystarczy jedynie ustawić właściwe parametry i odpowiednią siłę nacisku.

Cięcie wodą

Ta metoda łączy ze sobą funkcje urządzenia, które działa na zasadzie wysokociśnieniowej pompy i wycinarki. Pozwala to zapanować nad strumieniem wody, aby leciał pod odpowiednim ciśnieniem. Za pomocą wody nie tylko można ciąć aluminium, ale również tworzywa wyprodukowane ze stali, tworzyw sztucznych lub metali kolorowych. Cięcie wodą jest dość kosztownym, ale bardzo skutecznym rozwiązaniem. Swoje zastosowanie znajduje w szczególności w zakładach przemysłowych.

Piła tarczowa

Działa na podobnej zasadzie co szlifierka kątowa lub ukośnica. Piły tarczowe to powszechnie dostępne elektronarzędzie, o uniwersalnych właściwościach. Umożliwia zarówno cięcie profili aluminiowych i rur, jak i płaskich powierzchni. Do cięcia aluminium należy wykorzystać specjalne tarcze, o odpowiedniej średnicy i grubości. Solidne wykonanie tarczy pomoże przy obróbce, a przy tym ochroni przed mechanicznym uszkodzeniem. Posługiwanie się piłą tarczową to wygodna opcja, z której skorzystać mogą nie tylko fachowcy, ale również osoby początkujące.

Cięcie aluminium - sprawdź, czym ciąć aluminium!

Cięcie aluminium - podstawowe zasady bezpieczeństwa

Praktyczne porady dotyczące cięcia aluminium nie mogą pominąć istotnej kwestii bezpieczeństwa. Zanim przystąpisz do obróbki materiałów - pamiętaj o niezbędnych środkach ochrony osobistej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

 1. Zadbaj o odzież ochronną - nieważne czy zajmujemy się obróbką w warunkach domowych, czy specjalistycznych - właściwy ubiór to podstawa. Z tego względu należy zaopatrzyć się m.in. w porządnej jakości okulary ochronne i grube rękawice.
 2. Zachowaj maksymalną ostrożność - zanim zaczniesz ciąć aluminium sprawdź, czy wszystkie narzędzia działają sprawnie i nie są w żaden sposób uszkodzone.
 3. Zwiększ bezpieczeństwo przy pracy - ważne, aby do cięcia aluminium mieć profesjonalne podejście i utrzymać narzędzia w dobrym stanie technicznym. Czasami warto więc, zamiast podjąć się obróbki na własną rękę, skorzystać z fachowej pomocy. Doświadczeni specjaliści przystąpią do przygotowania projektu i zadbają o to, aby cięcie metalu przebiegło według wszelkich założeń.

Zobacz też: https://jptech-maszyny.pl/frezowanie-aluminium-tajniki-procesu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl