Jak ustawić pistolet lakierniczy? Oto krótki poradnik 0
Jak ustawić pistolet lakierniczy? Sprawdź!

Zakupiłeś już odpowiedni pistolet lakierniczy i chcesz przejść do malowania? Dobór narzędzi i materiałów to nie wszystko — zanim rozpoczniesz pracę, musisz pamiętać o odpowiednim ustawieniu urządzenia i jego konserwacji. Zastanawiasz się, jak ustawić pistolet lakierniczy do własnych potrzeb? W poniższym artykule pokażemy ci, jak to zrobić.

Jak wyregulować pistolet lakierniczy — najważniejsze zasady

Regulacja pistoletu lakierniczego może wydawać się skomplikowana dla początkujących użytkowników. Jednak zadanie to nie będzie sprawiać większych trudności, o ile zapoznamy się z poszczególnymi elementami jego budowy. Pistolety lakiernicze składają się z kilku elementów sterujących — m.in. z dyszy materiałowej, języka spustowego w rękojeści pistoletu oraz głowicy powietrznej. Dysza do pistoletu lakierniczego współpracuje z kubkiem grawitacyjnym, do którego wlewany jest lakier lub farba. Sama dysza zakończona jest iglicą, której działanie można kontrolować właśnie za pomocą języka spustowego — to do niej wpada zasysany lakier, a spust w rękojeści pozwala regulować ciśnienie powietrza i ilości materiału. Następnie głowica powietrzna rozbija go na drobne krople i pomaga w równomiernym rozłożeniu farby na lakierowanej powierzchni.

Jak ustawić pistolet do lakierowania — parametry

Odpowiednia regulacja pistoletu lakierniczego opiera się na kilku parametrach. Najbezpieczniejszą opcją jest dostosowanie urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta — gwarantuje to nie tylko równomierne pokrycie, ale również odpowiednie działanie tych narzędzi pneumatycznych. Aby uzyskać optymalne rezultaty, lakiernik musi zwrócić uwagę na takie elementy natryskiwania jak:

 • Szerokość strumienia — reguluje się to za pomocą pokrętła, które kontroluje przepływ powietrza w rogach głowicy powietrznej. Dzięki temu możemy uzyskać róże typy strumienia, od bardziej płaskiego — który powstaje przy szeroko otwartym otworze, do okrągłego przy otworze zamkniętym.

 • Zużycie materiału — choć wydatek zależy w głównej mierze od doboru odpowiedniej dyszy (tutaj sprawdzisz jaką dyszę do pistoletu lakierniczego wybrać) i kontroli ciśnienia produktu, podczas malowania można regulować to zmianą skoku iglicy. Zwróć jednak uwagę na to, że to średnica dyszy jest tutaj najważniejsza — dlatego, jeśli znacząco potrzebujesz zwiększyć lub zmniejszyć wydatek, konieczny będzie zakup innego rozmiaru razem z kompatybilną iglicą.

 • Dokładność lakierowania — kontroluje się to centralnie sprężonym powietrzem. W tym celu wykorzystuje się manometr pistoletu przy wciśniętym spuście.

  - Zaufaj profesjonalistom

  Profesjonalne pistolety lakiernicze w atrakcyjnych cenach. Sprawdź naszą ofertę!

  Jak ustawić pistolet lakierniczy — procedura krok po kroku

  Jak już wspomnieliśmy, szerokość strumienia oraz ciśnienie powietrza to najważniejsze aspekty wpływające na przepływ lakieru w pistolecie. Kiedy ustawiliśmy już narzędzie zgodnie z zaleceniami producenta, warto przetestować jego działanie na innym materiale — może być to tektura, kartka papieru czy inny płaski przedmiot. Następne kroki, jakie musimy podjąć to:

  1. Przestrzeganie odpowiedniej pozycji. Pistolet powinien być zawsze ułożony prostopadle do malowanej powierzchni. Zmiana kąta nachylenia poskutkuje nierównomiernym rozłożeniem farby. Z tego samego powodu lepiej trzymać urządzenie w odległości ok. 20 centymetrów od obiektu.

  2. Jakość malowania sprawdzamy zawsze przy jak najmniejszym ciśnieniu powietrza — powinno wynosić ono 2 bary. Ponadto wyjściowa szerokość strumienia powinna być ustawiona na otwór zamknięty.

  3. Jeśli na tym etapie wszystko działa, jak powinno, stopniowo poszerzamy strumień farby i przechodzimy to otworu otwartego. Jednocześnie powoli zwiększamy ciśnienie, aby utrzymać optymalny natrysk.

  4. Zaczynamy pracę pistoletem — malujemy powierzchnię testową od lewej do prawej strony i kontrolujemy jakość pokrycia.

  Jeśli strumień powietrza będzie zadowalający, pistolety natryskowe będą malować bezproblemowo, bez zacieków i nieestetycznej mgły lakierniczej. Pamiętaj, aby zawsze dokonywać korekty ciśnienia w zależności od szerokości strumienia oraz ilości i rodzaju materiału. Przykładowo, jeśli pracujesz z dość rzadkim lakierem, konieczne będzie znaczne zmniejszenie jego wypływu — możesz to zrobić właśnie iglicą.

  [product category_id="68" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

  Czym myć pistolet lakierniczy? Podpowiadamy

  Odpowiednia regulacja to połowa sukcesu podczas malowania. Aby zapewnić efektywne działanie podczas kolejnych prac, konieczne jest dokładne wyczyszczenie pistoletu. Zatem w jaki sposób i czym myć pistolet lakierniczy? Przede wszystkim nie wolno zwlekać z konserwacją — zaschnięte resztki farby będą trudne do usunięcia i z pewnością utrudnią optymalną pracę urządzenia. Do czyszczenia wykorzystujemy głównie czysty rozpuszczalnik i specjalnie przeznaczone do tego zestawy. Zawierają one miękkie pędzle, szczotki i inne akcesoria, które nie uszkadzają elementów pistoletu.

  Samo czyszczenie powinno przebiegać następująco:

  1. Wylej pozostałości farby ze zbiornika i wlej rozpuszczalnik.

  2. Przytrzymaj spust pistoletu — początkowo zacznie wychodzić z niego farba. Naciskaj spust, dopóki nie zacznie uciekać z niego czysty rozpuszczalnik.

  3. Zdemontuj części, zaczynając od iglicy. Wyciągnij ją od tyłu narzędzia, a następnie odkręć napowietrzacz i dyszę. Każdy z tych elementów umyj oddzielnie, używając miękkiego pędzla i rozpuszczalnika.

  4. Ostrożnie osusz wyczyszczone części ręcznikiem jednorazowym lub przedmuchaj je sprężonym powietrzem.

  5. Ponownie złóż pistolet i ponownie wypełnij zbiornik rozpuszczalnikiem. Następnie uruchom pistolet i jeszcze raz naciśnij spust do całkowitego wypuszczenia płynu.

  Pod żadnym pozorem nie używaj papieru ściernego lub innych szorstkich i ostrych materiałów! Nawet najmniejsze zarysowania czy wygięcia sprawiają, że pistolet nie będzie nadawał się do ponownego użycia. Tyczy się to szczególnie iglicy i dyszy, które w konsekwencji będą "wypluwać" farbę. Ponadto unikaj całkowitego zanurzania pistoletu w rozpuszczalniku, ponieważ płyn może dostać się do kanałów powietrznych razem z resztkami farby. Przy kolejnym malowaniu mogą zostać wypuszczone razem ze świeżym lakierem na powierzchnię.

  Przeczytaj również: Jak usunąć starą farbę ze ścian? Jak usunąć starą farbę z drewna i metalu?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl