
Pistolet lakierniczy to funkcjonalne urządzenie, które pozwala na precyzyjną aplikację różnych lakierów. Aby jednak mógł poprawnie działać, potrzebne jest dobranie odpowiedniej dyszy. Jaka dysza do pistoletu lakierniczego pozwoli uzyskać najlepsze rezultaty? Dowiesz się tego po przeczytaniu poniższego artykułu!
Pistolet lakierniczy — na czym polega jego działanie?
Pistolet lakierniczy wykorzystuje działanie sprężonego powietrza w celu równomiernego malowania różnych powierzchni. Do jego poprawnego działania potrzebny jest kompresor, który rozbija farbę na drobne cząsteczki i wypycha je przez dyszę. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie równomiernego pokrycia bez śladów, które mógłby pozostawić po sobie pędzel malarski. Narzędzia te charakteryzuje prosta obsługa, dlatego mogą korzystać z niego zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Jest szczególnie przydatny w lakierowaniu powierzchni metalowych, przez co bardzo często znajduje zastosowanie w warsztatach samochodowych. Dzieje się tak, ponieważ pistolety pomagają w uniknięciu nakładania zbytniego nadmiaru farby.
Dysza do pistoletu lakierniczego — kryteria wyboru
Jaka dysza do pistoletu lakierniczego sprawdzi się najlepiej? Przed tym pytaniem staje wielu początkujących lakierników. Jak się okazuje, jednym z głównych kryteriów wyboru jest przede wszystkim technika malowania, którą umożliwia dany pistolet. Obecnie wyróżniamy na rynku takie narzędzia pneumatyczne do malowania jak m.in.:
-
Pistolet lakierniczy HP — należą do najstarszych urządzeń lakierniczych, które będą świetnym wyborem dla niedoświadczonych użytkowników. Dzięki zastosowaniu wysokiego ciśnienia pistolety zapewniają wysokie rozpylenie materiału, a co za tym idzie — szybsze malowanie. Warto mieć jednak na uwadze, że w tym wypadku potrzebne będą większe ilości lakieru.
-
Pistolet lakierniczy LP — w przeciwieństwie do wyżej wspomnianego modelu, są to urządzenia o niskim ciśnieniu malowania. Pozwala to ograniczyć nadmierny natrysk, przez co narzędzia te3 charakteryzują się bardzo dużą wydajnością. Jednak aby maksymalnie wykorzystać możliwości urządzenia, konieczne jest użycie kompresora o dużej mocy.
-
Pistolet lakierniczy LVLP — łączy w sobie zalety pistoletów HP i LP, ponieważ podczas jego użytkowania w zupełności wystarczy podłączenie do kompresora o średniej mocy. Nie wpłynie to w żaden sposób na wydajność malowania. Z tego powodu jest to jedno z najbardziej nowoczesnych urządzeń lakierniczych.
W tym miejscu należy też zwrócić uwagę na elementy budowy dyszy. Przykładowo, głowica określa typ, szerokość oraz kształt strumienia farby wypływającej. Dlatego przy pracy na dużych powierzchniach idealna będzie szeroka dysza zapewniająca wysoki zasięg natrysku. Z kolei małe obiekty nie będą potrzebować więcej, niż małej szerokości dyszy.
Koniecznie sprawdź również: Polerowanie metalu - jak wypolerować metal?
Rozmiar dyszy do pistoletu lakierniczego — czy ma znaczenie?
Rozmiar dyszy ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania pistoletu natryskowego. Jeśli używasz niewłaściwego rozmiaru, lakier będzie przepływać nierównomiernie, co może stwarzać ryzyko skórki pomarańczowej. Warto zastanowić się nad tym, jaką powierzchnię lakierowania będziemy pokrywać — czy będą to elementy metalowe (jak stal nierdzewna), bądź drewniane. Pomoże to w określaniu rozmiaru dyszy. Z reguły grubsze, cięższe powłoki sprawiają, że konieczne jest użycie większego rozmiaru otworu.
Farba pokrywająca to kolejny istotny aspekt przy wyborze dyszy do pistoletu natryskowego. Wiele zależy od rodzaju materiału, jaki aplikuje pistolet lakierniczy. Jaka dysza będzie sprawdzać się do poszczególnych farb? Zakłada się, że dla lakierów i baz akrylowych najlepszym rozwiązaniem będą dysze o rozmiarze 1.4 milimetrów. Z kolei spotykane rozmiary dla podkładów akrylowych to 1.6-1.8 milimetrów.
Trudniej będzie wybrać odpowiednią dyszę, jeśli używamy różnych farb w naszym warsztacie. Zazwyczaj gwarancję ciągłości produkcji zapewniają dysze o rozmiarach 1.2-2.0 milimetrów — wyjątkiem są specjalistyczne farby dla konkretnego zastosowania. Tutaj średnica dyszy będzie dobierana w zależności od malowanej powierzchni i jej rozmiaru. Przedstawiamy poniżej najczęściej spotykane rozmiary, które pozwolą uzyskać najlepsze rezultaty w twoim warsztacie:
-
0.8 mm — rozmiar ten jest najczęściej stosowany do pokrywania cienkich materiałów, np. malowania folii lub ekranów,
-
1.3 mm — gwarantuje odpowiedni typ strumienia stosowany do lakierów wodnych,
-
1.2 mm — świetnie wykonuje się nim drobne wykończenia i poprawki. Bardzo dobrze sprawdza się też w pracy z lakierami bezbarwnymi i bejcą,
-
1.4 mm — również odpowiedni wybór do lakierów bezbarwnych, a także bazowych i jednowarstwowych,
-
1.6 mm — rozmiar uniwersalny, który sprawdzi się w pracy z większością farb i lakierów ogólnego przeznaczenia o średniej lepkości — lepiej jednak nie używać jej do jasnych powłok,
-
1.8 mm — zapewnia optymalną szerokość strumienia dla farb, które szybko wysychają,
-
2.2-2.5 mm — zazwyczaj tego typu dyszą nakłada się żywice, żelkoty i gęste lakiery. Jest to najbardziej sprawdzony wybór do nakładania grubej warstwy podkładu.
Jak wygląda konserwacja dyszy do pistoletu lakierniczego?
Aby zapewnić jak najlepszą powtarzalność przepływu i wydłużyć żywotność dyszy, należy zadbać o jej odpowiednią konserwację. Jak można to zrobić? Przede wszystkim warto czyścić ją wyłącznie z użyciem delikatnych narzędzi, np. szczotki z miękkim włosiem. Przyrządy metalowe mogą ją łatwo uszkodzić! Regularne czyszczenie pozwoli uniknąć zbyt częstego zatykania się narzędzia.
Co jeszcze można zrobić, aby uniknąć przedwczesnego zużycia się dyszy? Podczas jej użytkowania należy używać starannie dobranych materiałów. Jeśli pracujemy ze ziarnistymi farbami, można przecedzić je przez szmatkę. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się niskim zużyciem materiału i wygodniejszą aplikacją. Warto zadbać także o jak najmniejsze możliwe ciśnienie — wysoki napór wpływa negatywnie na wytrzymałość dyszy.
Przeczytaj także: Jak odnowić stare meble? Jakie maszyny będą potrzebne?