Cięcie blachy - czym ciąć blachę skutecznie i szybko? 0
Cięcie blachy - czym ciąć blachę skutecznie i szybko?

Cięcie blachy - bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak zawsze przy pracy z narzędziami, konieczne jest zachowanie całkowitego bezpieczeństwa. Dotyczy to również cięcia blachy. O tyle jest to bardzo ważne, że konieczne będzie założenie ubrań ochronnych, w tym także grube rękawice. Najważniejsze jednak będzie zapewnienie ochrony oczom, ponieważ przy procesie cięcia blachy, mogą zagrażać im opiłki. Należy ciąć również z zachowaniem ostrożności, bez pośpiechu i ze szczególną uwagą na swoje dłonie.

Jakie narzędzia ręczne wybrać do cięcia blachy?

Konieczne będzie wybranie odpowiednich narzędzi, które zapewnią ci szybki proces cięcia blachy, a przy tym będą bezpieczne. Właśnie dlatego, należy wybrać specjalne narzędzia, przeznaczone specjalnie do cięcia blachy, w tym np. cięcia blachy trapezowej.

Najczęściej używanym narzędziem w tym celu są ręczne nożyce do cięcia blachy. Są one przeznaczone do grubości materiału do 1 mm. Mogą mieć one różne kształty, niektóre z nich są specjalnie przystosowane do wykrawania łuków i dosięgnięcia bardziej trudnych miejsc. Ręczne nożyce są również stosunkowo tanie, jednak mają też swoje minusy.

Zobacz też na czym polega tłoczenie blach: https://jptech-maszyny.pl/tloczenie-blach-na-zimno.

Cięcie blachy - czym ciąć blachę?

Jakie elektronarzędzia przydadzą się do cięcia blachy?

Oczywiście nożyce ręczne to niejedyna opcja. Jeśli chcesz wiedzieć czym ciąć blachę za pomocą szybkich cięć, przydadzą ci się nożyce elektryczne. Będą one idealne do cięcia blachy trapezowej, kiedy linia cięcia jest prosta, ewentualnie kiedy cięcie blachy trapezowej będzie odbywać się po nieskomplikowanych krzywiznach.

Nożyce elektryczne przydają się, zwłaszcza kiedy ma się naprawdę dużo blachy trapezowej do cięcia. Wynika to z faktu, że nożyce ręczne wymagają większej siły niż te elektryczne. Możliwe jest również wybranie rodzaju nożyc - jeśli musisz ciąć blachę trapezową na dachu lub w innym mało dostępnym miejscu, dużym ułatwieniem będzie wybór nożyc, które są zasilane akumulatorem. Dzięki temu są one dużo bardziej mobilne i bez problemu możesz ich używać w wielu miejscach. Nożyce zasilane kablem natomiast są bardziej stacjonarne i najlepiej będą nadawać się do warsztatu lub specjalnego wyznaczonego stanowiska na placu budowy. Nożyce ręczne oczywiście mogą być swobodnie przenoszone w różne miejsca, bo nie potrzebują zasilania.

Cięcie blachy trapezowej - wybrać elektronarzędzia czy narzędzia ręczne?

Skuteczne narzędzia w tym wypadku oznaczają po prostu bardziej wydajne. Które z nich więc lepiej wybrać? Jak już wspominaliśmy, nożyce ręczne wymagają większej siły, co znaczy, że praca z nimi idzie nieco wolniej. Jednak może być to również plusem, bo dzięki temu łatwiej jest kontrolować nożyce do cięcia blachy. Możliwe jest też wykonywanie bardziej precyzyjnych cięć. Natomiast jeśli konieczne będzie cięcie blachodachówki, nie jest potrzebne aż tak precyzyjne cięcie.

Wszystko zależy więc od tego, ile pracy mamy do wykonania, od linii cięcia, jaka ma powstać i jak precyzyjna ma być. Są jeszcze dostępne nożyce skokowe, do cięcia blach falistych i trapezowych.

Zobacz nożyce i gilotyny do blach tu: https://jptech-maszyny.pl/gilotyny-do-blachy.

Cięcie blachy trapezowej - o czym pamiętać?

W jaki sposób ciąć blachę trapezową?

Wybranie narzędzi jest ważne, ale należy też zastosować odpowiednią technikę. Tak na przykład używając nożyc, niezależnie czy ręcznych czy elektrycznych, należy ciąć bez zniekształcania. Jeśli natomiast zniekształcenia krawędzi nie mają znaczenia, w taki wypadku możesz użyć innej maszyny do metalurozdzieraka do blachy. W takim wypadku również nie płyta nie powinna być odginana. Ma to znaczenie w końcowej estetyce cięcia.

Cięcie zawsze powinno być przeprowadzane delikatnie i ostrożnie. Zwłaszcza jeśli są to nożyce o dużej mocy, ponieważ blacha trapezowa może łatwo ulec obciążeniom mechanicznym.

Czego nie wolno robić?

Koniecznie należy zapamiętać, że cięcia blachodachówki nie wolno przeprowadzać szlifierką kątową. Dlaczego to takie ważne? Przy użyciu szlifierki kątowej następuje cięcie w wysokiej temperaturze, co oznacza zmianę struktury materiału. Znacznie wzrasta wtedy ryzyko wystąpienia korozji.

Zwłaszcza, że nie dotyczy to wyłącznie krawędzi, gdzie niszczeje obszar około 1,5 cm od linii cięcia. Może ucierpieć nawet do 50 cm od linii, czyli obszar zagrożony spadającymi rozżarzonymi kawałkami ciętego materiału. Dlatego należy wybrać nożyce do blachy.

Zobacz też nożyce krążkowe.

O czym pamiętać przy wyborze nożyc?

Jakość ostrzy

Ostrza są bardzo ważne, jako część robocza narzędzia. Powinny być więc wysokiej jakości. Stal HSS należy do jednej z tych, o wyższej jakości, jest twarda i nie tępi się tak łatwo. Dlatego warto wybrać właśnie ostrza, które są wytrzymałe, by cięcie blachy przebiegło poprawnie.

Długość dźwigni

W przypadku nożyc ręcznych im dłuższa będzie ich dźwignia, tym mniej siły będzie trzeba użyć. Stąd z jednej strony jest to plus, ale z drugiej, przy długiej dźwigni trudniej dostosować sposób na cięcie blachy, aby linia była równa.

Pojemność akumulatora

Przy nożycach elektrycznych natomiast, warto wybrać akumulator o dużej pojemności. Dzięki czemu bateria będzie trzymać dłużej, a ładowanie będzie można wykonywać rzadziej. Należy jednak pamiętać, że bateria taka i tak może rozładowywać się względnie szybko, ponieważ cięcie blachy trapezowej wymaga dużo energii.

Przeczytaj też, na czym polega walcowanie blachy.

[product category_id="37" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl