Czym ciąć metal? Jak najlepiej to wykonać? 0
Czym ciąć metal? Jak najlepiej to wykonać?

Czym ciąć metal, aby wykonać to możliwie szybko i precyzyjnie? Oczywiście najważniejszym czynnikiem, który wpływa na jakość pracy, jest odpowiednie narzędzie. Oprócz tego należy być cierpliwym i dokładnym, ponieważ cięcie metalu jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku drewna. Warto również zwrócić uwagę na to, że z czasem zyskujemy doświadczenie, a nasza umiejętność cięcia metalu polepsza się. Praktyka czyni mistrza! Zastanawiasz się czym ciąć metal i na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu tego typu pracy. Zapraszamy do lektury naszego wpisu blogowego!

Czym ciąć metal - podstawowe narzędzia

Narzędzi i maszyn do cięcia metalu jest na rynku naprawdę dużo. W przydomowych warsztatach najczęściej spotkać się można z użyciem szlifierki kątowej, popularnie nazywanej gumówką. Jest to niezwykle uniwersalne urządzenie, dlatego mieć je na wyposażeniu w swoim warsztacie. W zależności od tarczy, możemy za pomocą szlifierki wykonywać różnego rodzaju prace. Dostępne są między innymi tarcze ścierne przeznaczone do cięcia metalu, betonu itp., tarcze do szlifowania, szczotki druciane do usuwania warstw lakieru i rdzy, tarcze polerskie, łańcuchowe itd. Jeżeli zastanawiamy się czym ciąć metal w domu, ale nie posiadamy szlifierki kątowej, najtańszym rozwiązaniem będzie ręczna piła do metalu z odpowiednim brzeszczotem. Jest to jednak wyjście najmniej wydajne, przy którym musimy włożyć dosyć sporo wysiłku.

Cięcie metalu - jak wykonać to szybko i precyzyjnie?

Jeżeli planujemy ciąć metal w większych ilościach, lepiej postawić na bardziej specjalistyczne narzędzia i maszyny. Są one oczywiście droższe niż wcześniej wymienione urządzenia, jednak ich wydajność i dokładność cięcia jest znacznie większa. Dzięki temu idealnie sprawdzą się w warsztatach bardziej wymagających majsterkowiczów, a także w profesjonalnych zakładach. Warto w tym miejscu wymienić przede wszystkim piły taśmowe do metalu, które znacznie usprawniają pracę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dzięki czemu możemy dopasować maszynę idealnie do swoich potrzeb. Można nabyć między innymi piły automatyczne, półautomatyczne,, dwukolumnowe, grawitacyjne, czy też pionowe. Popularnym rozwiązaniem są także przecinarki tarczowe do metalu. W tym przypadku również możemy wybrać model, który w pełni zaspokoi nasze potrzeby pod względem cięcia metalu.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię gilotyny do blachy z naszej oferty?

Czym ciąć metal? Blachy i rury

Oprócz wyżej wymienionych pił do metalu, możemy wybrać specjalne gilotyny, których używa się do cięcia blach. W zależności od naszego budżetu i potrzeb, możemy nabyć różne modele gilotyny do blachy. Jeżeli wybieramy urządzenie do przydomowego warsztatu, najprawdopodobniej wystarczy nam ręczna gilotyna, która jest znacząco tańsza, niż modele hydrauliczne czy silnikowe. Oprócz tego dostępne są także wykrawarki do metalu i przecinarki do rur. Jak widać, wybór urządzeń i maszyn do cięcia metalu jest spory, dlatego mamy pewność, że znajdziesz model, który w pełni zaspokoi Twoje potrzeby.

[product category_id="37" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Cięcie różnych metali - na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że przy cięciu metalu bardzo ważny jest jego rodzaj, ponieważ musimy do niego dopasować nasze urządzenie do cięcia. Jeżeli chcemy ciąć stal nierdzewną, musimy używać specjalnego ostrza. W innym przypadku możemy doprowadzić do korozji ciętego elementu w miejscu cięcia. Przy pracy z bardzo twardymi metalami musimy także stosować odpowiednio wytrzymałe ostrza. Jeżeli chcemy przeciąć elementy miedziane lub aluminiowe w domu, będziemy musieli po ich cięciu wygładzić krawędzie m.in. za pomocą pilnika. Przy profesjonalnym cięciu tego typu metalu korzysta się z takich metod jak np. cięcie wodne lub laserowe. Pamiętajmy również, że przy cięciu metalu powinniśmy korzystać z imadła, dzięki któremu będziemy w stanie w pełni unieruchomić obrabiany element, a co za tym idzie, znacznie zwiększymy bezpieczeństwo i precyzję cięcia. Jeżeli używamy nożyc do blachy, zawsze sprawdzajmy ich poziom naostrzenia, ponieważ tępe nożyce mogą wyrządzić wiele szkody.

Mamy nadzieję, że wiesz już czym ciąć metal i na co zwrócić uwagę podczas tej obróbki. Zachęcamy do zapoznania się z resztą naszych wpisów blogowych, a także z naszym asortymentem, w którym znajdziesz solidne i wydajne urządzenia i maszyny do metalu, drewna itp.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl