
Aluminium to materiał coraz częściej wykorzystywany w produkcji. Zarówno specjaliści obróbki metalu jak i producenci cenią sobie ten materiał, ze względu na jego właściwości takie jak wytrzymałość, plastyczność czy też twardość. Jak jednak materiał ten zachowuje się w trakcie obrabiania? Jak się z nim obchodzić w trakcie tego złożonego procesu? Odpowiadamy.
Frezowanie to jeden z najczęstszych typów obróbki, jakiemu poddaje się materiały takie jak metal czy drewno (sprawdź nasz artykuł Frezowanie metalu - co warto wiedzieć?). Jak się jednak okazuje, metal metalowi nie równy, jeśli chodzi o obróbkę specjalistyczną. Różnić się mogą plastycznością, twardością, ciężkością - wszystkie te czynniki wpływają w jakimś stopniu na jakość frezowania. Dziś przyjrzymy się takiemu charakterystycznemu metalowi, jakim jest aluminium.
Czym frezowanie aluminium się wyróżnia?
Należałoby przede wszystkim zacząć od wyróżnienia cech aluminium jako materiału poddawanego obróbce. To one w końcu konstytuują specyfikę procesu obróbczego. Powinniśmy zachowywać odpowiednie warunki w trakcie obróbki oraz pamiętać o należytej precyzji, jeżeli zależy nam na właściwym efekcie.
Aluminium cechuje się bardzo wysoką elastycznością jako materiał. W praktyce oznacza to dwie rzeczy. Z jednej strony materiał ten jest bardzo wdzięczny, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju kształtowanie. Dlatego tak często używa się go do produkcji kształtów nietypowych. Z drugiej jednak strony, jeśli frezowanie metalu przebiegnie niewłaściwe, bardzo łatwo może dojść do odkształcenia bądź naniesienia innego rodzaju niedoskonałości. Lecz nie tylko czynniki mechaniczne okazują się być niebezpieczne dla aluminium. Należy również wystrzegać się za wysokich temperatur w trakcie frezowania aluminium, gdyż one również źle wpływają na strukturę materiału. Zmienić mogą się między innymi warunki liniowe.
Wybierz odpowiedni stop
To, w jaki sposób będzie przebiegało frezowanie aluminium, w dużej mierze zależy od tego, jaki wybierzemy stop. Różne stopy aluminium różnią się od siebie stopniem utwardzenia, który jest tak ważny w trakcie profesjonalnej obróbki Jeśli zależy nam na jak najlepszej skrawalności, należy korzystać z materiałów o Si mniejszym niż 12%. Jeśli skorzystamy ze stopów o Si większym niż 12 % szybko przekonamy się, że frezowanie staje się o wiele bardziej kłopotliwe, a narzędzia do obróbki metalu przy takim materiale bardzo szybko się zużywają.
Proces frezowania aluminium
Dzięki swojej miękkości i elastyczności, proces frezowania aluminium wymaga wyjątkowego skupienia. W przeciwnym wypadku dojść może między innymi do zniekształcenia materiału. Zacząć należałoby od wyboru odpowiedniej frezarki do metalu oraz oczywiście frezu do metalu. Właściwe narzędzie uchroni nas przed zmarnowaniem wysokiej jakości tworzywa, jakim jest aluminium.
Zaleca się używać na przykład frezów diamentowych. Są one na tyle twarde, że bez względu na to, na jakich obrotach maszyna pracuje, szansa na to, że materiał zostanie naruszony jest naprawdę niska. Frezowanie metalu z pomocą diamentowego frezu więc jest polecane przez wielu specjalistów. Oprócz tego oczywiście należy dobrać właściwą prędkość obrotową. Standardowo do aluminium używa się bardzo dużych prędkości obrotowych, nawet do 25 000. Ważnym jest również, by materiał odpowiednio umieścić na frezarce, a podczas obróbki pamiętać o odprowadzaniu wióra.
O czym warto pamiętać przy frezowaniu aluminium?
Podsumowując, jeśli chcesz, aby frezowanie aluminium przebiegło w Twoim warsztacie pomyślnie i zachowując jak najwyższy proces precyzji powinieneś pamiętać o następujących kwestiach:
- stosuj jak największe prędkości obrotowe (jednak wszystko w granicach rozsądku), z kolei prędkość posuwowa powinna być mniejsza;
- korzystaj z jak najtwardszego frezu, zaleca się modele diamentowe;
- kontroluj temperaturę oraz posuw - aluminium bardzo łatwo jest zniekształcić;
- pamiętaj, aby frez utrzymywać w materiale - wyjścia powodują uszkodzenia materiału;
- materiał powinien być odpowiednio ułożony w urządzeniu.
Na końcu warto wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu, z którego korzysta się bardzo często podczas frezowania aluminium. Są to oczywiście frezarki CNC do metalu. Odpowiednie zaprogramowanie maszyny zapewni nam najwyższy poziom dokładności połączony z właściwą techniką, dodatkowo znacznie zwiększając produktywność w zakładzie. Rozwiązanie, po które sięga dziś w zasadzie każdy właściciel większego warsztatu.