Frezowanie w drewnie - krok po kroku! 0
Frezowanie w drewnie - krok po kroku!

Frezowanie w drewnie może dawać niesamowite efekty, jednak wszystko zależy od doświadczenia i odpowiedniej wiedzy. Właśnie dlatego stworzyliśmy poniższy poradnik, w którym tłumaczymy krok po kroku, w jaki sposób podejść do frezowania drewna, w jakie narzędzia wyposażyć swój warsztat i na co zwrócić uwagę podczas obróbki materiału. Warto podkreślić, że frezowanie w drewnie to zajęcie nie tylko dla profesjonalistów - z frezarek mogą ze spokojem korzystać również osoby, które obróbkę drewna traktują jako hobby. Jak powinno przebiegać frezowanie w drewnie? Jakich narzędzi użyć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Jakie efekty możemy uzyskać poprzez frezowanie w drewnie?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że frezowanie w drewnie to współcześnie jedna z podstawowych metod obróbki drewna. Okazuje się bowiem, że otaczające nas różnego rodzaju drewniane przedmioty niezwykle często były przy produkcji frezowane. Dzięki frezowaniu drewna możemy uzyskać przeróżne rowki, kanaliki, uzębienia, płaszczyzny i powierzchnie kształtowe. Frezarki do drewna nazywane są często nowoczesnymi dłutami, ponieważ w gruncie rzeczy wykonują właśnie tę pracę. Urządzenia te cechują się jednak znacznie większą wydajnością, ponieważ przy ich pomocy możemy obrabiać drewno kilkukrotnie szybciej i praktycznie bez wysiłku.

Jak działa frezarka do drewna?

Frezarki do drewna działają na odwrotnej zasadzie niż tokarki do drewna. Dlaczego? Ponieważ w ruch obrotowy nie jest wprowadzany obrabiany materiał, ale ostrze (frez). W gruncie rzeczy, to właśnie od kształtu frezu zależy ostateczny wynik naszej pracy.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię frezy piłkowe z naszej oferty?

Rodzaje frezów

Na rynku znaleźć można różne rodzaje frezów, dzięki którym możemy uzyskać inne wycięcia. Są one najczęściej wykonane ze stali szybkotnącej i stali kobaltowej. Spotyka się również węglik spiekany czy stal proszkową, a także kłady z diamentową płytką. Wyróżniamy przede wszystkim:

 • frezy do głębokich żłobień - używamy ich do uzyskania wąskich rowków o kwadratowym wykończeniu,
 • frezy typu V (do wypustów) - dzięki nim tworzymy wąskie rowki o trójkątnym, zwężającym się wykończeniu,
 • frezy fazowe - służą do wycinania wąskich rowków o trapezowym, zwężającym się wykończeniu,
 • frezy trapezowe - wycinają wąskie trapezowe rowki o rozszerzającym się wykończeniu,
 • frezy zaokrąglające - zaokrąglają brzegi i kanty,
 • frezy profilujące - tworzą ścięte i płaskie kanty oraz brzegi,
 • frezy do wręgowania - służą do prostokątnych wycięć kantów,
 • frezy krawędziowe - dzięki nim możemy stworzyć głębokie i wklęsłe wycięcia idealne pod uchwyty,
 • frezy puszkowe - tworzą wąskie, okrągłe rowki idealne pod zawiasy.

[product category_id="11" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Rodzaje frezarek

Oczywiście frezarki również dzielą się na kilka podstawowych typów, które przystosowane są do poszczególnych prac. Ze względu na ilość wrzecion, wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Większe zróżnicowanie występuje natomiast pod kątem usytuowania wrzeciona. Na rynku dostępne są frezarki:

 • górnowrzecionowe - najlepsze dla początkujących, służą do wykonywania zewnętrznych i wewnętrznych frezów na całej powierzchni obwodu,
 • dolnowrzecionowe - trudniejsze w obsłudze, służą do frezowania profilowego. Tego typu narzędzi używają przede wszystkim profesjonaliści do tworzenia skomplikowanych elementów i dopracowanych detali,
 • równowrzecionowe.

Frezowanie w drewnie - kierunek posuwu

Jeżeli posiadamy frezarkę górnowrzecionową, możemy obrabiać drewno w dwóch kierunkach - współbieżnym i przeciwbieżnym. 

Współbieżne frezowanie drewna

Wykonując współbieżne frezowanie w drewnie, posuw skierowany jest w tę samą stronę, co rotacja frezu. Pozwala to na użycie mniejszej siły niż w przypadku frezowania przeciwbieżnemu, jednak przy tej metodzie charakterystyczne jest wychodzenie frezu z elementu obrabianego. Mniej doświadczony operator może stracić kontrolę nad obrabiarką, uszkodzić materiał, a nawet spowodować wypadek przy pracy. 

Przeciwbieżne frezowanie w drewnie

Dla początkujących zaleca się więc przeciwbieżne frezowanie w drewnie, czyli skierowane w przeciwną stronę, niż obroty frezu. W ten sposób frez mocno “zatapia się” w materiale, a operator w łatwiejszy sposób może kontrolować cały proces obróbki. W tym przypadku wymagane jest jednak większe użycie siły.

Frezowanie w drewnie i prędkość obrotów

Przy frezowaniu drewna bardzo ważna jest odpowiednia prędkość pracy. Warto kierować się w tym wypadku ogólną zasadą, która mówi, że używając frezów o mniejszej średnicy należy włączyć szybsze obroty, natomiast przy dużej średnicy frezów powinniśmy tę prędkość zmniejszyć. Pracując w miękkim drewnie używamy większych prędkości, natomiast w twardym materiale - obroty frezu powinny być wolniejsze. Jeżeli będziemy wykonywać frezowanie przy nieodpowiednim ustawieniu prędkości obrotów, może dojść do przypalenia drewna, przez co zniszczymy nasz materiał i nie uzyskamy pożądanego efektu końcowego.

Mamy nadzieję, że wiesz już na czym polega frezowanie w drewnie. Pamiętajmy, że podobnie jak przy innych metodach obróbki drewna, należy pracować przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl