Frezowanie w drewnie - krok po kroku! 0
Frezowanie w drewnie - krok po kroku!

Frezowanie w drewnie może dawać niesamowite efekty, jednak wszystko zależy od doświadczenia i odpowiedniej wiedzy. Właśnie dlatego stworzyliśmy poniższy poradnik, w którym tłumaczymy krok po kroku, w jaki sposób podejść do frezowania drewna, w jakie narzędzia wyposażyć swój warsztat i na co zwrócić uwagę podczas obróbki materiału. Warto podkreślić, że frezowanie w drewnie to zajęcie nie tylko dla profesjonalistów - z frezarek mogą ze spokojem korzystać również osoby, które obróbkę drewna traktują jako hobby. Jak powinno przebiegać frezowanie w drewnie? Jakich narzędzi użyć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!


 

Jakie efekty możemy uzyskać poprzez frezowanie w drewnie?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że frezowanie w drewnie to współcześnie jedna z podstawowych metod obróbki drewna. Okazuje się bowiem, że otaczające nas różnego rodzaju drewniane przedmioty niezwykle często były przy produkcji frezowane. Dzięki frezowaniu drewna możemy uzyskać przeróżne rowki, kanaliki, uzębienia, płaszczyzny i powierzchnie kształtowe. Frezarki do drewna nazywane są często nowoczesnymi dłutami, ponieważ w gruncie rzeczy wykonują właśnie tę pracę. Urządzenia te cechują się jednak znacznie większą wydajnością, ponieważ przy ich pomocy możemy obrabiać drewno kilkukrotnie szybciej i praktycznie bez wysiłku.

Jak działa frezarka do drewna?

Frezarki do drewna działają na odwrotnej zasadzie niż tokarki do drewna. Dlaczego? Ponieważ w ruch obrotowy nie jest wprowadzany obrabiany materiał, ale ostrze (frez). W gruncie rzeczy, to właśnie od kształtu frezu zależy ostateczny wynik naszej pracy.

Rodzaje frezów

Na rynku znaleźć można różne rodzaje frezów, dzięki którym możemy uzyskać inne wycięcia. Są one najczęściej wykonane ze stali szybkotnącej i stali kobaltowej. Spotyka się również węglik spiekany czy stal proszkową, a także kłady z diamentową płytką. Wyróżniamy przede wszystkim:

 • frezy do głębokich żłobień - używamy ich do uzyskania wąskich rowków o kwadratowym wykończeniu,
 • frezy typu V (do wypustów) - dzięki nim tworzymy wąskie rowki o trójkątnym, zwężającym się wykończeniu,
 • frezy fazowe - służą do wycinania wąskich rowków o trapezowym, zwężającym się wykończeniu,
 • frezy trapezowe - wycinają wąskie trapezowe rowki o rozszerzającym się wykończeniu,
 • frezy zaokrąglające - zaokrąglają brzegi i kanty,
 • frezy profilujące - tworzą ścięte i płaskie kanty oraz brzegi,
 • frezy do wręgowania - służą do prostokątnych wycięć kantów,
 • frezy krawędziowe - dzięki nim możemy stworzyć głębokie i wklęsłe wycięcia idealne pod uchwyty,
 • frezy puszkowe - tworzą wąskie, okrągłe rowki idealne pod zawiasy.

Rodzaje frezarek

Oczywiście frezarki również dzielą się na kilka podstawowych typów, które przystosowane są do poszczególnych prac. Ze względu na ilość wrzecion, wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Większe zróżnicowanie występuje natomiast pod kątem usytuowania wrzeciona. Na rynku dostępne są frezarki:

 • górnowrzecionowe - najlepsze dla początkujących, służą do wykonywania zewnętrznych i wewnętrznych frezów na całej powierzchni obwodu,
 • dolnowrzecionowe - trudniejsze w obsłudze, służą do frezowania profilowego. Tego typu narzędzi używają przede wszystkim profesjonaliści do tworzenia skomplikowanych elementów i dopracowanych detali,
 • równowrzecionowe.

Frezowanie drewna

Frezowanie w drewnie - kierunek posuwu

Jeżeli posiadamy frezarkę górnowrzecionową, możemy obrabiać drewno w dwóch kierunkach - współbieżnym i przeciwbieżnym. 

Współbieżne frezowanie drewna

Wykonując współbieżne frezowanie w drewnie, posuw skierowany jest w tę samą stronę, co rotacja frezu. Pozwala to na użycie mniejszej siły niż w przypadku frezowania przeciwbieżnemu, jednak przy tej metodzie charakterystyczne jest wychodzenie frezu z elementu obrabianego. Mniej doświadczony operator może stracić kontrolę nad obrabiarką, uszkodzić materiał, a nawet spowodować wypadek przy pracy. 

Przeciwbieżne frezowanie w drewnie

Dla początkujących zaleca się więc przeciwbieżne frezowanie w drewnie, czyli skierowane w przeciwną stronę, niż obroty frezu. W ten sposób frez mocno “zatapia się” w materiale, a operator w łatwiejszy sposób może kontrolować cały proces obróbki. W tym przypadku wymagane jest jednak większe użycie siły.

Frezowanie w drewnie i prędkość obrotów

Przy frezowaniu drewna bardzo ważna jest odpowiednia prędkość pracy. Warto kierować się w tym wypadku ogólną zasadą, która mówi, że używając frezów o mniejszej średnicy należy włączyć szybsze obroty, natomiast przy dużej średnicy frezów powinniśmy tę prędkość zmniejszyć. Pracując w miękkim drewnie używamy większych prędkości, natomiast w twardym materiale - obroty frezu powinny być wolniejsze. Jeżeli będziemy wykonywać frezowanie przy nieodpowiednim ustawieniu prędkości obrotów, może dojść do przypalenia drewna, przez co zniszczymy nasz materiał i nie uzyskamy pożądanego efektu końcowego.

 

Mamy nadzieję, że wiesz już na czym polega frezowanie w drewnie. Pamiętajmy, że podobnie jak przy innych metodach obróbki drewna, należy pracować przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.

[product category_id="11" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl