Gięcie blach - metody na wyginanie blachy 0
Gięcie blach - metody na wyginanie blachy

Gięcie blach to jeden z procesów wykonywanych w ramach plastycznej obróbki metalu. Wyginanie blach z reguły przeprowadzane jest w rozbudowanych zakładach przemysłowych. Właściwe przeprowadzenie tej czynności wymaga nie tylko fachowej wiedzy i umiejętności, ale również użycia profesjonalnych narzędzi. Na czym polega gięcie blachy i w jaki sposób można je wykonać? W poniższym artykule przychodzimy z odpowiedzią.

Czym jest gięcie blach?

Proces gięcia polega na zmianie kształtu obrabianego materiału, przy jednoczesnym zachowaniu jego właściwości fizycznych. Odpowiednio wykonana obróbka plastyczna metalu wymaga przejęcia kontroli nad przebiegiem każdej z podejmowanych czynności. W ten sposób poszczególne etapy pracy z materiałem zostaną przeprowadzone płynnie i bezproblemowo. Specjaliści z reguły rozpoczynają swoją pracę od gięcia sprężystego, a kończą ją na dotłaczaniu blach. Na gięcie blachy składają się czynności takie jak: wykrawanie, czy wygładzanie elementów. Profesjonalne gięcia mogą obejmować także zwijanie, profilowanie, czy skręcanie blachy. Właściwe oddziaływanie sił zapewnia trwałą zmianę odkształconego materiału, który nie może powrócić do swojego poprzedniego stanu. Należy przy tym pamiętać, że każdy metal ma inną elastyczność. Różnice widoczne są także w ich sprężystości, czy odporności na rozciąganie.

Zastosowanie wygiętych blach

Gięcie blach to proces wykorzystywany w przypadku wielu gałęzi przemysłu jak np. w branży budowlanej. Oprócz zakładów przemysłowych wyginanie często przydaje się w przestrzeni magazynowej, czy przy układaniu dachu. Za pomocą odpowiednich technik i narzędzi, możliwe jest stworzenie m.in. zadaszenia budynku gospodarczego lub wiat. Wyginanie blach jest pomocne także w sytuacji tworzenia zbiorników i skomplikowanych części do maszyn. Można również zauważyć, że gięcie blach coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w branży samochodowej, czy AGD.

Gięcie blach - w jaki sposób się odbywa?

Blacha może być wygięta na różne sposoby. Osiągnięcie najwyższej jakości przy pracy jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich technik. Wybór odpowiedniej metody gięcia zależy przede wszystkim od właściwości plastycznych materiału, jego grubości i pożądanego kształtu.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię maszyny do metalu z naszej oferty?

Technologia CNC (Computerized Numercial Control) jest najczęściej wykorzystywaną metodą. Z reguły jej stosowanie odbywa się przy użyciu prasy krawędziowej. Urządzenia CNC są sterowane komputerowo, a ich automatyzacja zwiększa dokładność i jakość wykonywanych prac. Gięcie blach CNC jest dobrą alternatywą dla obróbki ręcznej, w przypadku której wykonanie konkretnego zadania może być bardziej kosztowne i czasochłonne. Inna zaleta metody to także eliminacja błędów produkcyjnych i możliwa powtarzalność całego procesu.

Gięcie na prasie krawędziowej - zalety

Do gięcia blach najlepiej sprawdzą się prasy krawędziowe z napędem hydraulicznym lub mechanicznym. Gięcie na prasach krawędziowych to połączenie efektywności i opłacalności. Przy wykorzystaniu laserowego kąta, jako jednego z elementów wyposażenia maszyny, można wykonać precyzyjne gięcie. Metoda sprawdza się zarówno w przypadku obróbki cienkich, jak i grubych blach. Pierwsze z nich można giąć na zimno, a materiały o większej grubości - na gorąco. Gięcie na prasie krawędziowej ma uniwersalne zastosowanie, a obrabiane elementy nie muszą być poddawane dalszej obróbce. Wyginanie blach jest wydajne, a ponadto nie prowadzi do strat materiału.

Gięcie krokowe

To inaczej gięcie postępowe-krokowe. Stosowane jest przy wymagającej i skomplikowanej obróbce. Pozwala na precyzyjne wykonanie promienia gięcia, którego nie można uzyskać np. za pomocą walcarek ręcznych. Dlatego też metoda znajduje swoje szczególne zastosowanie przy gięciu stożków, dyfuzorów, rur lub zwężek. Przeprowadzenie tego typu gięcia wymaga uwzględnienia istotnych parametrów takich jak:

  • dystans pomiędzy pojedynczymi gięciami - inaczej określany jako krok zgięcia,
  • liczba wykonanych gięć - to ilość gięć wykonanych przez prasę krawędziową w celu uzyskania pożądanych kształtów. Dla uzyskania gładszej powierzchni i mniejszego kąta załamania, konieczne jest zwiększenie liczby gięć,
  • długość łuku - odległość pomiędzy dwoma końcami krzywej, która powstaje w efekcie zginania blachy.

Wyginanie blachy - sprawdź, na czym polega gięcie blachy!

Gięcie blachy aluminiowej

Aluminium jest jednym z częściej wykorzystywanych tworzyw konstrukcyjnych. To lekki i wytrzymały materiał, który doskonale chroni przed korozją. Wyroby z giętego aluminium są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a przygotowana blacha idealnie sprawdzi się np. do pokrycia dachu. Gięcie blach aluminiowych to powtarzalny, nieograniczony ilościowo proces, który cechuje dokładność i bezpieczeństwo przy pracy.

Gięcie blach - maszyny do obróbki blachy

Przed gięciem blach dobrze jest wiedzieć, jakie maszyny warto mieć na wyposażeniu warsztatu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich maszyn i narzędzi możliwe jest szybkie i bezproblemowe wykonanie obróbki. Które z nich są tym bardziej przydatne? Profesjonalne urządzenia do gięcia blach to przede wszystkim:

  • Prasy krawędziowe - wyposażone są w specjalne stemple i matryce, umożliwiające wyginanie blach pod dowolnym kątem, ich zagniatanie lub karbowanie.
  • Giętarki - gwarantują precyzyjne i równomierne rozłożenie siły nacisku. Gięcie, zaginanie, czy cięcie blach sprawdza się w przypadku obróbki materiałów o różnej grubości.
  • Zaginarki do blachy - podczas obróbki blacharskiej służą do odkształcania materiału. Urządzenie zapewnia stabilne mocowanie, gwarantując tym samym uzyskanie prawidłowego profilu gięcia.
[product category_id="37" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Producenci
Bestsellery
Produkt dnia
Optimum Optidrill DH 45G - Wiertarka stołowa, kolumnowa
Optimum Optidrill DH 45G - Wiertarka stołowa, kolumnowa

30 375,16 zł

24 695,25 zł

szt.
Festool - Talerz szlifierski 202461/ ROTEX RO 150
Festool - Talerz szlifierski 202461/ ROTEX RO 150

99,00 zł

80,49 zł

szt.
Flex GE 5 kompaktowa szlifierka do ścian i sufitów.
Flex GE 5 kompaktowa szlifierka do ścian i sufitów.

4 139,00 zł

3 365,04 zł

szt.
Holzstar KGZ 305 E PIŁA UKOŚNICA KAPÓWKA Pilarka
Holzstar KGZ 305 E PIŁA UKOŚNICA KAPÓWKA Pilarka

1 513,21 zł

1 230,25 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl