Jak działa grubościówka? Czy warto ją kupić? Sprawdź! 0
Jak działa grubościówka? Sprawdź, jak z niej korzystać!

Zastanawiasz się, jak działa grubościówka? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej maszyny i tłumaczymy, w jaki sposób się nią posługiwać. Kiedy warto zainwestować w grubościówkę i do jakich prac będziemy ją potrzebować? Wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu blogowego! Zapraszamy do lektury.

Do czego służy grubościówka?

Grubościówka to popularna nazwa strugarki do drewnianych płaszczyzn. Jak sama nazwa wskazuje, grubościówka służy do nadawania obrabianym materiałom odpowiedniej grubości. Dzięki tej maszynie jesteśmy w stanie przygotować między innymi deski do ogrodzenia o identycznych wymiarach. Grubościówka idealnie sprawdzi się tak naprawdę w każdym przydomowym warsztacie, w którym chcemy wykonać nieco bardziej zaawansowane prace stolarskie.

Jak działa grubościówka?

Działanie grubościówki jest stosunkowo proste. Materiał jest mechanicznie posuwany na noże skrawające, które wcześniej ustawiamy na określonej wysokości. W ten sposób usuwamy nadmiar drewna i uzyskujemy równą deskę o odpowiedniej grubości. Oprócz tego musimy wiedzieć, że grubościówka wyposażona jest w wałek lub wałki dociskowe. Dzięki temu rozwiązaniu możemy bez problemu nakierować obrabiany materiał na ostrza i dokonać precyzyjnego strugania. Na rynku dostępne są modele z wałkami wykonanymi z gumy lub metalu. Te pierwsze lepiej tłumią drgania podczas pracy, jednak przy dłużej obróbce mogą się nagrzać i pozostawiać ślady na drewnie.

Czy warto inwestować w grubościówkę?

Dla jednych grubościówka może wydawać się zbędnym dodatkiem do warsztatu, dla innych jest to obowiązkowa maszyna przy obróbce drewna. Jeżeli kupimy grubościówkę, będziemy mogli dostosować materiał pod nasze indywidualne potrzeby, a dodatkowo możemy sporo zaoszczędzić. Dlaczego? Ponieważ posiadając grubościówkę w swoim warsztacie, możemy bez problemu kupować znacznie tańszy materiał. Mowa tutaj o tarcicy, na którą wydamy mniej pieniędzy, niż w przypadku zakupu wstępnie obrobionych desek. Warto również zwrócić uwagę na to, że używając grubościówki mamy znacznie większą kontrolę nad jakością wykonania desek.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię maszyny do drewna z naszej oferty?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie grubościówki?

Kupując grubościówkę musimy zwrócić uwagę na kilku parametrach tej maszyny. W ten sposób będziemy mogli wybrać model, który idealnie sprawdzi się w naszym warsztacie.

Moc silnika - przeważnie grubościówki cechują się mocą od 1,5 do 3 kW. Im większa moc, tym łatwiej poradzimy sobie z twardym drewnem, a także szybciej wykonamy obróbkę. Oczywiście dla profesjonalistów dostępne są jeszcze mocniejsze grubościówki, jednak ich cena jest znacznie wyższa.

Prędkość posuwu - warto zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ dzięki niemu będziemy mogli określić, jak szybko poradzimy sobie z obróbką drewna. Przeważnie prędkość posuwu oscyluje w  przedziale 6-8 m/min, co oznacza, że struganie będziemy mogli wykonywać stosunkowo szybko. 

[product category_id="8" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Waga grubościówki - im cięższa maszyna tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ przy pracy z cięższymi materiałami nie będziemy musieli martwić się o stabilność i bezpieczeństwo. Cięższe grubościówki pozwalają na precyzyjną obróbkę, przez co wybierane są szczególnie w profesjonalnych zakładach.

Maksymalna grubość wiórów - im wyższa, tym szybciej wykonamy obróbkę. Grubościówki mogą zazwyczaj ściągnąć od 1 do 3 mm co daje nam całkiem dobry wynik.

Wielkość stołu - tutaj trzeba kierować się własnymi preferencjami. Z jednej strony duży blat może nam znacznie ułatwić pracę, z drugiej może stać się niepraktyczny i być po prostu zbędny. Z kolei mały stół zmieści się w niewielkich warsztatach, ale praca nie będzie zbyt komfortowa.

Zabezpieczenia - opcji jest naprawdę wiele, dzięki czemu możemy wybrać maszynę idealną dla naszych wymagań. Na rynku nabyć możemy grubościówki z mechanizmem zmniejszającym odrzut, z elektroniczną stabilizacją pracy, czy też z miękkim startem.

Dlaczego warto posiadać grubościówkę w swoim warsztacie?

Przede wszystkim dlatego, że grubościówka jest maszyną, którą możemy obsługiwać bez większego doświadczenia, a efekty i tak będą zadowalające. Posiadając grubościówkę w swoim warsztacie możemy wykorzystywać tańszą tarcicę, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze na droższych materiałach. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że satysfakcja z wykonanych projektów będzie znacznie większa, ponieważ będziemy wykonywać je od samych podstaw! Sprawdź maszyny do drewna, które oferujemy w naszym sklepie i kupuj online!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl