Jak giąć drewno? Gięcie drewna - krótki poradnik 0
Jak giąć drewno? Gięcie drewna - krótki poradnik

Drewno jest ponadczasowym materiałem, który od lat nie wychodzi z mody. Zawdzięcza to swojej uniwersalności - jedną z wielu cech drewna jest to, że znając odpowiednie techniki można dowolnie pracować z jego formą i kształtem. Gięcie drewna nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać! W artykule tłumaczymy jak giąć drewno, a także przedstawiamy sprawdzone sposoby na gięcie drewna tak, aby nie straciło ono swojej objętości.

Jakie drewno do gięcia wybrać?

Nie każdy gatunek drewna w tym samym stopniu nadaje się do gięcia. Na pewno dobrze jest unikać drzew, które uważane są za wyjątkowo twarde - hebanu czy bukszpanu. Problematyczne mogą okazać się również drzewa iglaste, gdyż mają one tendencję do pękania w trakcie pracy. Jakie więc drewno wybrać? Zadowalające efekty pracy uzyskamy formując drzewa liściaste (buk, jesion, brzoza czy klon) oraz drzewa owocowe (śliwa, jabłoń, grusza, czereśnia). Doskonale sprawdzą się również drzewa egzotyczne takie jak palisander - wybór ten jest jednak dużo droższy. 

Zalecamy również, aby zwrócić uwagę na ułożenie słoi. Równoległy ich bieg pozwoli przeprowadzić proces wyginania drewna bez ryzyka pękania elementu. Dodatkowo - koniecznie upewnijmy się, że wybrany kawałek drewna jest zdrowy. Przeznaczone do gięcia materiały nie mogą mieć sęków, zgnilizn, skręconych włókien, ani innych uszkodzeń biologicznych lub mechanicznych. Mogą one sprawić, że efekt końcowy będzie zdecydowanie mniej estetyczny, a zarazem podatny na pęknięcia.

Zapoznaj się z artykułem: Rodzaje płyt drewnianych - podstawowe informacje

Gięcie drewna - możliwe metody

Jako że drewno jest surowcem używanym od tysięcy lat istnieje wiele sposobów na skuteczne jego kształtowanie. Już na początku warto zaznaczyć, że wybór metody gięcia powinien być uzależniony od gatunku drzewa - mają one różny stopień elastyczności. Najpopularniejszym rozróżnieniem metod gięcia drewna jest temperatura, w której proces jest przeprowadzany. Rozróżniamy:

Gięcie drewna na gorąco

Jeśli zdecydujemy się na ten sposób kształtowania dobrze jest wcześniej przeprowadzić obróbkę hydrotermiczną, czyli poddanie wybranego kawałka drzewa kąpieli parowej. Zmiękczy ona drewno, a co za tym idzie, będzie ono bardziej podatne na nadawanie mu określonych kształtów. Co ważne - metoda ta sprawdza się również przy obróbce amatorskiej. Do procesu wyginania zastosować można profesjonalną giętarkę lub własnoręcznie zrobioną formę. Tak przygotowany surowiec należy dokładnie wysuszyć  - to dzięki temu nie powróci on do pierwotnego kształtu.

Gięcie drewna - kup profesjonalny sprzęt!

Gięcie drewna na zimno

Metoda ta wykorzystywana jest rzadziej, wyjątkowo popularna była przed wynalezieniem profesjonalnych technologii i maszyn (w ten sposób nadawano pożądany kształt np. nartom). Może polegać na zamrożeniu wybranego kawałka drewna, a następnie wygięciu go w pożądany kształt lub na gięciu i klejeniu - nacięty materiał wyginana się i zabezpiecza tak, aby nie mógł wrócić do pierwotnego kształtu. 

Narzędzia do gięcia drewna

Zaopatrzenie się w wysokiej jakości narzędzia do obróbki drewna jest inwestycją, która służyć będzie przez lata. Profesjonalna giętarka jest ogromnym ułatwieniem, wiąże się jednak z dużym wydatkiem. Przygotowując się na jednorazowy projekt zastosować można domowe sposoby gięcia drewna, jeżeli jednak planujemy zorganizowanie stolarni czy długofalową pracę z drewnem na pewno zakup giętarki wart jest przemyślenia.

Efektywne gięcie drewna bez użycia przeznaczonych do tego narzędzi jest możliwe, wymaga jednak kreatywności i większego nakładu pracy. W zależności od kształtu, który chcemy uzyskać zastosować można stalowe elementy lub nawet podnośnik samochodowy (jego siła wymusi wyginanie zamocowanego kawałka drewna). 

Zapoznaj się również: https://jptech-maszyny.pl/heblowanie-drewna 

Jak giąć drewno - podsumowanie

Wbrew pozorom proces gięcia drewna nie jest tak skomplikowany - znając podstawowe zasady i stosując się do nich podczas pracy jesteśmy w stanie samodzielnie stworzyć upragnione formy. Drzewo jest materiałem szlachetnym, dzięki czemu doskonale pasuje do różnorodnych sposobów wystroju - stworzone przez proces meble czy figury staną się wyjątkowym i niepowtarzalnym elementem wystroju. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl