Jak naładować akumulator prostownikiem? Zrób to poprawnie! 0
Jak naładować akumulator -zrób to poprawnie!

Rozładowany akumulator zaskakuje nas najczęściej zimą oraz podczas innych pór roku, gdy zapomnimy wyłączyć świateł na noc lub na dłuższy czas zostawiamy włączone radio. To właśnie wtedy potrzebne jest naładowanie akumulatora, aby móc ruszyć z miejsca. Na pierwszy rzut oka ładowanie akumulatora prostownikiem nie jest takie proste, jak może się wydawać. Nieprawidłowe tego typu działania mogą doprowadzić do wypadku. Jak odpowiednio podłączyć prostownik? Jak bezpiecznie podłączyć akumulator? Zobacz jak naładować akumulator w bezpieczny i prawidłowy sposób - oto nasze rady!

Jak działa prostownik samochodowy?

Prostownik samochodowy to niezbędne wyposażenie warsztatu samochodowego, które ma za zadanie zmienić prąd przemienny na prąd stały. Prostownik musi zostać podłączony do akumulatora, a następnie do źródła zasilania.

Jak naładować akumulator za pomocą prostownika?

Ładowanie akumulatora prostownikiem jest stosunkowo trudne. Przy tej pracy należy być szczególnie uważnym i zachować środki ostrożności oraz wszelkie zasady pracy z tym urządzeniem. Oto kilka kroków, które przedstawiają bezpieczne ładowanie.

 

 1. W pierwszej kolejności należy wyłączyć silnik auta - jeśli tego nie zrobimy i podejmiemy się kolejnych kroków, możemy zostać porażeni prądem. Upewnij się, że światła czy radio nie są włączone. Odczekaj 15 min, aby akumulator zdążył ostygnąć.
 2. Wyłącz zapłon, czyli wyjmij kluczyki ze stacyjki.
 3. Następnie wyjąć należy akumulator z samochodu. Aby odłączyć akumulator od instalacji auta, zacznij od minusa do plusa. Nigdy nie rób tego w innej kolejności! Czasami niezbędne może okazać się odkręcenie korków.
 4. Podłącz prostownik do akumulatora. Ważne jest rozróżnienie plusa i minusa, które symbolizują biegun dodatni i biegun ujemny - znajdują się one na akumulatorze i prostowniku. Używając klemy plusowej, zaciskamy ją na plusie, a klemę ujemną na minusie.
 5. Ustaw na prostowniku odpowiednie natężenie prądu i napięcie ładowania baterii akumulatora.
 6. Możesz zacząć ładować akumulator.
 7. Obserwuj wskaźnik naładowania baterii akumulatora.
 8. Jeśli stan naładowania baterii jest odpowiedni wyłącz urządzenie i odczekaj pół godziny.
 9. Po tym czasie możesz odłączyć akumulator od prostownika i podłączyć go do auta. Dokręcamy korki i podpinamy go zaczynając od plusa (biegun dodatni) - najpierw przez klemę plusową a potem ujemną.

Ładowanie akumulatora samochodowego - sprawdź jak naładować akumulator!

Na co zwrócić uwagę podczas ładowania akumulatora?

Kolejność ma znaczenie!

Niezwykle ważną kwestią, o której musimy wiedzieć podczas ładowania akumulatora jest kolejność odłączanych biegunów baterii. Zaczynamy od bieguna ujemnego, a następnie od bieguna dodatniego. Dlaczego jest to bardzo ważne? Jeśli najpierw odłączymy biegun dodatni zamiast ujemnego, zaczną pojawiać się iskry i możemy doprowadzić do wybuchu akumulatora.

Przeładowania akumulatora

W momencie, gdy nasz akumulator jest naładowany należy go odłączyć. Dalsze ładowanie akumulatora podczas jego pełnego naładowania prowadzi do wykipienia elektrolitu. Poziom elektrolitu i życie akumulatora spada. Dzieje się tak w momencie, gdy regulator napięcia jest uszkodzony albo nasz prostownik nie posiada zabezpieczeń, które nie odłączają zasilania.

Wybuchowy wodór akumulatora

Jak naładować akumulator, aby nie wybuchnął? Należy ładować go przy uchylonych korkach. Akumulator posiada w sobie wybuchowy wodór, który w pewnych momentach może zniszczyć baterię. Silne i intensywne ładowanie akumulatora doprowadza do wydzielania się z niego gazu. Taki wybuchowy gaz może doprowadzić do rozsadzenia baterii, jeśli korki będą zakręcone. W niektórych akumulatorach wbudowane są specjalne odpowietrzniki, dlatego nie ma konieczności uchylania korków.

Sam akumulator podczas ładowania wydziela gaz, który jest łatwopalny. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy zbliżać się z ogniem do akumulatora. Jeśli chcemy ładować akumulator, zróbmy to w miejscu, gdzie nie dojdzie do zetknięcia gazu z jakąkolwiek iskrą. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że dojdzie do wybuchu, a my możemy zostać ochlapani kwaśnym elektrolitem z baterii.

Żywotność akumulatora

Niestety, wbrew pozorom długo rozładowany akumulator i jego częste ładowanie potrafią doprowadzić skrócenia żywotności baterii. Jeśli chcemy podładować akumulator, należy zrobić to możliwie jak najszybciej stosując się do zachowania ostrożności podczas ładowania.

Problemy z instalacją

Konieczne jest także dbanie o stan instalacji elektrycznej. Jeśli ładowanie akumulatora prostownikiem poszło pomyślnie i akumulator jest pełen, ale okaże się, ze silnik samochodu nie uruchamia się, może to oznaczać uszkodzenie instalacji samochodu. Należy sprawdzić czy jest skorodowany przewód masowy silnika i przewód prowadzący do akumulatora.

Jak naładować akumulator prostownikiem? Sprawdź!

Jak długo ładować akumulator?

Ile powinno trwać ładowanie akumulatora? Na to jak szybko przebiega ładowanie akumulatora ma wpływ kilka czynników:

 • wartość napięcia prostownika,
 • napięcie akumulatora,
 • wartość pojemności akumulatora,
 • rozładowanie akumulatora.

Jeśli jesteśmy w trakcie ładowania akumulatora, musimy trochę poczekać. Jak długo ładować akumulator? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi oprócz faktu, że ładowanie akumulatora trwa do wypełnienia baterii. Czas ładowania akumulatora trwa do kilku godzin, w zależności od pojemności akumulatora. Im ona większa, tym dłużej należy ładować. Prąd ładowania nie może być za niski - inaczej na w pełni naładowany akumulator będziemy musieli czekać kilkanaście godzin.

Pojemność akumulatora jest ogromnie ważna. Akumulator należy ładować prądem o natężeniu, które posiada wartość równą 1/10 jego pojemności. Przykładem jest ładowanie akumulatora 45Ah prądem o natężeniu 4A.

Kiedy akumulator jest naładowany?

Nowoczesne prostowniki posiadają wskaźniki, które sygnalizują, że akumulator jest naładowany. Wtedy należy po prostu odłączyć akumulator od ładowania. Jeśli chcemy sprawdzić stan naładowania akumulatora konieczne jest zmierzenie napięcia w stanie spoczynku. Służy do tego miernik napięcia. Wartość powinna wynosić od 12,4 do 14,4V.

Jakim prądem ładować akumulator?

Aby ładowanie akumulatora zaszło sprawnie musimy posiadać odpowiedni prostownik. Jego napięcie zasilające powinno być równe 230V, czyli zasilane prądem stałym. Poza tym, ważna jest również kwestia napięcia wyjściowego. Zasada jest prosta - wartość napięcia prostownika musi być taka sama lub nieco wyższa, jak wartość napięcia akumulatora. Bilans energetyczny pojazdu musi być stały! Jeśli jesteśmy właścicielami akumulatora samochodowego, które posiada napięcie 12V, musimy skorzystać z prostownika o tym samym napięciu. Maszyny rolnicze, czyli pojazdy potrzebujące większego zasalania potrzebują prostownika o 24V. Natomiast w przypadku motocykli wartość napięcia powinna być równa 6V. Prostownik musi produkować tyle prądu, aby wypełnić pojemność akumulatora - tak, aby był w pełni naładowany.

Jaki prostownik wybrać do ładowania akumulatora?

Rodzaje prostowników

Na rynku możemy spotkać dwa typy prostowników:

 • mikroprocesorowe,
 • standardowe.

Prostownik mikroprocesorowy

Prostownik mikroprocesorowy to profesjonalny sprzęt pozwalający na ładowanie akumulatora bez potrzeby wyjmowania go z pojazdu (dostosowany do każdej masy auta). Przy pomocy prostownika możemy naładować mniejsze i większe akumulatory. Tego typu prostownik jest droższy od opcji standardowej, jednak jego jakość i bezpieczeństwo przeważa w znaczącym stopniu.

Prostownik standardowy

Standardowy prostownik to tanie rozwiązanie, które wystarczy na ładowanie akumulatora auta osobowego. Niestety, tańsze opcje mogą nie posiadać zabezpieczeń ładowania, które zapobiegają doprowadzenia do przeładowania i zniszczenia baterii.

Na co zwrócić uwagę?

Ważne jest to, czy prostownik posiada zabezpieczenie elektroniczne na zewnątrz obudowy. Taki bezpiecznik umieszczony jest w widocznym miejscu. Obok niego musi znajdować się też miernik napięcia. Dobre i nowoczesne prostowniki mają wskaźnik obrazujący stan naładowania baterii. Po zakończeniu ładowania, prostownik przestaje ładować akumulator i przechodzi w stan podtrzymywania napięcia.

Kupując nowy prostownik (ładowarkę) należy zwrócić przede wszystkim na producenta. Kupowanie taniego sprzętu od nieznanych marek może skutkować tym, że nasz akumulator, czy nawet instalacja elektryczna samochodu zostaną zepsute . Często tańsze i nieznane marki mogą nie posiadać wymaganych na rynku certyfikatów, które zapewniają bezpieczeństwo pracy i gwarancję odpowiedniego ładowania. Jeśli chcesz zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo - postaw na ładowanie akumulatora przez solidny sprzęt. Jednym z takich producentów jest Unicraft, który specjalizuje się w wykonywaniu narzędzi stanowiących najważniejsze wyposażenie warsztatu. Sprawdź jaki podnośnik samochodowy i jaki kompresor do warsztatu samochodowego wybrać!

Jak naładować akumulator prostownikiem? Zobacz!

Jak długo działa akumulator?

Aktualnie praca akumulatora nie trwa długo. Ich średnia żywotność waha się od 2 do 4 lat. Przez cały czas eksploatacji pojemność maleje i działa on coraz krócej. Jest to spowodowane najczęściej częstymi cyklami rozładowania i ładowania. Jednak największy wpływ na starzenie się akumulatora ma wysoki pobór prądu przez elektryczne wyposażenie auta w stanie spoczynku, awarie instalacji samochodu, brak czyszczenia akumulatora i zmierzenie napięcia, a także duże niedoładowanie baterii przez ładowarkę. Jeśli decydujesz się kupić nowy akumulator, zwróć uwagę na technologię jego wykonania. Najnowsza generacja pozwala na wydajniejsze ładowanie przy pomocy prostownika oraz utrzymanie w akumulatorze odpowiedniego napięcia przed długi czas.

Jak naładować akumulator? Podsumowanie

Chcąc ładować akumulator samodzielnie, należy pamiętać o wyżej wypisanych zasad i krokach. Aby ładować akumulator trzeba wyłączyć silnik auta i odczekać. Następnie należy odłączyć akumulator zaczynając od bieguna ujemnego. Kolejno, do niego musimy podłączyć prostownik, a do niego zasilanie prądem stałym. Ładowanie akumulatora prostownikiem trwa do kilku godzin. W tym czasie należy obserwować zachowanie baterii i w razie niepożądanych działań zachować ostrożność. Nie można doprowadzić do przeładowania akumulatora. Naładowany akumulator odłączamy od prostownika i podłączamy najpierw pod biegun dodatni w aucie, a następnie ujemny.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl