Jak naładować akumulator prostownikiem? Zrób to poprawnie! 0
Jak naładować akumulator -zrób to poprawnie!

Rozładowany akumulator zaskakuje nas najczęściej zimą oraz podczas innych pór roku. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. jeśli zapomnimy wyłączyć świateł na noc lub na dłuższy czas zostawiamy włączone radio. Na pierwszy rzut oka ładowanie akumulatora prostownikiem nie jest takie proste, jak może się wydawać. Tego typu działanie, przeprowadzone w nierawidłowy sposób, może doprowadzić do wypadku. Jak prawidłowo ładować akumulator? W poniższym artykule podzielimy się kilkoma wskazówkami i zdradzimy, jak naładować akumulator w bezpieczny sposób.

 Ładowanie akumulatora prostownikiem - dlaczego jest istotne?

Prostownik samochodowy to niezbędne wyposażenie warsztatu samochodowego, które ma za zadanie zmienić prąd przemienny na prąd stały. W pierwszej kolejności urządzenie musi zostać podłączone do akumulatora, a następnie do źródła zasilania.

Przeczytaj również: https://jptech-maszyny.pl/jak-usunac-stara-farbe

Jak naładować akumulator za pomocą prostownika?

Wielu właścicieli pojazdów często zastawia się: jak ładować akumulator w samochodzie? Warto jednak mieć na uwadze, że ładowanie akumulatora prostownikiem jest stosunkowo trudne. Przy tej pracy należy być szczególnie uważnym, zachować środki ostrożności oraz przestrzegać wszelkich zasad pracy z tym urządzeniem. Jak ładować akumulator, dbając tym samym o względy bezpieczeństwa?

 1. W pierwszej kolejności należy wyłącz silnik auta - jeśli tego nie zrobimy i podejmiemy się kolejnych kroków, możemy zostać porażeni prądem. Upewnij się, że światła, czy radio nie są włączone. Odczekaj 15 min., aby akumulator zdążył ostygnąć.
 2. Wyłącz zapłon, wyjmując kluczyki ze stacyjki.
 3. Wyjmij ostrożnie akumulator z pojazdu. Później pojawi się pytanie: jak odłączyć akumulator? W tym wypadku zacznij od minusa do plusa. Nigdy nie rób tego w innej kolejności! Czasami niezbędne może okazać się odkręcenie korków.
 4. Podłącz prostownik do akumulatora. Ważne jest rozróżnienie plusa i minusa, które symbolizują biegun dodatni i biegun ujemny - znajdują się one na akumulatorze i prostowniku. Używając klemy plusowej, zaciskamy ją na plusie, a klemę ujemną na minusie.
 5. Ustaw na prostowniku odpowiednie natężenie prądu i napięcie ładowania baterii akumulatora.
 6. Zacznij ładować akumulator i obserwuj wskaźnik naładowania baterii akumulatora.
 7. Jeśli stan naładowania baterii jest odpowiedni, wyłącz urządzenie i odczekaj pół godziny.
 8. Po tym czasie możesz odłączyć akumulator od prostownika i podłączyć go do auta.
 9. Dokręć korki i podepnij akumulator, zaczynając od plusa (biegun dodatni) - najpierw przez klemę plusową, a potem ujemną.

Postępując zgodnie ze wskazaną kolejnością, będziemy wiedzieli, jak ładować akumulator i zadbamy tym samym o ponowny dopływ energii elektrycznej.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię prosotowniki rozruchowe z naszej oferty?

Jak naładować akumulator w prawidłowy sposób?

Ładowanie akumulatora w prawidłowy sposób jest istotne dla jego długowieczności oraz bezpieczeństwa. Na co w tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę?

Kolejność ma znaczenie!

Niezwykle ważną kwestią, o której musimy wiedzieć podczas ładowania akumulatora, jest kolejność odłączanych biegunów baterii. Zaczynamy od bieguna ujemnego, a następnie od bieguna dodatniego. Dlaczego jest to bardzo ważne? Wiedząc, jak odłączyć akumulator, unikniemy niepotrzebnego uszkodzenia sprzętu. Jeśli najpierw odłączymy biegun dodatni zamiast ujemnego, zaczną pojawiać się iskry i możemy doprowadzić do wybuchu akumulatora.

Przeładowania akumulatora

W momencie, gdy nasz akumulator jest naładowany, nie można kontynuować tego procesu. Dlaczego? Dalsze ładowanie akumulatora podczas jego pełnego naładowania prowadzi do wykipienia elektrolitu. W takim wypadku spadają zarówno poziom elektrolitu, jak i żywotność akumulatora. Dzieje się tak w momencie, gdy regulator napięcia jest uszkodzony albo nasz prostownik nie posiada zabezpieczeń, które nie odłączają zasilania.

[product category_id="5" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Wybuchowy wodór akumulatora

Jak naładować akumulator, aby nie wybuchnął? Należy ładować go przy uchylonych korkach. Akumulator posiada w sobie wybuchowy wodór, który na pewnym etapie prac może zniszczyć baterię. Silne i intensywne ładowanie akumulatora doprowadza do wydzielania się z niego gazu. Substancja może doprowadzić do rozsadzenia baterii, jeśli korki będą zakręcone. W niektórych akumulatorach wbudowane są specjalne odpowietrzniki, za których sprawą nie ma konieczności uchylania korków.

Jak sprawdzić ładowanie akumulatora? Sam akumulator podczas ładowania wydziela gaz, który jest łatwopalny. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy zbliżać się z ogniem do akumulatora. Jeśli chcemy ładować akumulator, zróbmy to w miejscu, gdzie nie dojdzie do zetknięcia gazu z żadną iskrą. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że dojdzie do wybuchu, a my możemy zostać ochlapani kwaśnym elektrolitem z baterii.

Żywotność akumulatora

Niestety, wbrew pozorom długo rozładowany akumulator i jego częste ładowanie potrafią doprowadzić skrócenia żywotności baterii. Jeśli chcemy podładować akumulator, należy zrobić to możliwie jak najszybciej, stosując się do zachowania ostrożności podczas ładowania.

Problemy z instalacją

Konieczne jest także dbanie o stan instalacji elektrycznej. Jeśli ładowanie akumulatora prostownikiem poszło pomyślnie i akumulator jest pełen, ale okaże się, ze silnik samochodu nie uruchamia się, może to oznaczać uszkodzenie instalacji samochodu. Należy sprawdzić, czy  przewód masowy silnika i przewód prowadzący do akumulatora są skorodowane.

Jak naładować akumulator prostownikiem? Sprawdź!

 

Kiedy akumulator jest naładowany?

Nowoczesne prostowniki posiadają wskaźniki, które sygnalizują, że akumulator jest naładowany. Wtedy należy po prostu odłączyć akumulator od ładowania. Jeśli chcemy sprawdzić stan naładowania akumulatora konieczne jest zmierzenie napięcia w stanie spoczynku. Służy do tego miernik napięcia. Wartość powinna wynosić od 12,4 do 14,4V.

Jakim prądem ładować akumulator?

Aby ładowanie akumulatora zaszło sprawnie musimy posiadać odpowiedni prostownik. Jego napięcie zasilające powinno być równe 230V, czyli zasilane prądem stałym. Poza tym, ważna jest również kwestia napięcia wyjściowego. Zasada jest prosta - wartość napięcia prostownika musi być taka sama lub nieco wyższa, jak wartość napięcia akumulatora. Bilans energetyczny pojazdu musi być stały! Jeśli jesteśmy właścicielami akumulatora samochodowego, które posiada napięcie 12V, musimy skorzystać z prostownika o tym samym napięciu. Maszyny rolnicze, czyli pojazdy potrzebujące większego zasalania potrzebują prostownika o 24V. Natomiast w przypadku motocykli wartość napięcia powinna być równa 6V. Prostownik musi produkować tyle prądu, aby wypełnić pojemność akumulatora - tak, aby był w pełni naładowany.

Jaki prostownik wybrać do ładowania akumulatora?

Na rynku możemy spotkać dwa typy prostowników: mikroprocesorowe i standardowe.

Prostownik mikroprocesorowy

Prostownik mikroprocesorowy to profesjonalny sprzęt pozwalający na ładowanie akumulatora bez potrzeby wyjmowania go z pojazdu (dostosowany do każdej masy auta). Przy pomocy prostownika możemy naładować mniejsze i większe akumulatory. Tego typu prostownik jest droższy od opcji standardowej, jednak jego jakość i bezpieczeństwo przeważa w znaczącym stopniu.

Prostownik standardowy

Standardowy prostownik to tanie rozwiązanie, które wystarczy na ładowanie akumulatora auta osobowego. Niestety, tańsze opcje mogą nie posiadać zabezpieczeń ładowania, które zapobiegają doprowadzenia do przeładowania i zniszczenia baterii.

Jak długo ładować akumulator?

To, ile czasu zajmuje ładowanie akumulatora samochodowego, zależy od kilku istotnych czynników. Z tego względu trudno jest wskazać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Warto jednak pamiętać, że:

 • im większa pojemność, tym dłuższy czas ładowania może być potrzebny,
 • jeśli akumulator jest tylko lekko rozładowany, czas ładowania będzie krótszy,
 • wyższy prąd ładowania skraca czas ładowania, ale zbyt wysoki prąd może uszkodzić akumulator,
 • prąd ładowania nie może być za niski - inaczej na w pełni naładowany akumulator będziemy musieli czekać kilkanaście godzin,
 • szybkie ładowanie może skrócić czas ładowania, ale musi być stosowane z ostrożnością, aby nie uszkodzić akumulatora.

Chąc dowiedzieć się, jak długo ładować akumulator, warto przyjąć, że proces ten może zająć od kilku do nawet kilkunastu godzin. W celu pozyskania konkretnych informacji na ten temat warto sprawdzić instrukcję obsługi sprzętu. Dodatkowo należy pamiętać o monitorowaniu procesu ładowania, aby przebiegał bezpiecznie i bezproblemowo. Ponadto duże znaczenie ma pojemność akumulatora. Urządzenie należy ładować prądem o natężeniu, które posiada wartość równą 1/10 jego pojemności. Przykładem jest ładowanie akumulatora 45Ah prądem o natężeniu 4A.

Ładowanie akumulatora - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ważne jest to, czy prostownik posiada zabezpieczenie elektroniczne na zewnątrz obudowy. Taki bezpiecznik umieszczony jest w widocznym miejscu. Obok niego musi znajdować się też miernik napięcia. Dobre i nowoczesne prostowniki mają wskaźnik obrazujący stan naładowania baterii. Po zakończeniu ładowania, prostownik przestaje ładować akumulator i przechodzi w stan podtrzymywania napięcia.Kupując nowy prostownik (ładowarkę) należy zwrócić przede wszystkim na producenta.

Kupowanie taniego sprzętu od nieznanych marek może skutkować tym, że nasz akumulator, czy nawet instalacja elektryczna samochodu łatwo się popsują. Często tańsze i nieznane marki mogą nie posiadać wymaganych na rynku certyfikatów, które zapewniają bezpieczeństwo pracy i gwarancję odpowiedniego ładowania. Jeśli chcesz zapewnić sobie i innym komfort użytkowania zakupionych urządzeń - postaw na sprawdzone rozwiązania. Jednym ze znanych i cenionych producentów jest Unicraft, który specjalizuje się w wykonywaniu narzędzi stanowiących najważniejsze wyposażenie warsztatu.

Sprawdź jaki podnośnik samochodowy i jaki kompresor do warsztatu samochodowego wybrać!

Jak naładować akumulator prostownikiem? Zobacz!

 Jak naładować akumulator? Podsumowanie

Chcąc ładować akumulator samodzielnie, należy pamiętać o wyżej wypisanych zasad i krokach. Skuteczne ładowanie akumulatora wymaga wyłączenia silnika. Po odczekaniu należy odłączyć akumulator, zaczynając od bieguna ujemnego. Kolejno, do niego musimy podłączyć prostownik, a następnie - zasilanie prądem stałym. Ładowanie akumulatora prostownikiem trwa do kilku godzin. W tym czasie należy obserwować zachowanie baterii, a razie niepożądanych działań zachować ostrożność. Nie można doprowadzić do przeładowania sprzętu. Naładowany akumulator odłączamy od prostownika i podłączamy najpierw pod biegun dodatni w aucie, a następnie ujemny.

Komentarze do wpisu (0)

Maszyny do obróbki metalu

Promocje
Aircraft Sprężarka tłokowa MOBILBOY 421/100 AC
Aircraft Sprężarka tłokowa MOBILBOY 421/100 AC

1 659,58 zł

Cena regularna: 2 102,13 zł

Najniższa cena: 2 102,13 zł

1 349,25 zł

Cena regularna: 1 709,05 zł

Najniższa cena: 1 709,05 zł
szt.
Aircraft AirClassic 351/50/10 - Mobilna sprężarka tłokowa z napędem pasowym
Aircraft AirClassic 351/50/10 - Mobilna sprężarka tłokowa z napędem pasowym

1 604,23 zł

Cena regularna: 2 032,02 zł

Najniższa cena: 2 032,02 zł

1 304,25 zł

Cena regularna: 1 652,05 zł

Najniższa cena: 1 652,05 zł
szt.
Aircraft Mobilna sprężarka tłokowa AIRCLASSIC 451/100/10
Aircraft Mobilna sprężarka tłokowa AIRCLASSIC 451/100/10

2 517,30 zł

Cena regularna: 3 188,83 zł

Najniższa cena: 3 188,83 zł

2 046,59 zł

Cena regularna: 2 592,54 zł

Najniższa cena: 2 592,54 zł
szt.
Aircraft Sprężarka tłokowa AIRBOY SILENCE 111 Z E
Aircraft Sprężarka tłokowa AIRBOY SILENCE 111 Z E

681,73 zł

Cena regularna: 863,52 zł

Najniższa cena: 863,52 zł

554,25 zł

Cena regularna: 702,05 zł

Najniższa cena: 702,05 zł
szt.
Aircraft AirClassic 403/50/10 VC- Sprężarka tłokowa o zwiększonej wydajności
Aircraft AirClassic 403/50/10 VC- Sprężarka tłokowa o zwiększonej wydajności

1 419,72 zł

Cena regularna: 1 798,32 zł

Najniższa cena: 1 798,32 zł

1 154,24 zł

Cena regularna: 1 462,05 zł

Najniższa cena: 1 462,05 zł
szt.
Aircraft AirClassic 351/100/10 - Mobilna sprężarka tłokowa z napędem pasowym
Aircraft AirClassic 351/100/10 - Mobilna sprężarka tłokowa z napędem pasowym

2 231,53 zł

Cena regularna: 2 826,60 zł

Najniższa cena: 2 826,60 zł

1 814,25 zł

Cena regularna: 2 298,05 zł

Najniższa cena: 2 298,05 zł
szt.
Aircraft Sprężarka tłokowa MOBILBOY 241/24 AC
Aircraft Sprężarka tłokowa MOBILBOY 241/24 AC

607,93 zł

Cena regularna: 770,04 zł

Najniższa cena: 770,04 zł

494,25 zł

Cena regularna: 626,05 zł

Najniższa cena: 626,05 zł
szt.
Aircraft Mobilna sprężarka tłokowa AIRCLASSIC 503/100/10
Aircraft Mobilna sprężarka tłokowa AIRCLASSIC 503/100/10

3 126,35 zł

Cena regularna: 3 960,04 zł

Najniższa cena: 3 960,04 zł

2 541,75 zł

Cena regularna: 3 219,54 zł

Najniższa cena: 3 219,54 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl