Jak odnowić stare meble? Jakie maszyny będą potrzebne? 0
Jak odnowić meble drewniane? Jakie maszyny będą potrzebne?

Stare meble mogą odzyskać wysoki połysk, a przy tym nadać wnętrzu unikatowego i nowoczesnego wyglądu. Samo odnawianie starych mebli np. podczas renowacji mebli kuchennych, nie jest trudnym, czy skomplikowanym procesem, a do jego przeprowadzenia wystarczą odpowiednie techniki i narzędzia. Jak odnowić meble, aby cieszyć się długotrwałymi i skutecznymi efektami? Jak przebiega renowacja mebli drewnianych, a jak lakierowanych? W poniższym artykule przychodzimy z odpowiedzią!

Jak odnowić stare meble? Zadbaj o właściwe przygotowanie!

Odnawianie mebli polega na zastąpieniu starej i zniszczonej powierzchni nową warstwą ochronną. Meble wykonane są z różnych materiałów i dlatego przed rozpoczęciem ich odnawiania należy ustalić zakres prac, które pozwolą na osiągnięcie zamierzonych efektów. Dopiero wtedy będzie można zgromadzić niezbędne akcesoria jak farby akrylowe, lakiery, czy inne materiały, które przydadzą się podczas renowacji mebli, malowania lub lakierowania.

Ponadto do ich odnawiania konieczne jest zastosowanie folii zabezpieczającej, która ochroni podłoże, a także pozostałe elementy umeblowania. Jeśli pogoda na to pozwoli, warto zdecydować się również na szlifowanie, czy malowanie mebli na świeżym powietrzu. Nie można zapomnieć także o własnym bezpieczeństwie, w tym przede wszystkim o właściwym ubiór.

Renowacja mebli - jakiego etapu pracy nie można pominąć?

Dla uzyskania zadowalających efektów i zadbania o poprawne wykonanie prac należy pamiętać, że odnowienie starych mebli wymaga ustalenia kolejności wykonywanych czynności. W pierwszej kolejności należy zadbać o dokładne czyszczenie starej powłoki mebli. W tym celu mogą posłużyć wybrane metody:

  • czyszczenie ręczne - można posłużyć się papierem ściernym o różnej grubości, ale opcjonalnie wykorzystuje się także ręczne cykliny, skrobaki, czy noże tokarskie; to najpopularniejsza metoda usuwania starej farby, czy lakieru,
  • czyszczenie mechaniczne - jest przeprowadzane przy użyciu elektronarzędzi, a w szczególności szlifierek i opalarek; to metoda wykorzystywana do czyszczenia skomplikowanych i twardych powierzchni mebla,
  • czyszczenie chemiczne - do zastosowania tego typu czyszczenia niezbędne jest użycie specjalnego zmywacza powłok, który skutecznie pomaga usunąć warstwę starego lakieru lub farby; dodatkowo jego zastosowanie pozwala przywrócić meblom ich naturalny kolor i zadbać o ich powierzchnię.

Gdy efekt postarzenia mebla przestanie być widoczny, będzie można zadecydować o dalszych etapach renowacji mebli. Ważnym krokiem w przygotowaniu powierzchni mebla jest także jej odpylenie i odtłuszczenie. Warto również mieć na uwadze, że odnawianie uszkodzonych elementów jest możliwe w sytuacji, gdy powstałe ubytki zostaną naprawione.

[product category_id="98" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak odnowić meble drewniane?

Drewno jest ponadczasowym i uniwersalnym materiałem, za sprawą czego staje się częstym elementem wyposażenia wnętrz w różnym stylu. Jak odnowić stare meble drewniane, aby nadać im wrażenie nowości i świeżości? Odnawianie mebli drewnianych należy rozpocząć od usunięcia z wierzchniej warstwy zabrudzeń, zaschniętego lakieru, czy farby. W tym celu można wykorzystać zwyczajny papier ścierny lub szlifierkę.

Po usunięciu starych powłok i przeprowadzonym czyszczeniu będzie można zobaczyć surowe drewno i przystąpić do woskowania. To kolejny etap renowacji drewnianych mebli, który umożliwia zabezpieczenie drewna, a przy tym nadanie mu gładkiej powierzchni. Na rynku dostępne są nie tylko woski bezbarwne, ale również kolorowe preparaty.

Następnie konieczne jest malowanie mebli, przy czym należy zakupić odpowiednią farbę, a także inne akcesoria np. małe pędzelki. Drewniane meble mogą być pokryte farbą kredową, pozwalająca na uzyskanie ciekawych wykończeń, w tym także określonej tekstury, czy przetarć. Opcjonalnie warto zastosować farbę akrylową, a więc silnie kryjący preparat, który gwarantuje trwałość i zachowanie odnawianych mebli w dobrym stanie. O tym, jak i czym pomalować stare meble np. z litego drewna, należy zadecydować na podstawie rodzaju powierzchni, a także spodziewanych efektów.

Odnawianie starych mebli przy pomocy okleiny

Sprawdzonym sposobem na renowację mebli jest pokrycie ich okleiną, która skutecznie zmienia wygląd pokoju. Zanim jednak zostanie wykorzystana, trzeba dokładnie ją oczyścić, a także przetrzeć za pomocą papieru ściernego. Jak odnowić meble okleiną? W tym celu należy dokładnie wybrać rozmiar, aby odpowiadał wymiarom powierzchni. Przy nakładaniu materiału warto zadbać również o usuwanie pęcherzyków powietrza, jeśli zaczną powstawać.

Poznaj sposoby, jak odnowić meble

Jak odnowić meble lakierowane?

Lakierowanie mebli to wciąż wykorzystywana metoda, która nadaje meblom trwałości i odporności na uszkodzenia. Dzięki temu większość z nich do dziś zachowana jest w dobrym stanie, jednak stary lakier wymaga odnowienia. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po specjalne preparaty, które usuną starą powłokę. Krok ten z reguły wystarcza do tego, aby zmiękczyć lakier i przygotować powierzchnię mebla do dalszego czyszczenia.

W tym celu idealnie sprawdzi się cyklina, czy skrobak, ale warto sięgnąć także po opalarkę. Dobrym sposobem będzie przeprowadzenie na końcu delikatnego szlifowania ręcznego, wykonanego razem z grubym papierem ściernym.

Przeczytaj również nasz poprzedni artykuł i dowiedz się, jak szlifować drewno.

Czy można odnowić meble tapicerowane?

O ile renowacja mebli drewnianych, przeprowadzona na własną rękę, nie powinna stanowić problemu, odnawianie mebli tapicerowanych wymaga większych umiejętności. Warto mieć na uwadze, że samodzielne przeprowadzanie tego typu prac powinno dotyczyć mebli o prostej konstrukcji, które mają np. zmienić swoje zastosowanie. W innym wypadku korzystniejszą opcją może być skorzystanie z fachowej usługi tapicerskiej.

Jakie narzędzia sprawdzą się podczas renowacji starych mebli?

Odnawianie mebli wymaga zastosowania nie tylko odpowiedniej metody, ale również użycia profesjonalnego i skutecznego sprzętu, jakim są np. maszyny do drewna. Renowacja mebli kuchennych, czy ogrodowych, może przebiegać szybko i przyjemnie dzięki właściwie dostosowanym narzędziom. Które z nich będą szczególnie przydatne podczas odnawiania mebli? Warto zainwestować w sprzęt elektryczny, taki jak:

  • wiertarki - idealnie nadają się do wkręcania i wykręcania śrub,
  • pilarki lub wyrzynarki - to idealne urządzenia, służące do cięcia materiału,
  • szlifierki - ich zastosowanie umożliwia pozbycia się pozostałości starego materiału i uzyskania gładkiej powierzchni.

Oprócz tego dobrze jest posiadać na wyposażeniu podstawowe narzędzia, takie jak piły ręczne, skrobaki, śrubokręty, czy noże stolarskie.

Przeczytaj również: https://jptech-maszyny.pl/heblowanie-drewna.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl