Jak szlifować drewno? Podstawy stolarstwa 0
Jak szlifować drewno? Podstawy stolarstwa

Drewno to piękny i ponadczasowy materiał, który znajduje zastosowanie w budownictwie, meblarstwie i wielu innych dziedzinach. Warto jednak pamiętać, że jego obróbka wymaga podstawowej wiedzy i odpowiednio dopasowanych narzędzi. Jak bezpiecznie szlifować drewno tak, aby efekt końcowy efekt był zadowalający? Czym szlifować drewno? Jakie korzyści przynosi wykonywanie tego zabiegu? Odpowiadamy w artykule!

Na czym polega szlifowanie drewna?

Szlifowanie drewna jest podstawową umiejętnością stolarską, która polega na starciu jego wierzchniej warstwy. Celem tego zabiegu jest osiągnięcie równej i gładkiej powierzchni, a także przygotowanie drewna do dalszych prac (takich jak impregnowanie czy lakierowanie). Warto również dodać, że niemal każdy gatunek drzewa nadaje się do szlifowania - niezależnie od jego przeznaczenia. Można w ten sposób odnowić meble (fronty szafek, blaty stołu, półki), podłogi czy też panele ścienne wykonane z drewna. Duże doświadczenie wcale nie jest konieczne - dobierając odpowiednie narzędzia i znając podstawowe zasady jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać renowację drewnianych powierzchni. Najważniejsze to wiedzieć, czym szlifować drewno i jak można to zrobić.

Zobacz również artykuł: Frezowanie w drewnie - krok po kroku!

Czym szlifować drewno?

Dobierając narzędzia do szlifowania drewna, należy wziąć pod uwagę swoje umiejętności - wybór specjalistycznej maszyny do drewna (jak np. szlifierki walcowe do drewna) będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli posiadamy już doświadczenie w majsterkowaniu. Jest to ważne nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo, ale również efekt końcowy. Nieumiejętna obsługa maszyny może wyrządzić szkody w obrabianym materiale. Warto wziąć też pod uwagę rodzaj projektu, w tym jego wielkość i skomplikowanie.

Zatem czym powinno się szlifować drewno? Doświadczeni stolarze mogą rozważyć zakup specjalistycznej szlifierki do szlifowania drewna, która zapewni szybki i nieskazitelny rezultat. Z kolei początkujący idealny efekt osiągną za pomocą papieru ściernego. Dostępne są również inne materiały ścierne jak bloki czy klocki.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię materiały ścierne z naszej oferty?

Jak skutecznie szlifować drewno?

Chcąc wyszlifować drewno i przygotować je do dalszej pracy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach jego obróbki.

  1. Drewno szlifuje się wzdłuż słoi - jest to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób, dzięki któremu nie zniszczymy poddanej pracy powierzchni.
  2. Nie należy zbyt długo skupiać się na szlifowaniu jednego miejsca - można w ten sposób doprowadzić do dysproporcji w objętości drewna. 
  3. Korzystając ze szlifierki pamiętajmy, aby nie dociskać jej do podłoża tak, aby nie przegrzać silnika używanego narzędzia. 
  4. Przed ostatnim szlifowaniem (dotyczy to zwłaszcza miękkiego drewna) dobrze jest zagruntować powierzchnię rozcieńczonym lakierem podkładowym - unikniemy w ten sposób wszelkich chropowatości.

Jak szlifować drewno papierem ściernym?

Ta metoda obróbki wymaga stosunkowo dużo pracy i może zająć sporo czasu, w kilku sytuacjach ma to jednak swoje uzasadnienie. Decydując się na szlifowanie papierem ściernym zyskujemy wpływ na głębokość ścierania powierzchni - jeżeli poddany pracom przedmiot jest cenny, warto spróbować szlifowania ręcznego. Papier ścierny pozwala na dotarcie do wszystkich zakamarków, przez co idealnie sprawdza się do obróbki przedmiotów z licznymi zagięciami, kątami i ornamentami. Dodatkowo, taka obróbka minimalizuje ryzyko zniszczenia istotnych detali.

Zatem jak szlifować drewno papierem ściernym? Kluczowym czynnikiem przy wyborze papieru powinna być jego granulacja. Powszechnie pracę zaczyna się od najgrubszych ziaren (np. P16), a następnie stopniowo przechodzi się do tych najdrobniejszych (np. P1200). Do szlifowania miękkiego drewna (takiego jak lipa, topola, wierzba, sosna, świerk) wybierajmy materiał o mniejszej ilości ziaren na podłożu, zaś do drewna twardego (np. dębu, klonu, buku, jesionu) materiał o pełnym nasypie, dzięki któremu uzyskamy idealnie gładką powierzchnię. Warto również zastanowić się nad techniką szlifowania - dobrym pomysłem może okazać się obróbka “na mokro”, gdyż jest ona mniej inwazyjna dla drewna, a przy okazji zapobiega pyleniu.

Zapoznaj się z artykułem: https://jptech-maszyny.pl/podstawy-stolarstwa-obrobka-drewna-dla-poczatkujacych 

[product category_id="12" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak szlifować drewno szlifierką?

Szlifowanie za pomocą szlifierki do drewna jest wyjątkowo skuteczne podczas pracy z dużymi i jednolitymi powierzchniami takimi jak deski, blaty czy fronty szafy. W ofercie sklepów z elektronicznymi narzędziami znajdziemy kilka typów szlifierek:

  • oscylacyjna – jej koszt zamyka się w granicach kilkuset złotych. Posiada stopę w kształcie trójkąta lub prostokąta, która doskonale nadaje się do prac wykończeniowych w przydomowym warsztacie. Świetnie sprawdza się również w obróbce wykończeniowej.
  • mimośrodkowa - pozwala na wykonywanie zarówno ruchów oscylacyjnych, jak i obrotowych. Szlifierki mimośrodowe są bardziej uniwersalne niż szlifierka oscylacyjna, ponieważ zapewniają możliwość szlifowania w różnych kierunkach. Dzięki temu będą dobrym wyborem dla osób, które planują długofalową pracę z drewnem.
  • taśmowa - w odróżnieniu od pozostałych rodzajów szlifierek narzędzia kątowe nie obracają się, gdyż taśma porusza się po linii prostej. Szlifierki taśmowe/talerzowe doskonale sprawdzą się do szlifowania rozległych powierzchni, np. drewnianych płyt, podłóg czy boazerii. 
  • kątowa - jest ona najmniej popularnym wyborem jeśli chodzi o szlifowanie drewna, szczególnie dla osób początkujących. Szlifierka kątowa wymaga doświadczenia, wprawy i precyzji tak, aby nie uszkodzić drewna.

Pamiętajmy, że podczas obsługi szlifierek należy zachować ostrożność. Jak szlifować drewno w bezpieczny sposób? Przede wszystkim unikamy dotykania i gładzenia materiału bez rękawic ochronnych, ponieważ możemy zranić swoje dłonie. Warto zainwestować również w sprzęt BHP - większe projekty wymagają założenia specjalnej maski przeciwpyłowej, aby uniknąć wdychania drobnych elementów. Warto założyć również okulary ochronne, aby odpadki nie dostały się do naszych oczu.

Jak szlifować drewno - podsumowanie

Aby odpowiednio zająć się obróbką drewna warto znać podstawowe właściwości tego surowca. Istotne jest zapoznanie się z indywidualnymi cechami charakterystycznymi różnych gatunków drewna. Mimo faktu, że jest to szlachetny i piękny materiał warto pamiętać, że jest on również bardzo delikatny. Celem szlifowania jest wygładzenie powierzchni drewna lub usunięcie z niego starej powłoki i przygotowanie gruntu pod nowy produkt taki jak impregnat, klej czy też farba. Stosując się do podstawowych zasad  pracy z drewnem jesteśmy w stanie samodzielnie osiągnąć niepowtarzalny i zadowalający efekt.

Polecamy również artykuł: Jak odnowić stare meble? Jakie maszyny będą potrzebne?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl