Stolarstwo może być traktowane nie tylko jako profesjonalna dziedzina rzemieślnicza, ale również jako ciekawe hobby. Nic tak nie satysfakcjonuje jak samodzielnie wykonana praca, o ile zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt i posiądziemy zaplecze teoretyczne wraz z umiejętnościami. Potrzebujemy również miejsca do majsterkowania, czyli własnego, domowego warsztatu. Czego będziemy potrzebować przy jego urządzaniu i na co się przygotować? Odpowiadamy.
Umiejscowienie warsztatu majsterkowicza
Pierwszym krokiem do założenia warsztatu majsterkowicza jest znalezienie odpowiedniego miejsca, które posłuży nam za naszą przestrzeń twórczą. Pomieszczenie, które przekształcimy w domowy warsztat powinno mieć odpowiednie predyspozycje. Po pierwsze, zwrócić uwagę należy na wentylację pomieszczenia i obieg temperatury. Stolarstwo wymaga pracy z wieloma urządzeniami generującymi niezdrowy dla człowieka pył oraz zwiększającymi temperaturę otoczenia (poprzez nagrzewanie się silnika). Zasady BHP wymagają, by pomieszczenie przeznaczone do tego rodzaju rzemiosła posiadało odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeżeli wybrane przez nas miejsce takiego naturalnego obiegu powietrza nie posiada, to można warunki takie sztucznie wytworzyć np. z pomocą wentylatorów mobilnych.
Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę odpowiadając na pytanie “Jak urządzić warsztat majsterkowicza?” jest hałas. Duża emisja hałasu podczas pracy z drewnem nie tylko szkodzi naszemu słuchowi, ale również przeszkadzać będzie sąsiadom czy też innym domownikom. Stąd dobrze jest na nasz domowy warsztat wybrać miejsce jak najbardziej odizolowane od przestrzeni mieszkalnych. Nie zawsze jest to możliwe, więc czasem możemy być zmuszeni do zainstalowania dodatkowych urządzeń redukujących hałas.
- Zaufaj profesjonalistom
Interesują Cię elektronarzędzia z naszej oferty?Domowy warsztat - najpopularniejsze lokacje
Jak założyć warsztat majsterkowicza? Musimy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Wiedząc już, jakie warunku pomieszczenie pod domowy warsztat powinno spełniać, przedstawiamy najpopularniejsze z pozycji:
- Garaż - jeśli zamieszkujemy dom wolnostojący z garażem, a nie wykorzystujemy go do parkowania samochodu lub przechowywania rupieci, może okazać się świetną przestrzenią roboczą do majsterkowania. Wystarczy dobrze zaaranżować przestrzeń, zadbać o miejsce na narzędzia (na przykład korzystając z usprawnień takich jak haki / półki na ścianach) oraz maszyny, sprawdzić przepływ powietrza i emisję hałasu. Dobrze jest również sprawdzić, czy oświetlenie spełniać będzie nasze oczekiwania.
- Piwnica - sprawa wygląda podobnie jak z garażem, tutaj jednak o wiele ważniejszym czynnikiem staje się cyrkulacja powietrza. W piwnicy zazwyczaj brakuje naturalnego dostępu do powietrza i trzeba posiłkować się choćby wentylacją. Emisja hałasu i oświetlenie również powinny zostać skontrolowane. Jeżeli nasza piwnica nie jest elementem domu wolnostojącego, lecz jakiegoś kompleksu, należy postawienie tam domowego warsztatu skonsultować z nadzorcą i sąsiadami.
- Mieszkanie / dom - nie jest to najbardziej optymalny wybór, jednak, jeśli nie mamy jak założyć warsztatu w pomieszczeniu lepiej do tego przeznaczonym - pokój w naszym domostwie może okazać się wystarczający. W tym przypadku rzecz jasna należy najpierw przygotować pokój poprzez usunięcie wszelkich nieprzystosowanych mebli, zabezpieczenie ścian oraz podłogi; należy tutaj szczególnie zwrócić uwagę na redukcję emisji hałasu.
[product category_id="4" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]
Wyposażenie domowego warsztatu
Jeżeli wiemy już, gdzie się znajdzie, to teraz pora pomyśleć, jak urządzić warsztat majsterkowicza. Należy przede wszystkim zadbać o miejsce w naszym pomieszczeniu. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, dobrze jest zmaksymalizować ilość wykorzystanego miejsca poprzez zamontowanie haków, listw magnetycznych na ścianach lub zakup mebli, które posiadać będą miały dużo miejsca przeznaczonego na przechowywanie narzędzi. Domowy warsztat powinien jednocześnie być na tyle przestronny, by móc się po nim bezproblemowo poruszać, a jednocześnie móc zapewnić odpowiednią ilość przestrzeni każdej z maszyn.
Najważniejszym z elementów wyposażenia będzie stół stolarski. Na nim wykonywać będziemy większość z naszych prac. Mebel ten nie tylko zapewni nam miejsce do majsterkowania, ale również posłuży jako przechowalnia wielu narzędzi. W ten sposób zwiększamy naszą wydajność pracy umiejscawiając narzędzia blisko nas, a mimo to nie prowadzimy do stworzenia się w naszym domowym warsztacie bałaganu.
Warto przemyśleć, czy w naszym nowo założonym warsztacie majsterkowicza nie brakuje gniazdek, które będą potrzebne do używania różnego typu urządzeń i maszyn. Gwarancją nieprzerwanej pracy będą agregaty prądotwórcze, które zapewnią dostęp do energii elektrycznej nawet w przypadku braków w dostawach prądu. Kontroluj także jakość przewodów, gdyż urządzenia stolarskie wymagają zazwyczaj dużego poboru mocy. W celu zachowania bezpieczeństwa zaopatrz się również w apteczkę. Niestety, z doświadczenia wynika, że stolarstwo często wiąże się z wypadkami przy pracy. Szybka reakcja z pomocą odpowiednich środków jest w tym przypadku konieczna, jeżeli nie chcemy doprowadzić do poważnych powikłań.
Maszyny i narzędzia do warsztatu majsterkowicza
Przygotowany, wyposażony w meble i inne niezbędne elementy warsztat jest już prawie gotowy do pracy. Potrzebny nam jeszcze tylko odpowiedni sprzęt. Wiedząc już, jak urządzić warsztat, zacząć można zakup maszyn, elektronarzędzi i narzędzi manualnych. Im bardziej zaawansowani w rzemiośle jesteśmy, tym sięgać będziemy po rozwiązania o wiele bardziej specjalistyczne. Dla początkujących zaleca się zakup przede wszystkim narzędzi najbardziej podstawowych jak zestaw kluczy, młotek, piła ręczna itd. Następnie należy zaopatrzyć się po odpowiednie elektronarzędzia w postaci wkrętarki i wiertarki, a potem skupić się na profesjonalnych maszynach takich jak tokarka do drewna bądź frezarka do drewna. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych zasobów finansowych i umiejętności rzemieślniczych. Wyborem odpowiedniego sprzętu zajmiemy się w kolejnych artykułach.
Podsumowanie - jak urządzić warsztat?
Jak urządzić warsztat majsterkowicza? Pamiętaj o znalezieniu odpowiedniej lokacji - liczy się tutaj przestrzeń, przepływ powietrza, redukcja emisji hałasu oraz dostęp do światła. W przypadku założenia domowego warsztatu w zamieszkiwanej okolicy dobrze jest skonsultować się z jej mieszkańcami. Zapewnij sobie dodatkowe miejsce poprzez wykorzystanie miejsca na ścianach oraz dobierz meble tak, by sprawdzały się w warunkach warsztatowych i zapewniały miejsce na przechowywanie narzędzi. Tak przygotowany domowy warsztat będzie świetnie sprawdzał się w rękach nawet największego laika.