Jaka szlifierka do drewna? Podpowiadamy jaką szlifierkę wybrać! 0
Jaka szlifierka do drewna? Podpowiadamy jaką szlifierkę wybrać!

Myślisz o odświeżeniu starych mebli? Zaopatrujesz się w podstawowe sprzęty stolarskie? W obu tych przypadkach jest wysoko prawdopodobne, iż szukasz odpowiadającej na twoje potrzeby szlifierki. Elektronarzędzia te odpowiadają za proces szlifowania i uzyskania gładkiej powierzchni, jednak znacznie się od siebie różnią. Jaka szlifierka do drewna? Na co przy jej wyborze zwrócić uwagę i jaką szlifierkę finalnie wybrać? Podpowiadamy w artykule!

Jaka szlifierka do drewna? Rodzaje szlifierek

Niezależnie czy poszukujesz sprzętu do warsztatu, zakładu stolarskiego czy przydomowej stolarni musisz posiadać kilka podstawowych urządzeń, które pozwolą Ci na wygodną, skuteczną i bezpieczną pracę. Podstawowa obróbka drewna to zadanie dla maszyn obrabiających, ale wykończeniem zajmuje się zazwyczaj szlifierka. Wbrew pozorom nie jest potrzebne duże doświadczenie czy obszerna wiedza, aby proces ten był zadowalający. Wybór narzędzie powinien być uzależniony od rodzaju pracy i specyfiki obrabianego przedmiotu: jego kształtu oraz wielkości. Jaka szlifierka do drewna?

Szlifierka taśmowa

Narzędzie to działa na zasadzie obrotów pasa z materiałem ściernym osadzonym na taśmie i doskonale sprawdzi się w przypadku szlifowania dużych, płaskich lub lekko wypukłych powierzchni litego drewna, płyt lakierowanych oraz płyt pokrytych okleiną. Szlifierki taśmowe ręczne to świetne rozwiązanie. Im większa jest część taśmowa, tym szybsze szlifowanie i bardziej satysfakcjonujące efekty pracy. Dzięki równomiernym i precyzyjnym działaniom możliwe jest pozbycie się nie tylko nierówności, ale i zabrudzonych powierzchni, a profesjonalny tego rodzaju sprzęt wyposażony jest dodatkowo w możliwość regulacji prędkości. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju szlifierka wykorzystywana jest najczęściej w zakładach i warsztatach, rzadziej do użytku domowego. Budowa szlifierki może być również jej wadą - nie pozwala ona swobodnie dotrzeć do narożników, gdyż krawędź taśmy nie jest jednocześnie krawędzią stopy. 

Zobacz także: JAK SZLIFOWAĆ DREWNO? PODSTAWY STOLARSTWA

Szlifierka oscylacyjna

Jak można domyślić się po nazwie - niezwykle ważne są w jej przypadku oscylacje, czyli wartości działań wykonywanych na minutę. Dzięki niewielkiej amplitudzie drgań i dużej ich częstotliwości świetnie sprawdzi się ona w wykończeniu powierzchni płaskich - w szczególności drzwi, mebli, czy blatów wykonanych z surowca drewnianego. Ten rodzaj szlifierki działa na zasadzie wahadłowego ruchu sztywnej stopy szlifierskiej. Wybierając sprzęt dobrze jest zwrócić uwagę na jej wielkość, gdyż im jest ona większa tym efektywniejsze działania. Jeżeli jednak zależy nam na obróbce mniejszych powierzchni i trudno dostępnych miejsc dobrze jest sięgnąć po szlifierki oscylacyjne elektryczne o nieco mniejszych gabarytach. Warto wiedzieć, że im większa wartość oscylacji na minutę, tym nasza szlifierka będzie wydajniejsza.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię szlifierki do drewna z naszej oferty?

Szlifierka mimośrodowa

Narzędzie to posiada okrągłą stopę oraz wymienne tarcze ścierające, które zużywają się w miarę pracy z drewnem. Ma ono wiele zalet - pierwszą z nich jest fakt, że stopa szlifierska wykonuje nie tylko ruch wahadłowy, ale także obrotowy. Tarcza szlifierska jest delikatnie zakrzywiona, dzięki czemu możliwa jest obróbka nieregularnych powierzchni materiałów. Dodatkowo, może mieć ona ruch niewymuszony lub wymuszony. Różni je rodzaj obrotu stopy ścierającej - w pierwszym przypadku ruch ten jest samonapędzający się i wynika z działania siły odśrodkowej, w drugim zaś narzędzia posiadają silnik, więc regulacja obrotów jest znacznie prostsza. Narzędzia tego typu wymagają chociaż minimalnej wprawy i doświadczenia, co warto przy ich zakupie mieć na uwadze. Szlifierki mimośrodowe znajdą w warsztacie kilka zastosowań - sprawdzą się podczas szlifowania zgrubnego i wykończeniowego, czy też w trakcie polerowania

Szlifierka typu „delta”

Tego rodzaju szlifierka doskonale sprawdzi się w przypadku powierzchni trudno dostępnych dla innych szlifierek. Bardzo dobrze działa się w przypadku obróbki narożników czy wgłębień. Niewielkie jej rozmiary sprawiają, że szlifierka ta przeznaczona jest głównie do niedużych powierzchni drewnianych. Tym, co najbardziej ją od reszty odróżnia jest stopa - kształtem przypomina ona grecką literę delta. Co więcej, dokupić można stopy o kształcie szpachli, dzięki czemu możliwe jest chociażby zdzieranie starych warstw farby i lakierów, zwłaszcza z krzeseł. Sprzęt ten doskonale sprawdzi się w przydomowym warsztacie majsterkowicza.

Może zainteresować Cię również: JAK GIĄĆ DREWNO? GIĘCIE DREWNA - KRÓTKI PORADNIK

[product category_id="111" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jaka szlifierka do drewna? Czy sprawdzi się szlifierka kątowa?

Osoby zajmujące się dłużej obróbką drewna i metalu wiedzą zapewne, iż szlifierki kątowe przeznaczone są głównie do cięcia i szlifowania metali oraz innych twardych materiałów. W niektórych przypadkach sprawdzi się ona również podczas pracy z drewnem, należy jednak pamiętać, że nie jest ona bardzo precyzyjnym narzędziem pracy. Przez swoją cenę sięgają po nią najczęściej początkujący majsterkowicze - potrzebne jest jednak dokupienie specjalnej tarczy lamelkowej (mocowanej bez żadnych przejściówek) lub dysku, do którego można przymocować krążki ścierne. Tarcza sprawdzi się raczej w przypadku twardszego i bardziej wytrzymałego drewna, wymaga także podstawowych umiejętności i doświadczenia, dużo bezpieczniejszym i lepszym rozwiązaniem są krążki ścierne.

Sprawdź też jak wygląda wiercenie w drewnie!

Jaką szlifierkę do drewna wybrać? Na co przy jej zakupie warto zwrócić uwagę?

  1. Moc – im jest ona większa, tym twardsze materiały można obrabiać. Warto jednak pamiętać, że narzędzia, których moc silnika sięga do 1000 W dedykowane są do lekkich prac, a te z silnikiem o mocy powyżej 1400 W sprawdzą się przy pracy krótkotrwałej, ale pod dużym obciążeniem.
  2. Rodzaj zasilania - do wyboru są urządzenia z przewodem elektrycznymi. Najpopularniejszym sposobem zasilania jest sieciowe, sprawdzą się zwłaszcza podczas intensywnej eksploatacji. Dostępne są również szlifierki akumulatorowe, jednak warto pamiętać, że są one dość ciężkie i ich prowadzenie bywa kłopotliwe.
  3. Wymiar taśmy / stopy - wydaje się to oczywiste, rozmiar ten wpływa na szybkość i dokładność szlifowania. Im jest on większy, tym szybsze jest szlifowanie, ale jednocześnie zmniejsza się jego dokładność.
  4. Wymiary i waga - mniejsze urządzenia to wyższy komfort ich użytkowania (ma to znaczenie zwłaszcza dla osób, które wykonują remont we własnym zakresie), te większe często mają jednak więcej opcji i są bardziej profesjonalne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl