Jaki agregat prądotwórczy na budowę? Sprawdzamy! 2
Jaki agregat prądotwórczy na budowę? Sprawdzamy!

Zastanawiasz się jaki agregat prądotwórczy na budowę będzie najlepszy? Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jaki sprzęt będzie użytkowany na danym placu. Pamiętajmy, że optymalny agregat prądotwórczy może znacznie usprawnić pracę i spowoduje, że wszystko odbędzie się w uzgodnionym terminie. Na rynku dostępne są przeróżne modele agregatów o innych parametrach technicznych, dlatego przy zakupie możemy natrafić na problem z wyborem tego najlepszego. Jaki agregat prądotwórczy na budowę najlepiej wybrać? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do lektury!

Po co inwestować w agregat prądotwórczy na budowę?

Dobry agregat prądotwórczy sprawia, że na budowie jesteśmy niezależni energetycznie i nie musimy przejmować się przerwami w dostawie prądu. W ten sposób mamy znacznie większą pewność, że wszystkie zaplanowane prace będą przebiegać prawidłowo. Agregaty prądotwórcze będą również niezbędne w miejscach, które są oddalone od sieci. Warto również kupić taki agregat na budowę, który w późniejszym czasie będzie mógł zasilić urządzenia elektryczne w domu podczas awarii u dostawcy.

Jaki agregat prądotwórczy na budowę? Obsługa wszystkich sprzętów budowlanych

Jak już wspomnieliśmy, na samym początku przy wyborze agregatu prądotwórczego musimy sprawdzić, jaki sprzęt budowlany chcemy zasilić. Na budowie pracuje się zazwyczaj z betoniarką, wiertarkami, szlifierkami, piłami itp. Jeżeli część z używanych maszyn jest 3-fazowa a część 1-fazowa, optymalnym wyborem będzie agregat prądotwórczy 3-fazowy, który będzie mógł zasilić zarówno urządzenia 230V, jak i 400V. Na budowie prawdopodobnie będziemy korzystać z dużych sprzętów (takich właśnie jak porządna betoniarka), które wymagają prądu trójfazowego.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię agregaty prądotwórcze z naszej oferty?

Agregaty trójfazowe - ważne informacje

Pamiętajmy jednak, że tego typu agregaty, jeżeli nie są użytkowane w odpowiedni sposób, mogą zostać szybko uszkodzone. Dlaczego? Ponieważ pobierany prąd z gniazd jednofazowych nie może mieć mocy większej niż 60% mocy całkowitej agregatu. Jeżeli korzystamy równocześnie z gniazd jedno- i trójfazowych, obciążenie należy rozłożyć równomiernie. 

Agregaty jednofazowe - kiedy warto wybrać?

Jeżeli wszystkie urządzenia wymagają wyłącznie prądu 1-fazowego, nie warto przepłacać i najlepiej zdecydować się na agregat prądotwórczy jednofazowy. W ten sposób obsługa agregatu będzie znacznie prostsza - łączna moc podłączonych urządzeń nie może po prostu przekroczyć pełnej mocy agregatu.

Jaka moc agregatu będzie wystarczająca?

Jeżeli wiemy już jaki rodzaj agregatu prądotwórczego jest nam potrzebny, musimy wybrać jego moc - musi on pokrywać z nadwyżką całkowitą moc wszystkich urządzeń, których będziemy używać jednocześnie. Pamiętajmy jednak, że obliczając łączną moc sprzętu, który chcemy podłączyć do agregatu, patrzymy na ich maksymalną moc, a nie moc znamionową, ponieważ przy rozruchu ich silnika potrzebna jest czasem nawet 4-krotnie wyższa moc, niż przy pracy stałej. Właśnie dlatego, jeżeli kupujemy agregat prądotwórczy z myślą o jego długim użytkowaniu, warto zdecydować się na taki model, który będzie posiadał maksymalnie dużą moc. Wszystkie niezbędne informacje na temat parametrów technicznych agregatu znajdują się na tabliczce znamionowej.

Jaki agregat prądotwórczy na budowę? Diesel, benzyna, a może LPG?

Sercem każdego agregatu prądotwórczego jest silnik spalinowy, dzięki któremu tłoki są napędzane, a wytwarzana energia za pomocą prądnicy przemieniana jest w energię elektryczną. Na rynku dostępne są zarówno agregaty z silnikiem Diesela, benzynowe, a także napędzane na LPG. Jaki agregat prądotwórczy na budowę będzie w tym wypadku najlepszy?

[product category_id="264" limit="10" slider="true"]

Agregaty Diesel

Agregaty Diesel są stosunkowo drogi, jednak silniki te cechują się niskim spalaniem i niższą ceną oleju napędowego w porównaniu do benzyny. Agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesela idealnie sprawdzą się na budowie do pracy ciągłej. Do największych zalet tego typu agregatów należy: bardzo rzadkie awarie, długa żywotność, solidna konstrukcja, niższa cena oleju napędowego, niskie spalanie. Wszystko to powoduje, że zastanawiając się nad tym, jaki agregat prądotwórczy na budowę będzie najlepszy, optymalnym wyborem będzie właśnie agregat z silnikiem Diesela. Oblicza się, że dzienny koszt utrzymania takiego agregatu jest ponad dwukrotnie niższy, niż w przypadku agregatów benzynowych.

Agregaty benzynowe

Agregaty benzynowe są tańsze od Diesela. Ich budowa jest znacznie prostsza i łatwiej jest je serwisować. Cechują się niższym poziomem hałasu, przez co praca staje się bardziej komfortowa. Agregaty benzynowe najlepiej sprawdzają się przy awaryjnym zasilaniu, ponieważ uważa się, że są one mniej żywotne w przypadku wytężonego eksploatowania (np. na budowie). Ten rodzaj agregatów sprawdzi się więc dla zabezpieczenia domu przed awarią sieci i utratą prądu, jednak wydaje się, że na budowę nie jest to zakup zbyt opłacalny. Jeżeli agregat będziemy używać sporadycznie, najlepiej będzie kupić właśnie wersję benzynową. Pamiętajmy przy tym, że benzyna w zbiorniku nie powinna znajdować się w nim dłużej niż przez 30 dni, ponieważ paliwo to zmienia po pewnym czasie swoje właściwości. Jeżeli opróżnimy zbiornik paliwa, zabezpieczymy się przed możliwością awarii silnika lub jego komponentów.

Agregaty LPG

Ten rodzaj agregatów cechuje się przede wszystkim niskimi kosztami obsługi. Kupując tego typu urządzenie wydajemy jednorazowo więcej, jednak w przypadku, gdy używamy go naprawdę często, inwestycja szybko się zwróci. Agregaty na LPG charakteryzują się również niewielkim zużyciem mechanicznym silnika, przez co ich żywotność się wydłuża. Tego typu agregaty używa się przede wszystkim w przemyśle.

Jaki agregat prądotwórczy na budowę - pozostałe parametry

Na samym końcu warto sprawdzić, czy cała konstrukcja agregatu jest wykonana z solidnych materiałów, które odporne są na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne. Ważny jest także poziom hałasu, ponieważ im ciszej pracuje agregat, tym lepiej pracuje się samemu operatorowi. Sprawdźmy również, w jakie zabezpieczenia wyposażony jest interesujący nas agregat, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowania i wydłużają żywotność urządzenia.

Mamy nadzieję, że wiesz już jaki agregat prądotwórczy na budowę będzie najlepszy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której zamieściliśmy wyłącznie urządzenia najwyższej jakości cenionych marek, takich jak Könner & Söhnen.

Komentarze do wpisu (2)

5 stycznia 2022

Jaki agregat kupić na budowę żeby uciągnął wiertarkę krajzówkę na prąd nie na siłę

8 stycznia 2022

Dzień dobry Panie Przemysławie, zapraszamy do kontaktu w celu dobrania odpowiedniego generatora do Pańskich potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl