Rodzaje noży tokarskich - przegląd 0
Rodzaje noży tokarskich - przegląd

Jakie są rodzaje noży tokarskich używanych w każdym warsztacie? Istnieją różne typy, które są potrzebne do obróbki materiałów stworzonych z metalu lub drewna. Dzielimy je ze względu na ich przeznaczenie, budowę i kształt. Urządzenia te są przeznaczone do warsztatów przydomowych oraz dla większych firm produkcyjnych. Dzisiaj przyjrzymy się rodzajom noży tokarskich, których używa się w tokarkach. 

Jakie są rodzaje noży tokarskich? - podstawowe informacje

Czym jest nóż tokarski? Jest to podstawowe narzędzie potrzebne do działania tokarki do metalu lub tokarki do drewna - urządzenia obrabiającego materiał do kształtu brył obrotowych. Nóż tokarski  to jednoostrzowe narzędzie skrawające. Jego budowa dzieli się na część chwytową, która ma zadanie utrzymanie noża i część roboczą, gdzie wyróżniamy: krawędź skrawającą, ostrze, naroże, powierzchnię przyłożenia i natarcia.

Każdy dobry jakościowo rodzaj noży tokarskich powinien być trwały i odporny na ścieranie. To gwarantuje uzyskanie pożądanego efektu oraz możliwość długiego użytkowania takiego sprzętu. 

Przeczytaj również o podstawach obróbki metalu.

Rodzaje noży tokarskich 

Noże tokarskie różnią się ze względu na budowę oraz kształt, a użycie poszczególnych typów wpływa na efekt końcowy obróbki.

Składane noże tokarskie

Ten rodzaj noży tokarskich używany jest do toczenia wewnętrznego, zewnętrznego, przecinania, wycinania oraz rowkowania. Są zbudowane z trzonka, który jest mocowany do maszyny i może być prostokątny bądź okrągły. Posiadają także wymienną płytkę skrawającą z węglika spiekanego VHM, która jest zakończona ostrzem. Usprawnia to pracę, ze względu na możliwość szybkiej wymiany powierzchni skrawającej przez zwolnienie płytki, a następnie obrócenie jej lub wymianę na nową. Występują w różnych rozmiarach i kształtach oraz posiadają specjalne nazewnictwo, które pozwala odróżnić nóż tokarski. Do oznaczenia różnych typów noży tokarskich używane są litery i cyfry.

Wśród składanych noży tokarskich wyróżniamy mocowania:

  • płytki tokarskiej T : ten typ mocowania używany jest przy obróbce zgrubnej do płytek w kształcie rombu, trójkąta czy kwadratu,
  • płytki tokarskiej C: wykorzystywana już coraz rzadziej, płytki mocowane są od góry za pomocą śruby lub łamacza wióra,
  • płytki tokarskiej M: używane głównie przy do obróbki zgrubnej z większymi nożami, gdzie płytka skrawająca jest mocowana przez docisk i otwór kołka,
  • płytki tokarskiej P: stosowane przy obróbce zgrubnej przy pomocy kołka dociskającego płytkę skrawającą,
  • płytki tokarskiej S: jest to najczęstsze mocowanie. Używana jest do niego śruba, która przechodzi przez płytkę skrawającą i dociska ją. 

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię noże tokarskie do metalu z naszej oferty?

Jednolite noże tokarskie

Podany typ noży tokarskich świetnie sprawdzi się przy obróbce w wysokiej temperaturze. Wydajność tego rodzaju noży tokarskich zależy materiału, z którego zostały wyprodukowane. Mogą zostać wykonane z rodzaju stali HSS, SKC, SK5, SW7M lub SW18. Stal szybkotnąca zapewnia precyzję oraz wytrzymałość na ścieranie.  Wykorzystywane są przez to do obróbki wykańczającej i zgrubnej. 

Zobacz także najważniejsze informacje o obróbce metalu.

[product category_id="30" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

 Noże tokarskie z płytką wlutowaną

Zadając sobie pytanie - jakie są rodzaje noży tokarskich, nie możemy zapomnieć o nożach łączonych. Jest to rodzaj noży tokarskich, który posiada zamontowaną płytkę lutowaną. Mają one różne kolory, które oznaczają materiał, który możemy nim obrabiać. 

Do danego materiału trzeba użyć odpowiedniego ostrza. Oznaczenia są przedstawiane przez kolory zgodnie z międzynarodową normą ISO: 

  • niebieski (P) - dedykowany do obróbki stali,
  • żółty (M) - używany do obróbki stali nierdzewnej, żeliwa i staliwa,
  • czerwony (K) - wykorzystywany do obróbki żeliwa, tworzyw sztucznych, stali stopowych oraz materiałów o krótkich wiórach.

Noże tokarskie oprawkowe 

Głównie są wykorzystywane do produkcji innych rodzajów noży tokarskich, o nieregularnych kształtach, takich jak zdzieraki, wytaczaki i przezieraki. Wykonane są ze stali HSS i SW18. 

Sprawdź najlepsze noże tokarskie do drewna oraz noże tokarskie do metalu.

 Rodzaje noży tokarskich - podsumowanie

Aby uzyskać rozmaite efekty pracy z danym materiałem, potrzebne są różne rodzaje noży tokarskich. Możemy wyróżnić składane, jednolite, oprawkowe oraz noże tokarskie z wlutowaną płytką. Ze względu na ich budowę, kształt lub materiał, z którego są zbudowane, będą używane do innego gatunku materiału. Niektóre będą przeznaczone tylko do precyzyjnych obróbek, inne zaś znajdują zastosowanie przy większych materiałach. Wybranie prawidłowego rodzaju noża tokarskiego zapewni bezpieczną i dającą pożądany efekt pracę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl