Lutowanie rur miedzianych - najważniejsze informacje 0
Lutowanie rur miedzianych - najważniejsze informacje

Lutowanie rur miedzianych jest konieczne, jeśli chcemy, aby nasza instalacja działała prawidłowo. Lutowanie jest używane do łączenia elektronicznych elementów oraz do większych instalacji rurowych, grzewczych czy rynien. Nieodpowiednie połączenie komponentów może doprowadzić do nieszczelności połączeń. Jak zrobić to w prawidłowy sposób? Jakie są najważniejsze informacje na temat lutowania rur miedzianych? W tym poradniku omawiamy ten temat.

Na czym polega lutowanie rur miedzianych?

Lutowanie rur miedzianych opiera się na lutowaniu twardym. Ta obróbka jest prowadzona przy ponad 400 stopniach. Używane spoiny w tym wypadku muszą być wykonane z fosforu, miedzi lub srebra. Lutowanie rur miedzianych metodą twardą zwiększa trwałość połączonych elementów. Lutowanie twarde zwiększa się ich odporność na uderzenia i rozciąganie. Dzięki temu są niewrażliwe na temperaturę powyżej 110 stopni Celsjusza. Jedną wadą lutowania na twardo jest zmniejszenie twardości miedzi. 

Lutowanie rur miedzianych krok po kroku

Jeśli nie wiesz jak prawidłowo rozpocząć lutowanie rur miedzianych, przejrzyj poniższe punkty. Dzięki trzymaniu się podstawowych zasad, jesteśmy w stanie wykonać solidne połączenia rur.

  • Wybierz topnik i lut. To podstawowa część całego procesu. Jeśli nie wybierzemy odpowiednich - połączenie nie będzie trwałe. Topnika używamy do oczyszczenia miejsca stykających się miedzianych komponentów. Dzięki temu podczas lutowania nie powstają tlenki, które są w stanie zmniejszyć trwałość połączeń. Lut to nic innego jak pręt czy drut lutowniczy. Stopiony tworzy spoinę, która jest w stanie złączyć dwa fragmenty miedzi.
  • Oczyść komponenty przed lutowaniem. Użyj gąbki, szczotki, szorowaków, aby pozbyć się resztki kleju, zabrudzeń czy smarów. Jeśli krawędzie rur mają zadziory - najlepiej obrobić je poprzez frezowanie (https://jptech-maszyny.pl/frezowanie-metalu-co-warto-wiedziec).
    Nałóż topnik na miejsce lutowania rur miedzianych. Nie używaj zbyt dużej ilości. Najlepsza będzie cienka warstwa.
  • Przystąp do lutowania. Na początku równomiernie nagrzej metal, po tym możesz powoli wprowadzać drut lutowniczy do szczeliny. Musi się on topić pod wpływem temperatury miedzi, a nie ognia palnika. Co jakiś czas przerwij pracę, aby stopniały lut mógł wypełnić łączenia.
    Odstaw lutowane rury miedziane do ostygnięcia. Nie chłodź ich samoczynnie, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia spoin.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię akcesoria spawalnicze z naszej oferty?

Jaki palnik do lutowania miedzi wybrać?

Na co zwrócić uwagę i jaki palnik do lutowania miedzi powinno się wybrać? Lutowanie rur miedzianych jest przeprowadzane na twardo. To znaczy, że potrzebujemy palnika, który umożliwia nam obróbkę do 450 stopni. Dzięki niej jesteśmy w stanie łączyć miedź, srebro, mosiądz czy złoto.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając palnik? Jaki palnik do lutowania miedzi, będzie odpowiedni do lutowania rur miedzianych? Musimy koniecznie przyjrzeć się danym parametrom jak:

  • regulowanie płomienia - dzięki temu możemy także regulować temperaturę płomienia przez co sprzęt może nam służyć nie tylko do lutowania.
  • temperatura - niektóre palniki posiadają maksymalną temperaturę o wartości 1300 stopni. Ta właściwość pozwala nam nie ograniczać się do lutowania tylko jednego rodzaju metalu.
  • moc urządzenia - do lutowania małych komponentów wystarczy nam moc 100 W. Jednak przy łączeniu np. rur musimy wybrać sprzęt o większej mocy. Najlepszym wyborem będą narzędzia wielofunkcyjne, ponieważ zwiększy nam to pole pracy.

Jeśli jednak do obróbki metalu potrzebujesz użyć inną metodę spajania, zobacz alternatywy - jakie są rodzaje spawania? Przy wykorzystaniu jednej z tych metod musisz koniecznie pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Dlatego będziesz musiał wybrać odpowiednie maski spawalnicze. W naszym artykule opisujemy: Przyłbica spawalnicza - jaką wybrać?

Jaki palnik do lutowania miedzi i lutowania rur miedzianych? - Podsumowanie

Lutowanie rur miedzianych to proces wykonywany nie tylko przez profesjonalistów, ale także domowych majsterkowiczów. Przedstawione kroki spawania rur, powinny być przestrzegane przez każdą osobę, która chce wykonać prawidłowe lutowanie. Czy wiesz jaki palnik do lutowania miedzi wybierzesz? Zawsze przy wyborze sprawdź moc urządzenia oraz jego zdolność do regulacji płomienia i temperatury.

 

[product category_id="221" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl