
Decydując się na prowadzenie własnego warsztatu samochodowego, trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że potrzebować będziemy odpowiedniego sprzętu. Praca z pojazdami wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale również specjalistycznych narzędzi i maszyn, które pozwolą nam na skuteczną diagnostykę a następnie rozwiązywanie problemów. Jak wyposażyć warsztat samochodowy? Dowiedz się jakie są niezbędne narzędzia i wyposażenie warsztatu samochodowego!
Narzędzia do warsztatu samochodowego oraz różnego rodzaju maszyny to nie wszystko. Jeśli chcemy stworzyć profesjonalną przestrzeń do pracy z pojazdami, musimy zająć się również wyborem odpowiedniego miejsca, zadbać o zachowanie warunków BHP, zorganizować całość tak, aby móc pracować wydajnie, i oczywiście, zakupić osprzęt. Wyposażenie warsztatu samochodowego to zadanie, któremu należy poświęcić całą naszą uwagę.
Wybór miejsca pod warsztat samochodowy
O tym, jak urządzić warsztat majsterkowicza pisaliśmy już wcześniej, jednak kilka z wymienionych tam wskazówek można zastosować również do wyposażenia warsztatu samochodowego. Dobrze jest zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia oraz tak wybrać miejsce pod warsztat, aby posiadało ono dostęp do naturalnego światła i właściwą akustykę. W ten sposób zadbamy o dobre warunki pracy, które z kolei wpływać będą na naszą wydajność oraz efektywność.
Organizacja warsztatu - jak wyposażyć warsztat samochodowy
Jeśli dany lokal ma służyć pod warsztat samochodowy, musi on być przestrzenny. Oznacza to nie tylko duży metraż, ale również wysoki sufit, bez którego praca w warsztacie okazać się może bardzo trudna. W warsztacie takim stosować będziemy różnego rodzaju podnośniki samochodowe - a do działania wymagają one oczywiście wysokiego sufitu. Właściciele dużych warsztatów często decydują się na wyciągarki elektryczne, które służą do podnoszenia i opuszczania ładunku o dużym ciężarze w poziomie i pionie, dlatego trudno wyobrazić sobie ich zastosowanie w domowych garażach. Praca mechanika często polega na manewrowaniu pojazdem w taki sposób, aby diagnostyka określiła, gdzie leży problem. W pomieszczeniu małym manewrowanie takie nie będzie możliwe.
Należy również pamiętać przy wyposażaniu warsztatu samochodowego, że musi on koniecznie posiadać wytrzymałe podłoże. Specyfika pracy mechanika polega na pracy z ciężkim sprzętem, który w łatwy sposób zniszczy delikatną powierzchnię. Do warsztatu samochodowego należy wybrać podłogę z betonu oraz stali.
Podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego
Posiadając już przygotowane do pracy miejsce, można je zacząć zapełniać. Jak wyposażyć warsztat samochodowy? Choć może wydawać się to oczywiste, należy zacząć od mebli. Jeśli chcemy w naszym miejscu pracy zachować zorganizowany porządek, będziemy musieli wyposażyć je w odpowiednie meble, pojemniki, skrzynki itd. Pomogą one przechować wszelkie niezbędne dla warsztatu samochodowego narzędzia, przyrządy, części montażowe, podzespoły itd. Dobrze jest odpowiednio przestrzeń usystematyzować, by bałagan nie przeszkadzał nam w trakcie naszej pracy.
Meble do warsztatu, tak samo jak podłoże w nim, powinny charakteryzować się wytrzymałością. Najlepiej wybrać modele metalowe, którym nie straszne są różnego rodzaju obicia, oraz potrafią unieść naprawdę duże ciężary.
Aranżując przestrzeń w naszym warsztacie należy pamiętać, że znajdą się w nim jeszcze różnego rodzaju maszyny wielkogabarytowe. Musimy tak zorganizować całość, by każde z urządzeń mogło swobodnie działać.
Maszyny i narzędzia do warsztatu samochodowego
Na niezbędny do warsztatu samochodowego sprzęt będą składały się różnego rodzaju narzędzia oraz maszyny. Do najbardziej podstawowych zaliczyć należy narzędzia, które znajdziemy w każdej skrzynce z narzędziami. Chodzi tutaj o komplet kluczy, wkrętaków, młotek, śrubokręty, szczypce - wszystko, co tylko związane jest w jakiś sposób z majsterkowaniem. Oczywiście, oprócz tego należy sięgnąć po narzędzia bardziej wyspecjalizowane, w tym np. klucze przeznaczone do pracy z pojazdami konkretnych producentów bądź ściągacze do zawieszenia, czy też imadło spawalnicze. Dziś również narzędzia manualne można zastępować ich elektrycznymi zastępnikami.
Ważnym elementem wyposażenia warsztatu mechanicznego są oczywiście najazdy samochodowe oraz różnego rodzaju podnośniki, rampy, wciągarki itd. W zależności od tego, w czym dokładnie nasz warsztat będzie się specjalizował, zakupić będziemy musieli takie urządzenie, które pozwoli nam na dokładną diagnostykę danego pojazdu, tj. da nam dostęp do miejsc, do których ciężko się dostać bez pomocy odpowiedniego sprzętu.
W co wyposażyć warsztat samochodowy? Diagnostyka
Jeśli zaś o diagnostyce mowa, to warto nadmienić, jakie urządzenia mogą się do tego zadania przydać. Różnego rodzaju ciśnieniomierze, stanowiska do wykrywania uszkodzeń, przyrządy do kontroli geometrii, urządzenia do badania układów napędowych, suwmiarki, mikrometry, urządzenia do kontroli świateł, testery świec żarowych, urządzenia do analizy spalin - i wiele, wiele więcej. Trzeba zaznaczyć, że przy zakupie takiego sprzętu bądź oprogramowania nie należy oszczędzać. Warsztat mechaniczny powinien być wyposażony zawsze w sprzęt najwyższej klasy.
Pozostałe wyposażenie warsztatu samochodowego
Nie zapominajmy, że podczas niektórych prac w warsztatach samochodowych konieczne jest przeprowadzenie obróbki metalowych części. Zazwyczaj wykorzystujemy w tym celu narzędzia, które pomogą wydobyć z konstrukcji pojazdu jakąś część. Aby nadać odpowiedni kształt, scalić niektóre elementy lub wyczyścić metalowe powierzchnie z resztek lakieru lub rdzy będziemy potrzebować narzędzia spawalnicze i maszyn do metalu jak np. szlifierka, polerka lub piła.
Narzędzia do warsztatu samochodowego, które mogą się przydać
W co jeszcze wyposażyć warsztat samochodowy? Z pewnością te, które specjalizują się w lakiernictwie, będą wyposażone w narzędzia pneumatyczne, takie jak pistolety do malowania i piaskowania. Do ich zasilenia zaś będzie potrzebny odpowiedni kompresor, którego moc musi być optymalnie dobrana do sumy mocy odbiorników znajdujących się w warsztacie.
Dobrze mieć w warsztacie awaryjne zasilanie w postaci agregatu prądotwórczego, które sprawdzają się jako niezależne energetycznie urządzenie wytwarzające prąd. Powinniśmy wiedzieć, czy agregat ma być stacjonarny lub przenośny, oraz jakiego rodzaju odbiorniki będą z niego zasilane. Agregaty Diesel z samoczynnym zapłonem sprawdzą się idealnie w dużym warsztacie.