Zakup własnego profesjonalnego sprzętu do obróbki drewna nie jest decyzją, którą podejmujemy na porządku dziennym. Wymaga ona namysłu, zapoznania się z rynkiem oraz oczywiście - odpowiednich funduszy. W naszym artykule podpowiadamy, jak się do tego zabrać. Wybór, który podejmiemy, nie jest co prawda w 100% wiążący, jednak dobrze jest tę decyzję podjąć dopiero kiedy już jesteśmy na nią gotowi. Dlatego przygotowaliśmy ten oto krótki poradnik, który stanowi poradnik tego, jak rozsądnie kupować obrabiarki stolarskie.
Kieruj się przede wszystkim potrzebą swojego warsztatu
Chociaż brzmieć może to dość oczywiście i pewnie nie jest odkrywczym dla wieloletnich specjalistów, to ta wskazówka może okazać się kluczowa dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z profesjonalną obróbką. Wśród wielu młodych, dopiero rozpoczynających swoją karierę stolarzy, panuje przekonanie, że sprzęt powinien być wielozadaniowy oraz spełniać jak najwyższe standardy - nie biorą jednak pod uwagę ważnego czynnika, czyli czy maszyna rzeczywiście musi obligatoryjnie znaleźć się w warsztacie. Będąc pod wrażeniem danych technicznych i możliwości danej obrabiarki stolarskie łatwo jest zapomnieć o tym, po co tak naprawdę do sklepu zawitaliśmy. Aktualna potrzeba podyktowana przez stan naszego warsztatu powinna być tutaj głównym wyznacznikiem.
Najważniejsze informacje o obrabiarkach stolarskich
Poniżej przedstawiamy dane techniczne, na które warto zwracać uwagę podczas zakupu poszczególnych obrabiarek stolarskich. Nie są to oczywiście jedyne informacje, z którymi powinniśmy się zapoznać. Zaopatrując się w dane urządzenie do warsztatu należy dowiedzieć się o nim wszystkiego. Nie chodzi tylko o samą specyfikację, ale również o elementy w standardzie, długość gwarancji, stosowalność do danych materiałów i tak dalej. Większość sklepów podaje taki zestaw danych - jeśli jednak nie możemy ich znaleźć, powinny one być dostępne na stronie producenta np. w katalogu. O specyfikację wybranych obrabiarek stolarskich można również prosić bezpośrednio. W naszym sklepie, w razie jakichkolwiek wątpliwości, czeka do dyspozycji zespół specjalistów, z którym można skontaktować się mailowo lub telefonicznie. Teraz przechodzimy do meritum, czyli najważniejszych danych wybranych maszyn do drewna.
- Zaufaj profesjonalistom
Interesują Cię szlifierki do drewna z naszej oferty?Frezarki do drewna
Frezarki do drewna, czyli urządzenia zajmujące się usuwaniem nadmiaru z obrabianego drewna opierają się głównie na pracy frezu. Dlatego przed zakupem powinniśmy zapoznać się zastosowaną technologią frezowania oraz w związku z tym z: obrotami, maksymalną średnicą narzędzi, pochyłem wrzeciona. By wiedzieć, jak duży materiał można na maszynie obrabiać, trzeba oczywiście zapoznać się wymiarami stołu oraz wózka. Zaś za wydajność tej obrabiarki stolarskie odpowiadać będzie moc silnika. Warto również zapoznać się z możliwościami kroćca odciągowego, jeżeli jest on w standardzie - w przeciwnym wypadku warto przemyśleć dokupienie.
Szlifierki do drewna
Szlifierki do drewna to prawdopodobnie najczęściej kupowane obrabiarki stolarskie. Stąd nie zawsze zakup tego urządzenia jest dobrze przemyślany. Jak nie popełnić błędu? Należy najpierw zapoznać się z technologią szlifu wykorzystaną w urządzeniu: każda z nich daje inny efekt. Wymiary stołu roboczego to oczywiście znowu ważna informacja, którą należy wziąć pod uwagę. Kluczowe są dane takie jak: wymiar trzewika, prędkość szlifowania, wymiar elementu (np. taśmy) szlifującego. Moc silnika ma takiego samo znaczenie jak w przypadku frezarki. To samo z króćcem odciągowym.
[product category_id="1" limit="10" slider="true"]
Pilarki formatowe
Piły formatowe liczą się przede wszystkim wymiary cięcia, tj. jego wysokość oraz szerokość. Przechył agregatu piły oraz średnica tarczy to również bardzo ważne informacje, które pomogą nam zapoznać się z działaniem urządzenia. Prędkość obrotowa i moc silnika to z kolei czynniki, które odpowiadają za wydajność. W tym urządzeniu również w standardzie często znajdziemy króciec odciągowy.
Wyrówniarki
Wyrówniarki z kolei głównie polegają na pracy noży. To od ich ilości oraz modelu zależy, jak będzie nam się pracowało z tymi obrabiarkami stolarskimi. Ważna w tym przypadku jest też maksymalna wysokość zbierania. Reszta danych technicznych - podobnie jak w przypadkach poprzednich.