Obróbka plastyczna metalu na zimno 0
Obróbka plastyczna metalu na zimno - poradnik

Obróbka plastyczna metalu znana jest od wieków i szybko się rozwija wykorzystując wiele technologii. Wykorzystywana często w przemyśle budowlanym i przemysłowym. W naszym artykule przedstawimy na czym polega ta technika i kiedy się jej używać.

 Obróbka plastyczna metali - podstawowe informacje

Technika ta jest wykorzystywana do wykorzystywana do zmiany właściwości danego metalu poprzez przekroczenie jego wytrzymałości dzięki procesom technologicznym. W zależności od tego, jakiego metalu używamy oraz co chcemy uzyskać - stosuje się odpowiednią metodę obróbki plastycznej metalu na zimno, półciepło lub ciepło. 

Dowiedz się więcej o podstawy obróbki metalu.

Obróbka metalu na zimno

Obróbkę plastyczną metalu na zimno wykonuje się w temperaturze otoczenia lub trochę wyższej. Musi być to jednak poniżej temperatury rekrystalizacji metalu. Zwiększa ona wytrzymałość metali, zmniejszając ich właściwości plastyczne.

 Jeśli chodzi o obróbkę metalu na ciepło, warto zapoznać się jak wygląda hartowanie stali.

Jaki jest cel obróbki plastycznej metali na zimno?

Obróbka plastyczna metalu na zimno pozwala zwiększyć jego wytrzymałość. Dzięki temu możemy uzyskać: 

  • czystą powierzchnię naszych półproduktów, która jest podstawą do dalszych prac na jej powierzchni np. miedziowania, niklowania,
  • czystą powierzchnię metalu o danej średnicy, która jest wymagana do wyrobienia np. wierteł,
  • półprodukty i produkty o drobnych rozmiarach np. rur o grubości ściany poniżej 2,5 cm oraz drutu o średnicy poniżej 5 mm itp. - obróbka plastyczna na gorąco nie jest w stanie tego osiągnąć,
  • właściwą teksturę metalu, która ma wpływ na właściwości magnetyczne.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię tokarki do metalu z naszej oferty?

Rodzaje obróbki plastycznej metali

 Ze względu na uzyskanie innych właściwości i kształtu danego metalu wyróżniamy:

  • tłoczenie - wykorzystywany w obróbce blacharskiej. Istnieją dwa sposoby tłoczenia. Kształt, których chcemy uzyskać, jest dokonywany przez cięcie wliczając w to wycinanie, dziurkowanie, odcinanie, okrawanie, przecinanie czy przetłaczanie. Kolejnym sposobem obróbki plastycznej metalu na zimno przez tłoczenie jest nadawanie kształtu bez zerwania jego spójności. Zaliczamy do tego wyginanie, skręcanie, wywijanie, obciskanie czy wygniatanie. Do tłoczenia używamy tokarki do metalu lub profesjonalnej tokarki CNC do metalu.

  • ciągnienie - dzięki ciągnięciu zmniejszamy średnicę naszego metalu, ale również wydłużamy go. Przykładem jest produkcja prętów, rur i drutów.

  • gięcie/ walcowanie - jest to bardzo znana obróbka plastyczna metalu na zimno, ponieważ głównie wykorzystuje się ją w przemyśle dekarskim do gięcia blach. Dzięki gięciu za pomocą zaginarki do blachy możemy zmienić jej krzywiznę bez naruszenia jej wymiarów.

  • kucie - kucie wykonujemy mechanicznie dzięki kuźniarkom albo ręcznie. Pożądany przez nas kształt uzyskujemy przez zgniatanie. Poza tym zwiększa się wytrzymałość mechaniczna metalu. 

[product category_id="81" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

 Ogólne zasady dotyczące miejsca pracy obróbki plastycznej metali na zimno

  1. Pracownik powinien być przeszkolony do pracy z daną maszyną.
  2. Stan urządzeń powinien być sprawdzany systematycznie.
  3. Miejsce pracy musi być dobrze oświetlone, aby zapewnić pełną widoczność podczas wykonywania pracy i zapobiec niebezpieczeństwom.
  4. Obrabiany plastycznie metal na zimno musi być stabilnie zamocowany do danego urządzenia.
  5. Czyszczenie i konserwacje sprzętu powinny być rozpoczynane po odłączeniu urządzenia od prądu.
  6. Przy pracy z danym sprzętem należy używać tylko przeznaczonych do niego konkretnych narzędzi wskazanych w instrukcji.

Obróbka plastyczna metali na zimno - podsumowanie

Aby uzyskać pożądany kształt i właściwości danego metalu śmiało możemy wykorzystać kucie, tłoczenie, ciągnienie czy gięcie, które są technikami obróbki plastycznej metali na zimno. Każda metoda prowadzi do otrzymania innego kształtu danego produktu oraz zwiększania ich właściwości mechanicznych. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl