Obróbka skrawaniem metali - najważniejsze informacje 0
Obróbka skrawaniem metali - najważniejsze informacje

Obróbka skrawaniem metali to podstawowa metoda, dzięki której uzyskuje się wszelkiego rodzaju części do maszyn, narzędzi i innych przedmiotów użytkowych. Skrawanie pozwala nam na uzyskanie pożądanego wymiaru, kształtu, a także właściwości konkretnego metalowego przedmiotu. W poniższym artykule przedstawimy Ci najważniejsze informacje na temat metody, jaką jest obróbka skrawaniem metali. Zapraszamy do lektury!

Techniki

Jak przy każdej metodzie, tak i przy obróbce skrawaniem metali możemy wyróżnić kilka podstawowych technik.

  • Obróbka wiórowa - jak sama nazwa wskazuje, podczas skrawania powstają metalowe wióry. Do tej obróbki używa się takich maszyn jak tokarki i frezarki. Do usuwania nadmiaru materiału stosuje się specjalne ostrza (noże tokarskie, frezy, wiertła).
  • Obróbka ścierna - przy tej metodzie stosuje się materiały ścierne, dzięki którym możemy uzyskać pożądaną fakturę powierzchni. Do prac przy obróbce ściernej zalicza się szlifowanie, polerowanie, gładzenie i docieranie.
  • Obróbka ubytkowa - dzięki tej technice możemy nadać konkretny kształt obrabianemu przedmiotowi np. za pomocą piły do metalu.
  • Obróbka obwiedniowa - pozwala nam na skrawanie, dzięki któremu uzyskamy takie przedmioty, jak np. koła zębate.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię maszyny do metalu z naszej oferty?

Maszyny do obróbki skrawaniem metali

Na rynku dostępny jest cały szereg maszyn, dzięki którym jesteśmy w stanie stworzyć przeróżne przedmioty. Oto podstawowe urządzenia, dzięki którym obróbka skrawaniem metali staje się wydajna i komfortowa.

  • Tokarki do metalu - maszyny te wprowadzają obrabiany przedmiot w ruch obrotowy, a za pomocą specjalnych noży tokarskich, skrawamy metal w pożądany sposób. Wyróżniamy tutaj toczenie wzdłużne (nóż porusza się równolegle do osi obrotu obrabianego przedmiotu), poprzeczne (ruch noża jest prostopadły do osi obrotu przedmiotu), zewnętrzne (obtaczanie) i wewnętrzne (wytaczanie). Tokarki do metalu pozwalają także na toczenie kopiowe, dzięki któremu możemy uzyskać dowolne skrawanie według wzoru.
  • Frezarki do metalu - posiadają specjalne wieloostrzowe narzędzie (frez), dzięki któremu możemy uzyskać niemal dowolny kształt danego przedmiotu. W odróżnieniu do toczenia, podczas frezowania to ostrze wprowadzane jest w ruch obrotowy, a obrabiany przedmiot w ruch posuwowy. Wyróżniamy frezowanie czołowe i obwodowe (w zależności od położenia osi obrotu freza. W przemyśle używa się specjalnych maszyn, jakim są frezarki CNC, dzięki którym możemy zaprogramować cały przebieg pracy i wyprodukować wiele takich samych przedmiotów o skomplikowanym kształcie

[product category_id="30" limit="10" slider="true"]

  • Szlifierki do metalu - pozwalają nam na precyzyjne starcie cienkiej warstwy obrabianego przedmiotu i uzyskać pożądaną fakturę powierzchni. Wyróżnić możemy szlifierki taśmowe i tarczowe, a także ich kombinacje. Dzięki tej obróbce możemy wykończyć dany przedmiot.
  • Wiertarki do metalu - charakteryzują się większą mocą niż wiertarki do drewna i wyższym momentem obrotowy. Przy wierceniu w metalu pracujemy na wolniejszych obrotach wiertła, aby precyzyjnie wywiercić otwór. Stosujemy także specjalne wiertła, które posiadają odpowiedni kształt ostrza. Wyróżnić możemy wiertarki udarowe, kątowe, wiertarki kolumnowe, a także wiertarki magnetyczne.

Obróbka skrawaniem metali i zasady BHP

Nieodpowiednie przygotowanie do obróbki skrawaniem metali może doprowadzić do groźnych wypadków. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem pracy, a także podczas obrabiania metalu należy trzymać się zasad BHP i zachować ostrożność. Przede wszystkim wskazuje się na fakt, że przy obrabiarkach do metalu mogą pracować wyłącznie osoby, które posiadają odpowiednie umiejętności. Przed rozpoczęciem pracy sprawdźmy, czy maszyna jest w pełni sprawna i nie jesteśmy narażeni na jej awarię. Musimy również zapoznać się z instrukcją obsługi obrabiarki, a także z tablicą znamionową maszyny. Aby cała obróbka przebiegła sprawnie i bez niepotrzebnych przestojów powinniśmy zaplanować cały proces obróbki, przygotować narzędzia pomocnicze i ubrać się w odpowiedni strój roboczy - okulary ochronne, rękawice, maskę, ochraniacze słuchu, skórzany fartuch itp.

Powyższy artykuł zawiera podstawowe i najważniejsze informacje na temat obróbki skrawaniem metali. Mamy nadzieję, że przyszłe prace będą dla Ciebie prostsze i bardziej komfortowe. Zachęcamy do lektury naszych innych artykułów, które poświęcone są zarówno obróbce drewna, jak i metalu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl