Ostrzenie narzędzi stolarskich i skrawających 0
Ostrzenie narzędzi stolarskich i skrawających

Nie ma narzędzi niezniszczalnych. Każdy z przyrządów będzie wymagał prędzej czy później regeneracji. Tajemnica tkwi w tym, jak tego dokonać, by dane urządzenie służyło nam jak najdłużej i to z jak najlepszymi skutkami. Ostrzenie narzędzi stolarskich oraz skrawających - o tym piszemy w kolejnym artykule.


Renowacja narzędzi to proces wymagający nie lada precyzji. Ważne są nie tylko umiejętności i uwaga obrabiającego, ale również i odpowiedni sprzęt przeznaczony do ostrzenia narzędzi stolarskich. Dodatkowo, jeśli zamierzamy wykonać solidną pracę, musimy skupić się na ważnych czynnikach takich jak typ ostrza, jego zużycie oraz uprzednia konserwacja.

Kiedy należy zabrać się za ostrzenie narzędzi stolarskich?

Zanim przejdziemy do właściwego procesu regeneracji narzędzi skrawających jak np. tokarki do metalu, należałoby zaznaczyć, kiedy w ogóle odnawianie jest wskazane. Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, możemy się nawet nie zorientować, kiedy narzędzie daje nam “sygnał”, że wymaga konserwacji. Zaawansowani rzemieślnicy potrafią od razu powiedzieć, że dane ostrze jest stępione lub, że konkretne wiertło nie daje takich jak powinno efektów pracy. Jeśli jednak na narzędziach bądź maszynach stolarskich tak bardzo się nie znamy, może okazać to się dla nas trudne. Na szczęście istnieje kilka czynników, po których łatwo zorientować się, że przyszła pora na ostrzenie narzędzi stolarskich. Są to:

  • specyficzny odgłos, nie odpowiadający wcześniejszemu dźwiękowi skrawania;
  • spadek jakości szlifu / skrawania - powierzchnia podlegające obróbce wydaje się być chropowata mimo dokładnego szlifowania;
  • charakterystyczne wióry o zmienionej barwie,
  • zwiększona temperatura skrawania;
  • pogorszenie się dokładności wymiaru obróbki;
  • niespotykany wzrost szerokości paska powierzchni przyłożenia.

Każdy z tych znaków powinien przemówić nam do rozsądku i przypomnieć o potrzebie ostrzenia narzędzi skrawających. Jeśli się za to nie zabierzemy odpowiednio wcześnie, mogą spotkać nas niemiłe konsekwencje. Pogorszona jakość obróbki to skutek, który pierwszy przychodzi na myśl, jednak oprócz tego może dojść w skrajnych przypadkach nawet do skruszenia się narzędzia, nawet jeśli jest to urządzenie wysokiej jakości. A wymiana ostrza wiąże się z o wiele wyższymi kosztami niż regeneracja. Dodatkowo, nie dbając o odpowiednią konserwację, zagrażamy bezpieczeństwu użytkownika narzędzia, gdyż każdy z przyrządów używanych w pracy stolarza powinien zawsze być w stanie zdatnym do użytku. W przeciwnym przypadku może dojść do nieszczęśliwego wypadku.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię maszyny do drewna z naszej oferty?

Urządzenia do ostrzenia narzędzi skrawających

Jeśli chodzi o konserwację narzędzi stolarskich, potrzebny nam będzie właściwy sprzęt. Oczywiście, możemy też zająć się manualną regeneracją narzędzi, jednak okazuje się ona być mniej efektywna, a bardziej męcząca, niż z wykorzystaniem nowoczesnej techniki.

Najpopularniejsze wśród profesjonalistów są ostrzarki wolnoobrotowe. Nadają się one do ostrzenia na mokro i na sucho, są bardzo dokładne a regeneracja dokonana z ich użyciem starcza na bardzo długo. Jeśli chodzi o ostrzałki do wierteł - tutaj wybór zależy właściwie od jakości odnawiania, jakiej oczekujemy. Urządzenia te można znaleźć zarówno w wersjach bardziej amatorskich jak i w pełni profesjonalnych.

O czym pamiętać podczas renowacji narzędzi?

Najpierw oczywiście należy dokonać dokładnego oglądu narzędzia. To na podstawie jego obecnego stanu podejmujemy się odpowiednich kroków w kierunku jego regeneracji. Należy usunąć wszelkie pęknięcia oraz rysy i wykruszenia, które są uważane za największe możliwe ubytki, jakich może nabyć narzędzie. Należy pamiętać o utrzymywaniu wymiarów właściwych oryginałowi - dysproporcja może mieć negatywny wpływ na późniejszą skuteczność narzędzia. Podczas ostrzenia narzędzi skrawających i stolarskich należy również uważać na temperaturę. Jeśli jest zbyt wysoka, uszkodzić możemy materiał, z którego zrobione jest ostrze, zamiast je odnowić.

Regeneracja narzędzi jest niezwykle ważna. Jeśli prowadzisz domowy warsztat bądź profesjonalny zakład szybko zorientujesz się, jak bardzo. Ignorowanie złego stanu narzędzi doprowadzić może nie tylko do pogorszenia procesu obróbki, ale również i nawet zniszczenia narzędzia bądź zagrożenia czyjemuś zdrowiu.

[product category_id="260" limit="4" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl