Podstawy obróbki metalu - narzędzia i obrabiarki do metalu 0
Podstawy obróbki metalu - narzędzia i obrabiarki do metalu

Do tej pory zajmowaliśmy się problematyką związaną z obróbką drewna oraz domowym warsztatem. Dzisiaj poruszymy tematyką nieco inną, aczkolwiek z przemysłem obróbczym związaną. Chociaż drewno to surowiec używany dziś w przemyśle powszechnie, to nie jest w stanie zastąpić metalu. Jak tego rodzaju obróbka wygląda? Należy skupić się przede wszystkim na odpowiednim sprzęcie. Mamy tutaj na myśli obrabiarki do metalu i narzędzia do obróbki metalu.


Praca z tak specyficznym materiałem uważana jest za bardziej wyspecjalizowaną i wymagającą od pracy z drewnem. Powierzchnie drewniane bowiem dają się obrabiać choćby z pomocą najbardziej prymitywnych urządzeń, jak na przykład piła ręczna, bądź papier ścierny. Metal niestety jest surowcem o wiele trudniejszym w modelowaniu, stąd potrzebne są odpowiednie obrabiarki do metalu oraz narzędzia.

Narzędzia do obróbki metalu i obrabiarki do metalu - sposób działania

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z obróbką, potrzebne nam będzie kilka niezbędnych narzędzi. Metale posiadają różne właściwości fizyczne oraz chemiczne, które umożliwiają nam tworzenie z nich. Z pomocą narzędzi do obróbki metalu możemy te właściwości na własną korzyść wykorzystać. Mowa tu oczywiście o procesie obróbki. Jakie metody wyróżniamy?

Obróbka skrawaniem

Najbardziej znany i powszechny z typów obróbki. Na czym polega? Z pomocą narzędzi do obróbki metalu oraz obrabiarek do metalu nadajemy elementom dany kształt z pomocą usuwania kolejnych fragmentów materiału (tj. skrawania). W ten sposób uzyskujemy oczekiwane efekty. Usuwane z powierzchni fragmenty fachowo określa się wiórami, a cały proces może wykorzystywać do pracy metodę ścierną bądź wiórową. Obrabiarki do metalu, które zajmują się skrawaniem to maszyny takie jak tokarki do metalu bądź wiertarko-frezarki do metalu.

Obróbka plastyczna

Ten rodzaj obróbki polega na kształtowaniu materiału poprzez dzielenie go oraz, z wykorzystaniem jego plastycznych właściwości, zmianę właściwości jego struktury. Narzędzia do obróbki metalu mogą zajmować się obróbką metalu zarówno na zimno jak i na gorąco w zależności od oczekiwanych efektów. Obróbka plastyczna obejmuje:

  • ciągnienie - wydłużanie poprzez zmniejszanie średnicy;
  • kucie - nadawanie kształtu przez nacisk bądź zgniatanie;
  • gięcie - zmiana kształtu bez naruszenia wartości wymiarów poprzecznych;
  • tłoczenie - oddzielenie materiału podstawowego od pobocznego, np. poprzez cięcie.

Z obrabiarek do metalu zajmujących się plastyką warto wymienić piły do metalu.

Obróbka cieplna

Ten rodzaj obróbki jest już nieco bardziej zaawansowany. Wykorzystuje się go zazwyczaj w zakładach masowej produkcji. Polega ona na zmianie właściwości mechanicznych i plastycznych materiału poprzez zmianę struktury. Odbywa się to przez nagrzewanie i wychładzanie metalu z odpowiednią szybkością, co powoduje zmianę jego własności.

Obróbka chemiczna

Ten typ obróbki polega na oddziaływaniu odpowiednimi związkami chemicznymi na powierzchnię, co następnie wywołuje reakcję odpowiedzialną za zmianę właściwości i struktury materiału. Wyróżnić można również obróbkę chemiczno-cieplną, która wykorzystuje obie metody jednocześnie.

Najważniejsze obrabiarki i narzędzia do obróbki metalu

Aby wyposażyć odpowiednio swój warsztat bądź zakład obróbki metalu należy zaopatrzyć się w wysoce specjalistyczny sprzęt. Od najbardziej podstawowych narzędzi manualnych używanych na co dzień, po wyspecjalizowane urządzenia wielkogabarytowe. Dobrze zacząć jest od urządzeń takich jak nożyce do blachy oraz piła do metalu. Narzędzia do obróbki metalu, które z pewnością będą nam potrzebne to również to wiertarka, wkrętak, rozwiertarka bądź gwintowniki.

Wśród obrabiarek do metalu warto zwrócić uwagę tokarkę, wykrawarki, spęczarki, giętarki, urządzenia do gratowania, frezarkę czy choćby imadło. Wybór odpowiedniego modelu będzie miał kluczowe znaczenie dla procesu obróbki. W zakładach produkcji masowej często korzysta się z obrabiarek numerycznych, czyli tych opartych na technologii CNC, o której pisać będziemy jeszcze w kolejnych wpisach.

Nie należy również zapominać o różnego rodzaju wyposażeniu dodatkowym takim jak części do maszyn, czyli frezy, noże tokarskie do metalu, wiertła do metalu bądź uchwyty wiertarskie czy wiertła trepanacyjne i inne. Cały nasz warsztat bądź zakład musi być w ten sposób kompleksowo wyposażony, aby móc zajmować się profesjonalnie obróbką metalu.

Podsumowanie

Jak widać, obróbka metalu jest to proces na zupełnie innym poziomie niż praca z drewnem. Wymaga odpowiednich narzędzi oraz obrabiarek do metalu, które potrzebne są do właściwego przygotowania materiału i pracy z nim. Odpowiedni sprzęt to absolutnie podstawa. Bez niego obróbka staje się praktycznie niemożliwa.

[product category_id="31" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl