Połączenia nitowe - czym się charakteryzują? 0
Połączenia nitowe - czym się charakteryzują?

Połączenia nitowe wykonuje się za pomocą nitów. Mogą być nierozłączne lub pośrednie, co oznacza, że pomiędzy łączonymi częściami znajduje się pośredni element. Nity służą do łączenia ze sobą co najmniej dwóch elementów. Proces nitowania najczęściej przeprowadza się w celu łączenia cienkich blach, kształtowników stalowych i nierozdzielnych połączeń różnych części maszyn, ale nie tylko. Zastosowanie i rodzaje połączeń nitowych są znacznie szersze. Jakie połączenia nitowe można wyróżnić? Czym się charakteryzują? Dowiesz się z naszego artykułu!

Proces nitowania

Dobrze przeprowadzony proces nitowania umożliwia zintegrowanie ze sobą powierzchni różnych materiałów jak np. łączenia elementów stalowych, metali, tworzyw sztucznych, czy drewna. Różne gałęzie przemysłu wykorzystują narzędzia pneumatyczne, aby wykonać połączenia nitowe. Jak przebiega nitowanie? Aby skutecznie scalić ze sobą łączone elementy, w pierwszej kolejności musimy zrobić odpowiednie otwory. Powstają one na skutek przebicia lub wiercenia powierzchni. Nit należy umieścić w naniesionym otworze, a następnie zakuć go za pomocą młotka ręcznego, pneumatycznego lub nitownicy.

Następnie należy odkształcić trzpień, aby utworzyć z niego zakuwkę, na której będzie oparta cała konstrukcja. Długość trzpieni musi być dobrana w tak, aby odpowiadała łącznej grubości nitowanych materiałów. W dodatku musi być powiększona o część, która będzie przeznaczona do uformowania zakuwki. Dzięki zastosowaniu trzpieni tworzone z ich pomocą połączenia są cierne.

Obliczenia wytrzymałościowe połączeń nitowych

Punktem wyjścia do wykonania obliczeń jest założenie, że całe obciążenie przenosi grupa nitów lub jeden nit. Jeśli chcemy obliczyć, jaka długość nitów będzie odpowiednia, warto skorzystać z gotowego wzoru. W najprostszy sposób można przedstawić go następująco:

Długość nitu = łączna grubość łączonych powierzchni + naddatek na obrzmienie nitu w otworze i na otwarcie się zakuwki.

Nity - materiał wykonania

Nity, nitonakrętki lub nitotrzpienie mogą być wykonane z następujących tworzyw:

 • aluminium - nity aluminiowe, które wykazują mniejszą zawartość magnezu, są stosowane do delikatnych materiałów,
 • stal - jest szeroko stosowana przy produkcji nitów,
 • stal nierdzewna - stosowanie nitów ze stali nierdzewnej sprawdza się w przypadku występowania korozji,
 • miedź - wykorzystanie miedzianych nitów to dobre rozwiązanie dla użytkowników, którym zależy na połączeniu przewodzących ciepło lub prąd elektryczny.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię narzędzia pneumatyczne z naszej oferty?

Połączenie nitowe na gorąco

Na gorąco zakuwa się nity stalowe o większych rozmiarach. Warto zaznaczyć, że średnica trzonu musi być większa niż 8 mm. W przypadku nitowania naciskowego lub maszynowego osiągana temperatura podgrzewanego nitu powinna wynieść powyżej 700°C, a przy nitowaniu uderzeniowym lub ręcznym - do 1000/1100°C. Nitowanie na gorąco przeprowadza się wtedy, gdy powierzchnie między łączonymi częściami są obciążone dużą siłą. W przeciwieństwie do nitowania na zimno, połączenia nitowe na gorąco powoduje znaczne naprężenia w trzonie nitu i łączonych powierzchniach. Proces nitowania najlepiej zakończyć wtedy, gdy temperatura nitu nie będzie niższa niż 500°C.

Połączenia nitowe na zimno

Ten sposób łączenia stosuje się do zamykania stalowych nitów o niewielkim trzonie. Nitowanie na zimno wykorzystuje się do połączenia cienkich blach lub nitów z metali nieżelaznych. Przy tego typu połączeniach nitowych naprężenia są nieznaczne. W procesach łączenia na zimno można wykorzystywać części, stworzone z różnego typu tworzyw.

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda kucie na gorąco i zimno - sprawdź nasz artykuł!

[product category_id="5" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Rodzaje połączeń nitowych

Połączenia nitowe dzielą się ze względu na różne kategorie. Rozeznanie w procesie nitowania jest szczególnie ważne, jeśli zależy nam na prawidłowym przebiegu prac. Nity dzielimy ze względu na: zastosowanie, konstrukcję oraz kształtów trzpienia.

Rodzaje nitów - stosowanie nitów

Różne rodzaje połączeń nitowych wymagają zastosowania wyboru odpowiednich nitów. Kiedy stosuje się tego typu łączenia? Są to:

 • Nity mocne - w konstrukcjach stalowych, które są obciążone dużymi siłami,
 • Nity szczelne - są wykorzystywane w niskociśnieniowych zbiornikach,
 • Nity mocno szczelne - mają zastosowanie w zbiornikach wysokociśnieniowych,
 • Nity nieznacznie obciążone - są stosowane w drobnych konstrukcjach.

Jeśli dbasz o wyposażenie warsztatu, warto przeczytać nasz artykuł o rodzajach frezów: https://jptech-maszyny.pl/rodzaje-frezow.

Rodzaje nitów - podział ze względów konstrukcyjnych

Połączenia nitowe, w wyniku którego szereg nitów złączono ze sobą, nazywa się szwem nitowym. Ze względów konstrukcyjnych możemy zastosować podział na połączenia zakładkowe, wykorzystywane przy budowie różnego rodzaju zbiorników, oraz nakładkowe.

 • zakładkowe, tzw. szef jednorzędowy,
 • zakładkowe tzw. szef wielorzędowy,
 • nakładkowe jednostronne,
 • nakładkowe dwustronne.

Przy dużej gęstości nitów w przypadku połączeń zakładkowych, można uzyskać łącza o wysokiej szczelności. Warto dodać, że w kwestii rozstawienia nitów, połączenia nitowe mogą być jednorzędowe lub wielorzędowe.

Rodzaje nitów - kształt łbów

Na dobór odpowiednich nitów wpływa nie tylko ich zastosowanie, konstrukcja, czy materiał, z którego są wykonane. Istotną kwestią jest także kształt łba. Można wykorzystać:

 • Nity pełne - przydatne w konstrukcjach metalowych, a w tym nity z: łbem kulistym, łbem stożkowym, z łbem stożkowym soczewkowym, z łbem grzybkowym, z łbem trapezowym.
 • Nity drążone - dzięki nim dochodzi do połączenia w drobnych konstrukcjach jak np. w przemyśle elektrotechnicznym.
 • Nity rurkowe - za ich pomocą (podobnie jak nity drążone), można stosować połączenia nitowe w małych konstrukcjach. Są to nity: z łbem płaskim i z łbem wywiniętym. 

Połączenia nitowe - sprawdź, czym się charakteryzują!

Nitowanie - o czym jeszcze pamiętać wykonując połączenia nitowe?

Nitowanie można traktować jako dodatkową technologię łączenia elementów. Z drugiej strony zdarza się łączyć fragmenty z jednoczesnym wykorzystaniem wypełnień. Mogą one być klejowe, uszczelniające lub tłumiące. Niekiedy dla wzmocnienia wytrzymałości połączeń należy zastosować klejenie. Nitowanie za pomocą połączenia wraz z klejeniem ulepsza mechaniczne parametry i wpływa pozytywnie na zachowanie jakości stosowanych materiałów. Dlatego też warto zaopatrzyć się w porządne nitownice pneumatyczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl