
Polerowanie drewna to jeden z ostatnich kroków, który podejmuje się podczas obróbki materiału. Jest w zasadzie ostatecznym wykończeniem przedmiotu i nadaniem mu odpowiedniej faktury; może też służyć jego odnowieniu i przywróceniu poprzedniego stanu. Oto kilka porad, jak polerowaniem drewna się zająć.
Jeżeli zależy nam na dokładności, do polerowania drewna podejść należy z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym oraz sprzętowym. W zależności od rodzaju powierzchni, naszych umiejętności oraz oczekiwań względem obróbki, cały proces będzie się od siebie różnił. Polerowanie drewna powinno być wykonane z precyzją oraz finezją, jeżeli chcemy uzyskać zadowalające efekty.
Czemu służy polerowanie drewna?
Proces polerowania dotyczy w zasadzie każdego drewnianego obiektu. To właśnie dzięki temu procesowi drewniane elementy posiadają charakterystyczny blask, a ich powierzchnia jest gładka i bez zbędnych niedoskonałości. Polerowane są wszystkie drewniane meble, podłogi, obiekty użytkowe, zabawki itd. Wszystko, z czym mamy styczność, a co zostało wykonane z drewna, przeszło na pewno proces polerowania. Polerowanie drewna służy nie tylko zaspokojeniu zmysłu estetycznego, ale również ma znaczenie praktyczne. Wypolerowana powierzchnia jest pozbawiona nierówności i grudek. Bywa niestety, że efekty polerowania w trakcie użytkowania obiektu stają się coraz mniej zauważalne. Możemy wtedy spokojnie podjąć się polerowania drewna po raz kolejny, w pewien sposób dokonując jego renowacji. Dziś w zasadzie używamy na co dzień elementów z drewna tylko i wyłącznie wypolerowanego.
Polerowanie drewna - najpopularniejsze techniki
Polerowanie drewna wykonywane może być z pomocą różnych technik. Są one dostosowane do rodzaju powierzchni oraz jej rozmiaru.
Ręczne polerowanie drewna
Metoda najstarsza i zdecydowanie najbardziej żmudna. Sprawdza się przy małych elementach o małej powierzchni. Ze względu na duży nakład wysiłku ze strony rzemieślnika sposób ten nie jest zalecany do innego rodzaju obiektów. Niektórzy specjaliści cenią sobie “urok” ręcznego polerowania oraz chwalą sobie jego dokładność, jednak z dzisiejszym sprzętem metoda ta przechodzi w zasadzie do historii. Jeśli jednak się na nią zdecydujemy, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni papier ścierny oraz pilniki. W zależności od powierzchni dobieramy odpowiednią gradację papieru. Tak na przykład do starego lakieru sprawdzi się uziarnienie grube, czyli od 30 do 60; przy wstępnym polerowaniu drewna uziarnienie 80-100; dokładny szlif natomiast wymagać będzie papieru ściernego o gradacji 120-180. Generalnie im większe uziarnienie, tym nasz szlif będzie dokładniejszy, jednak nie zależy zawsze wybierać papieru z większą gradacji, jeżeli nie mamy takiej potrzeby. Papieru ściernego zazwyczaj używamy w połączeniu z klockiem szlifierskim. Dobrze jest również pamiętać o zastosowaniu pasty polerskiej oraz o tym, że większy stopień tarcia (spowodowany większą ziarnistością) może również doprowadzić do zwiększenia ryzyka uszkodzenia powierzchni, jeśli będziemy nieuważni.
Maszynowe polerowanie drewna
Przy większych obiektach takich jak meble czy podłogi, lub takich, które wymagają po prostu większej dokładności, ręczna metoda jest po prostu powolna i wycieńczająca. Na szczęście powstały odpowiednie urządzenia, które pozwalają na szybkie i łatwe wypolerowanie drewna bez ryzyka uszkodzenia materiału. Z naszym zadaniem pomogą nam szlifierki do drewna. Jeśli chodzi o elektronarzędzia możemy zdecydować się na szlifierki kątowe, które chociaż uniwersalne w swym zastosowaniu, to nie są same w sobie najdokładniejsze. Szlifierki oscylacyjne, które oprócz funkcji polerowania posiadają także możliwość nadawania materiałowi odpowiedniej struktury. Szlifierki mimośrodowe (DELTA), które oferują dodatkowy ruch względem własnej osi z wychyłem o wielkości około 5 mm. Jeśli jednak poszukujemy maszyny, która umożliwia nam profesjonalne, przemysłowe polerowanie drewna, sięgnąć należy po stacjonarne szlifierki do drewna, które są najdokładniejszym rozwiązaniem. Oferują one niezwykłą precyzję i nieporównywalną jakość szlifu. Trzeba jednak przeznaczyć na nie odpowiednie fundusze i miejsce w warsztacie.
O czym pamiętać przy polerowaniu drewna?
Polerowanie drewna wymaga precyzji oraz skupienia. Ważne jest, by pamiętać o tym, by:
- dobrać odpowiednio sprzęt do polerowania do powierzchni;
- polerować drewno równolegle do jego włókien;
- odpowiednio przeczyścić powierzchnię, zanim przejdziemy do właściwego procesu polerowania;
- sprawdzić, czy dana powierzchnia powinna być polerowana na mokro czy na sucho.
Natomiast, jeżeli chodzi o odpowiedni wybór narzędzia, dobrze jest skupić się na:
- tłumieniu drgań - inaczej proces polerowania może zakończyć się uszkodzeniem powierzchni;
- kontroli prędkości obrotowej szlifierki - w ten sposób szlif będzie precyzyjniejszy;
- możliwości odsysania - dzięki usuwaniu pyłu i trocin na bieżąco dbamy o większą higienę pracy, jakość szlifu się poprawia, a urządzenie zyskuje na żywotności.
Polerowanie drewna może być procesem prostym i przyjemnym. Wymaga tylko odpowiedniego przygotowania teoretycznego oraz sprzętu. Warto pamiętać, że podczas tego procesu nie liczy się szybkość, a dokładność i finezja. Bez nich ryzykujemy, że nasze działania zakończą się uszkodzeniem materiału.
Majchrzak Maciej
Sam przyznam, że polerowanie drewna to chyba moja ulubiona część całej obróbki. Bo po jego zakończeniu mogę oglądać efekty swojej pracy w całej okazałości :)
Waldemar Tomaszewski
Ogólniki bardzo przydatne. Czytający ten artykuł zrozumie podstawy odnośnie polerowania drewna. Pomocy artykuł.