
Zastanawiasz się jak przebiega renowacja mebla i jak odnowić stare meble? W poniższym artykule tłumaczymy krok po kroku na co zwrócić uwagę, jak przygotować się do renowacji i w jaki sposób odnowić stare meble, aby te były niepowtarzalnie piękne! Odpowiednia renowacja mebla powoduje, że nasze wnętrza będą oryginalne, a nasz dom zyska na przytulności. Dodatkowo przy wizycie znajomych czy rodziny będziemy mogli pochwalić się naszymi osiągnięciami. Zrezygnuj z kupowania wszystkich mebli z sieciówek i stwórz niepowtarzalne wyposażenie Twojego wnętrza. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, z którego dowiesz się, jak przebiegać powinna renowacja mebla z drewna.
Renowacja mebla - czyli co?
Na samym początku należy zastanowić się jaki efekt po renowacji chcemy uzyskać. Jeżeli mamy stare pomalowane meble z litego drewna, czasami wystarczy zedrzeć starą farbę i pomalować całość bezbarwnym lakierem po odpowiednim wykończeniu powierzchni. W wypadku, gdy meble wykonane są jedynie ze sklejki, najczęściej renowacja będzie polegała na oczyszczeniu powierzchni i pomalowaniu konstrukcji w ciekawy sposób, dodanie ozdobnych gałek itp. Renowacja mebla ograniczona jest tak naprawdę wyłącznie przez naszą wyobraźnię. Najlepsze efekty uzyskamy jednak korzystając z dobrego sprzętu, który pozwoli nam na łatwą i sprawną obróbkę materiału
Jak odnowić stare meble? Przygotuj się!
W zależności od wielkości danego przedmiotu, stopnia jego zużycia i prac, które zaplanujemy, renowacja mebla może trochę potrwać. Właśnie dlatego powinniśmy przeprowadzać wszystko w warsztacie, lub miejscu, w którym możemy spokojnie pracować. Latem możemy bezproblemowo pracować na świeżym powietrzu, jednak nie na bezpośrednim słońcu - najlepiej stworzyć swoje stanowisko pracy pod daszkiem, który ochroni nas i nasz mebel przed deszczem. Jeżeli nie mamy możliwości pracować poza domem, należy zabezpieczyć wszystkie meble przed pyłem i kurzem, a podłogę wyłożyć folią. W ten sposób będziemy mogli bezpiecznie pracować i nie martwić się zbytnio o późniejsze sprzątanie.
Renowacja mebla - jakie narzędzia?
Użycie porządnej szlifierki do drewna i papier ścierny o różnej gradacji to podstawa. Jeżeli planujemy odnowić większą ilość mebli lub kilka większych, najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, który znacznie ułatwi naszą pracę i wszystko będzie przebiegać niezwykle komfortowo. Do tego typu prac najlepiej wyposażyć się w szlifierkę mimośrodową (sprawdź tutaj: https://jptech-maszyny.pl/szlifierki-mimosrodowe-do-drewna), którą możemy obrabiać wklęsłe i wypukłe powierzchnie drewniane, a także w szlifierkę oscylacyjną (kup tutaj:https://jptech-maszyny.pl/szlifierki-oscylacyjne), dzięki której dotrzemy w trudno dostępne narożniki itp. Żeby oszczędzić sobie dużego sprzątania, warto zdecydować się na szlifierkę z systemem odsysania pyłu. Po wyszlifowaniu powierzchni musimy oczywiście ją zabezpieczyć za pomocą farb, lakierów czy bejcy. Do tego będziemy potrzebowali różnych rozmiarów pędzli i wałków do malowania. Jeżeli planujemy olejować drewno, będziemy potrzebowali miękką szmatkę (która i tak przyda się przy wykańczaniu powierzchni). Oprócz tego przydadzą się podstawowe narzędzia takie jak śrubokręty, młotki itd.
Renowacja mebla - zacznij od przygotowania powierzchni
Jeżeli jesteście już w pełni przygotowani do renowacji mebla, bierzemy się do pracy. Jak już wspomnieliśmy, najczęściej renowacja mebla polega na zdarciu starych warstw farby czy lakieru i usunięcie wierzchniej warstwy drewna. Dzięki temu otrzymamy piękną, naturalną powierzchnię, którą tak naprawdę wystarczy jedynie pomalować bezbarwnym lakierem lub olejem. Pamiętajmy, że na początku szlifowania używa się gruboziarnistego papieru ściernego o gradacji około 100 i wraz z postępem prac zmieniamy papier na drobniejszy. W ten sposób uzyskamy idealnie gładką i przyjemną w dotyku powierzchnię. Ważne, aby szlifować wzdłuż słojów, ponieważ w innym wypadku powstaną zadziory. Jeżeli chcemy odnowić meble ze sklejki musimy bardziej uważać i tylko delikatnie zmatowić powierzchnię. Po szlifowaniu należy dokładnie usunąć pozostały pył (np. za pomocą odkurzacza) i dokładnie przetrzeć całą konstrukcję za pomocą wilgotnej szmatki.
Sprawdź, czy w Twoich meblach nie zalęgły się szkodniki!
Jeżeli podczas szlifowania odkryliście, że na meblach znajdują się niewielkie otwory, oznacza to, że w drewnie zalęgły się korniki. Aby je zlikwidować należy użyć specjalnych środków chemicznych, które rozprowadzamy po całej powierzchni mebla i owijamy meble folią. Po dobie lub dwóch (w zależności od zaleceń producenta danego preparatu) możemy odwinąć nasz mebel i zabrać się za dalszą renowację.
Renowacja mebla - uzupełnij ubytki w drewnie
Jeżeli nasz mebel jest mocno nadgryziony czasem, to prawdopodobnie posiada wiele ubytków w drewnie. Uzupełniamy je za pomocą specjalnej masy szpachlowej do drewna, której odcień dobieramy indywidualnie do danej powierzchni. Wszystko wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
Sami zdecydujcie jaki efekt chcecie osiągnąć!
Tak oto przygotowaliśmy powierzchnię naszych mebli do ostatecznej renowacji. Jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy w tym momencie od Was. Jeżeli chcecie posiadać naturalnie wyglądające meble, najlepiej wykonać olejowanie lub użyć bezbarwnych lakierów do drewna. Możemy również pomalować meble w stylu skandynawskim, albo zaszaleć z kolorami i użyć kilku farb.
Mamy nadzieję, że renowacja mebla nie będzie od teraz stanowić dla Was problemu. Co więcej, taka praca to świetny pomysł na wypełnienie czasu wolnego!