Rodzaje elektrod - jakie są elektrody spawalnicze? 0
Rodzaje elektrod - jakie są elektrody spawalnicze?

Spawanie jest jedną z częściej wykonywanych prac w warsztacie i wymaga odpowiedniego sprzętu i materiałów. Do drugiej kategorii zaliczane są m.in. właściwe elektrody spawalnicze. W procesie spawania łączenie elementów następuje poprzez zetknięcie elektrody ze spawaną powierzchnią. Jakie są rodzaje elektrod spawalniczych? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. 

Elektrody spawalnicze - do czego są potrzebne?

Różne rodzaje spawania polegają na stopieniu materiałów, które w dalszej kolejności ulegają zestaleniu. W procesie spawania najczęściej łączy się ze sobą metalowe elementy, jednak często zespalaniu poddaje się także tworzywa sztuczne. Jednym z rodzajów spawania metalu, jest spawanie elektryczne elektrodami otulonymi. Są przeznaczone przede wszystkim do spawania metodą MMA. Jest wykonywane przy użyciu spawarki MMA. Za jej sprawą tworzy się trwałe spoiwa, które łączą ze sobą różne elementy. Ich zespalanie polega na zetknięciu elektrody ze spawaną powierzchnią.

Budowa elektrody

Elektrody są wykonane z metalowego rdzenia i okrywane specjalnymi otulinami, wpływającymi w dodatku na skład tworzonych spoin. Elektroda otulona dobierana jest przede wszystkim ze względu na skład chemiczny, właściwości i rozmiary materiałów łączonych. Wybór rodzajów elektrod zależy także od pozycji spawania, rodzaju źródła prądu i spodziewanej wytrzymałości złącza.

Rodzaje elektrod - podstawowe funkcje elementów

Jakie funkcje pełnią elektrody otulone? Ich rodzaje wykorzystywane są ze względu na następujące zastosowanie:

  • wytwarzają gazową osłonę i chronią przed dostępem powietrza atmosferycznego,
  • inicjują i stabilizują łuk podczas łączenia spawanych elementów, co zmniejsza rozpryski,
  • wprowadzają pierwiastki odtleniające i wiążące azot,
  • tworzą żużlową powłokę nad ciekłym jeziorkiem, co opóźnia stygnięcie spoiny i wzbogaca jej skład chemiczny,
  • wytwarzają powłokę z żużlu nad krzepnącą spoiną, zabezpieczając ją przed dostępem powietrza.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię spawarki z naszej oferty?

Rodzaje elektrod otulonych

To, jaką elektrodę do spawania wybierzemy, zależy m.in. pożądanych właściwości i rodzaju spawanego materiału. Jakie rodzaje elektrod wyróżniamy?

Elektrody rutylowe (R)

To rodzaj elektrod o uniwersalnym zastosowaniu. Elektrody rutylowe są proste w użyciu i najczęściej wykorzystywane do spawania cienkich elementów lub wykonywania krótkich łączeń. Gwarantują uzyskanie gładkich spoin i skuteczne przeprowadzanie prac niemal w każdej pozycji (z wyjątkiem pionowej). Są wykorzystywane do spawania prądem stałym lub naprzemiennym. Odpowiednio przechowywane elektrody o otulinie rutylowej nie wymagają suszenia przed ich użyciem. Charakteryzują się łatwą topliwością, małą ilością rozprysków i stabilnym łukiem elektrycznym. Estetyczne spoiny o gładkiej powierzchni z elektrod rutylowych nie są natomiast odporne na pękanie.

Elektrody zasadowe (B)

To elektrody o obniżonej zawartości wodoru. Dla zachowania tych właściwości elektrody o otulinie zasadowej potrzebują suszenia przed ich użyciem. Dzięki temu elektrody o otulinie zasadowej są odporne na uszkodzenia, a w szczególności na pękanie. Elektrody zasadowe nadają się do spawania stali o wysokiej zawartości węgla, a także stali niskostopowych i wysokostopowych. W tym celu stosuje się spawanie prądem stałym o biegunowości dodatniej na elektrodzie. Proces ten nie może być przeprowadzony z góry na dół, a więc w pozycji pionowej.

[product category_id="221" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Elektrody celulozowe (C)

Elektrody o otulinie celulozowej nadają się do spawania przy użyciu prądu stałego o biegunowości dodatniej, jednak często wykorzystywane są do spawania prądem przemiennym. Ten typ prac można przeprowadzić w prawie każdej pozycji, a zwłaszcza w pozycji z góry na dół. Elektrody celulozowe stosuje się w trudnych warunkach, a ponadto nie wymagają suszenia przed ich użyciem. Są wydajne, odporne i znajdują swoje zastosowanie podczas pracy na świeżym powietrzu.

Elektrody kwaśne (A)

Elektrody do spawania tego rodzaju służą do wykonania płaskich i gładkich spoin. Elektrody kwaśne stosuje się do spawania prądem stałym z biegunowością ujemną na elektrodzie, ale można też spawać prądem przemiennym. Proces ten najlepiej przeprowadzić m.in. w pozycji nabocznej lub w określonych pozycjach przymusowych. Elektrody o otulinie kwaśnej nie wymagają suszenia przed ich wykorzystaniem.

Elektrody specjalne

Elektroda specjalna łączą w sobie cechy dwóch różnych połączeń. Dlatego jest to w szczególności: rutylowo-celulozowa, rutylowo-kwaśna i rutylowo-zasadowa. Ich właściwości zostały dobrane w taki sposób, aby z łatwością współpracowały z wybranymi materiałami.

Elektrody utleniające

Elektrody utleniające mają gorsze własności mechaniczne ze względu na zdolność wprowadzania do spoiwa dużej ilości azotu i tlenu. Mają wysoką zawartość tlenków żelaza i charakteryzują się niewielką ilością składników odtleniających. Dlatego też są rzadziej stosowanym rodzajem elektrod.

Rodzaje elektrod - o tym musisz pamiętać!

Elektrody, podobnie jak narzędzia spawalnicze, wymagają odpowiedniej konserwacji. Właściwe przechowanie elektrod jest ważne, aby nie zniszczyć ich powierzchni i nie pogorszyć jakości elementów. Otulina jest krucha, przez co znacznie łatwiej ulega procesom naturalnego starzenia i uszkodzeniom mechanicznym. Dlatego elektrody do spawania należy zastosować zgodnie z ich przeznaczeniem i zaleceniami. Rodzaje elektrod, które wymagają wysuszenia, najlepiej suszyć przy pomocy specjalnej suszarki. Ze względu na higroskopijne właściwości otuliny, warto przechowywać je w suchym pomieszczeniu. Elektrody dobrze jest umieścić w specjalnych opakowaniach jak np. w termosie, który ułatwia podtrzymanie odpowiedniej temperatury. Dla zachowania niezbędnych właściwości należy zadbać o elektrody w czasie transportu.

Elektrody spawalnicze - rodzaje i zastosowanie elektrod

Komentarze do wpisu (0)

Producenci
Bestsellery
Unicraft MV 50 Wentylator mobilny
Unicraft MV 50 Wentylator mobilny

1 856,75 zł

1 509,55 zł

szt.
Unicraft ESW 800  - Wyciągarka elektryczna liniowa do 800 kg
Unicraft ESW 800 - Wyciągarka elektryczna liniowa do 800 kg

2 172,24 zł

1 766,05 zł

szt.
Unicraft MH 10 - Podnośnik maszynowy  do 10 ton
Unicraft MH 10 - Podnośnik maszynowy do 10 ton

1 038,80 zł

844,55 zł

szt.
Unicraft FHT 500 - Mobilny stół roboczy z regulacją wysokości
Unicraft FHT 500 - Mobilny stół roboczy z regulacją wysokości

2 195,61 zł

1 785,05 zł

szt.
Unicraft MV 1000-2 Mobilny wentylator
Unicraft MV 1000-2 Mobilny wentylator

1 880,12 zł

1 528,55 zł

Optimum Optimill MB 4 -  Wiertarko-frezarka do metalu
Optimum Optimill MB 4 - Wiertarko-frezarka do metalu

14 834,11 zł

12 060,25 zł

szt.
Optimum / Optigrind GH 10 T - Ostrzarka szlifierka do wierteł
Optimum / Optigrind GH 10 T - Ostrzarka szlifierka do wierteł

2 522,79 zł

2 051,05 zł

szt.
Spawarka przenośna Schweisskraft CRAFT-TIG 201 AC/DC P PULSE
Spawarka przenośna Schweisskraft CRAFT-TIG 201 AC/DC P PULSE

4 509,24 zł

3 666,05 zł

szt.
Produkt dnia
Flex GE 5 kompaktowa szlifierka do ścian i sufitów.
Flex GE 5 kompaktowa szlifierka do ścian i sufitów.

4 139,00 zł

3 365,04 zł

szt.
Optimum Optidrill DH 45G - Wiertarka stołowa, kolumnowa
Optimum Optidrill DH 45G - Wiertarka stołowa, kolumnowa

30 375,16 zł

24 695,25 zł

szt.
Festool - Talerz szlifierski 202461/ ROTEX RO 150
Festool - Talerz szlifierski 202461/ ROTEX RO 150

99,00 zł

80,49 zł

szt.
Holzstar KGZ 305 E PIŁA UKOŚNICA KAPÓWKA Pilarka
Holzstar KGZ 305 E PIŁA UKOŚNICA KAPÓWKA Pilarka

1 513,21 zł

1 230,25 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl