Rodzaje frezarek - technologia i zastosowanie 0
Rodzaje frezarek - technologia i zastosowanie

Zastanawiasz się jakie rodzaje frezarek są dostępne na rynku i czym charakteryzują się poszczególne z nich? Frezarki to jedna z najważniejszych maszyn do obróbki metalu. Znajdują zastosowanie zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i mniejszych warsztatach. Są to maszyny, których praktycznie nie da się zastąpić. W poniższym artykule poznasz najważniejsze informacje związane z rodzajami frezarek. Nasz wpis jest bowiem poświęcony technologii i zastosowaniu frezarek w zależności od ich rodzaju. Przedstawimy również cechy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie frezarki. Zapraszamy do lektury!

Na początku podstawa - działanie frezarek

Bez względu na rodzaje frezarek, każda z nich działa na podobnej zasadzie i służy mniej więcej do tego samego. Mowa oczywiście o skrawaniu metalu czy drewna w celu ukształtowania rowków, kół zębatych, gwintów itp (rowkowanie, żłobienie, wykonywanie profili). W przeciwieństwie do tokarek, nóż frezarski zostaje wprowadzony w ruch obrotowy, a obrabiany materiał w ruch posuwowy.

Rodzaje frezarek ze względu na wrzeciono

Przede wszystkim rodzaje frezarek dzielimy ze względu na położenie wrzeciona. Wymienić tutaj należy:

 • frezarki górnowrzecionowe - są to frezarki, które posiadają wrzeciono powyżej linii stołu. Ten rodzaj frezarek jest szczególnie polecany dla początkujących, ponieważ jest on najbardziej bezpieczny do pracy.
 • frezarki dolnowrzecionowe - te maszyny posiadają wrzeciono umieszczone poniżej linii stołu. Z kolei ten rodzaj frezarek jest polecany raczej dla profesjonalistów, ponieważ wgląd na umiejscowienie wrzeciona jest utrudniony.
 • frezarki równowrzecionowe - jak sama nazwa wskazuje, są to maszyny, które posiadają wrzeciono umiejscowione na równi ze stołem.

Oprócz tego rodzaje frezarek możemy podzielić ze względu na ilość wrzecion. Wyróżnia się tutaj frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe.

Zobacz również artykuł o rodzajach frezów i ich zastosowaniach.

Rodzaje frezarek ze względu na zastosowanie

Patrząc na zastosowanie, rodzaje frezarek dzielimy na dwa typy:

 • frezarki krawędziowe - służą przede wszystkim do frezowania krawędzi.
 • frezarki nutowe - za ich pomocą można wykonać rowki i wpusty na obrabianym materiale.

Rodzaje frezarek

Rodzaje frezarek ze względu na budowę

Biorąc pod uwagę budowę frezarek, możemy podzielić je na:

 • frezarki pionowe,
 • frezarki poziome,
 • frezarki uniwersalne.

Parametry - na co zwrócić uwagę przy zakupie frezarki?

Oczywiście sama wiedza na temat rodzajów frezarek nie będzie wystarczająca do odpowiedniego wyboru maszyny spośród setek, a nawet tysięcy modeli dostępnych na rynku. Kupując frezarkę musimy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne i zdecydować się na taką maszynę, która spełni nasze wszelkie wymagania przy obróbce metali. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry, które będą pomocne przy wyborze optymalnej frezarki.

 • Moc - oczywiście im większa tym lepiej, jednak im mocniejsza frezarka, tym najczęściej jest droższa. Właśnie dlatego nie musimy wybierać niezwykle mocnej frezarki, jeżeli nie będziemy obrabiać bardzo grubych materiałów. Mocniejsze frezarki radzą sobie bowiem z obróbką grubszych przedmiotów. Moc frezarki powinniśmy dostosować do zakresu wykonywanych przez nas prac.
 • Prędkość obrotu i długość skoku - ten parametr wpływa na jakość i precyzję obróbki.
 • Jakość łożysk - pośrednio wpływa na żywotność całej maszyny.
 • System regulacji i stabilizacji - sprawdźmy, czy dana frezarka posiada odpowiednią regulację, która znacznie wpływa na komfort i precyzję pracy.

Oprócz tego warto sprawdzić frezarki i jej poszczególnych komponentów. Kupując frezarkę zwróćmy uwagę również na gwarancję, którą udziela producent, dostępność serwisową i masę całej maszyny.

Rodzaje frezowania

Oprócz rodzajów frezarek, warto zwrócić uwagę na rodzaje frezowania. Wyróżniamy trzy typy pracy, które są uzależnione od rodzaju frezarki. Jest to:

 • frezowanie pełne - podczas pracy powstają trzy powierzchnie obróbkowe, wymiar wewnętrzny.
 • frezowanie niepełne - ten typ pracy polega na wytworzeniu dwóch powierzchni obróbkowych i jest to postać mieszana.
 • frezowanie swobodne - jedna powierzchnia obróbkowa i wymiar prostopadły.

Frezarki CNC

Frezarki CNC (Computerized Numerical Control) to nowoczesny rodzaj tego typu maszyn. Ich konstrukcja jest znacznie bardziej skomplikowana, posiada elektroniczne wyposażenie, pozwala na numeryczne sterowanie i znacznie szerszy zakres prac. Frezarki CNC ze względu na swoją cenę i poziom zaawansowania używane są przede wszystkim w dużych zakładach przemysłowych. Tego typu maszyny pozwalają na wytworzenie tysięcy precyzyjnie wykonanych części, które będą wykonane tak samo. Frezarki CNC wykonują bardzo skomplikowane prace z bardzo dużą precyzją, dlatego dzięki nim można mieć pewność, że obrabiany materiał będzie charakteryzował się najwyższą jakością. Po odpowiednim zaprogramowaniu frezarki, maszyny jest praktycznie bezobsługowa.

 

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie rodzaje frezarek są dostępne na rynku i czym się one charakteryzują. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem własnej frezarki, zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami handlowymi, którzy pomogą Ci w doborze odpowiedniej maszyny do Twojej pracy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl