Rodzaje frezarek - technologia i zastosowanie 0
Rodzaje frezarek - technologia i zastosowanie

Zastanawiasz się, jakie rodzaje frezarek są dostępne na rynku i czym charakteryzują się poszczególne z nich? Frezarki to jedna z najważniejszych maszyn do obróbki metalu. Znajdują zastosowanie zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i mniejszych warsztatach. Są to maszyny, których praktycznie nie da się zastąpić. W poniższym artykule poznasz najważniejsze informacje związane z rodzajami frezarek. Nasz wpis jest bowiem poświęcony technologii i zastosowaniu frezarek w zależności od ich rodzaju. Przedstawimy również cechy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie frezarki. Zapraszamy do lektury!

Jak działa frezarka?

Bez względu na rodzaje frezarek, każda z nich działa na podobnej zasadzie i służy mniej więcej do tego samego. Mowa oczywiście o skrawaniu metalu czy drewna w celu ukształtowania rowków, kół zębatych, gwintów itp (rowkowanie, żłobienie, wykonywanie profili). W przeciwieństwie do tokarek, nóż frezarski zostaje wprowadzony w ruch obrotowy, a obrabiany materiał w ruch posuwowy.

Rodzaje frezarek ze względu na wrzeciono

Wyróżniamy 3 rodzaje frezarek ze względu na położenie wrzeciona. Każda z nich może być dopasowana do typu wykonywanej pracy oraz indywidualnych umiejętności operatora. Dlatego frezarki do drewna lub metalu można podzielić na:

  • frezarki górnowrzecionowe - są to frezarki, które posiadają wrzeciono powyżej linii stołu. Ten rodzaj frezarek jest szczególnie polecany dla początkujących, ponieważ jest on najbardziej bezpieczny do pracy.
  • frezarki dolnowrzecionowe - te maszyny posiadają wrzeciono umieszczone poniżej linii stołu. Z kolei ten rodzaj frezarek jest polecany raczej dla profesjonalistów, ponieważ wgląd na umiejscowienie wrzeciona jest utrudniony.
  • frezarki równowrzecionowe - jak sama nazwa wskazuje, są to maszyny, które posiadają wrzeciono umiejscowione na równi ze stołem.

Oprócz tego rodzaje frezarek możemy podzielić ze względu na ilość wrzecion. Wyróżnia się tutaj frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe - im większa liczba wrzecion w urządzeniu, tym większa jest jego wydajność. Jednocześnie należy pamiętać, że frezarki jednowrzecionowe są lepszym wyborem dla mniej doświadczonych użytkowników, ponieważ praca z frezarką wielowrzecionową wymaga większych umiejętności zachowania ostrożności. 

Zobacz również artykuł o rodzajach frezów i ich zastosowaniach.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię frezarki do drewna z naszej oferty?

Rodzaje frezarek ze względu na zastosowanie

Rodzaje frezarek można rozróżnić także ze względu na ich zastosowanie. Dzięki temu praca przebiega nie tylko łatwiej, ale zapewnia lepsze rezultaty. Z tego względu warto zwrócić uwagę na następujące typy frezarek:

  • frezarki krawędziowe - służą przede wszystkim do frezowania krawędzi.
  • frezarki nutowe - za ich pomocą można wykonać rowki i wpusty na obrabianym materiale. 

Rodzaje frezarek ze względu na budowę

Kolejnym istotnym kryterium jest kierunek wrzeciona we frezarce, który wpływa na sposób obróbki w maszynie. Biorąc pod uwagę budowę frezarek, możemy podzielić je na:

  • frezarki pionowe - pionowo umiejscowione wrzeciono dociska nieruchomy materiał i wykrawa go do różnych skosów, rowków lub innych wymagań projektowych. Świetnie sprawdza się w produkcji maszyn i przyrządów lub części samochodowych.
  • frezarki poziome - można wykorzystać w niej różne rodzaje frezów - cylindryczne, tarczowe, kątowe, kształtowe i  czołowe. Umożliwia skuteczną różnych płaszczyzn, skosów, rowków i wielu innych. Wrzeciono ułożone jest równolegle do stołu.
  • frezarki uniwersalne.

[product category_id="31" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Parametry - na co zwrócić uwagę przy zakupie frezarki?

Oczywiście sama wiedza na temat rodzajów frezarek nie będzie wystarczająca do odpowiedniego wyboru maszyny spośród setek, a nawet tysięcy modeli dostępnych na rynku. Kupując frezarkę musimy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne i zdecydować się na taką maszynę, która spełni nasze wszelkie wymagania przy obróbce metali lub drewna. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry, które będą pomocne przy wyborze optymalnej frezarki.

  • Moc - oczywiście im większa tym lepiej, jednak im mocniejsza frezarka, tym najczęściej jest droższa. Właśnie dlatego nie musimy wybierać niezwykle mocnej frezarki, jeżeli nie będziemy obrabiać bardzo grubych materiałów. Mocniejsze frezarki radzą sobie bowiem z obróbką grubszych przedmiotów. Moc frezarki powinniśmy dostosować do zakresu wykonywanych przez nas prac.
  • Prędkość obrotu i długość skoku - ten parametr wpływa na jakość i precyzję obróbki.
  • Jakość łożysk - pośrednio wpływa na żywotność całej maszyny.
  • System regulacji i stabilizacji - sprawdźmy, czy dana frezarka posiada odpowiednią regulację, która znacznie wpływa na komfort i precyzję pracy.

Oprócz tego warto sprawdzić frezarki i jej poszczególnych komponentów. Kupując frezarkę zwróćmy uwagę również na gwarancję, którą udziela producent, dostępność serwisową i masę całej maszyny.

Polecamy również: Szlifowanie metalu - jak i czym szlifować metal?

Rodzaje frezowania

Oprócz rodzajów frezarek, warto zwrócić uwagę na rodzaje frezowania. Wyróżniamy trzy typy pracy, które są uzależnione od rodzaju frezarki. Jest to:

  • frezowanie pełne - podczas pracy powstają trzy powierzchnie obróbkowe, wymiar wewnętrzny.
  • frezowanie niepełne - ten typ pracy polega na wytworzeniu dwóch powierzchni obróbkowych i jest to postać mieszana.
  • frezowanie swobodne - jedna powierzchnia obróbkowa i wymiar prostopadły.

Frezarki CNC

Frezarki CNC (z ang. Computerized Numerical Control) to nowoczesny rodzaj tego typu maszyny do metalu lub drewna. Ich konstrukcja jest znacznie bardziej skomplikowana, posiada elektroniczne wyposażenie, pozwala na numeryczne sterowanie i znacznie szerszy zakres prac. Frezarki CNC ze względu na swoją cenę i poziom zaawansowania używane są przede wszystkim w dużych zakładach przemysłowych. Tego typu maszyny pozwalają na wytworzenie tysięcy precyzyjnie wykonanych części, które będą wykonane tak samo. Frezarki CNC wykonują bardzo skomplikowane prace z bardzo dużą precyzją, dlatego dzięki nim można mieć pewność, że obrabiany materiał będzie charakteryzował się najwyższą jakością. Po odpowiednim zaprogramowaniu frezarki, maszyny jest praktycznie bezobsługowa.

Zastanawiasz się nad kupnem własnej frezarki, zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami handlowymi, którzy pomogą Ci w doborze odpowiedniej maszyny do Twojej pracy.

Sprawdź także: CNC laser - jakie jest jego działanie? Wyjaśniamy

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl