Rodzaje nitów - zastosowanie i typy nitów 0
Rodzaje nitów - jakie jest zastosowanie i rodzaje nitów?

Proces nitowania polega na łączeniu ze sobą elementów konstrukcyjnych - najczęściej wykonanych z metalu. Do wykonania różnego rodzaju prac budowlanych, czy montażowych, trzeba wybrać odpowiednie rodzaje nitów. Dzięki temu w pełni wykorzystamy ich funkcje, a ponadto wykonamy trwałe łączenie. Jakie kategorie nitów wyróżniamy i gdzie można je stosować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Proces nitowania

Do łączenia elementów powszechnie stosuje się zgrzewanie, czy spawanie, jednak proces nitowania ma swoje zalety. Przede wszystkim za jego sprawą możemy połączyć ze sobą elementy, które nie mogą być poddawane innym zabiegom scalenia. Dlatego też nitowanie może być stosowane np. na nierównej i płaskiej powierzchni, do obróbki materiałów izolacyjnych, czy tworzyw sztucznych. Dobrze wykonane połączenia nitowe cechuje trwałość i wysoka szczelność. Warto jednak mieć na uwadze, że proces łączenia większych elementów bywa czasochłonny, a ich scalenie jest nieodwracalne. Z tego względu nitowanie często wykorzystuje się w przypadku prac konstrukcyjnych na placu budowy lub do zadań przemysłowych, którym służą m.in. nitownice pneumatyczne.

Nitownice ręczne zazwyczaj stosuje się przy wykonywaniu zadań, niewymagających użycia dużej siły. Ich podstawową zaletą jest poręczność i lekkość urządzenia, co ułatwia pracę nawet przy przestrzennych konstrukcjach. 

Rodzaje nitów - z czego są wykonane?

Kryteria podziału pokazują, że nity produkuje się z różnych materiałów. To, z jakiego tworzywa są wykonane, stanowi jedno z podstawowych kryteriów wyboru nitów. Do standardowych rodzajów nitów, zalicza się nity zrywalne. Są zbudowane z walcowanego trzpienia i łba osadczego, który może przybierać wybrane kształty. Na rynku dostępne są także:

  • Nity aluminiowe - stanowią najbardziej zróżnicowaną grupę. O ich właściwościach decyduje zawartość magnezu w stopie aluminium. Te z nich, które charakteryzują się niższym stężeniem, dobrze służą do łączenia delikatnych materiałów. Nity o większej ilości magnezu stosuje się do pracy z bardziej wymagającymi materiałami, a także w miejscach, które są podatne na rozciąganie.
  • Nity ze stali nierdzewnej - swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w miejscach, szczególnie narażonych na występowanie korozji i takich, w których obowiązują sterylne warunki (np. szpitalach, przychodniach, czy nawet w przemyśle spożywczym).
  • Nity miedziane - służą do przewodzenia prądu i ciepła.
  • Nity miedziano-niklowe - są szczególnie przydatne w przestrzeniach o wysokiej temperaturze, które w dodatku narażone są na występowanie korozji.
  • Nity stalowe - uznawane za nity uniwersalne ze względu na swoje szerokie zastosowanie.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię narzędzia pneumatyczne z naszej oferty?

Podział nitów ze względu na zastosowanie

Można dokonać podstawowej klasyfikacji nitów ze względu na sposób ich użycia. Na podstawowe rodzaje nitów składają się:

  • Nity standardowe - uznaje się je za najpopularniejszy rodzaj. Nity standardowe mogą być wykonane z różnych materiałów, przez co sprawdzą się przy wykonywaniu wielu zadań. Mają więc uniwersalne zastosowanie, co oznacza, że ich przeznaczenie nie jest ściśle określone.
  • Nity zamknięte - dzięki nim możliwe jest zachowanie trzpienia. Ponadto cechują je świetne właściwości wodoodporne.
  • Nity otwarte - mają swoje zastosowanie przede wszystkim przy wykonywaniu prac niskoobciążeniowych.
  • Nity szczelne - wśród różnych rodzajów nitów, cechują się dużą szczelnością na wodę. Nity szczelne są więc wykorzystywane w miejscach, które są narażone na działanie żywiołu.
  • Nity rozwidlone - idealnie posłużą do pracy w miękkich materiałach. Dlatego też najczęściej wykorzystywane są do łączenia elementów z plastiku, drewna, czy laminatu.
  • Nity wpuszczane - nazywane także nitami otwartymi. Wpuszcza się je obustronnie w otwór podczas aplikacji. Dzięki ich użyciu można uzyskać gładką i płaską powierzchnię łączonych materiałów.
  • Nity rozprężne - ich podstawową cechą jest duża siła nacisku. Zatrzymują końcówkę trzpienia. Nity tego rodzaju rozpęczniają się po wewnętrznej stronie, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe i odporne na rozciąganie.
  • Nity rowkowane - są stosowane przede wszystkim w otworach nieprzelotowych ze względu na rowkowanie.
[product category_id="44" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Rodzaje nitów - podział ze względu na kształt łba

Jakie rodzaje nitów można wyróżnić w tej kategorii? Są to:

  1. Nity z łbem kulistym - mają niski profil, dzięki czemu zyskują szerokie zastosowanie.
  2. Nity z łbem stożkowym - przy ich pomocy można nadać materiałom gładką powierzchnię.
  3. Nity z dużym kołnierzem - do elementów z twardego można mocować cienkie materiały. Umożliwiają zamaskowanie dużych otworów, tym samym zapewniając konstrukcji szczelność.

Zastosowanie i podział nitów - podsumowanie

Nity najlepiej dopasować do rodzaju nitowanej powierzchni. Dlatego też poszczególne typy wyróżnia się ze względu na materiał, z którego są wykonane. Jeśli zależy nam na nitowaniu różnych powierzchni, dobrą opcją będzie wybór nitów wykonanych z surowca, który ma zdolność do odkształcania się. Jako że przy użyciu nitów można przeprowadzać prace na odmiennych materiałach, mogą być one wykorzystywane w wielu branżach. Stosuje się je zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. W tym celu pomocne są specjalistyczne narzędzia, które warto mieć na wyposażeniu warsztatu. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia pneumatyczne, które znacznie ułatwią wykonywanie zadań.

Nity - rodzaje i zastosowanie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl