Spawanie metalu - na czym polega spawanie metali? 0
Spawanie metalu - na czym polega spawanie metali?

Spawanie metalu to jedna z czynności wykorzystywanych w procesie spajania blach. Łączenie metali odbywa się dzięki użyciu ciepła. Można też nadtapiać powierzchnię lub posłużyć się specjalnym środkiem do spawania metali. Nie jest to łatwe zajęcie i wymaga odpowiedniej techniki. Nasuwa się więc pytanie: jak wygląda spawanie metali i jakie są jego rodzaje? Z odpowiedzią przychodzimy w poniższym artykule.

Rodzaje spawania metalu

Spawanie to obok zgrzewania i lutowania, jedna z trzech najważniejszych metod łączenia ze sobą metali. Na proces spajania metali składają się czynniki takie jak: szybkość jego przebiegu, jakość spawu, czy nawet same koszty realizacji. Ze względu na te elementy spawanie blach może przebiegać na różne sposoby. Wyróżniamy następujące rodzaje spawania:

Spawanie metalu a wykorzystanie energii

Rodzaje łączenia blach można podzielić ze względu na sposób pozyskiwania energii cieplnej. W tym zakresie wyróżnia się:

  • Spawanie elektryczne - jego przebieg bazuje na zastosowaniu łuku elektrycznego. Powstaje on między spawanym materiałem a elektrodą spawalniczą.
  • Spawanie laserowe - służy topieniu krawędzi materiału przy pomocy wysokoenergetycznego lasera. Tego rodzaju spawanie metalu powoduje, że przetopione złącze odkształca się w niewielkim stopniu, a co za tym idzie - obróbka mechaniczna spawanego materiału nie jest wymagana.
  • Spawanie hybrydowe - to połączenie spawania łukowego elektrodą topliwą ze spawaniem laserowym. Spawanie metalu odbywa się dzięki powiązaniu ze sobą szybkości spawania laserowego z zaletami, które gwarantuje spawanie łukowe elektrodą topliwą.
  • Spawanie termitowe - ten proces spawania stosowany jest m.in. przy łączeniu szyn kolejowych lub żeliwnych przedmiotów o dużych przekrojach. Polega na spalaniu termitu, a więc mieszanki aluminium z tlenkiem żelaza.
  • Spawanie gazowe - łączone metale nagrzewa się za pomocą płomienia. Z czego to wynika? Gaz palny spala się w atmosferze dostarczanego tlenu. Dzięki temu brzegi materiałów mogą być ze sobą spajane.

Sprawdź też: https://jptech-maszyny.pl/napawanie-metody

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię spawarki z naszej oferty?

Metoda spawania - najskuteczniejsze sposoby na spawanie metalu

Podczas łączenia ze sobą elementów, można stosować odmienne metody. Najpopularniejszym rodzajem spawania jest spawanie elektryczne. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na stosunkowo niski koszt, wysoką dostępność urządzeń oraz szerokie możliwości dopasowania przebiegu procesu do specyfiki zadań. Z tego względu nie potrzeba wielu sprzętów i umiejętności, aby zespawać ze sobą powierzchnię różnych metali. Spawanie elektryczne wykonuje się także na mniej amatorskim gruncie. Tego rodzaju spajanie blach jest chętnie stosowane np. w produkcji przemysłowej. Jakie metody spawania można wyróżnić?

Spawanie łukowe

Spawanie łukowe jest wykorzystywane m.in. w produkcji przemysłowej, ślusarstwie, a nawet w kowalstwie artystycznym. Ma swoje zastosowanie w wysokich temperaturach, które umożliwiają swobodne łączenie dużych elementów ze sobą. W łuku elektrycznym wytwarza się ciepło między częścią roboczą a elektrodą otuloną.

Spawanie łukowe w osłonie gazowej

Do tego rodzaju spawania łukowego ponownie wykorzystuje się łuk elektryczny. Niezwykle istotny jest strumień gazu osłonowego, który stanowi ochronę dla łuku, a przy tym zabezpiecza jeziorko ciekłego metalu. W tym konkretnym obszarze można spawanie łukowe w osłonie gazowej dzieli się na dwa rodzaje:

  • MIG - to proces spawania w gazie obojętnym do łączenia metali nieżelaznych. Może być wykorzystywane w procesie spawania metali nieżelaznych i ich stopów. spawanie metalu metodą MIG częściej stosowane jest do łączenia miedzi z aluminium.
  • MAG - oznacza spawanie w gazie aktywnym. Ten typ spawania sprawdzi się w przypadku stalowych materiałów.

Metody spawania MIG/MAG różnią się przede wszystkim ze względu na materiał, który poddaje się ich procesom. Podobną metodą do wyżej wymienionych jest FLUX. Potrzebuje dodatkowej osłony, aby spawać przy użyciu drutu proszkowego.

[product category_id="221" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Spawanie metalu łukiem krytym

Ten typ pracy sprawia, że swobodne łączenie metali odbywa się automatycznie na liniach spawalniczych. Spawanie metalu łukiem krytym najlepiej sprawdza się przy dużych konstrukcjach stalowych. Ten proces spawania można przeprowadzić także ręcznie i ułatwia on m.in. napawanie blach o dużej grubości.

Spawanie łukowe elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych

Spawanie metalu tą metodą skutkuje łączeniem metali i ich stopów. Uzyskiwany metal spoiny to stopy zbliżone składem materiału rodzimego i spoiwa. Powszechnie stosowana metoda TIG służy przede wszystkim do łączenia stali nisko i wysokostopowych oraz metali nieżelaznych. Choć nie uznaje się jej za wydajne rozwiązanie, metoda TIG umożliwia osiąganie wysokiej precyzji i gwarantuje poprawę jakości połączeń spawanych.

Spawanie elektryczne elektrodą otuloną

Metoda spawania polega na łatwym i wygodnym łączeniu elementów. To powszechnie stosowane rozwiązanie zachodzi przy wykorzystaniu elektrody otulonej, stworzonej z otuliny. Jak wygląda przebieg procesu spawania? Spawanie blach rozpoczyna się od zajarzenia łuku elektrycznego, który odpowiada za stopienie się elektrody. Dzieje się to za sprawą przenoszenia stworzonej przez łuk elektryczny kropli do jeziorka spawalniczego. Warto wspomnieć, że elektrody mogą łączyć metale o różnych właściwościach.

Dowiedz się również, na czym polega tłoczenie blach

Spawanie metalu - jak przygotować się na proces spawania?

Znając rodzaje i metody spajania materiałów, można odpowiednio przygotować się do procesu spawania. Co warto wiedzieć na początek? Poniżej podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Właściwe stanowisko pracy

Pracując na zewnątrz, warto pomyśleć o tym, aby odpowiednio chronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak deszcz czy wiatr. Z kolei w zamkniętej przestrzeni istotne jest zadbanie o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Spawanie metalu wymaga przygotowania ubioru

Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa przy pracy jest niezwykle istotna i dlatego nie można pominąć wyposażenia się we właściwy strój i elementy chroniące. Co może się przydać? Przede wszystkim należy pamiętać o takich akcesoriach jak przyłbica, rękawice czy gogle. Materiały, z których został wykonany nasza odzież spawalnicza, nie mogą być łatwopalne.

Spawanie metalu - ważna jakość sprzętu i materiałów

To, jaką metodą spawania będziemy się posługiwać, wpływa na odpowiedni dobór materiałów i elementów, w które należy się zaopatrzyć. Dlatego warto mieć pod ręką sprawdzonej jakości elementy w postaci drutu, elektrody czy pręty, które znacznie usprawnią i ułatwią przebieg prac. Dobór sprzętu jest równie istotną kwestią. Przede wszystkim jeszcze zanim przystąpimy do pracy, należy upewnić się, że urządzenia nie są uszkodzone i działają bezproblemowo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w narzędzia spawalnicze w dobrym i sprawdzonym sklepie, oferującym produkty rekomendowanych producentów na rynku. Przydatne urządzenia do spawania metalu to m.in.:

  • Wózek spawalniczy - idealnie sprawdza się do transportowania m.in. zestawów spawalniczych MIG/TIG i spawarek. Jego użycie zwalcza problemy z mobilnością w warsztacie, a przy okazji ułatwia transport sporego i ciężkiego sprzętu. Tym samym nie będziemy musieli obciążać dodatkowo naszego kręgosłupa.
  • Szlifierka kątowa - jest pomocnym narzędziem zarówno przed rozpoczęciem prac, jak i po ich zakończeniu. Za pomocą drucianych szczotek i tarcz listkowych umożliwia właściwe przygotowanie do spawania metalu. Szlifierki kątowe przydają się również do wykończenia prac spawalniczych. Dzięki niej idealne łączenie materiałów jest efektem gwarantowanym. Aby szlifierka ułatwiła czyszczenie materiału, urządzenie musi mieć odpowiednią moc.
  • Zaciski i zaciski uziemiające - dzięki ich zastosowaniu możliwy jest szybki montaż punktu masowego z powierzchnią spawanego materiału. Pozwalają na precyzyjne wykonanie prac, a także zwiększają wygodę i bezpieczeństwo ich przebiegu. Dzięki zastosowaniu zacisków prace warsztatowe przebiegają sprawniej i efektywniej.
  • Szczypce spawalnicze - powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu, w którym przeprowadza się spawanie metali. Dlaczego? Przede wszystkim zabezpieczają miejsce pracy i zwiększają komfort spawania. Umożliwiają sprawną i łatwą obróbkę różnych profili metali. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl