Śrutowanie stali — sprawdź, na czym to polega! 0
Śrutowanie stali — sprawdź, na czym to polega!

Śrutowanie stali to jeden z najczęściej wykorzystywanych procesów obróbczych w przemyśle. Metoda ta zapewnia nie tylko estetyczny efekt końcowy, ale wpływa również na właściwości elementów stalowych. Na czym dokładnie polega śrutowanie stali i do czego można je wykorzystać? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Czym jest śrutowanie stali?

Śrutowanie stali to zabieg oczyszczania powierzchni metalu z użyciem niewielkiego materiału ściernego. Stosuje się go do usuwania starych powłok lakierniczych, rdzy, zgorzeliny i zabrudzeń. Bardzo dobrze eliminuje też tłuste plamy z olejów i smarów. W efekcie tego metal nabiera lekko chropowatej struktury, co zwiększa przyczepność baz ochronnych. Z tego powodu proces śrutowania stali jest niezbędny w odpowiednim przygotowaniu elementów do dalszej obróbki — chropowata powierzchnia znacznie ułatwia m.in. malowanie proszkowe czy laminowanie. Ponadto zabieg ten skutecznie poleruje metal.

Stal jest powszechnie wykorzystywanym elementem w wielu branżach — gastronomicznej, motoryzacyjnej, konstrukcyjnej, maszynowej i nie tylko. Z tego powodu śrutowanie stali, w tym śrutowanie stali nierdzewnej jest często wykorzystywanym procesem w przemyśle, dzięki któremu można stworzyć części do np. maszyny do metalu. Obróbka ta pozwala nie tylko osiągnąć odpowiednią estetykę materiału, ale również znacząco ją wzmocnić i wydłużyć jej żywotność.

Jakie są metody śrutowania stali?

Podczas śrutowania stali wykorzystuje się narzędzia pneumatyczne, dzięki którym materiał ścierny aplikowany jest pod wysokim ciśnieniem — zazwyczaj za pomocą sprężonego powietrza lub cieczy. Dzięki temu drobne elementy ścierniwa odbijają się od powierzchni metalu z bardzo dużą prędkością, w efekcie czego stopniowo ściągają kolejne elementy lakieru czy zabrudzeń. Śrutowanie stali na mokro pozwala ograniczyć nadmierne pylenie. Oprócz tego podczas śrutowania warto zwrócić uwagę na ciśnienie sprężonego powietrza czy cieczy, kąt strumienia oraz odległość dyszy od metalu.

Najlepszym momentem na przeprowadzenie śrutowania jest pojawienie się pierwszych oznak rdzy na metalu. Ze względu na różnorodność rezultatów śrutowania stali proces ten może być podzielony na kilka klas, które uwzględniają intensywność obróbki  są to:

  • Klasa Sa 1 – ogólny zabieg, w którego trakcie możliwe jest oczyszczanie powierzchni z tłustych plamy, rdzy, powłok malarskich czy innych zabrudzeń,

  • Klasa Sa 2 – czyszczenie gruntowne, gdzie dopuszczalne jest pozostawienie szczątkowych zanieczyszczeń,

  • Klasa Sa 2,5 – bardziej zaawansowane czyszczenie, po jego zakończeniu mogą występować drobne zanieczyszczenia w formie kropek,

  • Klasa Sa 3 – najdokładniejsza obróbka, która pozostawia jednolitą metalicznie stal.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię pistolety do piaskowania z naszej oferty?

Jak dobrać ścierniwo do śrutowania stali?

Do śrutowania stali dużej mierze wykorzystuje się piasek kwarcowy (z tego powodu śrutowanie jest czasem nazywane piaskowaniem), jednak ostateczny wybór ścierniwa podyktowany jest głównie tym, jaki efekt chcemy uzyskać. W zależności od jego rodzaju możliwe jest nie tylko czyszczenie, ale dostosowanie faktury powierzchni na błyszczącą, matową lub satynową. Jeśli więc śrutowanie piaskiem nie poskutkowało satysfakcjonującymi rezultatami, warto powtórzyć ten proces z użyciem innych materiałów jak:

  • korund,

  • rozdrobnione szkło,

  • garnet,

  • zmielone skorupy orzechów czy roślin,

  • lód,

  • śrut staliwny.

Ostatecznie właściwy wybór mogą podjąć wyłącznie specjaliści, którzy zostali specjalnie przeszkoleni w tym zakresie. Muszą oni brać pod uwagę również przeznaczenie obrabianego materiału — przykładowo, w przypadku stali do zastosowań w gastronomii kluczowe jest zastosowanie takiego ścierniwa, które nie poskutkuje narażeniem zdrowia późniejszych użytkowników. W takiej sytuacji dobrym zamiennikiem dla powyżej wymienionych propozycji może być soda oczyszczona.

 [product category_id="80" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

O czym należy pamiętać w procesie śrutowania stali?

Śrutowanie stali nierdzewnej powinno być wykonywane wyłącznie przez osoby, które zdobyły odpowiednie kwalifikacje w efekcie szkolenia. Jest to spowodowane tym, że nieprawidłowo wykonana obróbka może nie tylko uszkodzić materiał, ale również stanowić zagrożenie dla zdrowia — drobinki mogą przedostać się do płuc operatora i wywołać chorobę pyliczną. Aby tego uniknąć, niezbędny jest sprzęt BHP (w tym odzież ochronna) oraz rygorystyczne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ponadto sam proces powinien być wykonywany w specjalnych komorach, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się pyłu.

Śrutowanie stali — podsumowanie

Proces śrutowania stali nierdzewnej polega na oczyszczaniu i przygotowaniu stali na dalszą obróbkę. W tym celu stosuje się różnorodne rodzaje materiału ściernego, który aplikowany jest na sucho lub na mokro pod dużym ciśnieniem. W zależności od oczekiwanych rezultatów można dostosować zakres czyszczenia lub wykorzystać inne ścierniwo. Dzięki temu metal może być wykorzystywany w różnorodnych branżach. Należy pamiętać jednak, że śrutowanie stali mogą wykonywać jedynie specjaliści z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i odzieży ochronnej.

Komentarze do wpisu (0)

Producenci
Bestsellery
Unicraft MV 50 Wentylator mobilny
Unicraft MV 50 Wentylator mobilny

1 856,75 zł

1 509,55 zł

szt.
Unicraft ESW 800  - Wyciągarka elektryczna liniowa do 800 kg
Unicraft ESW 800 - Wyciągarka elektryczna liniowa do 800 kg

2 172,24 zł

1 766,05 zł

szt.
Unicraft MH 10 - Podnośnik maszynowy  do 10 ton
Unicraft MH 10 - Podnośnik maszynowy do 10 ton

1 038,80 zł

844,55 zł

szt.
Unicraft FHT 500 - Mobilny stół roboczy z regulacją wysokości
Unicraft FHT 500 - Mobilny stół roboczy z regulacją wysokości

2 195,61 zł

1 785,05 zł

szt.
Unicraft MV 1000-2 Mobilny wentylator
Unicraft MV 1000-2 Mobilny wentylator

1 880,12 zł

1 528,55 zł

Optimum Optimill MB 4 -  Wiertarko-frezarka do metalu
Optimum Optimill MB 4 - Wiertarko-frezarka do metalu

14 834,11 zł

12 060,25 zł

szt.
Optimum / Optigrind GH 10 T - Ostrzarka szlifierka do wierteł
Optimum / Optigrind GH 10 T - Ostrzarka szlifierka do wierteł

2 522,79 zł

2 051,05 zł

szt.
Spawarka przenośna Schweisskraft CRAFT-TIG 201 AC/DC P PULSE
Spawarka przenośna Schweisskraft CRAFT-TIG 201 AC/DC P PULSE

4 509,24 zł

3 666,05 zł

szt.
Produkt dnia
Festool - Talerz szlifierski 202461/ ROTEX RO 150
Festool - Talerz szlifierski 202461/ ROTEX RO 150

99,00 zł

80,49 zł

szt.
Flex GE 5 kompaktowa szlifierka do ścian i sufitów.
Flex GE 5 kompaktowa szlifierka do ścian i sufitów.

4 139,00 zł

3 365,04 zł

szt.
Optimum Optidrill DH 45G - Wiertarka stołowa, kolumnowa
Optimum Optidrill DH 45G - Wiertarka stołowa, kolumnowa

30 375,16 zł

24 695,25 zł

szt.
Holzstar KGZ 305 E PIŁA UKOŚNICA KAPÓWKA Pilarka
Holzstar KGZ 305 E PIŁA UKOŚNICA KAPÓWKA Pilarka

1 513,21 zł

1 230,25 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl