Technologia CNC - wady i zalety 0
Technologia CNC - wady i zalety

Z technologią CNC zmierzył się już prawdopodobnie każdy, kto od dłuższego czasu ma do czynienia z branżą przemysłowo-obróbczą. Jest to rozwiązanie nowoczesne, praktyczne oraz przede wszystkim znacząco zwiększające wydajność. Co powinieneś o tej technologii wiedzieć? Sprawdź w artykule!

Czym jest technologia CNC?

Technologia CNC to inaczej technologia komputerowego sterowania urządzeń numerycznych (computerized numerical control). Mówiąc w skrócie - polega ona na zaopatrzeniu urządzenia w mikrokomputer, który specjalista jest w stanie zaprogramować. Proces programowania pozwala na zaplanowanie działania maszyny na następne kilka godzin, co odbywa się dzięki zaplanowaniu odpowiedniej kolejności zadań, jakie maszyna ma wykonywać. Pozwala to na zachowania np. cykliczności wykonywanych ruchów ostrza, co jest czynnikiem kluczowym podczas masowego wytwarzania.

Wykorzystanie więc technologii CNC jest alternatywą dla maszyn manualnych, które wymagają stałego nadzoru (obsługi) przez specjalistę.

Pierwsze maszyny CNC pojawiły się już na początku lat czterdziestych. Wtedy były one bardzo prymitywne i wykorzystywały tzw. karty dziurkowe, co w efekcie nie pozwalało na zaprogramowanie bardziej skomplikowanych operacji. Jednak z biegiem czasu, ponieważ technologia rozwijała się na wielu innych poziomach, można było też zaobserwować rozwój technologii CNC. Dziś maszyny te zdolne są do wykonywania naprawdę zadziwiająco złożonych zadań.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię frezarki CNC do metalu z naszej oferty?

Wykorzystanie technologii CNC

Komputerowo sterowane urządzenia są dziś głównie wykorzystywane w przemyśle, a mówiąc dokładniej w gałęzi przemysłu zajmującą się obróbką. Czy to obróbka drewna czy metalu - technologia CNC jest w stanie znaleźć tam swoje zastosowanie. Co nie oznacza jednak, że każdy warsztat powinien się w taką maszynę zaopatrzyć. Ale o tym za chwilę.

Numeryczne obrabiarki mają to do siebie, że są w stanie wykonywać operacje bardzo złożone z bardzo dużą precyzją. I to w dodatku cyklicznie, przez długi czas. Wyręczają specjalistów, a w niektórych przypadkach nawet spisują się lepiej od nich.

Do najpopularniejszych modeli numerycznych bez wątpienia należą obrabiarki do metalu jakimi są frezarki CNC oraz tokarki CNC. Wykonywanie złożonych kształtów jest dziś kluczowym elementem profesjonalnej obróbki. Jeśli zależy nam na skali masowej - technologia CNC będzie rozwiązaniem dla nas.

Urządzenia do drewna również często są produkowane w wersji CNC. Jednak nie tak często jak te do metalu.

[product category_id="2" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jakie są wady i zalety technologii CNC?

Jak każde z rozwiązań warsztatowych, również i to ma swoje mocne i słabe strony.

  • Zalety:
    -Maszyna znacząco podnosi wydajność w warsztacie bądź zakładzie.
    -Świetnie sprawdza się podczas masowej obróbki.
    -Maszyny te wykonują swoje zadania z niezwykłą precyzją.
    -Nie wymagają stałego nadzoru specjalisty.
    -Są w stanie przepracować naprawdę wiele godzin, bez kompensacji na jakości wykonywanej pracy.
  • Wady:
    -Nie sprawdzą się w małych warsztatach (w tym domowym warsztacie).
    -Są o wiele droższe od modeli manualnych.
    -Zajmują zazwyczaj dość dużo miejsca.

Podsumowanie

W ostatecznym rozrachunku, to i tak od potrzeb warsztatu czy też zakładu zależeć będzie, czy technologia CNC się w nim sprawdzi. Oczywiście przed zakupem takiej maszyny, należy odpowiednio przemyśleć, jakie stawiamy przed nią wymagania i czego od niej oczekujemy. Jeśli nie jesteś jeszcze zdecydowany, czy ta technologia jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami już dziś a pomożemy Ci dokonać wyboru.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl