Trasowanie - co to jest i na czym polega? 0
Trasowanie - co to jest i na czym polega?

Trasowanie to jeden ze sposobów na obróbkę powierzchni materiału - przede wszystkim metalu np. trasowanie blach. Podstawowym założeniem procesu jest dokładne wyznaczanie linii, które pomogą przy wycinaniu kształtów, a także przecinaniu i tworzeniu otworów. Jak dokładnie wygląda trasowanie i jakie narzędzia będą potrzebne do jego przeprowadzenia? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Trasowanie - jakie są rodzaje trasowania?

Trasowanie to rodzaj obróbki skrawaniem, który służy wytyczaniu linii na powierzchni innego półwyrobu. Może być nim metal lub drewno, a sam przebieg procesu dzieli się na dwa sposoby.

  • Trasowanie na płaszczyźnie - wygląda podobnie jak kreślenie techniczne na papierze, ze względu na kreślone osie symetrii i kontury na płaskiej powierzchni. Trasowanie płaskie związane jest z precyzyjnym wyznaczeniem środków otworów. Dopiero później możliwe jest ich wypunktowanie za pomocą punktaka, aby zaznaczyć równą odległość do brzegów płyty za pomocą cyrkla.
  • Trasowanie przestrzenne - polega na wyznaczaniu linii na powierzchni brył. Trasowanie przestrzenne należy rozpocząć od wyznaczenia głównych osi elementu, aby przystąpić do ustawienia przedmiotu na płycie lub pryzmie traserskiej.

Trasowanie metalu wymaga efektywnego wykorzystania posiadanego materiału, aby powstało jak najmniej odrzutów. Dlatego też lepiej wykazać się szczególną ostrożnością, żeby nie uszkodzić obrabianej powierzchni i zadbać o prawidłowy przebieg całego procesu. W tym celu warto wyposażyć się w specjalne szablony, które pomogą w wyrysowaniu dokładnego konturu. Tworzenie rysu nie powinno odbywać się wzdłuż linii gięcia, jako że delikatne i cienkie blachy mogą w tych miejscach pękać. Najlepiej wyznaczyć je przy pomocy punktaka, jednak opcjonalnie można wykorzystać mocniejszy ołówek, który od zwykłego różni się także intensywnością koloru.

Przeczytaj również: https://jptech-maszyny.pl/honowanie-co-to

Jak przygotować materiał do trasowania?

W przypadku trasowanych przedmiotów należy pamiętać o wykonaniu w podziałce ich rysunku. Przy tej okazji warto skontrolować stan metalu, który posłuży do obróbki. Jednocześnie można mieć na uwadze, że wcześniejsze pomalowanie powierzchni metalu specjalną farbą traserską ułatwi przebieg procesu i sprawi, że wyrysowane linie będą bardziej widoczne. W dodatku trasowanie najlepiej przeprowadzić przy pomocy jednego przymiaru i kątownika ślusarskiego, aby uniknąć w ten sposób błędów pomiarowych.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię maszyny do metalu z naszej oferty?

Jakie narzędzia przydadzą się do trasowania metalu?

Po stworzeniu rysunku kolejnym etapem trasowania metalu jest przeniesienie danych na materiał, jakim jest metal, czy drewno. W zależności od zastosowanej metody trasowania, a także rodzaju obrabianej powierzchni, do przeprowadzenia tego procesu posłużą inne narzędzia do trasowania. Warto zaopatrzyć się m.in. w:

  • liniał traserski - jest wykorzystywany do wykreślania poziomych linii i ustawiania znacznika,
  • rysik - służy do kreślenia linii na powierzchni trasowanego przedmiotu według liniału lub wzornika,
  • cyrkiel - służy wyznaczaniu równej odległości do brzegów płyty; narzędzie pozwala wyznaczyć konstrukcję kątów, okręgów, czy krzywych,
  • znacznik traserski (ryśnik) - wyposażony w nożyk lub igłę, która służy do trasowania linii poziomych, przenoszenia wymiarów i wyznaczania wstępnych linii cięcia,
  • punktak - to przydatne narzędzie do zaznaczanie rozpoczęcia i zakończenia miejsca gięcia,
  • suwmiarkę traserską z podstawką - służy do sprawdzania wysokości,
  • mierniki laserowe - zastosowanie mierników laserowych ułatwia pobranie dokładnych wymiarów, w dodatku narzędzie przydaje się do określenia grubości materiału,
  • pręt traserski - jest stosowany do odmierzania odległości, a także zaznaczania i regulowania poziomych linii,
  • kątomierz - umożliwia kreślenie rysów pod dowolnym kątem.

Sprawdź, jakie jeszcze maszyny do drewna lub maszyny do metalu, przydadzą się przy obróbce materiału!

[product category_id="1" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Trasowanie - o czym musisz pamiętać?

Trasowanie ułatwia obróbkę drewna i metalu, ale nie tylko - tego typu proces może być wykorzystany także w przypadku innego półwyrobu np. tkanin tapicerskich. Dla właściwego przebiegu procesu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie materiału, a także zaopatrzenie w przydatny sprzęt, który warto mieć na wyposażeniu warsztatu!

Dowiedz się także, na czym polega polerowanie metalu i jak przebiega heblowanie drewna

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl