Usuwanie bejcy z drewna - sprawdź nasz poradnik! 0
Usuwanie bejcy z drewna - poradnik

Zastanawiasz się, jak wygląda usuwanie bejcy z drewna? Meble ogrodowe i drewniane elementy, które wystawione są na bezpośrednie działanie słońca i wilgoci wymagają co jakiś czas renowacji. Jeżeli poprzednie malowanie nie wykonaliśmy dokładnie, to prawdopodobnie kolejne prace remontowe nastąpią znacznie szybciej. Właśnie dlatego powinniśmy dokładnie wiedzieć jak wygląda poprawne usunięcie bejcy z drewna, aby optymalnie przygotować podłoże do renowacji. Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika!

Czym jest bejca?

Na samym początku, przed rozpoczęciem renowacji powinniśmy sprawdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z bejcą. Ten impregnat służy bowiem do barwienia podłoża na różne kolory oraz do wyrównywania odcieni poprzez wnikanie w strukturę drewna. W przeciwieństwie do farby, bejca zachowuje naturalny wygląd drewna (widoczne słoje). Po bejcowaniu należy odpowiednio zabezpieczyć drewno poprzez jego lakierowanie. Właśnie dlatego usuwanie bejcy z drewna to również usuwanie starego lakieru. Bejce wodne i alkoholowe wnikają w strukturę drewna płytko, natomiast bejce rozpuszczalnikowe głębiej.

Usuwanie bejcy z drewna krok po kroku

Jeżeli mamy do czynienia ze starą bejcą, będziemy musieli usunąć przebarwioną warstwę drewna i zajmie nam to prawdopodobnie więcej czasu, niż w przypadku zwykłej farby. Sposobów na usuwanie bejcy z drewna jest kilka. Aby wszystko przebiegło pomyślnie, musimy do tego dobrać odpowiednie narzędzia i uzbroić się w cierpliwość - o ile drewniane płoty nie mają raczej skomplikowanej konstrukcji i struktury, to kunsztownie wykonane drewniane meble mogą sprawić nieco kłopotu.

Szlifierka dla większych powierzchni - sprawdzone metody

Czym usunąć bejcę z drewna? Szlifierką! Szlifierki taśmowe do drewna idealnie sprawdzają się przy usuwaniu starych warstw z dużych, płaskich powierzchni. Ich użycie znacząco przyspiesza naszą pracę i niezwykle mocno ją ułatwia. Nawet przy bardzo małym doświadczeniu możemy uzyskać bardzo dobre efekty. Zarówno profesjonalne zakłady, jak i domowe warsztaty cenią sobie to urządzenie ze względu na jego uniwersalność.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię szlifierki oscylacyjne z naszej oferty?

Usuwanie bejcy z zaokrąglonej powierzchni

Jeżeli mamy do czynienia z zaokrągloną powierzchnią, najlepiej wykorzystać do usuwania bejcy z drewna szlifierkę mimośrodową, która posiada okrągłą stopę obracającą się wokół własnej osi. Zwraca się jednak uwagę na to, że taka szlifierka może niszczyć drewno przy obrabianiu powierzchni płaskiej. W przypadku zaokrąglonych powierzchni dobrze jest obrobić je także szlifierką oscylacyjną.

Usuwanie bejcy z krawędzi

Największy problem przy usuwaniu bejcy z drewna mamy zazwyczaj przy krawędziach. Są to dosyć trudno dostępne miejsca, przez co do ich obrobienia potrzebujemy innych narzędzi. Sprawdzą się tutaj na przykład szlifierki oscylacyjne, które posiadają prostokątną stopę, która z łatwością dotrze do krawędzi.

Ręczne usuwanie bejcy z drewna

Oczywiście jeżeli nie posiadamy wymienionych narzędzi, możemy zdecydować się na ręczne usuwanie bejcy z drewna papierem ściernym. Pamiętajmy jednak, że jest to proces znacznie bardziej czasochłonny, a także o tym, że nie uzyskamy idealnych efektów. Ręczne usuwanie starych warstw drewna wykonamy raczej tylko przy małych obiektach - czasami możemy zrobić to nawet za pomocą gorącej wody.

[product category_id="497" limit="10" slider="true"]

Usuwanie bejcy z drewna - o czym pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że na początku pracy powinniśmy usuwać materiał za pomocą papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. W miarę postępu wymieniamy papier ścierny z wysokiej gradacji na drobniejszy, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać gładką powierzchnię drewna. Do pracy załóżmy odpowiednie rękawice ochronne, a także przy dłuższej pracy - maskę ochronną. Przy większym obrabianiu wytwarzamy bowiem dużą ilość pyłu, który może dostać się do naszych płuc.

Środki chemiczne przy usuwaniu bejcy?

Jak usunąć lakierobejcę z drewna bez użycia maszyny do drewna lub papieru ściernego? Na rynku możemy jednak kupić specjalne środki chemiczne, które znacznie ułatwiają proces usuwanie bejcy. Najczęściej są to żele, którymi pokrywa się obrabianą powierzchnię. Po upływie odpowiedniego czasu żel wnika do wierzchniej warstwy drewna i zmiękcza ją. Warstwa farby czy kleju będzie więc bardzo łatwa do usunięcia za pomocą metalowej szpachli czy skrobaka. Wskazuje się, że takie środki dobrze sprawdzają się w rzeźbionych, trudno dostępnych miejscach. Tego typu rozwiązanie jest jednak stosunkowo drogie. Pamiętajmy również, że używając tego typu środków musimy zachować ostrożność - zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia, a także trzymać wszystko z dala od ognia (środki są łatwopalne).

Jak widać, usuwanie bejcy z drewna nie jest zbyt trudne, jednak wymaga cierpliwości. Dla najlepszych efektów będziemy musieli zdecydować się na specjalne urządzenia, które znacznie ułatwiają i usprawniają obróbkę. Mamy nadzieję, że artykuł będzie dla Was pomocny, a Wasze meble przejdą piękną metamorfozę!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl