Usuwanie lakieru z drewna - najważniejsze informacje 0
Usuwanie lakieru z drewna - poradnik

Usuwanie lakieru z drewna to codzienność i nie tylko w profesjonalnym przemyśle rzemieślniczym. Przygotowanie materiału do pracy to jedno, lecz proces ten przydaje się również podczas renowacji mebli bądź ich odświeżenia. Powłoka starego, wyblakłego i pościeranego miejscowo lakieru wygląda po prostu brzydko, a nałożenie jednej warstwy na drugą nie wchodzi w grę. Stąd dobrze wiedzieć jest, jak takie usuwanie lakieru z drewna powinno wyglądać. Bliżej przyglądamy się tej kwestii w poniższym artykule. 

Usuwanie lakieru z drewna

Lakier z drewna usunąć można na wiele sposobów. Wśród metod najbardziej skutecznych wymienia się mechaniczną oraz chemiczną. Pierwsza polega rzecz jasna na precyzyjnej pracy rzemieślnika, który z użyciem odpowiednich narzędzi pozbywa się warstwy lakieru. Mechaniczne usuwanie lakieru z drewna wymaga jednak dobrego oka oraz stabilnej ręki. Chwila nieuwagi prowadzić może do uszkodzenia warstwy materiałowej, co z kolei będzie wymagało od nas czynności naprawczych. Metoda chemiczna jest o tyle bezpieczniejsza, że nasz wkład tak naprawdę ogranicza się do użycia środka usuwającego zgodnie z instrukcją producenta. Jednak nie każdy środek chemiczny użyty może być do każdego rodzaju drewna bądź materiału drewnopodobnego. Materiały stolarskie mogą diametralnie różnić się od siebie swoimi właściwościami, jak już wspomnieliśmy we wpisie “Podstawy stolarstwa - obróbka drewna dla początkujących".

Mechaniczne usuwanie lakieru z drewna

Do mechanicznego usuwanie lakieru użyć możemy narzędzi specjalistycznych bądź posłużyć się takimi, które choć nie są przeznaczone do takich zadań, to świetnie się w ich wykonywaniu sprawdzają. Przed jednak podjęciem się tego rodzaju obróbki sprawdzić należy oczywiście, czy narzędzie jest przystosowane do takiej pracy oraz, czy nasze umiejętności w dziedzinie posługiwania się nim są wystarczające na tyle, by zająć się wymagającym finezji usuwaniem lakieru z drewna. Mechaniczne usuwanie stosuje się zwłaszcza do lakierów starych, których skład nie pozwala skorzystania z rozwiązań chemicznych.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię polerki elektryczne z naszej oferty?

Szlifowanie ręczne i z pomocą szlifierki

Szlifowanie ręczne, tak jak w przypadku polerowaniu drewna, może okazać się bardzo męczące dość szybko, zwłaszcza przy dużych powierzchniach. Jeśli więc zależy nam na czasie, należałoby sięgnąć po urządzenie jakim jest szlifierka kątowa. Należy pamiętać o dostosowaniu gradacji do rodzaju materiału, a jeśli usunąć lakier chcemy z powierzchni rzeźbionych, sięgnąć lepiej jest po wełnę stalową i zdać się na pracę manualną. Po zakończeniu usuwania, powierzchnię należy odpylić.

Opalarka

Do usuwania lakieru z drewna można użyć również opalarki. Wystarczy tylko kilka minut opalania, by lakier zaczął podlegać reakcjom chemicznym wskutek ciepła i zaczął “puszczać”. Pod wpływem gorąca powłoka po prostu odkleja się, co sprawia, że odrywanie jej jest bardzo łatwe. Usuwanie lakieru z drewna z pomocą opalarki jednak powinno być bardzo ostrożne i stosowane tylko do cienkich warstw. Przy warstwach grubszych lub po prostu będąc nieostrożnym uszkodzić możemy łatwo materiał pod lakierem.

Cyklina

Cyklina to specjalistyczne narzędzie przeznaczone właśnie do usuwania lakieru z drewna. Jest to specjalnie wyprofilowane urządzenie, które posiada specjalny “rąbek” umożliwiający gładkie i równie ściąganie polakieroanych warstw drewna. Jest to jednak metoda manualna, a to oznacza, że wymaga od nas nakładu pracy. Jednak ten sposób usuwania lakieru z drewna daje najlepsze efekty. Po zakończeniu pracy z cykliną bowiem nie musimy materiału dodatkowo polerować.

[product category_id="111" limit="10" slider="true"]

Chemiczne usuwanie lakieru z drewna

Usuwanie chemiczne lakieru z drewna wymaga odpowiedniego środka. Użyć można specjalistycznych zmywaczy czy żelów. Rozwiązanie to jednak nie należy do najtańszych. Poza tym pod uwagę też należy wciąż kwestię, czy dany środek będzie odpowiedni do typu lakieru oraz materiału, na którym warstwa lakieru się znajduje. Problematyczny również jest fakt, że często jednorazowe użycie środka nie wystarcza i musimy użyć i tak metod manualnych, by kompleksowo zakończyć usuwanie lakieru z drewna. Można na przykład wyposażyć się w specjalne gąbki, które w połączeniu z takim środkiem usuwania lakieru będzie stanowić świetne rozwiązanie.

Pamiętać należy, że praca ze środkami chemicznymi musi odbywać się w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu, a my powinniśmy zabezpieczyć się odpowiednim sprzętem BHP.

Usuwanie lakieru z drewna to temat, który podejmowany był i będzie jeszcze wiele razy przez specjalistów obróbki. Dobór metody jednak bywa bardzo często podyktowany typem materiału i w zasadzie również osobistymi preferencjami, co oznacza, że najlepszego sposobu po prostu nie ma. Przynajmniej na razie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl